Simbolurile religioase in scolile publice

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by papadie
important e ca se intelege ca sunt impotriva. Impotriva demersului acelui domn:))




OK. Deci copiii mei sa se conformeze: e "tara majoritar ortodoxa", sa invete printre icoane, ca parintii lor platesc taxe la stat pentru scolarizarea lor, ca sa simta si ei presiunea alteritatii, inghitontelile si mistourile majoritarilor, sarcasmul profilor..ca e educativ rau de tot!
That's the spirit! Hai noroc!


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Asta nu e un sondaj la care se voteaza pentru sau impotriva. Eu speram sa se discute cu argumente. Cine are ceva de zis, poate explica si DE CE considera asa? Nu ma intereseaza statistic CATI sunt de o parte si de alta a baricadei. M-ar interesa foarte mult ca cei care sunt "impotriva" sa poata si motiva rational apartenenta. Si asta pentru ca , sincer, nu vad nici un argument rational (si nu mi se pare nici prea crestineste) pentru care o persoana ar sustine simbolurile religioase in scolile publice. Pur si simplu nu vad. Vad in asta superstitie, compensari, frustrari..dar nimic logic si rational.
Asa ca sunt tare curioasa de argumente. Faptul ca , spre exemplu, userul DC diplodocus ne anunta ca el/ea e impotriva demersului...nu-mi spune absolut nimic si nu imbogateste subiectul nostru cu nimic.


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Preferabil pentru oricine sa aibe de ales intre religie si nimik decat intre nimik si nimik. Spiritual nu-mi foloseste ca am fost educata in spiritul unui ateism cumsecade. Tu ca parinte te duci la dl. invatator si ii spui ca nuesti de acord cu participarea copiilor tai la ora de religie si ca preferi sa faca sport, matematica etc.
n-am inteles ultima postare?! ce-are a face icoana de pe perete cu sarcasmul profilor, inghionteala majoritatii etc.?!

sa spunem ca scoatem icoana de pe pereti. cu ce inlocuiesti acest simbol? pt. ca o icoana la urma urmei e un act de cultura, de arta, de istorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Si eu sunt impotriva demersului acelui domn, chiar mi se pare departe de a fi crestin ortodox, ci dimpotriva, destabilizator. Mie imi face mare placere cand privesc in drumul meu crucea sau o scena biblica, sau chipul unui sfant. Atunci ma gandesc la Dumnezeu, si Il simt mai aproape, in orice caz ma ajuta mult, si nu ma mai las doborata de grija sau suparare.
Daca oi fi eu singura care simte asa, Dumnezeu stie, desi nu cred. Dar nu inteleg cum pot fi agasati oamenii de prezenta simbolurilor religioase in spatiul public, mai ales cei care se numesc crestini, pentru ca nu prea am auzit oameni de alte confesiuni plangandu-se. Pe mine nu ma deranjeaza sa vad nici insemne ale altor religii, nici la noi, nici in tarile unde acestea detin o majoritate. De ce? Pentru ca fiecare este liber sa aibi religia lui, si sa si-o manifeste, daca asta nu-i implica pe ceilalti. Si nu vad cum icoanele pot sa deranjeze pe cei pentru care ele nu reprezinta nimic important. Nici nu vad prin afisarea lor impunerea religiei ortodoxe altora care au alta religie sau care nu au deloc. Ba chiar, vad prin asta, dorinta oamenilor de a compensa lunga perioada comunista in care nici in biserica nu aveai voie, daramite sa mai si spui ca ai credinta in Dumnezeu, sau ca esti mandru ca esti crestin. Pe mine ma bucura faptul ca acum, imi pot manifesta credinta, desi nu am afisat niciodata personal vreun simbol religios, decat in propria casa.
Sunt de acord cu prezenta simbolurilor religioase, si nu cred ca ele deranjeaza pe cineva in mod serios. Ba dimpotriva.
Cat despre domnul care se pregateste sa mearga in instanta cu cererile sale, cred ca este departe de a fi crestin ortodox, si mi-e rusine in locul lui. Daca era ateu, avea o scuza.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Si Inaioana, nu prea inteleg ce astepti la acest subiect, de ce nu te multumesc parerile si argumentele, pentru ca nu coincid cu ale tale cumva? Si unde este superstitia si lipsa logicii, dar frustrarea? Poate ar fi bine sa explici mai clar la ce te referi.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
Poze cu Anna http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Da, Papa, icoana este atat un obiect de cult cat si un act de cultura, cu valoare artistica, istorica etc. Dar nu este vorba despre acele icoane. Spatiile publice sunt pline de kitsch-uri de carton vidat in plastic, spre exemplu, care sunt exclusiv pentru veneratie din superstitie, nici vorba de acte de cultura.
Evident poti veni sa intrebi in ce calitate pot sa estimez eu ca alea nu-s chestii artistice dar cred ca ar fi doar rauvoitor.

Uite, eu, desi agnostica (nu atee!) am ales pentru copiii mei o gradinita si apoi scoala care are pe pereti reproduceri dupa scene biblice, unde li se spun pilde din Biblie pe intelesul lor asa cum li se spun tot felul de basme clasice, unde de Craciun fac sceneta cu nasterea lui Isus, etc. Asta nu e ceva daunator, ba chiar foarte hranitor pentru lumea fantastica a copilariei.
Acolo nu se preda vreo religie in mod special, nu dogmatic, nu agresiv, nu incordat ,nu intolerant si tot asa. Legatura cu divinitatea sau cu ce se presupune a fi supranatural se reveleaza fiecaruia, nu se impune. Partile fantastice ale religiilor si cele care formeaza simtul moralitatii nu au legatura cu obiectele de veneratie.
Ceea ce m-a atras la acel sistem de invatamant, pe langa metoda pedagogica a fost si spiritul antidiscriminatoriu al scolii. Este o scoala care in Africa de Sud pe vremea apartheidului a fost singura cu clase mixte - albi si negri(ceea ce i-a adus multe probleme, evident), care in Israel are clase mixte - evrei si arabi , samd.
Se poate face asta in spirit crestinesc, fara sa jignesti, lezezi pe nimeni, fara sa te bati cu pumnul in piept ca esti majoritar (pe baza unor statisctici eronate) si faci ce vrei, restul sa se supuna!

In orice caz in discutie nu este vorba despre obiecte de arta ci despre obiecte de cult.

Icoana pe perete are a face cu discriminarea. Practic legitimieaza "dreptatea" unica a majoritatii, legitimeaza pe cei "de dreapta credinta" sa se arate superiori.


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Ce voiam sa spun este ca renuntam cu atat usurinta la simbolurile care ne apartin... Acest domn Moise nu m-ar convinge nici daca ar merge pe apa.
Suntem o parte din icoanele astea ce sa facem sa ne mutilam scotandu-le? Sa punem la loc tablouri cu prea iubitu'? De aia mi se pare un demers ridicol si grotesc ca ne intoarce spre trecut cand nu avem voie sa merem sa sa luam impartasanie. Cand aveam voie sa vorbim si nici sa gandim despre.
iar raspunsul dlui Emil Moise: "R: Cred ca mesajul s-a transmis (intentionat) eronat. Evident ca, fiind crestin-ortodox, icoanele au o semnificatie aparte in convingerile mele religioase, la fel cum au pentru toti crestinii ortodocsi. Insa tocmai, doresc ca icoana sa nu fie folosita. Sa nu fie denaturata. Atarnarea unei icoane oriunde, la intamplare, nu poate deca sa denatureze mesajul divin reprezentat, pentru crestini-ortodocsi, de acea icoana. Demersul meu este unul, daca vreti, profund crestin. Nu inseamna ca daca ai anumite obiecte de veneratie, le poti folosi impotriva celor care nu venereaza aceste obiecte; nu inseamna ca daca venerezi un simbol religios poti sa afectezi alte persoane pentru care acel simbol nu inseamna nimic. Afisarea obstinanta a icoanelor, oriunde ne vine noua, nu este o dovada de crestinism, ba din contra. Niciodata o persoana care nu apartine cultului crestin-ortodox nu ma va crede daca ii spun ca sunt crestin daca folosesc un simbol religios impotriva convingerilor sale. Unul d intre mesajele esentiale ale crestinismului este iubirea aproapelui si nu afectarea acestuia." este un raspuns cu care-si da peste deshte. Unde daca nu la scoala poti sa inveti despre icoane?! Pe maidan? sa ne scuze domnu ca n-am prins gustul icoanelor grafitti hip hop:)



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by inaioana



Icoana pe perete are a face cu discriminarea. Practic legitimieaza "dreptatea" unica a majoritatii, legitimeaza pe cei "de dreapta credinta" sa se arate superiori.


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici


si eu ma simt discriminata cu un Basescu presedinte si totusi n-are nimik de-a face cu discriminarea. are de-a face cu majoritatea si are de-a face cu democratia.



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Marilena, iti respect parerea si credinta DAR
scoala este un spatiu al statului care stat reprezinta toti cetatenii sai si nu pote fi reprezentantul vreunei religii, oricare.
Statul nu poate expune in institutiile sale publice (adica puse in slujba tuturor cetatenilor platitori de taxe pentru ele) vreo parere religioasa oficiala, pentru simplul motiv ca intr-o democratie nu ii este permis sa aiba una. Expunerea simbolurilor religioase ale unei religii de catre o institutie a statului reprezinta o pozitie oficiala, ceea ce nu este acceptabil.

Daca este vorba despre obiecte de arta, discutia este alta, dar a pretinde asta cred ca e doar un mod de a devia discutia, caci stim cu totii ca nu asa stau lucrurile.


Explicatii:
Frustrarea: este aia despre care vorbeai si tu si o stim cu totii - anii comunisti in care nu se putea exercita cu adevarat liber o religie.
Superstitia: cred ca multora li se pare logic ca icoanele nu au ce cauta in spatiul public dar nu se exprima in sensul asta ci invers "ca sa nu ii bata D-zeu"
Lipsa de logica : a masura religia la kg, "suntem 80% ortodocsi, deci toti trebuie sa ni se supuna".


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

quote:
Originally posted by inaioana


fara sa jignesti, lezezi pe nimeni, fara sa te bati cu pumnul in piept ca esti majoritar (pe baza unor statisctici eronate) si faci ce vrei, restul sa se supuna!



Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici



Mi se pare mie sau faci referire la ce spuneam mai sus despre statistici? Daca e asa ... sa-ti raspund: nu m-am batut cu pumnul in piept ca ortodocsii sunt majoritari ... ti-am spus parerea mea de crestin ortodox. Iar statisticile alea nu sunt chiar eronate ... majoritatea e de religie ortodoxa in Romania. Daca parerile noastre nu coincid .... n-am ce-ti face. Eu ma gandeam ca sustii atata punctul tau de vedere in calitate de mama ai caror copii frecventeaza scoli/gradinite unde sunt icoane, cruci si te deranjeaza asta. In cazul in care spui ca scolile unde invata copiii tai nu impun in nici un fel religia ... ok, ai gasit ceea ce cautai ... care-i rostul acestei discutii ???? Nu am jignit pe nimeni ca eu prefer ca in clasa unde va invata copilul meu sa fie semnul crucii, prefer sa faca ore de religie (eu nu am facut la vremea mea ca nu se putea), sa cunoasca biblia si invataturile ei ... Daca nu i-o place ... sa o ia ce pe o oarecare materie de studiu ... sa invete de nevoie (cum am invatat eu matematica, de exemplu) si va decide cand va fi capabil daca sa creada sau nu ...

Daca nu te-ai referit in schimb la mine in citatul mentionat ... ok, considera ca nu am raspuns.

Petronela


Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici.

Mergi la inceput