Ati trecut prin asa ceva?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leta spune:

quote:
Originally posted by doroty

Prietena mea a adus in casa o persoana cu insusiri paranormale care i-a spus ca in coltul unei camere se afla o entitate dar ca e inofensiva.
Astfel de entitati se afla peste tot,



Aoleu...si entitatile astea vad tot ce facem noi?? Inclusiv ?? oops!

Leta si un bebe
poze 2005
poze 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Oana, au mai fost niste subiecte prin zona referitor la imagini vazute cu coltul ochiului, poate o fi doar vreo oboseala sau vreo nemultumire din cauza mutatului, ceva pe fond nervos?

Si eu am experimentat tot felul de zgomote si vedenii cand ne-am mutat, pana la urma m-am dumirit ca pocniturile erau cuburile de gheata pe care le face frigiderul si cadeau in tavita, zgomotele din pereti nu-s fantome ci stalpii de lemn care pocnesc la diferente mari de temperatura (cald in casa frig afara si invers). Bolurile de ceramica primite la nunta n-au avut facute vraji:)) cand "cantau", era tot de la schimbarea de temperatura ca statusera in garaj in frig. Am petrecut o ora afara in ger de frica lor ca n-am avut curaj sa intru in casa:)), sotamiu la munca..io singura in casa...si-a venit soacra-mea si m-a luat si am dormit la ei in noaptea aia, m-a cules barbatu' a doua zi de-acolo.
Chiar si prezent, cum nu pot sa dorm singura de frica stau si-l astept sa vina de la munca si de oboseala mi se mai intampla sa am tot felul de vedenii.

Oana_B
vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by Leta
Aoleu...si entitatile astea vad tot ce facem noi?? Inclusiv ?? oops!






da. Alea stau asha shi se uita. Pai tu ce altceva crezi ca ar cauta in coltzul camerei?

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leta spune:

quote:
Originally posted by Elise

quote:
Originally posted by Leta
Aoleu...si entitatile astea vad tot ce facem noi?? Inclusiv ?? oops!






da. Alea stau asha shi se uita. Pai tu ce altceva crezi ca ar cauta in coltzul camerei?

Elise & BBLisa



Sper ca macar nu sint capabile sa vorbeasca...cum ar fi sa se duca pe la cunoscuti si sa le povesteasca cum, cind, de cite ori si in ce pozitii? sau te pomenesti ca de asta se uita unii mai chioris la mine! ce entitati obraznice, eu le gazduiesc si ele dau din casa


Oana, acum fara gluma, iti doresc sa ai nervi de otel sa rezisti pina in martie. Mie imi este frica sa stau singura pe intuneric, nici nu vreau sa ma gindesc cum ar fi sa 'detectez' si ceva prezentze...

Leta si un bebe
poze 2005
poze 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Oana B, da, e si de la oboseala acumulata in ultimul an si jumatate. Si stres si nedormit, s-au adunat toate. Chiar azi am stat si am observat mai atenta ce se intimpla si mi-am dat seama ca toata panarama cu vedeniile astea se intimpla mai mult seara.

Eram si in Florida foarte obosita, stiti cum e sa fii absolut singur (doar cu sotul care merge la munca) dupa nasterea unui copil, dar nu am simtit "prezente" de-astea; niciodata!

Nici nu vreau sa ma mai gindesc.

Stau pe wc, cu usa putin deschisa, ca sa vad ce face fiica-mea, si vad o umbra inchisa la culoare, care se uita la mine. Ma uit mai atent, si se ascunde. Limpezesc vasele si le pun in dishwasher, linistita, si simt ca linga umarul meu e cineva.
Nu e "prezenta" rea, nu cred ca vrea sa ne faca nici un rau; dar nici de bine nu este, daca se intimpla asa ceva.

Alex, e adevarat ca am incetat sa ma mai rog in ultimul timp. Inainte ma rugam mai mult, mergeam si la biserica din cind in cind, o inchinam si pe Eva ... De cind au fost parintii mei aici, iar mama s-a purtat foarte urit cu mine, nu mai am chef de nimic; ma gindesc cum o persoana asa bisericoasa ca mama poate sa se poarte asa de urit cu mine, sa imi vorbeasca asa de urit, sa aibe atita ura si dispret pentru fata ei.
Da, sint o fire foarte rationala, dar am avut citeva intimplari in viata mea in care am vazut ca Dumnezeu exista. Asa ca de asta nu ma indoiesc. Acum nu vreau sa intru in subiectul cu credinta. Sint convinsa ca Dumnezeu si ingerii vad sufletele oamenilor, vad tot ce oamenii fac sau gindesc.
Asta este! Oare "prezentele" astea n-ar putea fi ingerii nostri? La asta nu m-am gindit pina acum.

Offfff, cred ca trebuie sa ma rog mai mult, sa ma gindesc mai mult la Dumnezeu, care m-a ajutat de atitea ori. Chiar acum mi-am amintit cit de speciala m-am simtit cind Dumnezeu mi-a aratat ca ma ajuta cind am nevoie.
(ok, aici cei foarte, foarte rationali ar spune cum de cred asta, dar sint convinsa ca dincolo de Univers, undeva, Dumnezeu exista)

Oana si Eva (29 iunie 2005)
Poze cu Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Elise, Leta, Doroty, macar de-ar avea ce sa vada la noi ; nu s-or fi plictisit de stat degeaba si nevazut nici o "actiune"? Eu zic sa se mute la cei mai activi.

Oana si Eva (29 iunie 2005)
Poze cu Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by Oana C
Alex, e adevarat ca am incetat sa ma mai rog in ultimul timp.
(...)
ma gindesc cum o persoana asa bisericoasa ca mama poate sa se poarte asa de urit cu mine, sa imi vorbeasca asa de urit, sa aibe atita ura si dispret pentru fata ei.


Nu trebuie sa ne lasam in viata influentati de cei din jurul nostru, mai ales ca modele negative. E drept ca e mama ta. Dar nu ea e modelul dupa care trebuie sa te iei. Daca mama ta, desi bisericoasa fiind, s-a comportat asa, nu inseamna ca trebuie sa fi suparata pe Dumnezeu. Relatia ta cu Dumnezeu este una personala si nu trebuie sa fie influentata de relatia cu cei din jur, nici cu cei apropiati si nici cu tot ce ni se intampla.
quote:
Originally posted by Oana C
Chiar acum mi-am amintit cit de speciala m-am simtit cind Dumnezeu mi-a aratat ca ma ajuta cind am nevoie.


De ce amintesc de Dumnezeu?
In primul rand ptr ca daca tu crezi ca exista ceva "rau" acolo in casa ta, inseamna ca trebuie sa crezi in cel rau, care da, exista. Asa cum exista Dumnezeu, exista si Satan, cu ingerii lui. Dar Dumnezeu si ingerii lui sunt la datorie, si ne apara vietile. Sa stii ca Dumnezeu nu face nimic rau omului, el doar ne lasa sa luam noi decizile cum ne taie capul si ceea ce ni se intampla noua rau sau bine e urmarea deciziilor noastre. Un singur lucru nu perminte Dumnezeu: viata noastra. Cand incepe si cand se termina doar de el depinde. Si sa-ti mai spun un lucru. Dumnezeu sta la usa inimii noastre si bate, asteptand sa o deschidem si sa intre in ea, si sa fie o relatie frumoasa intre noi si el, de ambele parti. Dar cel rau nu sta la usa inimii asteptand invitatie, el da buzna. Si la fel e si cu mintea noastra. Ori tu crezand toate astea nu faci decat sa-l lasi pe cel rau sa iti domine mintea si imaginatia si sa crezi ca exista ceea ce vezi, si sa iti fie teama in casa ta, sa te temi ptr viata ta si a copilui, cand e atat de simplu sa te rogi si sa vezi cum gandurile astea vor disparea cu timpul. Dar lupta cu propria noastra minte nu o poate duce nimeni in afara de noi.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu nu cred in asa ceva. cred ca e de la oboseala, si mie mi se mai intampla sa nu vad bine, sa am niste pete pe retina, mai ales cand misti ochii repede dintr-o parte in alta se vad niste pete, care ar putea fi asemanati si cu niste soricei...


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Nu am p['it nicodata asa ceva. Am auzit insa o parere interesanta de la un psiholog interesat de astfel de fenomene. El nu nega existenta acestor entitati dar considera ca ele "se arata" persoanelor obosite, nervoase, sensibile care au tendinta sa creada in supranatural iar cei care au o atitudine rationala le alunga.

Mamica de spiridus

Poze cu Loriana





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AILUI spune:

Salve,
Oana, pentru linistea ta, de ce nu mergi totusi la preotul de la biserica catolica?
Eu chiar daca sunt ortodoxa merg adesea si la o biserica catolica (SF ANTON se numeste), si pot sa spun ca ma simt foarte bine acolo, ba chiar am impresia ca preotii catolici sunt mult mai receptivi la problemele enoriasilor lor!

Pupici,
mami Ailui

Mergi la inceput