Fetele din America (81)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Hihihi, sunt niste mici turnatori. Bag de seama ca asta ma va astepta si pe mine.
Numai bine.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

salutare
si pe mine ma intereseaza cu pasaportul, nu ne injurati, gagici, stiu ca s-a discutat de nenumarate ori, al meu expira in noiembrie si noi am vrea sa mergem in italia in septembrie, stiu ca trebuie sa fie valabil macar 6 luni in avans, sper sa nu ma insel. am inceput sa sun la consulatul din la dar nu-mi raspunde nimeni, am lasat si mesaj...pe siteul lor scrie de schimbarea pasaportului, eu ma gandeam doar la prelungire...

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Am dat o cautare si-am gasit mesajul lu' Veve de insira ce acte trebe:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64532&whichpage=2#1315447
O sa pun link-ul si pe prima pagina la info utile.

Oana_B
vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoaneta1 spune:

Oana, multumesc mult! Mie mi-e frica cc ca n-o sa imi trimita noul pasaport la timp. Am vazut ca si tu ti l-ai schimbat. Chiar dureaza asa de mult? Cat a durat la tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Nu mi l-am mai facut pana la urma din mai multe motive: tot ca ma temeam ca dureaza prea mult, plus ca GC al meu era sub forma de stampila pe pasaport si mi-a fost lene sa sun la consulat sa intreb cum sa procedez sa nu raman fara stampila si pana la urma...a expirat luna trecuta. Acu' il astept pe ala american si cand m-oi duce in Romania mi-l fac si pe ala romanesc.

Oana_B
vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

eu nu inteleg de ce nu poti trimite pasaportul actual si sa il prelungeasca, gasisem toate info respective pe siteul consulatului, chestia e ca nu's cum sa fac sa vb cu cineva acolo. da' ma descurc eu...al meu ar fi inca valabil in septembrie pt inca 2 luni dar mi-e sa nu am probleme ca e aproape de expirare, practic aia mi-e problema...

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

quote:
Originally posted by philip

salutare
si pe mine ma intereseaza cu pasaportul, nu ne injurati, gagici, stiu ca s-a discutat de nenumarate ori, al meu expira in noiembrie si noi am vrea sa mergem in italia in septembrie, stiu ca trebuie sa fie valabil macar 6 luni in avans, sper sa nu ma insel. am inceput sa sun la consulatul din la dar nu-mi raspunde nimeni, am lasat si mesaj...pe siteul lor scrie de schimbarea pasaportului, eu ma gandeam doar la prelungire...

philip&andreea






Daca e pasaport vechi NU ti l mai prelugeste nimeni. Va trebui sa ti faci unul nou.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Laura,

De la San Francisco la Las Vegas pe drumul cel mai scurt (si plictisitor) sunt cam 9 ore cu masina.
Cand au fost parintii mei in vizita am facut un tur de forta San Francisco - Yosemite - Sequoia - Death Valley - Las Vegas - Grand Canyon - San Diego - Los Angeles - San Francisco in vreo zece zile. Au fost cam multe obiective pentru zece zile. Cred ca puteam sa sarim in excursia asta peste Sequoia, chiar si peste Death Valley. Grand Canyon cred ca merita daca tot ajungeti pana la Las Vegas (nu e chiar f aproape, dar totusi).
Eu nu am facut niciodata tot drumul pe 1 (Pacific Coast Highway) de la Los Angeles pana la San Francisco, doar bucatele (mai mult am mers pe 1 la nord de SF) dar ce-am vazut mi-a placut mult. E lung intr-adevar, dar cred ca merita facut din doua bucati (puteti sa va opriti peste noapte la Pismo Beach, la Morro Bay sau la Cambria de exemplu).
De la Los Angeles la Santa Barbara puteti sa va opriti in Malibu iar inainte de Santa Barbara, de fapt inainte sa se desprinda 1 de coasta, sunt niste plaji destul de "salbatice", Leo Carillo de exemplu, foarte frumoase.
La nord de Santa Barbara lumea se mai opreste de obicei la Pismo Beach, Morro Bay, Cambria (nu numai pt. innoptat, dar si pt. vizitat), la Hearst Castle (care este langa San Simeon), apoi in Big Sur, o regiune destul de salbatica cu multe rezervatii/parcuri intre San Simeon si Carmel, Julia Pfeiffer Beach stiu ca e faimoasa (eu n-am ajuns acolo). Apoi urmeaza Peninsula Monterey cu Carmel (stradute aranjate, magazinase de lux), Pacific Grove (peisaje), Monterey (acvariul de acolo e destul de impresionant, cele mai haioase sunt vidrele :-). Mai sus - Santa Cruz, cu parcul de distractii de pe plaja si cam singurul loc din nordul Californiei unde apa oceanului este uneori, vara, calduta, astfel incat sa poti intra. Si mai sus - Half Moon Bay. Si pe drum o gramada de plaji/plajute (da' de plimbat, admirat natura; mai putin plaja, si mai putin baie)/peisaje deosebite.
Cea mai scurta varianta LA-SF e pe 5 (se poate face in 5 ore jumate) da' nu e nimic de vazut. O varianta intermediara ar fi 101, cam 8 ore, mai mult cu opriri, dar e un drum frumos, in unele locuri se uneste cu 1, in Santa Barbara de exemplu, la Pismo Beach. Daca mergeti pe 101 de la Los Angeles la San Francisco va puteti opri la Camarillo si sau la Gilroy la outlets(pt. cumparaturi - si la Gilroy, pt. usturoi ), la Santa Barbara si Pismo Beach pt. peisaje, la Santa Barbara/Ventura/San Miguel/Soledad/San Juan Bautista pt. vechile misiuni spaniole, pe unde vedeti semne la livezi sa cumparati fructe, capsuni de exemplu, la Solvang pt. arhitectura, magazine si restaurante daneze :-) si cand ajungeti in Bay Area in Palo Alto, unde e interesant de vizitat campusul de la Stanford. De asemenea pe drum, in zona Santa Barbara si in zona Paso Robles daca nu ma insel, sunt vii/vinarii.

La nord de San Francisco pe 1 iarasi e superb - puteti face un tur de o zi-doua, sa mergeti spre nord pe 1 si sa va intoarceti prin Sonoma sau Napa Valley sa faceti un tur pe la vinarii pe-acolo.

Puteti sa mai mergeti la Lake Tahoe, la vreo 3 ore de San Francisco (insa daca trebuie sa alegeti, mie mi se pare mai spectaculos drumul pe coasta).

San Francisco merita vizitat, absolut

La moteluri puteti face rezervare online, pe Orbitz de exemplu, sau sa mergeti dupa ureche (in orasele mai mari cred ca e mai bine totusi sa faceti rezervare mai din timp).

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Lexi,
pe unde esti? voi ati facut recent Pacific Coast Highway de sus pana jos, nu-i asa?


Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Fetelor,
ce inseamna pasaport vechi?
pre-UE?
sau pre-pasapoarte cu poza laminata sau cum s-o numi?

Lai

Mergi la inceput