Ce stiti despre Scoala generala 195?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

As vrea sa stiu si eu daca exista asociatie de parinti in scoala 195 ?
Multumesc anticipat pt raspunsuri !

Gattasalvaje - mamica de Sara Eliza ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE
POZE RECENTE


Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurash1 spune:

Buna fetelor si La multi ani!

readuc acest subiect pe prima pagina in speranta ca ne va ajuta cineva cu o informatie. Baietelul meu merge in clasa I in toamna si as vrea sa il inscriu la 195. Puteti sa ne recomandati o invatatoare buna care va lua anul acesta clasa I? Mentionez si ca nu apartinem de aceasta scoala, deci, daca aveti ceva sugestii despre cum am putea "intra" v-as ramane recunoscatoare.

Va multumesc si nu uitati, ca in ianuarie s-a dat startul la inscrieri (mai mult sau mai putin "oficial").

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aurash1

Buna fetelor si La multi ani!

readuc acest subiect pe prima pagina in speranta ca ne va ajuta cineva cu o informatie. Baietelul meu merge in clasa I in toamna si as vrea sa il inscriu la 195. Puteti sa ne recomandati o invatatoare buna care va lua anul acesta clasa I? Mentionez si ca nu apartinem de aceasta scoala, deci, daca aveti ceva sugestii despre cum am putea "intra" v-as ramane recunoscatoare.

Va multumesc si nu uitati, ca in ianuarie s-a dat startul la inscrieri (mai mult sau mai putin "oficial").


Buna,
Aurash, bine ai venit in "clubul" celor care asteapta raspunsuri pentru scoala 195. Si fetita mea va merge din toamna la scoala (clasa 0 - pregatitoare) iar dorinta mea este sa o inscriu la 195 numai ca nu apartinem de aceasta ci de sc.196. Inca nu am aflat nici un nume de invatatoare insa stiu ca "ïntrarea" ajunge cam la 300 Eur . Am auzit si varianta in care daca am pe cineva care locuieste in zona arondata scolii si se ofera sa-mi ia copilul in spatiu, atunci inscrierea la scoala este asigurata..... Se pare ca nu prea se inghesuie lumea sa posteze info. despre 195 (apropo, nici despre 196 nu am reusit sa aflu mare lucru.... )
O seara buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkie_pie spune:

Nu stiu unde ai auzit tu faza cu 300 de euro dar pot sa-ti zic ca e o minciuna sfruntata. Nici eu nu apartin de scoala si nu am dat nici un ban, doar un buchet de flori iar d-na directoare adjuncta abia a vrut sa il primeasca si pe ala. Copilul meu a venit prin transfer. Am ramas surprinsa sa constat ca, pe langa faptul ca e o scoala buna si are profesori f.buni, nu se accepta"cadouri", poate doar cu ocazia zilelor de 1 martie, inceput sau sfarsit de an si atunci chestii simbolice. Unele cadre didactice au specificat clar ca nu primesc nimic, unii au refuzat chiar si cu ocazia sarbatorilor sa primeasca ceva. Asta in conditiile in care la vechea scoala amarata de cartier ar fi luat cu ambele maini.
Deci nu mai raspanditi povesti din astea pe forumuri care nu au nicio baza reala. Posibil sa fie un pic favorizati pt. inscriere copiii ce provin din familii de intelectuali, dar nu bag mana in foc, bani oricum nu se cer si nu cred ca s-ar risca conducerea scolii cu asa ceva.
P.S. Si eu am ezitat inainte de transferul copilului tocmai pt.ca citisem, parca tot aici pe forum, povesti din astea si rau am facut, chiar regret ca nu l-am transferat mai devreme, la fata locului nu s-a confirmat nimic din povestile astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmenre

Nu stiu unde ai auzit tu faza cu 300 de euro dar pot sa-ti zic ca e o minciuna sfruntata. Nici eu nu apartin de scoala si nu am dat nici un ban, doar un buchet de flori iar d-na directoare adjuncta abia a vrut sa il primeasca si pe ala. Copilul meu a venit prin transfer.


Buna,
Esti prima persoana care afirma ca la sc.195 spaga nu e la ordinea zilei. Intre timp, tot interesandu-ma de ac. scoala, am aflat mult mai multe. De exemplu, d-na invatatoare se ofera sa stea peste program cu copii sa faca temele, bineinteles contra unei sume de bani. Daca sunt parinti care au o alta optiune (de ex. un after school),copii acestora nu vor avea aceleasi rezultate ca cei care au optat sa stea cu d-na. In plus, sunt favorizati la notele de la teste, ca doar au facut temele cu d-na (sau d-na le-a rezolvat temele). Apropo de cadourile de 1 & 8 martie, d-na spune clar ce isi doreste (de ex.un tel mobil f.f.f scump - asta este caz concret aflat de la cineva care a terminat anul trecut) iar parintii cotizeaza, oricum sumele nu sunt mici deloc. Fondul clasei este de asemenea exagerat de mare.
Crede-ma ca persoanele care mi-au relatat cele de mai sus sunt de incredere. Avantajul acestei scoli este ca, pe langa aspectele de ordin material/financiar, copii sunt mult mai bine pregatiti si obtin rezultate mult mai bune decat cei ai unei alte scoli. Acesta este motivul pentru care dorim toti sa ne inscriem copiii aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkie_pie spune:

Asa, si te-ai gandit vreodata ca persoanele alea bat campii tocmai ca tu sa eziti si in final sa nu-ti mai inscrii copilul acolo? Stii proverbul ala cu capra vecinului, nu? Din pacate, pe multe persoane le roade invidia, chiar daca tu le consideri de incredere.
Noi am platit anul trecut fondul clasei 50 lei tot anul, iar anul asta, in septembrie, am dat 30 lei, cu rugamintea sa ne ne suparam daca vor mai fi necesari si se va suplimenta un pic suma pe semestrul 2.
Tot asa ca si tine, imi faceam fel de fel de ganduri si asa am pierdut timpul(vreo 2 ani)tot gandindu-ma ca nu voi face fata"cerintelor"doamnelor.Nu a fost cazul.Or fi si invatatoare din astea obisnuite cu plocoanele, nu stiu, intereseaza-te bine inainte sa nu nimeresti la una din asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkie_pie spune:

Copiii care raman cu invatatoarea peste program nu cred ca sunt favorizati, asta e perceptia parintilor care aleg, de ex., pt.copil un alt after school.Pur si simplu, cred da li se pare mai convenabil sa se simta "persecutati" decat sa incerce sa inteleaga de ce copilul a luat un bine in loc de foarte bine. Faptul ca alegi un after school privat nu inseamna ca e mai bun decat cel al doamnei, cunosc cazuri, multe, in care copilul nu facea nimic in orele de la after school-ul privat, doar se juca cu ceilalti copii, copii care erau amestecati in grupe din toate clasele posibile, de la intaia la a IV a. Normal ca, copilul nu va avea rezultate astfel. Copilul meu nu e la after si nu l-a discriminat nimeni, e printre primii din clasa, dar ne ocupam temeinic de el.
Cat despre pretins telefoane mobile sau alte cadouri f.scumpe, cred ca niciun om normal nu ar da sfoara in tara printre parinti. Astea sunt , in proportie de 99,00% inventii ale madamelor presedinte ale comitetelor de parinti+ ale celor cateva sustinatoare infocate Pentru a se pune ele bine cu invatatoarea sunt capabile sa inventeze orice pt. ale fi bine odraslelor personale.
Cu riscul de a-mi castiga un renume prost si comentarii din partea lor, eu am refuzat si am cadorisit, simbolic, cu ce am crezut eu de cuviinta si cand am considerat, iar copilul nu a avut de suferit.
Repet, povestile de pe forumuri despre spaga la scoala 195 sunt aberatii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Oi fi tu vreun caz fericit sau norocos pt ca si eu pot sa-ti confirm ca nu-i asa in cea mai mare parte. Se cer bani la greu, pt remobilat clasa, pt laptop, proiector, etc.. Am 3 prieteni care au copilul acolo, in diferite clase si mi-au spus acelasi lucru. Plus matusi-mea care face meditatii cu multi copii de acolo si ai caror parinti au spus acelasi lucru. Ma indoiesc ca au toti intentii rele. Interesati-va bine inainte ca sa stiti la ce va inhamati

Iar pt Aurash, cea mai buna invatatoare care ia acum clasa I este o doamna care peste 2 ani se pensioneaza, deci e cam nasol. Asta m-a dat si pe mine peste cap.

Mai studiez scoala 196 sau 21. Daca are cineva info, sunt binevenite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmenre

Asa, si te-ai gandit vreodata ca persoanele alea bat campii tocmai ca tu sa eziti si in final sa nu-ti mai inscrii copilul acolo? Stii proverbul ala cu capra vecinului, nu? Din pacate, pe multe persoane le roade invidia, chiar daca tu le consideri de incredere.

Buna,
Nu cred ca persoanele care mi-au relatat faptele ar fi batut campii din simplul motiv ca fetita uneia a terminat anul trecut si acum e la liceu, cealalta a terminat cu doi ani in urma, ambii copii au fost olimpici si au terminat printre primii, nu vad unde sa fie invidia....Ambele mi-au povestit ca au intrat cu diferite sume (e adevarat ca nu cele care se vehiculeaza acum), ca au cotizat la greu in timp. In plus, petrecerile la care trebuiau sa participe toti erau organizate de d-na invatatoare, nicidecum de parinti, iar sumele care trebuiau date ar fi starnit invidia unor oameni cu bani grei....Eu nu vreau sa te contrazic pe tine ca n-ar fi asa, insa prea se bat cap in cap afirmatiile tale cu cele aflate de la cunoscuti si cu cele aflate de pe net. A, daca tot ai adus vorba de capra vecinului, ma gandesc ca n-ar iesi fum fara foc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurash1 spune:

Multumesc fetelor de informatii. Inca nu am reusit sa iau o decizie privind 195. As da cei 300E dar cui, daca nu cunosc pe nimeni?

De acea invatatoare aproape de pensie am auzit si noi dar sansele sunt 0 deoarece are deja lista mai mult decat plina si sincer nu tin neaparat sa ajung la ea.

Am auzit si de 21 ca ar fi ok, cel mai mult imi place deschiderea lor si faptul ca au un after modern si bine organizat. Ar mai fi si 88.

Cred ca intre aceste 3 scoli vom alege si noi pana la urma, desi nu apartinem de nici una dintre ele.

Nu stiu cum sa fac mai departe, deoarece toata lumea m-a sfatuit ca daca nu apartin de 195, nici sa nu ma obosesc sa ma duc la secretariat (doar daca vin recomandata de cineva din interior). Voi cum ati procedat?

Mergi la inceput