Cum trecem peste o despartire dureroasa?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adria_ spune:

1. De ce umbli in tel lui? Asta nu-i dovada de iubire. Omul are nevoie de libertate si in cuplu, are nevoie sa nu se simta urmarit, controlat, manipulat.
2. Lasa-l sa se regaseasca, lasa-l sa-si gaseasca locul in lumea afacerilor, lasa-l sa se obisnuiasca cu postura de tata, insa adu-i aminte ca are aceleasi drepturi si obligatii fata de copil ca si tine. Parerea mea e ca puteti fi parintii unui copil si fara sa fiti un cuplu.
3. Si tu poate ai nevoie sa te regasesti, sa te simti bine in pielea ta, mai ales ca de 6 luni viata ta s-a schimbat. Poate asa, echilibrati, va veti da seama ca voi va iubiti si veti redeveni un cuplu.
Ideea mesajului meu e - nu poti forta pe cineva sa fie ce vrei tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

Fetelor, multumesc pentru sfaturi si incurajari! Apreciez foarte mult opiniile voastre sincere si sunt convinsa ca sunteti bine intentionate.

Noe, draga de tine, ce mai face Biutza? Mi-e dor de fetele de la grupa noastra, sa le pupi din partea mea si sa la spui ca "vin in vizita" sa le povestesc ce baiat mare s-a facut Iustin.

Domnule Pork, foarte util sfatul. Mi l-a dat si prietena mea cea mai buna, in urma cu o luna! Asa ca am inteles exat la ce referai. Din fericire pentru mine, stiu cum sa investesc in propria imagine. :-) Nu te un om capabil si merita sa se realizeze. Vreau sa stie ca sunt alaturi de el orice s-ar intampla. In rest, vietile noastre curg separat... eu cu lumea mea, el cu a lui... fara lacrimi, fara iluzii... Insa cu incredere, ca totul se va rezolva intr-o zi. Poate nu in sensul dorit de mine, dar intr-un sens care sa ne favorizeze pe toti trei, pe mine pe bebe si pe el.

Nu, nu renunt la lupta! Renunt doar la disperare, atata tot! Sunt constienta ca un barbat nu trebuie sa se simta sufocat langa o femeie, stiu ca are nevoie de sa se simta liber, asa cum avem nevoie si noi, femeile.
Si mai stiu ceva: ca barbatul are nevoie de o femeie puternica, independenta, care sa-i gadile orgoliul si sa-l sustina in tot ceea ce face. Daca partenera este puternica, partenerul se va mandri cu ea si se va simti si el puternic. Daca ea este insa slaba de caracter, el se poate simti tras in jos. Un timp poate se da simti dator sa aiba grija de ea, insa, intr-un final, va obosi.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

Mii de scuze, s-a sters jumatate din postare....
o sa incerc sa o resciu.... :-)

Fetelor, multumesc pentru sfaturi si incurajari! Apreciez foarte mult opiniile voastre sincere si sunt convinsa ca sunteti bine intentionate.

Noe, draga de tine, ce mai face Biutza? Mi-e dor de fetele de la grupa noastra, sa le pupi din partea mea si sa la spui ca "vin in vizita" sa le povestesc ce baiat mare s-a facut Iustin.

Domnule Pork, foarte util sfatul. Mi l-a dat si prietena mea cea mai buna, in urma cu o luna! Asa ca am inteles exact la ce referai. Din fericire pentru mine, stiu cum sa investesc in propria imagine. :-) Nu sunt o super eleganta (si asta pentru ca nu am asa de multi ban ca sa ma imbrac ca la carte), dar am foarte mult bun gust. Cred ca o femeie poate arata foarte bine si in jeansi, cu o bluza simpla, daca stie sa-si aleaga pantofii si accesoriile. Insa vreau sa te intreb ceva: daca cealalta e mai frumoasa, mai eleganta, mai trasa la burta, mai prietena cu el, in sensul ca ii da tot timpul dreptate sau ii spune tot timpul numai ce vrea el sa auda, incat omul are senzatia ca a cunoscut cea mai grozava femeie de pe fata pamantului, cu ce mai poate compensa o amarata care isi petrece aproape toata ziua in casa, imbracata intr-un tricou sifonat si niste pantaloni vechi, impartindu-se intre copil si treburi casnice?

Am stat si m-am gandit si eu si am ajuns la concluzia ca trebuie sa iau exemplu de la cealalta. Pai daca ei se inteleg atat de bine - "ca simpli prieteni si nimik mai mult", ca cica domnisoara e cuplata de 8 ani cu un super tip, frumos, destept si cu bani (nu am facut sapaturi, dar mi-a aratat chiar fostul poza "amicei cu prietenul ei", pe vremea cand noi 2 eram inca impreuna) - noi, care avem un copil impreuna, care am visat candva sa devenim o familie, noi de ce sa nu ne intelegem? Asa ca ne purtam ca noi prieteni vechi, discutam relaxat, el imi povesteste cum ii merg afacerile, eu ii povestesc ce vraji a mai facut bebe sau cu cine ne-am mai plimbat prin oras. Nu vorbesc nicioadata despre ce a fost si nici despre ce va fi. "Noi doi" a devenit subiect tabu. Am insa momente cand il imbratisez sau il mangai pe par si ii spun ca ii doresc din tot sufletul sa se realizeze, deoarece este un om capabil si merita tot ce-i mai bun pe lumea asta. Nu vreau sa par deplasata in nici un fel, vreau doar sa stie ca sunt alaturi de el orice s-ar intampla. In rest, vietile noastre curg separat... eu cu lumea mea, el cu a lui... fara lacrimi, fara iluzii... Insa cu incredere, ca totul se va rezolva intr-o zi. Poate nu in sensul dorit de mine, dar intr-un sens care sa ne favorizeze pe toti trei, pe mine pe bebe si pe el.

Aseara l-am luat de mana si i-am spus ca o sa faca treaba buna in viatza! Si-a retras mana dupa cateva secunde. Acum cateva seri insa, cand a venit cu robotul de bucatarie, l-am auzit strigandu-ma pe numele de alint, asa cum obisnuia sa ma strige cand eram impreuna.

Nu, nu renunt la lupta! Renunt doar la disperare, atata tot! Sunt constienta ca un barbat nu trebuie sa se simta sufocat langa o femeie, stiu ca are nevoie de sa se simta liber, asa cum avem nevoie si noi, femeile.
Si mai stiu ceva: ca barbatul are nevoie de o femeie puternica, independenta, care sa-i gadile orgoliul si sa-l sustina in tot ceea ce face. Daca partenera este puternica, partenerul se va mandri cu ea si se va simti si el puternic. Daca ea este insa slaba de caracter, el se poate simti tras in jos. Un timp poate se da simti dator sa aiba grija de ea, insa, intr-un final, va obosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Bravo Mara, asa trebuie sa actionezi. Independenta, frumusete , indiferenta si ai sa vezi ca intr-o zi vei reusi. Trebuie sa reusesti caci ai un suflet frumos.

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Offf, Doamne..
Sa nu crezi ca am uitat ca am promis sa revin..doar ca eu..fiindca abia am aflat despre tine si despre ceea ce ai povestit... tind sa fiu mult mai slaba decat tine si simt doar suferinta...
Si m-am temut sa nu te intristez cu mesajele mele...
Nu am puterea ta...ma invaluie sentimente pe care daca ti le-as impartasi...nu as face probabil decat sa te readuc intr-o etapa pe care tu deja ai depasit-o.
Ma bucur sa vad ca esti calma si ca ai atata rabdare ...
Imi cer scuze pentru graba in care am scris primele mesaje, graba ce a generat un text plin de erori si cu un aspect neingrijit.
Cu toate acestea sper ca am reusit sa ma fac inteleasa.
Iti doresc mult, mult curaj si ca DD sa va ajute sa depasiti acest impas si sa deveniti o familie adevarata si fericita.

Nu mi-ai spus nimic despre el, daca i-ai spus despre ce ti-am scris...
Sau nici macar tu nu crezi ca totul sta doar in puterea voastra?


Nunta noastra: 29 iulie 2006


"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."
Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

elara,
nu m-au intristat deloc mesajele tale! din contra, ma bucur sa aflu ca mai sunt oameni care cred in puterea iubirii. spune-mi, te rog, la ce editura se gaseste cartea de care vorbeai? lui nu i-am povestit despre carte, in primul rand pentru ca ne vedem doar o ora pe zi: dimineatza, cand ne trezim - eu, sa dau laptic lui bebe, el sa plece la munca - si seara, foate tarziu, dupa 11 noaptea, cand revine el de la serviciu si mai stam la taclale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

doamne pork, dc totul s-ar rezolva cu un epilat ce bine ar fi....

in alta ordine de idei, e adev ca poti innebuni de cap un barbat cand esti mereu o "bunaciune"..dar vine si clipa cand oricum ai arata, el nu te mai valoreaza pt ca NU te mai iubeste, pentru ca intre voi s-au intamplat prea multe ca sa uite. te poti reinventa bla bla...dar cum stergi din capul lui certurie si urletele...ii faci lobectomie?

in alta ordine de idei, porky da-mi voie sa-ti zic ca si mie mi-a cazut tensiunea de atata ori cand am vazut slabanogi cum se dezbraca si le ies coxalele prin chilotii tip idm, vesnicii chiloti cu tenta gri si patratele colorate, burta cu par, alte zone paroase, par la sub-brat, dinti ingalbeniti de nicotina si cafea,unghii nepilite cu care cica te mai si mangaie, perciuni si par pe ceafa, parul care iese pe la guler si se suie cu ambitie pe gat, par in nas si in urechi.....doamne...nici nu vreau sa-mi amintesc.

_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

:))) da, da chiloteii aia gri cu patratele, parca sunt laitmotivul barbatilor romani....nu mai ajungi la sex, cand dai de chiloteii aia.. si cu modelul ala chinezesc cu auriu, pe centru.
sau mai rau..unii imitatie pierre cardin, 30.000 perechea la taraba in europa sau idm. unii albi asa cu scris negru, care la spalat se lasa asa mult, de se latzesc cu un nr.:)))

eu ajung la sapa de lemn bagand bani in creme, farduri, lenjerie intima, sala, bazin inot etc...ba ma si cancerizez cateodata pe la solar ca sa imi arate pielea un pic bronzata, arunc banii la stomatolog sa am mereu dintii albi si fara tartru...ca sa dau oripilata de chiloteii gri din idm.


si pork, ne spune noua cum sa ne epilam k sa provocam erectii spontane in chiloteii cu patratele si declaratii siropoase.

pork dc iti mai scade tensiunea cand vezi un fir minuscul de par axilar sau unde l-ai vazut tu, iti recomand sa ai in permanenta la tine, o perfuzie cu coloizi sau cristaloizi, in cel mai rau caz cu albumina (in caz ca e deja vb de un soc hipovolemic)....si iti injectezi repede.

eu demult, din cauza ca imi creste tensiunea de la aspectul barbatilor, umblu cu captoprilul in posheta, sa fiu sigura ca nu fac o criza de hipertensiune.



_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Asa Mara! Baga mare!!!

Eu de cand am scapat de Sahsic, pot spune ca mi-am revenit cu banii (ca ma toca curva aia in ultimul hal...) si tot asa, mi-am luat haine noi, cu ura, cu furie! mai ales ca am ajuns o schilopata si nu imi mai venea nimic.
Nu-ti zic ca am ajuns sa-mi cumpar inclusiv vitamine efervescente (ce naiba, ala baga in el si tot i se parea ca nu e sanatos destul), iar eu ajunsesem la sapa de lemn si cu nervii si cu sanatatea.
44 de kile...da-ti seama, anemica, incercanata, cheleam de nervi, imi pica parul din cap smocuri, mi se uscasera mainile...


da bine zicea alexandru lapusneanu :" cand am sa ma scol, pre multi am sa popesc si eu!" hehe...in 3 sapt babyblue a voastra va fi bruneta, sexi, parfumata si libera in lumea larga!
simt ca cei 2 ani de chin suprem sunt pe final...doamne cum o simt...parca-mi bate altfel inimioara in mine.

capul sus mara! io sunt alaturi de tine.

_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

quote:
da, da chiloteii aia gri cu patratele, parca sunt laitmotivul barbatilor romani....nu mai ajungi la sex, cand dai de chiloteii aia.. si cu modelul ala chinezesc cu auriu, pe centru.
sau mai rau..unii imitatie pierre cardin, 30.000 perechea la taraba in europa sau idm. unii albi asa cu scris negru, care la spalat se lasa asa mult, de se latzesc cu un nr.:)))

eu ajung la sapa de lemn bagand bani in creme, farduri, lenjerie intima, sala, bazin inot etc...ba ma si cancerizez cateodata pe la solar ca sa imi arate pielea un pic bronzata, arunc banii la stomatolog sa am mereu dintii albi si fara tartru...ca sa dau oripilata de chiloteii gri din idm.


aoleu, pai daca e vorb p'asa, inseamna ca tre' sa stau linistita. chiar zilele trecute i-am pus in brate vreo sase perechi de chilotei cu patratele - din aia, 3 la 50.000 de lei, ca am vazut ca aia vechi se rupsesera. a zis mersi, foarte satisfacut!!! acum nu stiu ce o fi zis ea, dar daca are alergie ca tine, babyblue, la chilotei ieftini, rezulta ca l-am cam facut de ras...

pe vremuri, ii luam lenjerie de la jolidon, d'aia din microfibra, finutza! acum, de... sa se multumeasca si cu d'astia la bax, ca el unu acum nu are timp nici sa respire, de cand si-a deschis firma lu' peste prajit!

cat despre mine, investesc in propria imagine. azi am fost la cumparaturi si am achizionat o pereche de jeansi mortali, cu talie joasa, masutra 26. am luat si o camasa rosie, dintr-aceia de se leaga cu snuruletz deasupra bustului, ca sa intarate mintile... unora.

asa ca fetelor, daca vor razboi, razboi sa fie! razboiul chilotzeilor IDM contra tzoalelor confectionate in ciuda barbatilor!!!



Mergi la inceput