Referinte: pro si contra scoala nr. 97, sect 4

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IrimiaF spune:

Scoala 79 nu are after school. Pe str. Cuza Voda si pe str. Oitelor sunt cel putin 3 after school, dar cred ca au si gradinita, deoarece reclamele lor spun ca primesc copii chiar si de la doi ani.
Despre scoala 79 am vazut ca exista o discutie mai ampla, din 2008-2010, chiar aici pe forum: "Scoala 79-stie cineva?", asa ca puteti citi tot ce s-a spus atunci daca doriti sa faceti o alegere in cunostinta de cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria.amana spune:

Scoala 79 nu are after school, dar sunt in zona mai multe gradinite care au si after school. Pentru un elev clasa I este mai potrivit un astfel de loc, unde sa se amestece cu cei mici de gradinita, insa pentru elevii mai mari nu vad cum ar putea fi benefica o asemenea asociere.
Am o prietena care a renuntat la un astfel de after school care se desfasura in gradinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana1968 spune:

Va multumesc de raspunsuri. Mi-au fost f.utile.
Maria, si eu m-am andit initial sa/l dau la after school-ul de la radi a lui, de care sunt f. multumita. Tocmai ca ar avea multi copii pe care i-ar cunoaste, plus din cei de la r. lui siur vor veni aici la after, plus cunoaste personalul de acolo de care s-a atasat deja.
Dar, pe de alta parte, m-am andit ca la un after simplu, toate actiunile extra ar fi canalizate doar pt ei, deci ar avea mai mult decat joaca, odinha si lectii bineinteles, plus enleza.
M-am interesat si la o nepotica de la sc. 97 si am aflat ca au si paturi la after-ul de acolo, ca ii duce la masa la restaurant, ca au optionale incluse in cei 760 lei, ca ii duce la circ etc. Doar invatatoarea sa fie buna si as opta pt varianta asta, fiind si mai ieftin cu vre-o 2 mii.

Va multumesc inca odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Diana unde sunt paturile la As de la sc. 97?
Am si eu fetita la AS la 97 si nici vorba de paturi. Stau in clasa, merg la restaurantul De Cartier sa manance si se intorc din nou la scoala.
Chiar m-ai facut curioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana1968 spune:

Scuze daca nu este adevarat. Asa mi-a spus nepoata mea care este in cls. IV la dna Coman. Ea, ce-i drept, nu este la after si vorbeste ce aude de la colei. Poate nu ar trebui sa ma bazez pe ce zice un copil??
Dar tu esti multumita de after-ul de acolo? Lectii si optionale? Masa este rezonabila?
Copilul nu este obosit sa stea fara sa se intinda un pic pana la ora 18?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Ma asteptam sa fie mai obosita, dar daca ar fi dupa ea ar mai merge si la alte activitati dupa AS.
Mancarea e asa si asa, in sensul ca le mai dau si mancaruri mai putin sanatoase.
Isi face lectiile acolo si asta imi convine, caci seara n-as mai avea timp pt ele. Cand vine de la AS doar verific daca a facut toate temele. Cateodata mai scapa cate ceva nefacut, probabil din neatentie.
Ca si optionale, oferta este limitata; noi am fi vrut si dansuri, karate. Sunt doar engleza, informatica, baschet, jocuri in aer liber, activitati creative.
Per ansamblu e ok, copilul e f incantat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana1968 spune:

Multumesc Ela,

In ce clasa este fetita acum?
Enleza de cate ori pe sapt. fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria.amana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Diana1968

Va multumesc de raspunsuri. Mi-au fost f.utile.
Maria, si eu m-am gandit initial sa/l dau la after school-ul de la gradi a lui, de care sunt f. multumita. Tocmai ca ar avea multi copii pe care i-ar cunoaste, plus din cei de la gr. lui sigur vor veni aici la after, plus cunoaste personalul de acolo de care s-a atasat deja.
Dar, pe de alta parte, m-am gandit ca la un after simplu, toate actiunile extra ar fi canalizate doar pt ei, deci ar avea mai mult decat joaca, odinha si lectii bineinteles, plus engleza.
M-am interesat si la o nepotica de la sc. 97 si am aflat ca au si paturi la after-ul de acolo, ca ii duce la masa la restaurant, ca au optionale incluse in cei 760 lei, ca ii duce la circ etc. Doar invatatoarea sa fie buna si as opta pt varianta asta, fiind si mai ieftin cu vre-o 2 mii.

Va multumesc inca odata.

g


After-school-ul din Scoala 97 nu dispune de vreo sala unde sa aiba paturi. Niciodata nu a avut. Pretul este de 760 lei program complet (masa, teme, optionale), pentru program mai scurt diferenta de pret nu este foarte mare. Cand aveam eu copilul la after nici nu conta daca ramane sau nu la activitatile optionale, plateai aceasi suma. De acum 2 ani cand organizatori au fost alte persoane au inceput sa adopte mai multe tipuri de program.
Cel mai bine este ca la teme sa ramana chiar cu invatatoarea de la clasa sau cu o alta colega de-a dansei tot din scoala 97.
Este adevarat ca oferta de optionale nu este extrem de diversificata, insa fata de after school-ul dintr-o gradinita este mult mai bine. Mare pacat ca nici anul acesta nu este gata laboratorul de informatica. In clasa I tocmai optionalele de care credeam ca nu voi fi incantata, i-au placut copilului cel mai mult si a si invatat cele mai multe lucruri: baschet cu dl. Sandulache si informatica cu dra. Cristina.
Mult succes tuturor in gasirea formulei potrivite pentru copilul vostru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dancik21 spune:

Buna tuturor mamicilor! Cine a fost la scoala 97 sa se intereseze de inscrierile pentru 2012-2013? Toata lumea e agitata pe acest subiect,cand trebuie mers?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaflory spune:

Informatii despre scoala 97 gasiti pe sit-ulscolii www.scoala97.ro,inscrierile se fac incepand cu data de 15 ianuarie pana la 31 martie,cele 6 invatatoarele care acum au clasele de aIVa care apar pe sit,4 dintre invatatoare vor iesi la pensie in acest an....astepam alte pareri...

Mergi la inceput