Clubul moldovencelor de peste Prut (39)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ludmila, poate ai vazut in contul comun o minune de mireasa intr-un album recent. Aia e Elena (Trin).
Uitasem ca iti plac si tie pisicile, uite un www.youtube.com/watch?v=JZAHl5_LTGQ&eurl=" target="_blank">filmulet cu pisici, m-am amuzat tare privindu-l.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trin spune:

quote:
Originally posted by mushulica_p
Trin, eu cred ca nu te cunosc Cum pot sa vad o poza cu tine? Ce m-a facut sa zimbesc tigrutsul tau , taciunelul de el!



Ludmila - si eu cred ca nu te cunosc, dar sper sa ne cunoastem . Pur si simplu cand ai disparut tu, am reaparut eu...
Te-ai decis deja la ce medic vei naste?

Natalia - merci de reteta. O s-o aplic si eu intr-o seara. Stiu conservele alea cu rosii decojite.

Lilia - da-mi te rog si reteta quiche-ului cu sunca si ceapa. Eu quiche am mancat la Delice d'Ange. Acolo aveau cu ceapa, cu ciuperci si cu sunca. Vreau si eu sa incerc sa pregatesc unul.

Am iesit in pauza afara...vai de mine ce soare,iti trebuie ochelari cu protectie UV. Cred ca piticii sunt cei mai fericiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

Hop si eu.
Salutare.
LA MULTI ANI VERONICA!!! Sa fii sanatoasa, voiosa, frumoasa, iubita, dorita, sa ai o sarcina usoara si o nastere cit mai buna, fara peripetii si dureri, un copil sanatos, frumos, papacios si un sot ascultator si gospodar la casa, cu un salariu mare.Iote ce inspiratie, eu nu prea o am cu scrisu.
Deci facem bilantu la saptamina trecuta: saptamina in depresie, welinistit, cu o soacra "obijduita" la bilant ca no tinut copilu la cumatrii nostri, plinsa in fata sotului dupa. Va sa zica daca nau minte pling si eu si ei, da eu inapoi nu dau, ca prea am perdut multa sanatate.
Imi pare bine ca a aparut Liuda, pe care o iau la bataie deodata, da ce sa asculte pe toti, mai tio spus sotu ca arati bine, ca el nui prost si cunoste, las ca eu stiu, si nu tio zice din pod, chir arati bine, si lasa ca eu am vazut poze cu tine grasuta, apu sa stii ca amu nu esti grasa, esti insarcinata, sunt doua lucruri diferite, si poate so saturat saracu sot de oasele tale si mai profita ca are pe ce pune mina, ca pe urma cine stie...
Nastea apare doar cu uratu, ia treci si mai povesteste despre ginere, ca inteleg ca nu prea ai timp si net, da scrie in word, conecteazate pe 2min si copy paste, si gata, ca vrea norta sa stie ce mai face fiutu.
Cristina ce noroc pe tine, eu nam facut abonamet, da am fost acum doua saptamini in urma la sauna, si poate ma mai duc si miine, si daca se primeste, mai des, mercurea cu o cumatra, ca sa dau jos... stresu ca kilele nu prea cred.
Carina ce se aude acolo cu examenul?
Alinca ce face burticuta?Cind la eco?
Tania ati reintrat in lucru dupa sarbatori?
Elena, am uitat sati zic, mio placut buchetu, nu am priceput de la inceput faza, credeam ca il tii cu capu in jos... e buna asa idee.
Violeta cred ca savureaza concediul.
Cornelia am vazut strumfa.Deci sa zic, cred ca la noi au fost rasplatiti tatii ca au lucrat la conceptie si noi pedepsite ca am primit placere, chiar asa picatura fetele cu tatii, nui cinstit, deci tinem legatura sa ne apucam de facut cite un baiat pentru noi, da asta mai incolo, peste citiva ani.Si te prinde bine frezura, asa de frumoasa teai facut.Si apropo esti leit maicata, eu citesc cu buni si strabuni si nu pricep carei buni daca tu esti acolo . mam uitat de vreo citeva ori pina o ajuns ca tu ai alta priciosca si asta e mamica ta.
Lilia, ce bine ca ai timp de facut papa, eu vin seara si mai fac daca nui mamica, am facut saptamina trecuta o supa si simbata o zeama cu gaina de casa, nu ne puteam satura, credeam ca crapa burta.Si muju cica, tu sa faci mai des mincare ca eu o sa uit gustu la acea facuta de tine.De unde, ajung acasa pe la 8, care mincare, daca nui desigur ca fac, dar de cele mai multe ori face mamica sau bunica.
De bunataturile Nataliei nici nu mai zic, numai mii ciuda ca nam timp sa le fac.
Natali a esit la servici, da tot rar, cred ca o incarca sefu, ca nu degeaba ii era dor de ea.
Alina(Davina) asa imi plac peripetiile Deeanei, ma gindesc ca a mea o sai calce pe urme.Deja merge in premergator si deschide toate dulapurile, da totul jos, tre sa umble cineva dinurma sa stringa.Si cel mai mult ii plate telefonul, ia receptorul si zice "Aleo", taicasu zice, uite inca apa nu zice, da deam alo zice, o sa ne manince banii.
Sa va mai zic ca eri dimineata ea se scoala, eu o duc la bunelu, ca tre sa ma imbrac, sa plec la servici, vreau sa intru in baie, ocupat, si ma joc cu ea, taicasu in cealalta camera, eu ii zic "tata" da ea "unde?" si se uita la usa, asa mam emotionat.Si mai stie si de "tii somn?", si cind are chef zice "lena" si "andii", eu astea doua nu leam auzit, da leo auzit tatsu si il cred pe cuvint.


doroti_5 cu Natalita-Elena (12.05.2006)
BOTEZ
foto Natalita-Elena 1, 2, 3 si 4www.dropshots.com/doroti_5" target="_blank">
Filmulete cu Natalita-Elena
Asa de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxy spune:

o-ho-ho Diana ai scris un roman intreg aici,mi-a dat mancarea in foc cat ti-am citit opera.
Salutare moldovence!! "kak jizni rodnaya" ? nu stiu de ce de cateva zile am ceva probleme cu netul,nu prea merge, se incarca greu si tot asa..maine mi-a promis cineva ca vine sa vada ce are,ca nici nu pot sa il folosesc prea bine acum.
Veronica iti urez din tot sufletul sa fii fericita,sa iubesti si sa fii iubita, sa ti se implineasca toate gandurile bune la care visezi si mai presus de toate un copilas frumos si sanatos! LA MULTI ANI!! Tin minte ca si la mine atunci cand traiam inca in Iasi, la apartamentul nostru,ne-au adus dormitorul exact de ziua mea, eram atunci insarcinata cu Chris in 5 luni,si eram atat de fericita ca parca simteam ca ni-l facusera aia cadou, nu ca il cumparasem noi cu banii nostri.
A Cristina dragute foc pozele cu piticul tau,si paginuta e super.
Liuda bine ai revenit..si sarcina usoara in continuare.
Carina bafta la luarea permisului de conducere iti doresc si poate ma molipsesc si eu de la tine si ma apuc si eu ca de mult imi tot pun in gand sa fac scoala de soferi si tot nu reusesc,dar poate in noul an o sa imi fac curaj si timp mai mult.
Cornelia ai o minunatie de odoras,am vazut si eu pozele si imi plac tare mult bolfuletele ei,e ca o mica papusica ptiu-ptiu
Alinele unde sunteti? ce va mai fac nazdravanii..
bine hai ca va las ca sa nu mi se inchida acusi pc-ul,o seara placuta!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Veronica, LA MULTI ANI!!!!!

Ce mai faceti fetelor?Eu ca de obicei dupa o zi lunga de lucru, ies la raportat, desigur ca mor de somn....si am si o lene! De azi m-au invadat si pe mine greturile, uffff ce nasoale sunt.....
In rest, joi merg la spital sa-l cunosc pe viitorul meu doctor.Sper sa-mi placa, si sa se adevereasca asteptarile mele. Vreau sa sun si sa ma programez pentru eco morfologica/3d, ca vad ca e tare greu sa obtii programarea chiar si ptr urmatoarele 2 luni.

In rest, noi suntem bine, Alex poimane se duce la teatru.Am ceva emotii si temeri, dat fiind ca pleaca cu gradinita in oras....cum sa zic, fara noi.Sa speram ca va fi cuminte.

Am vazut si eu pozele cu Mirela, ptiu ptiu ce mare s-a facut!!!!
Fetelor...nu m ispititi cu mancarea pe aici, ca eu de poftit poftesc, iar s-o vad pe viu nu mai suport. Acum ceea ce pot manca sunt castraveti si rosii cruzi, ca de cele sarate m-am saturat....si deja imi provoaca greata.

Va pup si ne mai auzim!

P.S.Ni s-a stricat lifturile in bloc, deja sunt de 2 zile asa, si cica nu se stie cand vor fi reparate, ptr ca au fost furate nus ce piese de 40 mil!Tocmai acum nu am chef sa urc 7 etaje!

Alina7+ si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Diana, ce haioasa e Natalita, ai vazut ca de mici sint niste smecheri de te lasa cu gura cascata. E timpul sa puneti lacate la dulapuri, ca vine revizorul sef.

Tanya, sa-si revina cit mai repede netul tau.

Ludmila, daca ai vazut pozele cu strumfita Corneliei, nu puteai sa n-o remarci si pe ea cu tunsoarea noua. Sau tu n-aveai ochi decit pentru bebelina?

Alinka, nu te necaji cu lifturile, taman miscarea e tare buna la sanatate, mai ales in sarcina. Sa-ti treaca greturile cit mai curind si sa te impaci bine cu medicul!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Intru sa va zic si noapte buna .
Ludmila, merci de retete. Sunt interesante. Poate o sa o incerc pe cea de chiftelute cu ciuperci. Cea cu legume nu o incerc chiar acuma, ci la vara. Acuma nu prea am incredere in legumele de import. Daca nu e strict necesar, le evit, ca oricum nu cred ca au tare multe vitamine.
Am vazut pozele de la Revelion, taaare putintele. Dar tare frumoase.

Natalia, dupa ce ai scris tu de chiftele, am pus carne la dezghetat sa fac si eu. Dar s-a dezghetat cam greu si am tocat-o abia acuma seara. O sa le fac maine.

Veronica, sa aveti cat mai repede dormitorul si sa va tina cat vreti voi.

Elena, si eu am mancat quiche la Delice D'anges in Moldova. Eu am cautat pe net si mi-am scot doua retete, cea de www.good-cook.ru/forum/topic1644s180.html" target="_blank">aici si cea de www.good-cook.ru/forum/topic3614s120.html" target="_blank">aici
Le-am cercetat si am cam combinat retetele. Adica aluatul de la una, pe urma umplutura oleaca de la una, oleaca de la alta . Oricum, acolo nu scria de ceapa verde, dar am hotarat sa combin eu. Daca vrei, pot face un rezumat si sa iti scriu exact asa cum am facut eu.

Alina, sper sa se rezolve cu liftul. Cred ca e tare nasol asa. Si sa iti treaca greturile cat mai repede. Sa ne spui neaparat ce o sa vorbesti cu doctorul.

Alina( Davina), pe unde te-ai pierdut?

Diana, ptiu, ce mare s-a facut Natalitza. Ce mai trece timpul. Uite ca deja incepe sa vorbeasca si sa scototeasca prin dulapuri. Iaka noi am scapat de asta. Cred ca atunci cand a fost varsta scotocelii, era in ghips, iar acuma e mare si ft ordonata. Nu suporta lucrurile in dezordine, asa ca nu prea le imprastie asa.

Ma duc sa fac nani.
Noapte buna

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Am uitat sa va spun ca am pus poze noi aici
Daca aveti chef, puteti sa va uitati.


Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

salutare,
am uitat sa scriu raspuns la fete...
Veronica, strumf intr-adevar e un pitic, iar eu o dezmierd shtrumf/a si mi se asociaza cu un pitic haios, Multumesc Elena si Natali ca ati explicat in locul meu...
Liuda, eu din poze am vazut o graviduta f frumoasa si mult mai slaba ca mine, Arati super bine si nu te uita la cei care nu inteleg ce inseamna sa fii . Sint sigura ca iti vei reveni la kg care le-ai avut, poate kiar vei slabi mai mult. Eu dupa 3 saptamini de la nastere, cind am fost la ziua companiei, am primit doar complimente(de la colegii de serv) ca arat super bine si toti se mirau ca au trecut doar 3 saptamini ... dar inca mai am de dat vcreo 8 kg pina la greutatea mea ideala... dar nu-mi fac probleme stiu ca se va rezolva odata ce Mirelush isi va incepe diversificarea si eu voi putea merge la sport. Ti-ai ales deja medicul? Vad ca si bb al tau va fi grasut, nu te speria, principalul e sa ai incredere totala in medic si sa-l asculti ce iti zice sa faci si atunci nici nu vei simti ca e mai grasut... A mea a fost/si este si capatinoasa, ca cel de la eco s-a speriat cind i-am masurat capshorul si a zis ca doar cezariana trebuie, altfel nu voi putea naste! Dar multumesc lui Dumnezeu totul a decurs bine!
Lilia, f frumoase poze, de familie, si Amelush se ved eca s-a distrat pe cinste, kiar si fara lumina... Multumim de retete, si mie mi-a placut la Delice D'Ange insa nice decum nu-mia jungeam miinile sa caut si sa fac, acum deja n-am scapare, am reteta la indemina, trebuie doar s amai gasesc oleaka de timp...
Alinka, eu mincam doar mere, cartofi fierti/prajiti si muraturi... pesmetii/covrigeii si alte rontaituri nu ma ajutau. Poate te ajuta si pe tine... Imi pare rau ca vi s-a defectat liftul, sper sa-l repare curind, cui i-a trebuit s afure piese?!
Diana, asa ziceam si eu sa ne facem cite un baiat insa mai asteptam vreo citiva ani, nu kiar acum...
vad c-a adormit deja shtrumfa, sper ca pina dimineata... ma duic si eu sa fac

lia_c si printesa Mirela Brianna (15.11.2006)


Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Neata, am vazut si eu pozele Liliei, frumoase, se vede ca v-ati simtit minunat acasa. Ma bucur ca macar cineva de Craciun a avut zapada.

La multi ani pentri 3 lunisoare ale lui Vladic al Cristinei!
Cristina, ce mai faci? Vad ca ieri n-ai intrat deloc pe aici. Sau faci bucate pentru ziua de miine? Cind mergi la sala, parca de azi, nu?

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput