Simbolurile religioase in scolile publice

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by papadie

Unde daca nu la scoala poti sa inveti despre icoane?! Pe maidan? sa ne scuze domnu ca n-am prins gustul icoanelor grafitti hip hop:)




La scoala poti invata eventual despre icoane ca act de cultura sau din perspectiva istoriei religiilor.
In comunitatea ta religioasa inveti despre ele in calitatea lor de obiecte de cult.
Eu asa vad lucrurile.

Alegerea presedintelui nu este totuna cu alegerea religiei, hai sa fim seriosi!


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Petronela, nu faceam referire la tine. Chestia asta cu "suntem 80%" este foarte-foarte folosita in general. Oamenii nu fac distinctia intre ceea ce se poate reglementa facand referire la statistici de tipul asta si ce nu. Problemele care privesc drepturile minoritatilor nu se reglementeaza folosind statistici, evident, ci drepturile omului. Democratia nu inseamna supunerea la vot a orice ci , in primul rand, respectarea drepturilor omului.

Ma intereseaza subiectul pur si simplu asa cum ma intereseaza multe subiecte de interes public chiar daca nu fac personal obiectul lor. Tot ceea ce tine de incalcarea drepturilor cuiva , ma intereseaza si simt sa lupt impotriva acestor lucruri. E o pasiune, ok? N-are legatura directa cu copiii mei (care oricum deocamdata sunt mult prea mici ca sa se loveasca personal de aceste lucruri). Ala era un exemplu pentru Papadie, din alt context.


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Mie mi se pare ca doar la scoala inveti CORECT despre icoane. La biserica inveti doar dpdv religios.
Daca omul era ateu ii intelegeam demersul si nu as fi comentat dar neobrazarea de-a parea de aceeasi parte a baricadei ma ofenseaza. Si ma enerveaza de-a dreptul indicatorul 'spre 40 ani in urma'.
Daca vrea sa fie mai original decat adidasii Adidas sa-si inregistreze marca anti iconar la OSIM. Eu ma opresc aici. o sa revin cand o sa am timp sa fac o analiza pe text. Pe textul lui :)
Si nu, icoanele ca simboluri, nu mi se par deloc ofensatoare sau nelalocul lor. Discriminatorii niciatat.



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Ok, daca nu faceai referire la mine ... trebuia sa alegi varianta a doua a raspunsului ... adica sa nu iei in considerare varianta 1. Si atunci nu era nevoie nici de explicatiile ulterioare ...


Petronela


Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Inaioana, argumentele tale sunt cel putin slabute. De fapt judeci pe bucatele si exagerezi. Nu vad unde este jignirea, lezarea, si nu vad, nici acum, unde este superstitia? Cati oare gandesc asa cum spui tu? Mai degraba, oamenii agnostici, nu inteleg sensul de a fi asa incisiv si agresiv, precum acel domn, in legatura cu o problema care nu face rau practic nimanui.
Tu te-ai declarat a fi de acord cu scoaterea icoanelor din scoli postand drept argument interviul cu acel om, deci nu pricep de ce te deranjeaza ca altii s-au declarat impotriva, chiar fara a argumenta?
Cat despre lipsa de logica, aceasta este doar pentru tine, de unde si pana unde cantarim la kg?Vorbim despre o majoritate crestin ortodoxa, practicanta sau nu. Nu stiu pe tine cum te-au declarat parintii, nici nu conteaza prea mult, dar vorbim despre o realitate.
Cat depre drepturile constitutionale, cred ca ne strofocam pe maruntisuri. Cate drepturi au minoritatile de orice fel la noi, si cate avem noi, ca minoritate la altii? Eu cred ca aici toata lumea se bucura cat de cat de drepturi. Sunt lucruri vitale pe care legislatia le scapa, si noi ne simtim deosebit de jigniti, lezati, ofensati de prezenta unor icoane sau cruci, care, vezi Doamne, nu sunt obiecte de arta

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Marilena, eu nu am postat acel interviu "drept argument" ci am spus ca argumentele aluia mi se par perfect valabile si construite. Crezi ca era ok daca le scoteam de acolo si le prezentam drept construite de mine personal? Ce importanta are asta? Sunt intru-totul de acord cu ele.
De la acel mesaj pana acum, am mai argumentat de cateva rori bune, ba chiar de fiecare data. Daca sunt sau nu slabe argumentele mele, asta se poate demonstra cu usurinta contra-argumentand cumva.
Referirile la persoana si viata personala ("cum te-au declarat parintii") ca si alte afirmatii de acelasi gen din mesajul tau nu sunt in spiritul regulilor unei polemici civilizate si nici nu au nici cea mai vaga legatura cu subiectul nostru care este despre drepturile omului.
Faptul ca biserica ortodoxa speculeaza exagerat superstitia unora care nu sunt de fapt ortodocsi de a-si boteza copiii ortodox, prin urmare "da bine la cifre" nu are iarasi legatura logica cu subiectul Asta am mai argumentat-o. Vezi mai sus.
Ca parintii mei au ales sa indeplineasca un ritual X cand eu eram in imposibilitatea de a ma exprima in acest sens, nu spune nimic despre mine. Asa ca...faptul ca BOR m-o fi luat abuziv in ograda si prin catastifele ei, iar nu e treaba mea.

Revin.


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Asa...

Cred ca subiectul deviaza inspre zone nedorite si in care nu putem ajunge la vreo concluzie logica. Partea religioasa in sine reprezinta adevarul fiecaruia si nu poate fi dezbatut in nici un fel, cu atat mai putin ca polemica.

Problema care se pune aici este de fapt aceasta : este corect ca un stat democratic sa expuna oficial prin institutiile sale sustinerea unei anumite religii? Daca da, de ce?

A se avea in vedere ca in acest fel statul incalca libertatea de constiinta a unei parti dintre cetatenii sai (cei cu alte credinte - penutr ca sustine fatzis o anumita religie), pe care o garanteaza prin Constitutie. De aceea CNCD a si decis ca aceasta masura (afisarea simbolurilor religioase) este ilegala si neconstitutionala.


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
Originally posted by papadie

Demersul asta e comic si absurd.
IMPOTRIVA! :-)
_

Asociatia Solidaritatea pentru Libertatea de Constiinta... care libertate si care constiinta?! Suntem oameni, nu animale deci putem face alegeri fara sa ne fie IMPUSE de catre comitii, comitete si tot felul de "originali". Da, stiu, o sa-mi spui ca scolerii sunt prea mici sa aibe opinii. Eu zic sa nu-i subestimam. Oricum il astept pe domnul sa faca si alte asociatii gen Liga pt. lupta impotriva laptelui de mama - ca vb. aia nu poa sa decida mama ce-i mai bun pt pruncul ei, Liga pt. lupta impotriva sosetelor de lana, Liga anti Decebal, Asociatia de lupta si infierare a 'liberului arbitru' etc.
Na ca nici nu mi se pare absurd. Si nici comic. Mi se pare aflare in treaba. Si sunt tot IMPOTRIVA:-)



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush








Subscriu!

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

quote:
Originally posted by inaioana

este corect ca un stat democratic sa expuna oficial prin institutiile sale sustinerea unei anumite religii? Daca da, de ce?



Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici



Daca o iei legal, cu argumentele cu care ai venit (Constitutia, legi diverse), nu. Si oricum s-a hotarat deja ...

Din punctul meu de vedere ca persoana care isi poate exprima parerea personala, da, este corect. Si motivatia e ... asa cum spuneam si cum vad ca ataci mereu tu ca nu e asa ... sau ca ne inventam noi ... minoritatea se supune majoritatii, accepta parerea majoritatii, zi-i cum vrei ... nu ma refer la sensul ca te obliga fortat sa fie asa ... asa e regula peste tot, in toate colturile lumii si in toate domeniile.. Si ia raspunsul meu asa cum este, fara sa mai incerci sa-ti impui punctul de vedere ... am inteles, nu suntem de aceeasi parere.

Petronela


Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Daca fac apel la memorie, ultimii care au facut aceste lucruri pre aici prin zona au fost comunistii – la inceput au scos icoanele si crucile din scoli, apoi au ajuns sa darame bisericile, templele si moscheile......

Ce a fost, va mai fi” – citat din Cartea Sfanta.

Da, interesant acest domn si toata stradania si munca depusa de el pana acum – de mult nu am mai vazut un diavol atat de inspirat...... pre cuvat de pionier, domnul acesta e crestin asa cum Satana insusi este.

Evident, aceasta este o opinie proprie si personala si trebuie tratata ca atare !

Cu o mila infinita in Suflet,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume

Credeti ca Viata e grea ? Asa o fi... dar trece repede

Mergi la inceput