Clubul moldovencelor de peste Prut (39)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Lilia, eu azi fac chiftelute in sos de rosii, cu garnitura de piure de cartofi, probabil. Iar miine vreau sa fac din nou puding din ala, ca tare bun a mai fost. Poate te-am inspirat.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trin spune:

Neata!

LA MULTI ANI VERONICA! SA FII SANATOASA, IUBITA SA TI SE IMPLINEASCA TOATE DORINTELE SI SA TE FACA SA RADIEZI MINUNEA TA!

Ludmila - si eu am incercat sa deschid albumul Revelion 2007, dar nu am reusit. Despre glumele proaste am o parere si mai proasta. Esti o graviduta tare dulce si se stie ca femeile insarcinate au o stralucire aparte! Nu le ramane decat sa te invidieze.

Cornelia - tare dulce shtrumfitza! Acu` parerea mea e ca seamana si cu tine. Are ceva si de la tine.

Veronica - din cate stiu eu "shtrumful" e un fel de "prichindel".

Natalia - cum prepari tu chiftelele in sos de rosii? Asa pe scurt.

Lilia - eu vreau sa fac niste pulpe dezosate in rola si cu un piure probabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mushulica_p spune:

Neatsa! Si la noi e dimineata inca:)

Aseara am adormit dupa ce ati plecat ... eram putin plinsa si nu au mai rezistat ochii.

Acush vedem noi ce-i cu albumul cela neascultator! .. Da, pai ce somnorici eram aseara, desigur ca implicit e privat si nu i-am zis ca il vreau public! Acum este!

Apropo de bucate, am fost zilele trecute la nanasa si am papat ceva f usor si f gustos si sanatos! Conopida bucatele, shampinioane intregi, castravete proaspat rondele, bostanei proaspeti rondele, rosii in patru, ardei in patru - stropiti cu ulei de masline si putina sare - se dau la rola pe 20 min! Ce gustos a fost mmmmm. drept ca mai erau multe bucate pe masa.... da dupa sarbatori vreai ceva usurel tare. Pofta buna cine are curajul!

Cornelia, am privit numaice pozele cu Mirela Brianna! Dulce-dulce de tot! Noua ne-a zis doctorul ca deja avem 3.400 kg ... deci tot o sa fim maricei, dar cind ii vad bolfitele priontesei tale zic - pentru asa o frumusete mergem inainte!
.. dar unde is poze cu tunsoarea ta noua?

Ludmila 35 +

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ludmila_19/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alegrutza spune:

Merci pentru urari si cuvintele frumoase.
Sunt bucuroasa nevoie mare, am fost si am dat comanda de dormitor (macar de ziua mea sa ma dau si eu :)Am dat comanda la o alta firma,ca aia unde am facut bucataria, au fost cam neseriosi,am alergat dupa ei 2 saptamani ca se ne faca oferta de pret pentru dormitor, si pana la urma ne-au facut o oferta ca sa ne ajunga si sa ne ramana:)) Doar pentru dulap ne-au cerut cat astialalti pentru tot dormitorul Macar daca nu ne purtau atata pe drumuri nu ne enervau atat, nu stiu ce s-au gandit ei ca deja o sa ne fie lehamite si o sa acceptam pretul lor exorbitant?!
Ma bucur mult ca am reusit sa facem comanda azi, ca de nu ar fi trebuit sa amanam totul cu vreo 2 saptamani, pt ca sotul pleaca maine in deplasare, iar eu plec la Iasi, ca sa nu ma plictisesc singurica (ei nu kiar singurica .
Sper sa iasa bine dormitorul, cel putin impresiile despre aceasta firma sunt foarte bune, si inginera pare foarte de treaba si ne-a ajutat mult cu proiectarea.

quote:
Veronica, apropo de aparatl foto, mai am o completare. Sotul zice ca e mai bine sa fie cardul formatat anume intr-un cititor de card, si nu direct in aparat. Motivul nu ma intreba, ca nu l-am inteles, trebu si gata.


Ok, Natalia, credem si nu cercetam
quote:

Eu mi-am facut azi abonament la sala, sauna, piscina si jakuzi.


Cristina, Suna atat de bine!!! Sper sa te relaxezi super acolo, cred ca o meriti din plin (Vladutz shtie de ce)
quote:
Da, prietenii ceia nu au copii inca ... si ea e frantuzoaica, ma rog, stii cum sunt ele - figura pe locul intii! Da... las ca o sa fie si ea insarcinata ... si atunci poate o sa ma inteleaga.


Ludmila, nu baga in cap toate prostiile, e perioada cea mai frumoasa din viata ta si esti superba indiferent cate kg ar presupune sarcina. Cat despre faptul ca ea e frantzuzoaica, o fi ea vreo exceptie, dar stiu ca marea lor majoritate ys cam grasance si neingrijite (ma refer la femeile de rynd,nu la vedete sau mai stiu eu ce).
quote:
Azi medicul a zis ca Bogdan are 3.400 kg!!! Ce ziceti? Precis ajunge la 4 kg, asa-i? Are el un locusor pe unde tot impnge cu minuta (asa cred) e jos intr-io parte ... chiar sub burta ... si ma tot impinge acolo de incep sa mi se facaiste vergeturi mci (deocamdata) ... si simt cum se intinde pielea cind isi intinde minuta.... Da nu pot sa-l ocarasc ... pai daca e asa marisor - ii e strimt saracutul


Ai hotarat cum nashti? Bogdanel sta bine?adica cu capshorul in jos, cum ii shade bine unui baitel asa cuminte ca el?

Lilia,mancarea aia cu denumire franceza arata atre apetisant,parca ar fi o poza de revista

asa creste bebicul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Elena, chiftelutele le fac simplu de tot: amestec carnea tocata cu ou, ceapa tocata marunt, eventual un cartof, morcov, 1-2 linguri de faina (totul depinde de cita carne am) si modelez chiftelute, pe care le coc intr-o tava la cuptor, timp de circa 30-35 de minute. Intre timp fac sosul: 1-2 cutii de rosii decojite in suc de rosii (poate stii, se vind la orice alimentara) omogenizez, de obicei cu blenderul, pun intr-un ceaun la fiert, adaug ulei, sare, zahar, piper, toate dupa gust, si las sa dea citeva clocote. La sfirsit adaug marar tocat si usturoi. Apoi pun chiftelutele in sos, las sa mai clocoteasca vreo 5 minute si sting focul. Servesc cu diverse garnituri: piure, paste, orez.

Ludmila, nu apari si tu pe messenger sau ICQ? Vezi ca poti sa intri prin www.meebo.com , pina iti instalezi programele pe calculator.
Am vazut pozele de la revelion (cam putintele ), se vede ca v-ati distrat f. frumos. Asa o fina dragalasa aveti!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Veronica, sa va iasa dormitorul asa cum v-ati planuit! Bineinteles ca o sa asteptam si poze cu camera amenajata, cind va fi.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alegrutza spune:

quote:
Originally posted by Trin
Veronica - din cate stiu eu "shtrumful" e un fel de "prichindel".
Poze


Huh, in sfarshit m-o iluminat shi pe mine cineva ,merci Elena, la mine "shtrumf" se asocia cu un fruct ceva,l-am intrebat si pe sot ce inseamna si nici el nu stia sigur, zicea ca tre sa insemne ceva "mic", vad ca n-a fost departe de adevar
Ludmila, am reusit sa vad pozele de la Revelion, ati sarbatorit la casa noua, sau ati fost prin ospetze?

asa creste bebicul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Vero, strumf mai e un personaj de desene animate, arata cam www.tinos-realestates.com/strumf.gif" target="_blank">asa.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mushulica_p spune:

Merci de sustinere, fetelor! Eu chiar consideram ca nu sunt grasa (a avut grija sotul sa ma simt frumoasa in sarcina) si...babah m-au adus cu picioarele pe pamint...

Trin, eu cred ca nu te cunosc Cum pot sa vad o poza cu tine? Ce m-a facut sa zimbesc tigrutsul tau , taciunelul de el!

Lilia, sa-ti mai dau si eu o reteta: chiftelute in sos de ciuperci
500 gr piept de gaina
500 gr sampinioane proaspete
500 gr frisca
5 cepe nu mari

Pieptul se face fars, se pune doar sare in el, si se fac chiftelutele (nu trebuie nici ou, nici faina, nimic mai mult)
Se caleste nitel ceapa, apoi se adauga ciupercile taiate nu marunt tare, se prajesc si se condimenteaza (sare, piper), apoi se adauga frisca si cind fierbe - se pun chiftelutele. Acum nu stiu cit timp exact tre sa fiarba ... eu am gustat o chifteluta, am vazut ca era gata si sosul se ingrosase. Le-am papat cu cartofi fierti si unsi cu unt.

Veronica, ti-am vazut bucataria! Mi-a placut muult, a noastra e mai ..simpla nu stiu cum, si mai putin serioasa parca:) Asa solid arata, si culorile imi plac, si e mare!!! nu stiu de ce zici ca e mica, imi pare destul de mare!
Succese cu dormitorul! Daca zici ca ei lucreaza bine, iar voi aveti gusturi bune deja se stie - la sigur o sa fiti multumiti de rezultat!
Pupici la burticuta! Cum mai merge comunicarea la voi? Tu cum te simti? tot plina de energie si harnicuta? Asa-ti trebuie!:)
Da, Bogdanel e cu capusorul in jos, de altfel - de la sforsitul lunii 7 asa s-a pozitionat, e desciplinat nevoie mare. As vrea sa nasc cit mai natural, dar mi-e cam frica pentru faptul ca e marisor si mai are de crescut... insa medicul mi-a zis - dap' si tu esti mare:)


Ludmila 35 +

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ludmila_19/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nastea23 spune:

La multi ani, Veronica !
Fericire, sanatate si numai bucurii, alaturi de cei dragi.


Mireluta, felicitari pentru doua luni.


Fetelor succese si numai bine.




Um amigo e alguem que compreende o teu passado, acredita no teu futuro e aceita-te como es.

Mergi la inceput