Copiii rromi din parc!

Copiii rromi din parc! | Autor: matildasep

Link direct la acest mesaj

Astazi in parcul aproape de casa noastra, o dadeam in leagan pe fetita mea (19 luni). Dupa cateva minuta apare un grup de vreo sase copii rromi neinsotiti de vreun adult , intre 5-6 ani si 10-11 ani, fiecare ducandu-se care cum apucase la alte 3 leagane, 3 dintre ei < fete> ramanand fara, si au venit gramada in jurul nostru, sa o dea jos pe a mea, una dintre ele si cea mai mare, a inceput sa-mi zica sa ma dau ca acolo nu-i pt. copii mici , sa ma duc in alta parte. Bineinteles ca, i-am raspuns sa astepte si ca, eu nu i-am zis ei unde sa se dea, la care a inceput sa vb. in tiganeste, probabil ma injura. In fine, dupa cateva minut am plecat, mai mult de frica sa nu ne dea paduchi, sau cine stie ce, pt. ca erau murdari rau. NU vreau sa fac vreo dicriminare, dar nu pot sa stau in preajama lor, pur si simplu, nu ai cu cine te intelege si nici nu vreau sa ajung sa ma cert cu ei.
Intrebarea mea pt. voi este ce a-ti face voi in situatii de genul asta? Sau , cum a-ti reactionat daca vi s-a intamplat vreodata sa aveti conflicte cu ei?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

as pleca imediat. Din cauza lor mi-e frica sa-mi las baiatul de 9 ani singur in parc... poate vine un pui de vagabond si ii ia trotineta, dupa aceea ramane copilul cu supararea si cu cateva ore de tratament la un psiholog:(((((
La fel am patit la pubele, am vrut sa-mi obisnuiesc copilul sa duca el punguta cu gunoi. A si dus-o cateva zile, pana cand unul i-a pus intrebari daca are ceva mancare in punga... baiatul meu s-a speriat si de atunci nu l-am putut convinge sa duca el gunoiul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

Sa-mi fie cu iertare, dar si eu as pleca.
Fara comentarii.

Anka si Ubitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Mai, oriunde in Bucuresti sunt acesti rromi! Nu conteaza cartierul si nici zona.

Eu sunt satula, indignata si speriata in ce lume si printre ce oameni imi va creste fata.

O cresc ca pe o comoara si vine un .... nimeni si-i da in cap!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Degeaba i-ai raspuns sa astepte, in cazul tau nu aveai cu cine discuta.

Si eu as pleca, de frica. Cat despre dusul gunoiului, eu nici acum nu il duc. Din aceleasi motive.

Ba chiar si la ghena am emotii sa merg uneori, asa de puternica a fost "trauma" .

Pe de alta parte incercam sa "practicam" toleranta si sa ii crestem pe copii in acest spirit. De la ideea asta incolo discutiile se pot intinde pe zeci de pagini... aici nu intereseaza decat ideea ca la urma urmei mai important e sa ii ferim pe cei dragi de ceva ce le-ar putea face rau.




Fashion is a form of ugliness so intolerable that we have to alter it every six months. - Moda este o forma de uratenie atat de greu de tolerat incat trebuie schimbata la fiecare sase luni.
Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

eu aveam obiceiul sa mai las fetele afara, cand intram intr-un magazin aglomerat sau in piata, la intrare..numai ca intr-o zi, desi eram cu okii pe ele, am ajuns la vanzator, pana mi-a cantarit pana una alta, mi-am laut okii de la ele, 2-3 minute, cand am intors capul, un baietel de rrom, umbla de zor in geanta de la carut si intr-un termos fain pe care-l am, fara jena, desi Maria tipa la el...am lasat balta totul si am ajuns cat ai clipi acolo, a plecat imedita, insa am ramas cu frica, mai ales ca Maria(care are aproape 6 ani, nu e un bebelus) imi spunea ca ii tragea de caruciorul ei(are unul de jucarie, normal, ca mami care o are pe Teo )...l-am boscorodit civilizat pe copil, dar a plecat nepasator mai incolo...de atunci, nu le mai las nikaieri singure, cat de putin stau undeva, intru cu carutul si cu Maria peste tot

Roxana Lilea,mama de 2 ori :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:

Nu am vrut sa plec imediat, sa nu le dau satisfactia ca pot lua oricand orice vor. Acum sunt mici si reactioneaza asa, va da-ti seama cand vor fi mai mari?! Iti dau in cap . Am considerat sa le raspund, chiar daca nu le pasa de ce-am zis.
Si prietena mea, mi-a zis ca nu e bine, sa le raspunzi, dar nu pot sa ma abtin, chiar daca ar fi si mai mari. Cineva tot trebuie sa le-o taie, dar nu cu, cuvinte rele, ca dupa aia iti sar in cap.
Urmarisem o emisiune pe tvr 2, despre rromi si am vazut romani care se inteleleg cu ei, daca stii cum sa iei.
Asa ca, daca tot vin in acelasi parc, pe viitor, sa stie cum sta treaba. NU vreau sa nu mai pot veni in parc din cauza lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Din pacate scenele astea le-am intilnit frecvent,fie in parc, fie pe strada.
Lumea priveste si trece mai departe .De teama probabil,din indiferenta.Si atunci cum naiba sa nu te intrebi "Noi incotro ne indreptam?"
Chiar asa trebuie sa acceptam chiar tot ,sa fim injurati sau scuipati pina si de niste minori?
In lumea civilizata (nu e cazul in Bucuresti) nu prea se intimpla asa ceva,dar la noi orice e posibil.

EVE

"Cu penele altuia te poti impodobi ,dar nu poti zbura."L Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

quote:
Originally posted by matildasep

Cineva tot trebuie sa le-o taie, dar nu cu, cuvinte rele, ca dupa aia iti sar in cap.



Mie mi se pare ca iti sar in cap oricum. Nu le trebuie cuvinte rele. Imi mai amintesc cu infrigurare o scena in care cuvintele adresate unui copil n-au facut altceva decat sa cauzeze aparitia unui frate muuult mai mare. De asta mi-e mie frica, ca asa unuia mititel pot sa-i zic eu vrute si nevrute...

Apoi, eu nu cred ca stiu cum sa ii iau. De exemplu pe ala din metrou care se pisicea cerandu-mi bani si cand l-am refuzat s-a intors injurandu-ma in feluri de care mi-e si rusine sa-mi amintesc, cum trebuia sa il iau? Asa facea cu fiecare persoana, am putut sa observ.


Fashion is a form of ugliness so intolerable that we have to alter it every six months. - Moda este o forma de uratenie atat de greu de tolerat incat trebuie schimbata la fiecare sase luni.
Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

As fii plecat si eu ,dar ei saracii ce vina au ca s-au nascut romi...

Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nu e nici un pacat sa fii rrom. Problema nu e ca sint rromi ci ca sint needucati. Oricum, nu sint toti asa.
Problema e cu cei care se poarta in felul asta. Am patit si noi in vara asta acelasi lucru. Nu am vrut sa plecam si au inceput sa injure si sa vorbeasca urit. Mi se facuse mie frica de pustii aia, dar mai la copil!
N-am avut alta solutie decit sa plecam de acolo.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput