Clubul cititoarelor (7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

io tocmai am citit: Quo Vadis, superfaina cartea, o recomand cu caldura si Love in the time of cholera (dragostea in vremea holerei) faina si asta.

astept alte sugestii..recomandari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Anul acesta o dau pe clasici. Au trecut buni ai de cand i-am citit, si simt nevoia sa-i iau iara la mana.
Acuma sant la G Calinescu.
Dar intru sa va citesc, ca sa ma inspir ce e bun pe piata si ce merita citit.

numa bine

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nastea23 spune:

Buna Cititoarelor,

am o intrebare: ii place cuiva cum scrie Nicholas Sparks? Ce imi puteti recomanda de el?

multumesc si o zi buna.

Mami si ALEXANDRE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Pe Nicholas Sparks nu l-am citit, dar am vazut cateva din filmele lui, si mi-au placut.
- The Notebook - subiect romantic, film lacrimogen, dar bunicel
- Message in a Bottle - tot lacrimogen daca-mi aduc aminte bine, ca sant ani de cand am vazut filmul.
- A Walk to Remeber - la asta am plans bine...
Pe baza filmelor vazute, daca ai chef de un roman cu multa dragoste, pasiune, spor la citit ca o sa-ti placa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

am terminat de citit "Mic dejun la Tiffany" a lui Capote, mi-a placut....tipul scrie ciudat dar frumos...pe mine m-a uns pe suflet "Harfa de iarba", citita cu multi ani in urma...."Alte glasuri, alte incaperi" mi s-a parut mai ciudata....

ati citi "Cu singe rece"???? am auzit ca ruleaza un film cu perioada in care se documenta pentru carte....Infamous parca....l-ati vazut???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

Quo vadis mi-a placut si mie enorm, cat de optimista poate fi!...
Insa eu sunt indragostita fara speranta de operele lui Dostoievski...preferatele fiind Fratii Karamazov si Demonii. 5* pentru fiecare din partea mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Am terminat Padurea norvegiana, prima carte de Haruki Murakami pe care o citesc.Ii dau 3,5*.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

am revenit cu detalii despre Jostein Gaarder. mi-era si mie frica vorba Sancai ca e o "ameteala americana" (cool termen!!! ) dar nu e asa! am citit in doua zile "Fata cu portocale", un subiect extrem de sensibil si foarte frumos scrisa. mi-a placut mult. acum am inceput "Misterul de Craciun" care este un fel de poveste...cu invataminte, pentru copii mici si mari. imi place si asta, e deosebita! deci deocamdata dau un + domnului Gaarder.
am verificat...si tocmai "Lumea Sophiei" nu o am! am sa caut re-editari pentru ca din cate stiu ultima data a fost scoasa in 2004.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by Laina

Quo vadis mi-a placut si mie enorm, cat de optimista poate fi!...
Insa eu sunt indragostita fara speranta de operele lui Dostoievski...preferatele fiind Fratii Karamazov si Demonii. 5* pentru fiecare din partea mea...



Dostoievski e favoritul meu scriitor, iar pe primul loc e Idiotul, din toate romanele lui.

Mama Lia, am citit "In Sange Rece," a lui Capote. Cartea e complect diferita de tot ce a scris el pana atunci. Filmul se numeste "Capote." L-am vazut, e foarte bun, Philip Seymour Hoffman, joaca nemaipomenit rolul lui Capote.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

am revenit cu detalii despre Jostein Gaarder. mi-era si mie frica vorba Sancai ca e o "ameteala americana" (cool termen!!! ) dar nu e asa! am citit in doua zile "Fata cu portocale", un subiect extrem de sensibil si foarte frumos scrisa. mi-a placut mult. acum am inceput "Misterul de Craciun" care este un fel de poveste...cu invataminte, pentru copii mici si mari. imi place si asta, e deosebita! deci deocamdata dau un + domnului Gaarder.
am verificat...si tocmai "Lumea Sophiei" nu o am! am sa caut re-editari pentru ca din cate stiu ultima data a fost scoasa in 2004.

Roxana



Uite aici!http://www.carti.info/cautare.php?action=cauta&titlu=Lumea+Sofiei&autor=Gaarder&e_id=24&ca_id=0&cond_an=%3C&an=
A fost de curand supliment la Cotidianul de miercuri.

Este foarte interesanta, dar destul de grea zic eu. Adica "nu curge", trebuie citita cu atentie, chiar daca mai am ceva amintiri de la Filosofie si din liceu si din facultate.
Asa cum imi spunea cineva " Sinucidedrea fecioarelor" nu seamana cu Midlesex care mi-a placut foarte mult.

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput