cine preseaza flori? (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Lorena, multumesc. Mi-e tare draga, nu mai pot dupa ea . Cred ca toate simtim asa . Si mie mi se pare ca seamana mai mult cu sotul.
Bradul a ramas asa pt. ca la primul Craciun dupa casatorie am cumparat ornamente albastre si argintii, iar anii urmatori nu le-am mai schimbat. Anul viitor mi-am propus sa-l fac rosu cu auriu .


Cautand ceva printr-un dulap, am gasit un obiect simpatic, decorat cu flori presate. Cred ca am putea face si noi, dar nu prea stiu cum...fac poze si vi le arat .


Diana si Iulia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Diana- ai si de ce sa-ti fie draga, e un copil superb, sa-ti traisca! Mi-a placut cortuletul cu tunel in care se joaca Iulia, cred ca si m-as juca si eu acolo.
Lumanarile de care intrebi nu le fac eu, le face sotzul impreuna cu un bun prieten, sunt si parfumate, dar culmea e ca eu nu suport mirosul lor puternic asa ca nu tin in casa nici una.
ML- saru'mana pt. idei, ceva, ceva tot o sa scot eu din panselutele alea, numai chef sa-mi vina sa pun mana la treaba. Cu frunza n-a iesit nimic din totala.. lipsa de inspiratie. Nu mi-a placut deloc ce a iesit, asa ca..bye, bye! Cum merge zanita, ai mai lucrat la ea? Si mie mi-a placut mult de ea dar nu m-am incumetat sa o fac..inca.

Corina, mama lui Aris(12.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Uitati ce am gasit, o brosa din rasina, cu flori presate.

Mai sunt 2 poze, fara blitz. E micuta, are vreo 5 cm. Se gaseau tot felul de figurine din astea la tarabele cu martisoare. Anul asta chiar o sa le caut, mi se par interesante .

Presupun ca se toarna rasina topita intr-o matrita in care s-au asezat floricelele. Cred ca e rasina sintetica, oare pe unde se gaseste si cum se fac matritele?


Diana si Iulia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Chiar, as fi si eu interesata de "arta martisoarelor"...stie cineva dintre voi? Vorba baiatului meu, poate fac "avere".
In alta ordine de idei, Lunaria mea n-a mai vrut sa creasca...a iesit un fir lung de vreo 15 cm cu samanta in varf, dar nu a resuit sa scape de ea, asa ca...am ramas fara. Plantam in fata blocului..poate ii place sa fie "salbatica".
O zi frumoasa,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Frumoasa brosa intr-adevar! Pe mine nu m-a interesat sa lucrez cu rasina pt. ca stiu ca trebuie sa porti masca, deci e cam toxica, sa ai geamurile deschise (acu' iarna nu e asa comod), etc. Am intr-una din cartile despre flori presate ceva indicatii despre cum se procedeaza, daca doreste cineva ii pot trimite prin email, just let me know!
Gabriela-ai putea sa faci martisoare cu flori presate si din altcerva, de ex. lipite pe scoici si date cu lac pe deasupra, sau pe bucatele de lemn lustruit, cred ca ar iesi dragute. Dar trebuie sa pui floricele si frunzulite micute, ai asa ceva?


Corina, mama lui Aris(12.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Corina, trimite si mie pe mail ceea ce ai, nu cred eu ca ma apuc acum, dar cine stie...Floricele micute si frunzulite am.
E suuuper ideea cu lemnul lustruit, dar nu stiu unde as putea gasi. Scoici nu am ca nu am mai fost la mare de vreo 3 ani. Oricum multumesc foarte mult de idei...
Pupici la toata lumea,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Gabriela, ti-am trimis email.
Deci, cu rasina sintetica, din cate stiu, se poate lucra mai bine, plus de asta este si mai ieftina(ca doar de aia e sintetica). Acuma, unde se gaseste, nu prea am idee. Eu am vazut aici, in Grecia,la magazine de art&craft, kit-uri de rasina, adica aveai setul de materiale + matrite+instructiuni, insa era ceva pt. amatori, deci mai scump. Sigur se gaseste si la kg. mai ieftina. In Ro am vazut si eu martisoare acum cativa ani, deci exista.
Important e sa ai un loc special sa lucrezi, bine ventilat. Cam asta e ceea ce stiu..

Corina, mama lui Aris(12.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Corina interesant si frumos ce spui despre sot. Chiar ma gandeam sa te intreb daca si pe el il preocupa "crafturile" (asta pt. ca spuneai ca iti rupe floricele... Al meu e tare speriat si nu ma lasa sa pun mana pe nimic). Hi,hi toamna trecuta, cand am inchiriat in vacanta la tara casa aceea, am gasit-o plina ochi cu lumanari mirositoare. In viata mea nu am vazut atat de multe intr-o locuinta! De fiecare data cand ne ducem acolo, le strangem si le depozitam afara pe terasa. Nu se poate dormi din cauza parfumului.
Ei, pe zanita am terminat-o si o pun mai jos. Te apuci si tu?

Diana frumusica brosa, dar n-as avea curajul sa torn rasina. Cum merge?

Liviana nu ti-am mai auzit gurita. Esti bine?

Gabrielasi eu care ma gandeam sa-ti cer o samanta de lunaria pt. mama, sa mi-o puna candva in pachet . Succes la primavara!

"Ce verde era valea mea!" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Aici este zanita fluturas, nu chiar vitraliu, dar "tehnica" este asemanatoare. Tablouasul mi-a iesit cam inchis, cu goluri umplute cu markerul (si se cam vede urma...), pe alocuri linia e grosolana... Nu stiu ce sa zic... Imi place si nu prea. Ideea este minunata. De-as fi avut si material in culori mai vesele si poate mai multa rabdare la taiat si lipit panglica... ar fi fost alta treaba...

Sincer, voua cum vi se pare si ce ati fi schimbat?

http://i100.photobucket.com/albums/m10/40ML/In%20joaca/100_1934.jpg

"Ce verde era valea mea!" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Corina, te rog mult, mai trimit mailul o data, ca n-am primit nimic...

ML, am pus deoparte multe seminte de lunaria, iti trimit si tie, am mai pus si vreo 3 in ghiveci, poate de data asta iese.
Este superba zanita fluturas...combini asa de frmuos culorile, esti o artista, felicitari.
Eu abia astept sa am timp sa mai incerc niste vitralii sau tablouase.
Pupici,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput