ai un baietel,sa l dai direct la gradinita!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lcazangiu spune:

Monalac ai talent de scriitoare, cel putin asa consider eu, am plans cand ti-am citit povestea si sper din tot sufletul sa va fie bine la toti 4 si sa aveti o viata minunata pt ca o meritati.
fiind colege de odisee imi pare rau ca abia acum am dat de povestea ta, dar niciodata nu-i prea tarziu, nu?:)

Te pup si mai vb!
Lori17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

LORI,nu stiu daca am talent de scriitoare,dar e o poveste spusa din suflet..iti multumesc pt urari,sper ca la vara sa ne tinem copiii sanatosi in brate!
18+ cu bebe codrin

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisicuta spune:

No, Moni, draga,

bine-ai venit in clubul "soacrelor cu doua nurori"! Deci, cand va veni sorocul, sa ma contactezi ca sa-ti mai dau idei de "preselectie" pentru viitoarele nurori perfecte!

Sa va dea Dumnezeu sanatate si sa auzim numai vesti bune si foarte bune de la voi!

Pisicuta, mamica de Vladut (17.10.2003) si Raducu (15.10.2005)!

Orice sut in fund este un pas inainte!

http://community.webshots.com/user/Dorina_71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

PISICUTA,asa o sa fac,negresit!!

maine merg din nou la eco de morfologie fetala de trim 2.sa mi tineti pumnii!!

bebe se misca tot timpul,mi e atat de drag!!

21+cu bebe codrin si mami de cristian


Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisicuta spune:

Deci, ai fost marti la eco???? Ce-a zis doctorul, cum este moshcondelu' mic???

Abia astept vestile de la voi. Dar Criss, ce mai face? Merge la gradi? Stie ca va veni barza cu un fratior la el???

Te-am bombardat cu intrebarile ...

Si, nu in ultimul rand, HAPPY VALENTINE'S DAY!



Pisicuta, mamica de Vladut (17.10.2003) si Raducu (15.10.2005)!

Orice sut in fund este un pas inainte!

http://community.webshots.com/user/Dorina_71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccris_ccris spune:

Monalac, ti-am citit impresionanta poveste si am empatizat cu tine, fiindca si eu am trecut cam prin aceleasi probleme. Sa-ti traiasca flacaul de 3 anisori si sa-ti ajute D-zeu sa-l faci si pe al doilea fara probleme.
Pe scurt, eu sunt destul de descumpanita, de ce? Dupa 2 sarcini pierdute, una in sapt. 7, alta in sapt. 13 si mers la 6 medici de la spitale diferite, ajung la dr. Tutunaru, care-mi da un cearsaf de analize de facut, pe care alt medic nu mi le mai daduse, cu recomandarea ca unele sa le fac la Coltea, altele la Cantacuzino. Cele de la Cantacuzino au iesit bune, cele de la Coltea, nu. Imi iesie Lupusul anticoagulant marit. Repet analizele la 3 sapt, desi trebuia la 6, dar nu mai puteam fiindca trebuia sa plec din tara, la fel. Ar mai fi trebuit sa fac si Proteina S si Factorul V Leiden, dar nu mai am timp. Plec din tara, desi doctorita care mi-a facut analizele, mi-a zis ca e periculos, sa nu cumva sa fac vreo tromboza, stau bine mersi 6 luni plecata, fiindca atat era contractul, ma intorc si, fara sa mai fac nici o analiza, incerc sa raman insarcinata. Si, dupa vreo cateva luni de incercari, in care trec prin aceleasi frustrari pe care le-ai trait si tu, raman insarcinata. Consult o alta doctorita de la Medsana (pt. ca auzisem tot asa ca Tutu e ursuz si ff ocupat) care ma trimite sa-mi refac aceste analize si care-mi descrie un scenariu nu foarte fericit al sarcinii mele, cu injectari zilnice de heparina, tratament de altfel ff costisitor.
Inspaimantata de acest scenariu si indoita de competenta doctoritei, care la 5 sapt. de sarcina nu vedea embrionul, spunandu-mi ca e posibil sa fie extrauterina, il sun pe Tutu direct si a doua zi ma infiintez la el. Imi confirma sarcina, intrauterina, ii povestesc de diagnosticul de suspiciune de sindrom antifosfolipidic, la care nu comenteaza nimic, dictandu-i asistentei: Aspenter, 1 pe zi, Pregnyl, 1 injectie la 4 zile, acid folic, magne B6, 4 pe zi, utrogestan 4 pe zi si ne vedem peste o luna. Am tinut acest tratament pana la 20 de saptamani de sarcina, ca s-o scurtez, pe la 13-14 sapt. incep sa sangerez, noroc ca eram in fata usii lui Tutu la cabinet (era placenta jos inserata, dar bebe rea bine, repaus la pat 2 sapt.), la eco morfo de 20 de sapt. placenta se ridicase (sangerarile s-au oprit dupa cateva zile), iar acum sunt la 30 de saptamani de sarcina, inca nestiind daca am sau nu acest sindrom, caci Tutu nu mi-a zis verde in fata da, ai. Cand l-am intrebat de injectii cu heparina a zis ca nici nu se pune problema. L-am intrebat daca e suficient Aspenterul pana la sfarsit si mi-a zis ca da, cand am fost la el ultima data l-am intrebat daca mai iau Aspenter, m-a intrebat da' de ce ti l-am dat si, spunandu-i, a zis ca nu deranjeaza cu nimic daca-l iau. Mi-am facut analizele uzuale de coagulare pentru sarcina la 28 de sapt si erau bune. Cand ma mai duc la el o sa il intreb din nou (fiindca nu mai stie, la cate paciente are) pana cand mai iau aspenter.
Concluzia: am ajuns la 7 luni de sarcina, fara Clexane sau Heparina, doar cu aspenter si cu injectiile din primele 20 de saptamani, iar intrebarea daca am sau nu SAFL inca ma macina.

Hai ca m-am intins o gramada!

Cristina 30+
http://md.lilypie.com/LYuFp2.png
http://community.webshots.com/user/ccris_ccris?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

PISICUTA,am fost la eco,bebe e bine,numai ca eu am fost cam dezamagita de //prestatia dr//,caremi s a parut ca mai mult a vb cu mine si cu sotul decat sa faca masuratori..
cris stie de mult ca va avea un fratior,la inceput a fost mai incantat,imi mangaia in fiecare seara burtica si vb cu bebe..,insa acum,de cand a vazut ca i am luat lucrusoare lui bebe si ca se vb cam mult despre asta,imi spune ca o sa l bata pe bebe...
la gradinita nu merge si cred ca nici n o sa l dau prea curand,pt ca aici calitatea gradinitelor lasa de dorit..

baietii tai merg la gradinita?

22+cu bebe codrin si mami de cris

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

CCRIS si eu la sarcina asta am fost la dr tutunaru dar pe mine m a dezamagit...eram in saptamana a 7 a ,sangeram,imi facusem analizele la coltea pt ca citisem pe forum ca asa recomanda el si imi iesise lupusul marit,ca si tie...am mers la el ca la dumnezeu,am incercat sa i arat analizele,sa i spun ca mi a iesit lupusul prezent,ca mai am un copil iar la sarcina cu el am facut heparina,dar parea total dezinteresat.tot asa,mi a scris lista pe care ti a scris o si tie,fara sa fie macar preocupat de faptul ca sangeram deja de 1 saptamana...mi a zis sa stau linistita,ca n am niciun sindrom...
am tot stat pe ganduri si pana la urma m am decis sa incep injectiile cu heparina,m am gandit ca atata tp cat am reusit sa am un baiat sanatos in felul asta,n are rost sa risc...imediat cum am inceput injectiile,sangerarea s a oprit...
sa stii ca injectiile nu s asa dureroase si te obisnuiesti.cat despre costuri,eu mi le iau gratuit,dar chiar daca n ar fi fost asa,as fi facut imprumut sa mi le cumpar,pt ca imi doresc mai mult decat orice pe lume sa i daruiesc lui cris un fratior.
daca la tine a avut efect tratamentul dr tutunaru,asta ma bucura.si eu,daca n as fi sangerat,poate as fi mers pe mana lui..dar m a dezamagit si felul in care m a tratat,parca voia sa ma expedieze mai repede,nici nu s a uitat pe analize.

apropo,pe dr la care ai fost la medsana si ti a spus ca e posibil ca sarcina sa fie extrauterina o cheama cumva dr pacu?

22+cu bebe codrin si mami de cris


Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccris_ccris spune:

Buna, Monalac, nu, nu este vb. de dr. Pacu.
Slava Domnului ca a avut efect tratamentul lui Tutu, care nu a fost deloc traumatizant sau ff costisitor. Sper sa fie bine pana la sfarsit. Acu' nu stiu cand trebuie sa intrerup Aspenterul si daca, dupa ce nasc, trebuie sa-l iau in continuare...

Sarcina usoara in continuare si fara peripetii!

Cristina 30+
http://md.lilypie.com/LYuFp2.png
http://community.webshots.com/user/ccris_ccris?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Felicitari! Le meriti!

Mergi la inceput