Clubul cititoarelor (7)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Am terminat si eu "Ma numesc Rosu" E o carte senzationala si sensibila despre mestesugul picturii, intr-o lume aflata "intre doua lumi" Si avea dreptate cine zicea ca romanul are aceleasi valente cu "Numele trandafirului"!! Ma-ntreb daca numele lui Negru e intimplator ales??

"Cu singe rece", e intra-adevar, o carte mai altfel a lui Capote. Din cite stiu eu, este dealtfel, primul roman nonfiction, din istoria literaturii, scris dupa un articol de ziar. Nu mai stiu insa daca este si ultimul roman al lui Capote, asa cum reise din film!!!

A citit cineva "Iluzionistul" al Hari Kunzru??...ca nu sint hotarita daca sa m-apuc de el ori sa continui c-un pas mai mic, pina in Orientul Mijlociu, cu "Stinca lui Tanios"?!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by lilanda

Am terminat si eu "Ma numesc Rosu" E o carte senzationala si sensibila despre mestesugul picturii, intr-o lume aflata "intre doua lumi" Si avea dreptate cine zicea ca romanul are aceleasi valente cu "Numele trandafirului"!! Ma-ntreb daca numele lui Negru e intimplator ales??




perfect adevarat! eu una de abia astept sa ma duc la Stambul prin muzee sa vad macar o mica parte din cartile cu miniaturi de care tot se vorbeste acolo.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Mie Hari Kunzru nu mi-a placut deloc, mi s-a parut prea neîndemînatic construita povestea. L-as recomanda în schimb pe Amitav Ghosh pt. calatorii orientale.
Lectura placuta!
E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by enn

Mie Hari Kunzru nu mi-a placut deloc, mi s-a parut prea neîndemînatic construita povestea.


too late . M-am apucat de Iluzionist, sint pe la jumate ...si chiar imi place; imi plac subiectul (delicat de altfel - cel al limitei dintre religii, rase si sexe) si stilul - acel umor retinut, obiectiv, care face povestea atit de savuroasa...


pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

am inceput sa citesc Impreuna, de Ana Gavalda...imi place tare mult cum e scrisa...nu-ti vine sa o mai lasi din mina....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

quote:
Originally posted by mama lia

am inceput sa citesc Impreuna, de Ana Gavalda...imi place tare mult cum e scrisa...nu-ti vine sa o mai lasi din mina....

mama domnisoarei Cristina (28.09.1993)



Subscriu, am citit-o intr-o rasuflare pe ruta Montreal-Dallas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

am o curiozitate : cam ce subiect dezbate cartea Impreuna de Ana Gavalda

poze1
poza2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:



uite o scurta recenzie de la editura Polirom

"Cel mai recent roman al Annei Gavalda (aparut in martie 2004) este unul dintre cele mai mari succese ale momentului in Franta, aflat pe listele de bestselleruri din Europa. La numai citeva luni de la aparitie, drepturile de traducere au fost achizitionate in treizeci si sase de tari.
Actiunea se petrece la Paris, in zilele noastre, in decursul unui an. In roman apar patru personaje principale: un tinar aristocrat, o tinara pictorita fara adapost, o bunica pe punctul sa abandoneze lupta cu viata si un chelner lipsit de maniere. Toti patru ajung sa locuiasca sub acelasi acoperis. Patru oameni care, la inceput, par sa nu aiba nimic in comun si care ajung sa se cunoasca pe ei insisi si sa-si daruiasca iubirea celorlalti. Un roman care se citeste pe nerasuflate datorita stilului direct si alert, vietile celor patru angrenind o adevarata radiografie a Parisului contemporan. In presa franceza, Impreuna este considerat unul dintre cele mai frumoase romane de dragoste scrise pina in prezent. Romanul Impreuna este ecranizat de celebrul regizor francez Claude Berri."

ti-a satisfacut curiozitatea???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

aurora 56, mi-am recitit raspunsul....sa stii ca nu am vrut sa fiu malitioasa, dar citatul gasit la Polirom mi s-a parut numai bun ca sa iti faci o parere despre carte.

eu am o slabiciune referitoare la Egiptul antic si mi-am comandat mai multe carti scrise de Christian Jacq, seria cu Ramses si seria cu Locasul adevarului.

ati citit ceva scris de el???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

daca acest roman il gasesc la polirom (daca nu s-a epuizat stocul)poate o sa-l comand odata cu cartea pentru fiica mea pe care numai acolo o gasesc.Multumesc pentru editura si descrierea succinta.

poze1
poza2

Mergi la inceput