tratament hormonal pt. prolactina marita

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monysorescu spune:

Eu fac tratamentul pentru hiperprolactinemie de vreo 2 ani octombrie 2005). Initial (acum vreo 3 ani) am avut o intarziere de ciclu si am ajuns la ginecolog crezand ca poate sunt insarcinata. Insa doctora mi-a spus ca nu sunt si ca banuieste ca as avea ceva probleme cu hormonii. M-a pus sa imi fac analizele si m-a trimis dupaia cand a vazut ca aveam probleme cu prolactina sa imi fac si radiografia de sa turceasca si o tomografie apoi. Pe urma m-a trimis la o doctora endocrinolog.
Doctora asta insa m-a trimis sa fac si un RMN si mi-a dat o luna tratament cu bromocriptina si cu Thyro 4 (caci am si hipotiroidie). Dupa tratament mi-am refacut analizele si prolactina era in continuare mare (daca nu ma insel chiar imi crescuse) in schimb TSH-ul ptr tiroida era okiar RMN-ul nu arata nimic. Si atunci doctora aia mi-a zis sa o las asa si cand o sa vreau eu sa raman insarcinata sa mai trec pe la ea.
Pe vremea aia inca nu vroiam sa fac bebe (vroiam sa ne amenajam o casa, sa fim siguri cu serviciile - cred ca stiti cum e) asa ca mi s-a parut ok.
In anul urmator insa, ca urmare si a unor probleme cu calciul, a inceput sa imi fie rau - eram ametita, ma sufocam, etc, asa ca m-am dus la un alt medic endocrinolog care m-a pus sa imi fac din nou analizele si m-a trimis la RMN - l-am repetat de vreo 2-3 ori ca sa fie sigura ca nu a aparut nimic intre timp ptr ca prolactina mea era inca mare. Mi-a dat tratament cu bromocriptina si mi-a zis ca daca vreau sa fac bebei si sa imi fie si mie bine trebuie sa fac acest tratament permanent ptr ca daca renunt iar imi cresc valorile si practic nu rezolv nimic.
Asa ca de atunci fac acest tratament, valoarea prolactinei e acum in valori normale si intre timp am reusit sa si raman insarcinata (din pacate am pierdut sarcina insa din alte cauze, nu cele cu prolactina si tiroida).
Mai stiu si alte cazuri de fete care au avut probleme cu prolactina marita, au facut tratamente cu bromocriptina sau dostinex, le-au scazut valorile dar nu au facut RMN. Daca ai fi avut ceva probleme eu zic ca valorile prolactinei nu ar fi scazut. Daca vrei sa faci un RMN ca sa te linistesti tu cred ca poti s il faci. Insa cel mai bine este sa iei recomandare de la un endocrinolog si sa faci cumva prin casa de asigurari (internare in spital sau ceva de genul asta - eu asa am facut) pentru ca altfel costa destul de mult. Iar rezultatul medicul endocrinolog poate sa il citeasca.
faptul ca nu ai ramas insarcinata nu e neaparat de la prolactina. Ai verificat sa nu ai probleme si cu tiroida ptr ca de obicei cele doua glande sunt legate intre ele (probleme la una determina probleme si la cealalta) iar problemele cu tiroida sunt cauza de infertilitate.
Multa sanatate si cat mai curand sanatos.


to be or not to be?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chislauriana spune:

Monysorescu, eu n-am probleme cu tiroida, pt ca mi-am facut toate analizele si din sange si la ecografie a glandei.Insa nu inteleg de ce ne amagesc medicii cu aceste probleme hormonale, pt ca oricum prolactina crese pe baza de stres, chiar daca acum e normala, maine poate fi de trei ori mai mare, si tot asa.Eu nu mai iau hormoni pt ca m-am saturat de minciunile lor si de atatia banii cheltuiti anapoda.Oriunde am mers au zis ca n-am nimic si sa asteptam, sa avem rabdare.......DAR AU TRECUT 5 ANI, si tot nimic.Nu m-am ferit niciodata de sarcina si cu toate astea D-zeu nu mi-a dat inca acest drept...de a fi mama.Probabil stie el mai bine de ce.oricum eu am crezut ca rmn-ul arata eventuale disfunctionalitati ale aparatului reproductiv, care nu se vad la ecograf.asta e ...intelegi?mersi oricum .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monysorescu spune:

Asa este, intr-adevar prolactina creste si de la stres (nu e cazul meu insa din pacate). Si cel mai bine e sa nu bagi hormoni in corp aiurea asa....
O zi buna si un sanatos cat mai curand posibil.

to be or not to be?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankcta spune:

buna fetele!
si eu am prolactina fff mare.
din nefericire dupa 7 ani de incercari am reusit sa raman insarcinata. primul lucru pe care l-am facut a fost sa intrerup tratamentul dat de dr endocrinolog, printre care si bromcriptinul. am spus din pacate pt ca am pierdut acea sarcina iar dr ginecolog a spus k nu tb sa intrerup bromcriptinul.

ank

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina_24 spune:

Buna ziua!
Numele meu este Madalina, am 24 de ani, iar de la inceputul verii am probleme cu menstruatia. Cu infertilitatea pot spune ca am probleme de cand mi-am inceput viata sexuala, desi la inceput nu le consideram probleme. Acum imi doresc sa am copii insa nu pot. Am prolactina 61. Am urmat tratamentul cu Brocriptim, insa am inceput cu o jumatate de pastila pana am ajuns la 2 pastile timp de 30 de zile. Acum am prolactina 30, ovulez, menstruatia imi vine de 2 ori pe luna, insa tot nu reusesc sa raman insarcinata.
Am renuntat la tratament, insa cred ca prolactina scade sau creste in functie de ceea ce facem. Daca ducem o viata agitata, plina de stres... aceasta se reflecta in prolactina noastra.
Sper sa fiu mamica cat de curand, si va doresc si voua sa vi se indeplineasca visul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaytza1985 spune:

Buna seara fetelor!
in legatura cu analiza PRL, am cautat pe la vreo 3 policlinici in bucuresti si mi-au spus ca nu o fac, deci unde ati facut-o voi care sunteti din Buc? multumesc frumos!
O seara frumoasa tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Buna fetele!

Eu am urmat tratament cu dostinex in noiembrie 2009 timp de doua luni, si in ianuarie 2010 am ramas insarcinata .
Am un baietel sanatos si frumos( multumesc lui Dumnezeu).
La 4 luni mi-am repetat analizele,mi-a iesit o valoare mare( 156ng) si mi-a fost recomandata intarcarea copilului. Dar am refuzat, valorile scazand in urma repetarii analizei.
Copilul are 1 an si 5 luni si inca nu l-am intarcat, deoarece refuz sa mai iau Dostinex.
Am gasit o reteta naturista pentru prolactinom, asa ca cine doreste astept PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

cautam un subiect despre hiperprolactinemie, pentru ca vreau sa va spun ceva
vad ca nu s-a mai scris aici...o fi de bine

fetelor cu hiperprolactinemie verificati va rog si nivelul trombocitelor in HLG, daca este marit atunci ar fi cazul sa consultati si un hematolog, s-ar putea sa aveti si alte probleme, cum e si cazul meu
o mutatie genetica(JAK2-V617F) ce face ca numarul de trombocite sa creasca este strans legata de prolactina
daca nu as fi ajuns la hematolog, nu as fi stiut niciodata de unde prolactina mare, fiind singura analiza hormonala ce imi iesea prost

poate va ajuta informatia

Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput