Atentie

Atentie | Autor: Rony

Link direct la acest mesaj


M-am dus la Casa de Pensii a Municipiului Bucuresti ca sa-mi dea punctajul pentru pensie pe anii 2004-2005-2006 pentru ca nu mi-a venit documentul acasa cum era normal.
Infruntand toate ironiile de genul: ce-ti trebuie punctajul !? iesi maine la pensie!? etc... am insistat si am aflat ca pe 2006 venitul meu este 0; pentru tot anul este 0, desi eu am luat aceea indemnizatie de maternitate de 8mil si ar fi trebuit sa fie inscrisa suma, ca apoi la pensie , peste 20-30 de ani, sa am o suma bine calculata! deci mi-au mancat un an de zile!!!
Trebuie mers in Amzei la directie de Asistenta Sociala , indemnizatii maternitate, acolo va va da o adeverinta prin care se arata ca ati primit bani. Cu aceasat adeverinta mergeti inapoi la CAsa de Pensii si va asigurati ca este trecut totul in registrul lor ! altfel s-ar putea sa faceti acest lucru peste 20 de ani cand veti constata ca un an de zile cotizarea dvs este 0.

se pare ca aceasta problema a aparut in 2006, pentru ca in 2005 nu au fost probleme!


Bafta multa!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Pai mie chiar sapt trecuta mi-a venit acasa documentul pt anii 2004 si 2005......... Oare ar trebui sa ma duc sa intreb pt 2006? Asta pt ca pana in oct anul trecut am fost in CIC..... (deci si in 2005 cand apar cu aceasta indemnizatie si deci calculat punctajul.....)





*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rony spune:

Anuska, te rog chiar sa te duci sa intrebi pentru ca eu am innebunit astazi!
M-am dus cu adeverinta din Amzei f bine facuta pe fiecare luna am primit 8 mil, la casa pensiilor Municipiului Bucuresti si acolo mi-au spus ca am venit degeaba pentru ca ei nu au ce face cu adeverinta: pai , zic, imi completati zerourile din 2006 si imi faceti punctajul!
Pai, imi raspunde , dvs nici nu mai trebuie sa existati in fisierele noastre pe anul 2006; va duceti la primarie!
Ce sa fac la primarie, ca pensia mi-o calculati dvs. nu primaria?!!!
a fost un dialog al surzilor , mutilor si tampitilor!
Intrebarea este pe 2006 cine ne trimite punctajul!?
daca tie iti este mai clar , te rog sa-mi explici si mie !
si chair te rog sa dai un tel sau sa mergi la etajul unu , nu este coada si sa pui intrebarea!
Poti sa-mi spui si mie pe luna august de ex ce punctaj ai avut ca sa-mi dau seama cum se calculeaza , pentru ca nici acest lucru nu au vrut sa mi-l spuna Doamnele atat de ocupate! sau nu stiu! oricum m-au lasat sa inteleg ca nu prea am puncte ,: de ce sa am , daca am avut indemnizatie si nu salariu!!???


scuze, dar eu am cedat nervos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Linistiti-va. este perfect natural si legal sa se intample asa. Perioada in care va aflati in cresterea copilului se adauga la pensie ca PERIOADA ASIMILATA nu ca STAGIU CE COTIZARE. Adica se ia in calcul ca VECHIME dar nu si ca punctaj, pentru ca din indemnizatia pt cresterea copilului nu se opreste decat impozit, nu si contributia de asigurari sociale, cea care sta la baza stabilirii punctajului si respectiv a dreptului de pensie.

Perioade asimilate mai sunt pe lanaga concediul de crestere a copilului facultatea (daca ai mai multe se ia in calcul numai una si cea facuta la zi) si armata in cazul barbatilor. Asadar, nu veti avea puncte pentru nici una din aceste trei situatii. Daca va intereseaza, va pot explica si cum se calculeaza punctajul, pe PM

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eu am primit punctajul ieri si am fost punctata pentru perioada de cic. E drept e punctajul pe 2005 adik pe legea veche, dar nu cred ca se modifica ceva in noua lege din punctul asta de vedere. Probabil ca va trebui sa mai astept un an ca sa primesc punctajul pe 2006 ca sa aflu daca e sau nu asa. Si totusi! Voi pe ce an ati primit de nu aveti punctaj?

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Angelique, poate imi spui mie de ce, pentru 2005, cat am fost in CIC (platit de firma in acel an), la aceeasi valoare a indemnizatiei (783 RON), am, in fiecare luna, punctaj diferit. Ca nu-mi pot da seama! Valoarea punctului de pensie nu difera de la luna la luna, nu?!

Si adeverinta cu stagiul, primita de la Casa de Pensii, este pe 2004, 2005. Pe 2006 nu au avut timp fizic sa proceseze, pt ca abia pe 25 ian s-au depus declaratiile pentru decembrie 2006.

Rony a fost sa intrebe, nu a primit punctajul pe 2006 printr-o scrisoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Angelique, pe mine ma intereseaza foarte mult cum se calculeaza punctajul. Iti dau PM, dar cred ca mai sint persoane interesate, si scapi de scris doar o data daca raspunzi aici. Multumesc anticipat!

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Asadar, nu se calculeaza punctaj la perioadele asimilate, care se iau in calcul doar ca vechime, fara venit. Asa e cazul cu armata, facultatea si perioada de crestere a copilului, pentru care nu se opreste contributia de asigurari sociale, respectiv contributia de pensie cu numai impozitul.

Sa explic cum este cu sistemul de puncte. Certificatele de stagiu de cotizare care s/au trimis acasa nu sunt momentan valabile decat incepand cu 1 aprilie 2001, data la care a intrat in vigoare legea pensiilor si a altor asigurari sociale, legea 19/2000. In cazul in care nu ati primit certificatele de stagiu de cotizare cu punctajele aferente din 2001 si pana acum, trebuie sa mergeti la casa de pensii de care apartineti si le solicitati acolo.

Acum, punctajul propriu-zis se calculeaza ca procent intre salariul de care ai beneficiat la un moment dat si salariul MEDIU pe economie de la acelasi moment.

Ca sa exemplific, sa spunem ca salariul mediu pe economie este luna asta 10 milioane si tu castigi 6 milioane. asta inseamna ca se face raport intre cele doua si reiese ca luna aceasta ai punctajul de 0,6. Sau venitul tau poate fi 15 milioane si raportat la salariul mediu pe economie de 10 mil, inseamna ca ai 1,5 puncte luna asta. Se face la fel in fiecare luna, raport intre venitul tau si salariul mediu pe economie. Pe urma se face un punctaj mediu anual, ca medie intre toate punctajele lunare si atunci cand iesi la pensie se face un punctaj mediu general, ca medie intre toate punctajele anuale.

Rezultatul total si inmulteste cu valoarea punctului de pensie, valoare stabilita de Guvern (si care la momentul de fata est 396,1 RON) si asta e pensia de care beneficiezi. Deci nu e rentabil sa ai pensie la stat.

Rozi, valoarea punctului de pensie nu difera de la luna la luna, insa valoarea salariului mediu pe economie difera de la luna la luna, or tocmai asta e ceea ce conteaza si asta e ceea ce face ca punctele sa fie diferite chiar de la o luna la alta, in conditiile in care salariul tau a ramas acelasi. valoarea punctului de pensie nu te intereseaza decat in momentul in care iesi la pensie, pentru ca aceasta valoare se inmulteste cu punctajul tau. Deci punctajul personal e una, valoarea punctului de pensie e alta. Ce te intereseaza pe tine acum e oscilatia salariului mediu pe economie in raport cu salariul tau.

Sper ca am reusit sa explic cat de cat bine. Daca nu, revin

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Hai ca mi-am depasit lenea si am citit si eu.

Intr-adevar, se foloseste salariu mediu brut comunicat, pentru fiecare luna, de institutul de statistica, iar nu cel folosit la bugetarea fondului de asigurari sociale (cum gresit retinusem eu).

Pentru stagiile asimilate insa, iata ce am gasit:
Legea 19/2000:

"Art. 78. (5) Pentru perioadele asimilate, la determinarea punctajului anual al asiguratului se utilizeaza:
a) cuantumul pensiei de invaliditate sau al altor drepturi de asigurari sociale obtinute īn perioadele respective, īn cazurile prevazute la art. 38 alin. (1) lit. a);
b) 25% din salariul mediu brut lunar pe economie din perioadele respective, pentru cazurile prevazute la art. 38 alin. (1) lit. b) si c) si la art. 53 alin. (3)." (art 53 este cu pensie de invaliditate, alin 3 este pt boli si accidente care nu au legatura cu munca)

unde

"Art. 38. - (1) Īn sistemul public se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite īn continuare perioade asimilate, īn care asiguratul:
a) a beneficiat sau beneficiaza de drepturi de asigurari sociale, cu exceptia celor prevazute la art. 40 lit. a)-c) si e);
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora;
c) a satisfacut serviciul militar ca militar īn termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau īn prizonierat."

OUG 148/2005:
Art. 18. - (1) Perioada in care o persoana beneficiaza de drepturile prevazute la art. 1 (CIC), [...], constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii drepturilor prevazute de Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) In vederea determinarii punctajului anual necesar stabilirii drepturilor de pensie in sistemul public, pentru perioadele asimilate stagiului de cotizare in conditiile prevazute la alin. (1) se aplica prevederile art. 78 alin. (5) lit. b) din Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare."

DAR:

"(4) In situatia persoanelor care, īn perioada 1 aprilie 2001 - 1 ianuarie 2006, au beneficiat de concediu si de indemnizatie pentru cresterea copilului īn conditiile reglementate de Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, la determinarea punctajului anual se utilizeaza cuantumul indemnizatiei acordate īn perioadele respective."

Si uite-asa ma facui eu cu puncte in 2005... (in CIC fiind)

PS Eu am cerut la Casa de Pensii adeverinta cu stagiul pe 2001 (ma rog, din aprilie) ca nu l-am primit. Mi s-a raspuns ca ei sunt obligati sa-l trimita doar, nu si sa se asigure ca a fost primit Din lege rezulta ca singura cale de a le obtine pe cele pe care nu le-ati primit este de a plati (asta din lege, in practica nu stiu ce fata ar face cei de-acolo la o astfel de solicitare).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

quote:
Originally posted by Rozi
"(4) In situatia persoanelor care, īn perioada 1 aprilie 2001 - 1 ianuarie 2006, au beneficiat de concediu si de indemnizatie pentru cresterea copilului īn conditiile reglementate de Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, la determinarea punctajului anual se utilizeaza cuantumul indemnizatiei acordate īn perioadele respective."

Si uite-asa ma facui eu cu puncte in 2005... (in CIC fiind)




Intr-adevar, asta a fost norocul tau, ca daca erai in CIC dupa 1 ianuarie 2006, nu aveai puncte.

Din pacate, foarte multe asemenea stagii de cotizare s-au pierdut, pentru ca, Casa Nationala de Pensii Bucuresti le-a trimis ca scrisoare simpla, fara confirmare de primire, multa lume s-a mutat, sau nu locuia la adresa din buletin aasa ca va dati seama...

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Pai nu, ca voi avea si in 2006 puncte - cate 0.25 puncte pe luna!! Om m-am facut!

Mergi la inceput