ai un baietel,sa l dai direct la gradinita!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

si vrei sa spui ca am stat aproape toata seara sa citesc povestea voastra si n-ai venit inca nu finalul...pai se poate?? Te asteptammmmmmmmmmmmmmmmmmm


Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

la multi ani,fetelor!sa fiti sanatoase alaturi de cei dragi!hai sa continuu povestea mea/cris avea 2 luni si eram internati la v gomoiu pt ca refuza sa mai bea lapte,nu luase deloc in greutate si,ceea ce era cel mai grav,era suspect de spina bifida.lui cris i au fost recoltate probe de sange,de urina,si i s a facut coprocultura,plus radiografie la plamani...tin minte ca a fost cumplit sa l aud cum plangea atunci cand i se lua sange....apoi,a doua zi,i s a facut radiografie la coloana....n o sa uit niciodata cat de disperata am stat pana a venit dr cu rezultatele,cat am plans,la cate m am gandit....asteptarea mi s a parut secole,desi a durat decat o zi...a treia zi,dr a venit cu rezultatul radiografiei si mi a spus ca la coloana se vad doua vertebre putin apropiate,dar nu poate da un diagnostic exact,pt ca coloana e inca in formare si nu se poate pronunta decat atunci cand copilul va incepe sa stea in fund....am simtit,pt a nu stiu cata oara de cand ramasesem insarcinata,ca sunt cel mai ghinionist om din lume...tin minte ca in salon cu noi era o fetita de 3 ani,pe care o chema maria si care era paralizata....era abandonata si infirmierele se ocupau de ea....nu vorbea,aproape ca nu putea plange,nu si putea misca niciun membru,era alimentata mai mult prin gavaj gastric.....insa ce m a impresionat era ca o data pe zi,venea la ea niste americance,care o luau din patul in care zacea,o schimbau de haine si de pampers,o mangaiau,o alintau,ii vorbeau...desi parea o leguma,mariei ii sclipeau ochii de bucurie in acele momente....din cand in cand,megeam la patul ei si ii vorbeam,o strigam pe nume..atunci,va jur,scotea niste sunete care semanau cu sunetele de bucurie....privind o,ma gandeam ca poate si baiatul meu va fi la fel si simteam cum innebunesc de durere...m au incercat atunci tot felul de stari,dar stiu ca cea mai pregnanta dintre ele era legata de faptul ca atunci cand eram insarcinata,ma gandeam mereu ca daca voi naste un copil cu probleme,poate il voi abandona....si acum stau sa ma gandesc cat de infantila,cat de egoista am fost atunci,gandind asa...pretextam atunci ca n as suporta sa vad copilul cum se chinuie,gandindu ma ca din vina mea s a nascut asa....atunci,la spital,privind o pe maria,ma gandeam cat de dobitoaca am fost candva,cat de pacatoasa,gandind asa.....si ma mai gandeam cum ar fi ca baiatul meu,sa fi ajuns intr un spital,singur,abandonat,fara nimeni care sa i poarte de grija,fara ca nimeni sa l ia in brate si sa l alinte....si imi strangeam baiatul la piept,il sarutam si i ceream iertare pt gandurile pe care le am avut candva....am stat o saptamana in spital,timp in care am plans intruna....in fiecare seara,atunci cand se faceau vizitele de seara de catre dr,fiecare venea sa si dea cu parerea...le aratam gaurica aceea si unii spuneau ca ar fi ceva,altii ca nu tb sa ma panichez,pt ca baiatul pare sanatos,isi tine capul,misca picioarele....in ziua in care am primit rezultatul de la radiografie,l am sunat pe sotul meu si i am spus ca baiatul nostru e handicapat.....iar el m a incurajat,a spus ca nu crede,ca baiatul n are nimic,ca dr sunt niste prosti.....analizele la sange au iesit bune,cris avea insa infectie urinara.am stat in spital o saptamana,timp in care am dormit pe un scaun de lemn sau in patut de copil,cu cris,pt ca mamele n aveau paturi...eram terminata fizic si psihic,cris plangea intruna,nu voia sa bea lapte decat in somn,ma dureau toate oasele,iar gandurile negre ma asaltau....dupa o saptamana,m am externat la cerere,pt ca aveam programat botezul....sambata seara a venit cineva si ne a luat cu masina,dupa ce i s a facut lui cris la 18 antibioticul,iar duminica aveam botezul..nici macar de imbracat nu mi luasem,eram nevopsita,netunsa,dar nu mai conta....am uitat sa va spun ca nu m a ajutat nimeni cu cris,nici macar o zi,in afara de sotul meu,noi i am facut baie,desi habar n aveam,eu ma trezeam de nu stiu cate ori pe noapte sa i dau lapte,plus ca de la 6 luni de sarcina n am mai putut dormi noaptea.....simteam ca clachez...botezul pt mine a fost o obligatie,tb sa fiu amabila,sa zambesc,desi nu mai dormisem de o saptamana,iar sufletul meu era zdrobit de durere,la gandul ca baiatul meu pe care mi l dorisem atat,avea probleme majore...a trecut si botezul,zilele treceau,cris avea colici ingrozitoare,urla pana se invinetea,nu bea lapte decat in somn si tb sa l plimbam cu masina sa adoarma ca sa bea lapte....imi puneam noaptea ceasul din 3 in 3 ore sa sune ca sa i fac laptele,apoi,dupa ce bea,stateam,,cate o jumatate de ora,dupa ceas,cu el in pozitie verticala,pt ca dormind,el nu eructa si mi era frica sa nu vomite...era atat de pretioasa fiecare picatura de lapte pe care o bea....la 4 luni am inceput diversificarea si parca era putin mai usor,ca l mai pacaleam cu cateva lingurite de cereale...pana la 8 luni n a vrut sa manance decat cereale ,fructe si borcanele din comert,nu i placea mancarea facuta in casa,indiferent ca era facuta de mine sau de altcineva....pe la 6 luni a scapat de colici,insa tot timpul se trezea noaptea si urla....abia la 1 an si 2 luni,dupa ce a fost operat de fimoza, s a linistit...vreau sa va spun ca avea niste dureri ingrozitoare,aproape ca nu mai putea urina,dar asta e deja alta poveste.....sa revin....in fiecare noapte ma rugam la dumnezeu sa am un copil sanatos....la 4 luni,cris a inceput sa se intoarca pe burtica,iar la 6 luni si invers,adica de pe burta pe fata.eu eram in permanenta stresata,faceam mereu comparatie cu alti copii....nu l am fortat,nu l am pus in premergator,nu l am pus intre perne,pt ca ma gandeam ca daca are ceva la coloana,ii mai accentuez si eu problemele....la 7 luni si jumatate a stat in fund,cand nu mai speram,la 9 luni si jumatate a facut primii pasi tinut de manite,desi pana la 9 luni,nu se putea sprijini pe picioare,pareau flasce,inerte,daca l puneam in picioare...la 1 an alerga tinut de o mana si nu statea o clipa locului,iar la 1 an si 1 luna si jumatate a mers singur.....gaurica aceea de la fund aproape ca nu se mai vede,s a acoperit,iar baiatul meu e perfect sanatos.....nu stiu daca dumnezeu a facut o minune sau daca ceea ce s a intamplat a fost doar consecinta unor dr neprofesionisti,care se grabesc sa dea verdicte,n am facut niciun fel de gimnastica cu cris.....,pur si simplu n a avut nimic....poate ca daca nu l as fi analizat atat,poate ca daca nu eram atat de obsedata ca are ceva,nu as fi trecut prin toate chinurile astea.....acum,cris are aproape 2 ani,mai are 2 zilepana i implineste...e un copil f frumos,f inteligent,stie peste 300 de cuvinte si deja a inceput sa formeze propozitii simple.alearga toata ziua si e plin de energie,se catara peste tot si intelege orice.nu e el prea mancacios,are 10 kg,insa e sanatos si asta e tot ce conteaza.cand o sa i spun de faza cu gaurica la fund,cred ca o sa se prapadeasca de ras....,ce mama disperata a mai avut....la vara terminam cu cele 2 imprumuturi pe care le am facut pe tp sarcinii si vreau sa facem un imprumut mai mare,ca sa mi pot face analizele si sa ne luam o dacie mai buna,sa putem merge la bucuresti cand avem nevoie,pt ca mai vrem un copil....sper sa ma ajute dumnezeu si de data asta...fetelor,invatati ma cum sa pun si poze,vreau sa mi vedeti minunea....va multumesc pt ca ati avut rabdare sa mi cititi povestea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

monalac, ma bucur ca tot chinul prin care ati trecut s-a sfarsit, ca e sanatos puiul si ca viata voastra a intrat pe un fagas normal. Va doresc ca noul an sa va aduca fericire, bucurii, sanatate si inca un bebe.

Chiar as vrea sa vad poze cu Cris. Poti sa-ti faci un album pe Yahoo. Intrii pe https://login.yahoo.com/config/login_verify2?.src=ph&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos&.intl=us, te logezi in contul tau de Yahoo si iti crezi un nou album. Nu uita de la Privacy Settings sa faci albumul public ca altfel nu-l putem vedea. Si ne pui link-ul cu albumul intr-un nou mesaj.
Sper sa fii fost explicita cat de cat ... de-abia ce ne-am trezit si noi dupa noaptea de Anul Nou .



http://picasaweb.google.com/home" target="_blank">Pozele mele

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_ch spune:

Mona cum am mai zis,impresionanta poveste,dar sunteti doi luptatori cu tati trei si va doresc UN AN NOU FERICIT cu sanatate,intelegere si bani.

LA MULTI ANI! 2007

un -ic pentru cel mic si astept sa-l vad in poze.

Poze cu Lucas
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

monalac, ma bucur ca sunteti bine, asteptam cu sufletul la gura continuarea, ati suferit atat de mult;baietelul vostru are niste parinti minunati! sa va bucurati de el! multa sanatate!

anasia si Alessia Anca(14.08.2006)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

mama,toata ziua m am chinuit sa mi creez cont pe yahoo...ce sa fac daca n am habar de engleza....pana la urma,am reusit,dar acum nu stiu cum sa pun linkul,ca eu n ma vazut ca ar fi vreun link.de unde il iau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

Pai link-ul e in bara de sus, cum e de ex. link-ul cu mesajul tau: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=90620&whichpage=3

Asa ar trebui sa arate si cel cu pozele, deci de acolo din Yahoo.Photos unde ti-ai facut album (sa verifici sa fie pus pe Private ca altfel nu se vad). Nu stiu cum sa-ti explic mai pe inteles .. azi nu-mi prea gasesc cuvintele ... oboseala, bat-o vina .

Pozele mele

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

daaa....sa vad daca reusesc/adresa/http,urmeaza doua puncte,ca eu nu le gasesc pe tastatura asta veche,apoi//new.photos.yahoo.com/lacatusu_monica/photo/294928804128883936/0.sper sa fi scris bine.ia incercati si spuneti mi daca merge....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micaalsa spune:

MERGEEEE!!!!
Sa-ti traiasca Cris, sa fie sanatos, sa nu mai stiti ce e un spital niciodata in viata lui si sa va aduca doar bucirii. E un scump si jumatate ... si ce ochisori albastii.

Deci link-ul e: http://new.photos.yahoo.com/lacatusu_monica/photo/294928804128883936/0
pt. cine vrea sa admire mandretea de baiat al Monicai.
Sa ne mai pui poze.


Pozele mele

Anamaria lui Iulia (23.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Monica ai o minune de baietel...Ce ochisiori albastri are! Sa va traiasca si sa va bucurati de viata toti trei!

Mihaela&Cristian 25.03.2006
www.dropshots.com/day.php?userid=173413&cdate=20060904&cimg=0 " target="_blank">Filmulete
Pozele noastre

Mergi la inceput