tratament hormonal pt. prolactina marita

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aryjul spune:

Buna seara fetelor, am si eu o rugaminte la voi, care sunteti din Craiova, va rog sa mi spuneti si mie daca stiti la ce farmacie pot sa gasesc si eu Mastodynon ca maine am ceva treaba prin Craiova si ma gandesc ca poate gasesc pe la voi ca in Slatina nici urma de asa ceva....

La cat mai multe burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

fetelor ,
mie mi-a scazut prolactina cu tinctura de coada soricelului ....dar a tre sa continui cu dostinex . am lua tpana in luna 6 de sarcina .
sanatate!!

D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atb spune:

Buna tuturor! Ma inscriu si eu in "clubul" celor cu prolactina marita, cu toate ca valorile mele nu sunt foarte ridicate, iar cu cm nu am avut probleme, e intotdeauna regulat. Analizele mi le-am facut la Synevo (Rombel), iar la ei valorile de referinta sunt intre aprox. 130-640. Rezultatul meu e de 600, dar mai jos, la comentarii scria : "valoarea prolactinei inainte de precipitare cu solutie apoasa de PEG 6000 = 775. Proba contine in principal monomeri de prolactina." Nu am inteles prea mult ce inseamna asta, dar cand am vazut rezultatul de 600 m-am bucurat. Insa totusi dr.mea mi-a zis ca trebuie sa fac tratament de 1 luna jumate cu Bromocriptina, luat treptat, astfel incat din ziua a 7-a sa ajung la 2 buc. pe zi, desi nu inteleg de ce, ca doar nu-s chiar asa de ridicate valorile prolactinei. In fine, acum sunt abia in ziua a 5-a de tratament, acum iau 3 jumatati pe zi, si nu am reactii prea mari, o f usoara senzatie de "stat in gat" atata cat sa-mi taie pofta de mancare. Nu stiu cum va fi mai incolo, cand ajung la 2 pe zi, sper sa fie ok, daca nu, cred ca trec si eu la Mastodynon. Insa trebuie oare sa am acceptul medicului ca sa trec de la una la alta?
Si mai am o intrebare pt. voi. Eu am nivelul calciului cam scazut si din cauza asta am inceput sa consum cat mai multe lactate. N-am vazut inca acum pe forum pe nimeni care sa faca vreo legatura intre consumul de lactate si prolactina, nu stiti, oare ar trebui s-o las mai moale cu laptele si sa iau doar Ca-pastile, sau n-au nici o legatura una cu alta? Va urez un tratament cat mai scurt la toate si sa ne vedem cat de curand la capitolul "Mamici de ...lunile x,y"!!!

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monysorescu spune:

atb si eu am probleme cu calciul si beau si eu lapte sau consum lactate (iaurturi in special) insa nu am observat nici o legatura intre lapte si prolactina. Mie dupa ce mi-au scazut valorile asa au ramas (ce-i drept eu fac in continuare tratament si voi mai face mult timp de acum incolo).
O zi buna si cat mai curans posibil.

to be or not to be?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Atb la ce medic endocrinolog esti ? M-i se pare aiurea sa iti dea atit de mutl bromcriptian pt ca valoarea marita paote fi si doar pe baza de stres. Eu am laut doar dostinex, si al valori mult mai mari, iar despre rombel si analiza , nu te impacienta rombelul e una dintre cele mai bune din cluj, poti sa ai incredere, si ce s-a coemtat la sf, e coemntariu de laborator ei stiu cum fac si ce derivatii, ep tien te intereseaza doar valoarea de 600.
Despre mastodynon, nu trebuie sa iti de animeni acordul e natural si nu face rau. Pe mien m-a ajutat in doar o saptamian si jumatate. dE ajungi la mastodynon vezi ca nu se prea gaseste, pt ca nu se mai importa, dar in schimb eu am gasit la famaia Arnica din manastur.

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atb spune:

monysorescu multumesc de urari, sa dea DD sa vina si la tine un cat de repede, pt. ca vad ca ai trecut prin multe pana acum
magduta10 doctorita care mi-a prescris bromocriptina este doamna dr. ginecolog Rotaru Daniela, de la Gine 1, care face consultatii si la Medstar in Manastur. Am auzit numai lucruri bune despre dansa, asa ca ma las pe mana ei, iau cuminte bromocriptina asa cum mi-a zis. Ca norocul ca reactii adverse nu prea am, doar o usoara senzatie de greata, dar daca sunt f ocupata nici n-o simt. Sper ca de maine, de cand incep sa iau cate 2 pastile pe zi, sa fie totul ok, sa nu trebuiasca sa schimb tratamentul. Oricum, dr. mi-a spus ca daca nu suport tratamentul oral, atunci sa-l iau intravaginal. Am cautat pe forum si la o singura persoana am mai vazut astfel de prescriptie, ceea ce nu inteleg e daca trebuie sa iau aceleasi pastile intravaginal sau exista supozitoare cu bromocriptina? eu una n-am auzit de ele...

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Atb e alegerea ta ce faci si pe cien asculti dar eu zic ca totusi apartien de endocrinolog, foarte puitni ginecologi stiu cite ceva despre partea de endo , si au doar habar. Eu zic ca nus trica sa ai si alte pareri de specialitate. Dar tu decizi. Eu iti doresc sa ti se indeplineasca dorinta de a avea un bebik cit de curind.

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna fetelor
Stie cineva de dr Musat Madalina de la Parhon?
Eu am mers la ea si vreau sa stiu mai multe despre ea.
Si eu si sotul meu avem prolactina mare el o are 24 fata de val normala 19, si eu 47, si ne-a spus ca sa facem tomografie computerizata sa vada de unde provine prolactina mare si in functie de ce iese ne da tratament sper sa nu ne iasa nimic. A mai facut tomografie careva din voi?


http://tt.lilypie.com/CFXSp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monysorescu spune:

Neatza fetelor!
Eu am facut tomografie insa sa stii ca RMN-ul are mai mare relevanta. Asa ptr o mai buna intelegere o sa incerc sa explic de ce (doctorul mi-a explicat mai cu termeni medicali dar eu acum nu imi aduc aminte chiar exact termenii folositi) - aceste doua investigatii se fac ca sa vada daca exista tumori ale hipofizei. RMN-ul descopera si acele tumori mici de tot pe cand tomografia le detecteaza numai pe cele mai mari de o anumita dimensiune (din pacate nu mai stiu nici aceasta dimensiune).
Eu am facut si radiografie de sa turceasca, si o tomografie si vreo 4-5 RMN-uri. Din fericire nu am avut adenom hipofizar. Acum cu tratamentul cu bromocriptina am reusit sa am valori normale ale prolactinei dupa ce am avut valori duble si inca ceva fata de normal.
O zi buna tuturor si bafta la analize!

to be or not to be?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

buna,Monysorescu.vreau sa te intreb de cat timp urmezi tratamentul pt hiperprolactinemie, si daca ti-a recomandat ginecologul sau endocrinologul sa faci RMN?mie nu mi-a zis nimeni sa fac alta investigatie in afara de medicatie cu dostinex, insa a trecut aproapee 1 an de tratament cu prolactina in lim normale chiar mica, si tot n-am ramas insarcinata.Ma bate gandul sa fac un RMN, insa nu stiu cine are competenta de a ma indruma.Si de fapt cine iti citeste rezultatele de la acest examen?eu m-as duce pe cont propriu.Oare e bine?

Mergi la inceput