Ce stiti despre Scoala generala 195?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Despre aceasta scoala aflu lucruri noi in fiecare zi. Ieri, de exemplu, am aflat la ce se pot preta invatatorii care, contra unei taxe, iti pot aranja sa-ti obtii flotant intr-o zona care apartine scolii 195. Este incredibil! Nici macar un sfert din copiii inscrisi la aceasta scoala nu apartin de fapt de ea! Traim in Romania, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkie_pie spune:

Esti zvoner sau raspandac, ca nu mi-e clar? Ai mai afirmat pe la inceputul topicului ca stii tu de la prietena lu vecina ca sigur se ia spaga, pe putin 300 de euro. Dar ceva prin propriile simturi ai constatat? Ti s-a intamplat tie? Daca detii date si informatii privind luarea de mita sau traficul de influenta, mergi la politie si fa reclamatie! Sau, poate nu esti chiar asa sigura de bazaconiile pe care le arunci pe forumuri.
Nu inteleg de ce esti scandalizata, "vai, e incredibil!!!", "traim in Romania", cata vreme si tu esti dispusa sa faci anumite compromisuri ca sa inscrii copilul acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkie_pie spune:

Pentru cine cunoaste cat de cat procedura eliberarii cartilor de identitate este clar ca nu se poate ocupa o invatatoare de asa ceva. Cel care te ia in spatiu trebuie sa fie prezent la sectia de politie impreuna cu cel care solicita viza de flotant si cu actele de proprietate. Imi permit sa cred ca o invatatoare are si altceva de facut decat sa fie membra a unei retele care se ocupa cu masluirea vizelor de flotant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pinkie_pie

Esti zvoner sau raspandac, ca nu mi-e clar?

La randul meu te intreb, te simti cu musca pe caciula cumva?
Eu sunt doar un parinte care incearca din rasputeri sa-mi inscriu copilul la una din scolile considerate bune dintr-un cartier marginas al Bucurestiului si care, daca urmeaza calea indicata de dl. Funeriu si se duce la secretariat sa ceara informatii "la vedere" este repezit de secretara cum ca nu apartin de scoala respectiva (desi dl.Funeriu ne spune ca putem depune linistiti dosarele chiar daca nu apartinem). Pe de alta parte, parinti ai caror copii nu apartin de scoala (cazuri concrete) depun bine merci dosarele intrucat au urmat "sfaturile" cadrelor didactice din scoala respectiva si culmea, obtin si loc "legal" pt. ca au o viza de flotant obtinuta contra cost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui Celena2
Pe de alta parte, parinti ai caror copii nu apartin de scoala (cazuri concrete) depun bine merci dosarele intrucat au urmat "sfaturile" cadrelor didactice din scoala respectiva si culmea, obtin si loc "legal" pt. ca au o viza de flotant obtinuta contra cost.



Daca au viza de flotant va fi perfect legal, in orice scoala nu numai in aceasta !

Viza de flotant ce se va plati la greu, de multi parinti, pentru toate scolile bune din Bucuresti, nu numai la aceasta.

Si NU se va plati la invatatoare, directori etc, se va plati proprietarilor de apartamente arondati scolilor bune, pentru a fi luati in spatiu, deoarece la politie nu mergi cu invatatoarea ci cu proprietarul.

Conform noilor arondari si reglementari proprietarii de apartamente de langa scolile bune din toata tara vor avea cu siguranta un excedent economic in toamna asta. Sigur, sigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkie_pie spune:

De ce sa ma simt cu musca pe caciula? Chiar n-am motive. Ti-am mai explicat ca eu nu am dat nicio spaga si mi-am transferat bine mersi copilul la 195. Nu mi-a cerut nimeni nimic nici mai de la obraz nici asa mai voalat. Din cauza voastra, astia care aruncati bombe pe forumuri cu spaga la 195, am ezitat mai bine de 1 an. Continua sa o crezi pe pe prietena lu verisoara lu soacra lu vecina si o sa ai numai de castigat.
Stii cate clase de elevi s-au desfiintat in ultimii 2 ani la 195 pt.ca au ramas fara elevi(majoritatea plecand prin transfer la alte scoli pt. ca nu au putut tine ritmul cu cerintele(si nu, nu e vorba de "cadouri"?) Ma mir ca nu ti-a zis prietena lu cumnata lu verisoara lu vecina.
Eu nu am discutat cu secretara sau cu gardianul despre inscriere, am discutat cu conducerea scolii. Crede-ma ca domnul director si doamna directoare sunt deschisi si chiar incearca sa inteleaga situatiile celor ce au alt domiciliu. Daca chiar nu reusesti sa inscrii copilul de la inceput, poti fara grija sa il transferi in semestrul 2 sau la inceputul clasei a 2a, iti garantez ca nu iti cere nimeni buletinul sa vada viza de flotant.
Eu nu as putea sa lansez asa niste acuzatii pe un forum daca nu am certitudinea ca e si adevarat ceea ce sustin. Se creeaza impresia ca nici nu te poti apropia de gardul scolii 195 daca nu ai buzunarele doldora de euro, ceea ce nu e chiar asa.
In fine, iti urez mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katia spune:

Da exact asta e impresia care se creeaza...ca nu te poti apropia de scoala asta sub nici o alta forma decat cea a unui plic consistent. Adevarul e ca de pe forumuri am auzit extrem de multe lucuri legate de shpaga din momentul in care am ramas insarcinata; shpaga la doctori la anestezist, la asistenta, la femeia deserviciu la portar..cu sume exacte cam cat trebuie sa dai "ca sa fie bine si sa nu fie rau", dupa aia wwooww shpaga la cresa, la gradinita, la inscriere ...de la 2 la 5 mil directoarei, atentie la doamnele educatoare ca altfel iti marginalizeaza copilul nu il implica in activitati. Am fetita de 5 ani jumate, la toamna trebuie sa mearga la scoala si in nici o etapa a vietii ei nu am dat shpaga. Am nascut in spital de stat 2 copii si nu am dat shpaga si nu a tipat nimeni la mine in sala de nasteri si nu m-a bruscat nimeni la pansamente, am avut copilul la gradinita inscrisa fara cozi de la 4 dimineata si fara plic nici la directoare nici la doamnele educatoare si copilul meu este perfect integrat in grupa. Deci, va rog frumos, daca exista persoane carora li s-a cerut expres sa cotizeze la un cadou de genul telefon fffff scump sa scrie, nu scriti ce ati auzit de la vecini prieteni, scriti ce ati trait voi, cele.cei care aveti copii sau ati avut copii in acesta scoala! In speranta ca s-a inteles mesajul meu va multumesc!




Numai acela poate construi castele de nisip pe malul marii, care crede ca valurile pot fi imblanzite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Este cineva care asteapta sa-si inscrie copilul in etapa a 4-a la 195? Aurash?

Eu am o mare dilema.. la 88 au mai ramas doar 4 locuri ( initial au anuntat ca fac 4 clase de pregatitoare acum in etapa a 4-a apar doar 3 clase pe ismb.). In schimb am vazut 19 locuri la 195.
Ma gandesc daca sa o pun la lista de optiuni. E clar ca nu ma pot baza pe cele 4 locuri de la 88. La 195 nici nu m-am gandit ca voi putea "aplica"... avand in vedere "renumele" (scoala de fitze, greu de intrat )... dar acum mi s-au aprins niste beculete.

Poate cineva sa imi spuna si mie ce lb straine se studiaza la 195 si din ce clasa? Poate Pinki_Pie!

La 88 se studiaza franceza prima limba iar engleza abia din clasa a V-a.. nu prea ma incanta treaba asta pt ca baiatul meu face deja engleza si ma gandesc ce "interesant" va fi pt el la scoala in cl. a V-a la engleza.

Multumesc anticipat de info!

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkie_pie spune:

Buna!
Prima limba straina este engleza. Cred ca incep chiar din clasa intai, nu stiu sigur ca eu am mutat copilul mai tarziu la 195, dar asa cred. Franceza se face incepand din clasa a V- a.
Succes la inscriere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Multumesc mult Pinkie_pie!


LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput