Cum trecem peste o despartire dureroasa?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by pork

Stoi si eu...stai impreuna de niste ani, aveti un copil. Nu cre ca aveti cum sa inlocuiti o realatie in care tu iubesti cu o prietenie, mai ales daca te face sa suferi. Merita sa lupti pt ca daca nu o faci s-ar putea ca ulterior sa regreti toata viatza...ca puteai sa faci mai mult si nu ai facut. Vezi si daca nu e ceva in neregula cu tine...si ca si comportamnet, si mai ales fizic. Dute la o sala, investeste in imagine...barbatii sunt sensibili la asa ceva. Am avut si eu p prietena care ma iubea...totusi avea uneori niste iesiri comportamentale...si pe urma odata...si pe urma odata nu era epilata calumea...mi-a picat brusc tensiunea...sunt lucruri care conteaza.



nu ma pot abtine, ...domnule PORK, banuiesc ca tu esti mereu aranjat si parfumat, ca scos din cutie, nu???bine ca a scapat biata fata de tine, daca pentru ca nu era epilata o data te-a luat cu palpitatii...scuza-ma, dar ma faci sa rid! (chiar daca e de plans atitudinea ta...)

Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Ce mai citim noi
Pe unde ne mai plimbam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Eu nu te sfatuiesc sa-l dai afara din casa. Iti spun din experienta asta. Avea baiatul meu o luna cand i-am zis tatalui lui "asa nu se mai poate ori impreuna ori pleci" si a plecat. Ne-am facut rau amandoura, el practic a avut o scuza sa plece (pana atunci il mustra constiinta sa plece si sa-si abandoneze copilul) eu nu am luptat si m-am acuzat mult de acest lucru desi acum dupa 5 ani suntem foarte fericiti si eu si fiul meu. Insa barbatii trebuiesc uneori responsabilizati, iar pentru asta trebuie luptat fara crize desi e greu. Eu daca m-as fi intors in timp si as fi iar in aceasta situatie (in care esti si tu) m-as preocupa de mine si de copilasul meu fara a fi tafnoasa cu tatal tot timpul, dimpotriva l-as trata ca pe un prieten apropiat, m-as ingriji, as iesi in oras binenteles ca atunci cand as iesi cu prietenii (chit ca tu de fapt te duci doar sa iei o gura de aer in parc singura) l-as ruga pe el sa stea cu copilul, astfel s-ar creea o legatura intre ei iar pe tine te va revedea in vechia postura, cea de femeie ingrijita si atractiva nu numai in cea de mama obosita si delasata (nu neaparat ca ai fi insa am fost si eu in situatia in care nu am stiut ce e ala machiaj si sa arat bine avand bebe nou nascut). Din ce ai povestit e posibil sa fie atras de alta femeie insa nu uita ca pe tine te-a iubit (si probabil inca te mai iubeste) si cu tine a ales sa aiba un bebe, insa sunt sigura ca l-au afectat si s-a simtit neglijat de schimbari. Lasa-l sa creada ca are de ales (intre a fi familist sau nu) iar tu arata-i ce norocos este sa aiba un bebe scump si o iubita asa intelegatoare. O sa ii treaca visele la alta cand te va redescoperi pe tine. E greu insa nu imposibil.

Succes si sa ne mai scrii cum decurg lucrurile.

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

quote:
Initial creeata de serendipindity

Anul trecut, in noiembrie, ne-am logoditi fata preotului, dar acum el nu mai vrea sa fie cu mine... De ce? Pentru ca asa vrea el... Pentru ca nu mai stie ce simte pentru mine... Pentru ca are nevoie de o pauza lunga, sa se regaseasca...


Offff, Doamne, la ce se ajunge fiindca oamenii nu stiu, nu lis s-a spus, sau nu vor sa inteleaga, ca "AI IUBI" DEPINDE DE EI!
NUMAI SI NUMAI ED EI.
Sa iubesti este un act de vointa, un act de daruire... daruiesti unei persoane, ceea ce ai tu mai bun, pe tien insuti..persopana ta, compania ta, gandurile tale..., bucuriile si tristetzile tale si alegi sa iti petreci viatza langa ea...

Iubirea nu vine din senin si nu pleaca din senin... Doar "indragostirea" e subita.... si vien din senin..cand doi oameni straini se simt atrasi unul ed celalalt..
Intr-o relatie fireasca... dupa ce s-au cunoscut suficient...daca considera ca apreciaza persoana cunoscuta de curand si ca se simt bine in compania ei, ca e o persoana langa care se vad trind tot erstul vietii...atunci nu mai ramne decat SA NE DEDICAM ACELEI PERSOANE...
Si ea, in mod firesc, daca a simtit aceeasi iubire..indragosteala la inceput si ne apreciaza pt toate calitatile nostre ar trebui sa procedeze la fel...
Pentru tot restul vietii...

Voi cu atat mai mult..acum, ca aveti un copil impreuna... SUNTETI DATORI SA VA IUBITZI...
VA ROG, VA IMPLOR...CITITI "ARTA DE A IUBI" A LUI ERICH FROMM!

Nu ii faceti asa ceva copilului vostru, nu il schiloditzi sufleteste pe viatza... Daca logodnicul tau cauta raspunsuri... in acea carte la va gasi...
Nu poti, nu e firesc, nu drept si normal sa ii spui unei persoane, MAMA COPILULUI TAU, ca nu o mai iubesti ... ca nu stii ce simtzi...
NU E LOGIC!!!!! Depinde numai si numai de el!!!!
Daca vrea, te va iubi.... iti va darui iubire..daca nu vrea...nu o va face....

El are totusi sentimente pentru tine de vreme ce ti-a facut acel cadou... e doar confuz..
Cred ca l-a obosit serviciul, schimbarea vietilor voastre produsa de aparitia copilasului...
Nu a fost invatat acasa ce trebuia...

Nici eu nu am fost invatata dar am citit si de atunci mi-am gasit linistea...
Am avut parte de vreo 3 ani de despartiri si impacari repetate (cu actualul meu sot)..eu fiind tartorul....care voia despartirea...gandind ca nu e el "acela" ca poate exista "altcineva" pt mine.....
Pana am citit acea carte si m-am lamurit..si de atunci e totul minunat (exceptand prbl si cerurile ce la mai are fiecare... superficial..fara sa naruie insa relatia profunda ce o avem acum) de 5 ani.
Am implinit in oct 8 ani de canmd suntem impr si anul ac ne-am si casatorit.
Te rog, din suflet, daca ai cum (daca ii poti spune ca ne-ai cerut sprijinul), arata-i si lui acest mesaj!

O sa iti mai scriu. Acum trebuie sa plec, dar revin diseara.
Ma doare sufletul, parca simt fizic... durerea, ca se poate ajunge la asa ceva...din nestiinta..
Din cauza stupidelor modele americane din filmele ce promoveaza iubirea... romantica... care e in afara controlului nostru!!!!
Este O MAAAAAREEE MAAAREEEE PROSTIE CE A ADUS OAMENILOR MAI MULT SUFERINTA IN IUBIRE DECAT FERICIRE!
Offfff

Nunta noastra: 29 iulie 2006


"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."
Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

quote:
Originally posted by hanna10

B
Acum un an si ceva, am avut o criza cu sotul meu si practic 2 luni nu am vorbit deloc (decat strictul necesar), dormeam separat. Imi amintesc ca eram pe punctul sa innebunesc pentru ca normal ca il iubeam dar aveam amandoi orgolii.

Doooammmneeeeee, cand putem fi fericitzi sa ne amaram singuri viatza? Care e sia asa scurta? Nu stim daca maine mai suntem sau nu???
Voi nu stiti ce vreti! Nu pretzuiti ec avetzi. Eu canda m ceva de discutat transez problema si ori e alba..ori neagra.. Nu sa stau 2 luni.... fara sa vb cu sotul meu!
Ce tortura... Si pt mine is pt el..Oare ed cata ura e nevoie sa ajungi al asa ceva?
Ura fatza de viatza as zice...
Unii oamnei NU STIU SA FIE FERICITZI...
Doamne..si ne trebuie atat de putzin....

Eu iti sugerez cu toata puterea sa ii spui sa se mute. Odata mutat, nu il vei mai vedea zilnic, nu va mai trebui sa te intrebe ce sa cumpere de mancare pt diseara si tu sa consideri asta ca pe un mic semn pozitiv de afectiune - si astfel isi umplii inima de sperante false. Toata aceasta situatie poate avea serioase efecte psihice pt tine si nu uita ca ai un copil de crescut care nevoie de tine.

Trebuie sa te schimbi radical, sa il dai afara din casa, aranjeaza ore de vizita la copil, aranjeaza-te, simta-te bine cu un pahar de vin si un film bun.


Mult succes iti doresc si am sa urmaresc evolutia povestii tale!



Mult succes..sa ce??? TU NU RELIZEZI CA II CERI SA-SI REFACA VIATZA DE PARCA AR FI O VAZA SPARTA?
El e TATAL COPILULUI EI!

Si nu are nici un defect... (intzelegeam daca bea, daca o umilea, o ignora sau mai rau..o abuza...)
Doar e confuz....

LUPTA, LUPTA, draga mea... pentru voi!
Pentru fericirea vostra, pentru copilul vostru, careia nici o mama sau un taata surogat nu-i vor putea vreodata oferi aceeasi dragoste cu a voastra, oricat de minunati oamnei ar fi!
Suntei tineri, meriti si tu si el, si copilasul vostru ...sa fiti fericitzi...
Depinde numai de voi...
Fericirea vine de la oamneii iubitzi..nu din starea materiala, nu din alte lucruri...
O familie fericita e ce poate fi mai frumos pe lumea asta.
Eu inca nu am copiii dar stiu ce mi-am dorit eu sa am acasa si nu am avut desi ai mei nu s-au despartit dar nu au stiut sa se iubesca...
Sotul meu a avut si vreau si pentru noi acelasi lucru...
El, sotul meu, m-a invatat ca NU MERITA SA NE CERTAM..SA SUFERIM... pentru lucruri marunte, nu trebuie sa avem orgolii..decat pentru lucruri importante!
Si Fromm m-a invatat ce inseamna SA IUBESTI!
VA RECOMAND TUTUROR SA IL CITITI.




Nunta noastra: 29 iulie 2006


"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."
Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
Originally posted by hanna10

Lui ii ie mila de tine cand stai in genunchi si de rogi la icoane si plangi?

Ma scuzi ca sunt atat de directa si poate ti se pare ca sunt dura dar esti in aceasta situatie DIN CAUZA LUI.


Imi pare rau, dar eu nu sint de acord cu aceasta teorie.
Fiecare barbat/femeie pe lumea asta este raspunzator pentru actiunile sale. Daca alegem sa suferim ca niste ciini pentru o persoana in particular, atunci sa ne fie de bine! Nu ne punem nimeni sa ne dam cu capul de pereti, sa plingem, sa fim nefericiti, sa speram prosteste ca cel/cea pe care o iubim ne va vrea inapoi odata si odata, etc. Facem aceste alegeri constient... sau inconstient.
Asa ca a da vina in totalitatea pe cel de alaturi cum ca din cauza sa sintem disperati de durere este echivalent cu a ne minti singuri.

Ar trebui sa rationam un pic mai mult, sa facem alegeri gindite, sa fim fericiti asa cum stim si putem noi. Fericirea noastra nu depinde de sotul, copilul, mama, tatal, bunica sau vecina de peste drum. Fericirea si bucuria de a trai este in noi. Tot ce trebuie sa facem este sa ne gasim pe noi insine.

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iasima spune:

quote:
Originally posted by Luna1

Eu nu te sfatuiesc sa-l dai afara din casa. Iti spun din experienta asta. Avea baiatul meu o luna cand i-am zis tatalui lui "asa nu se mai poate ori impreuna ori pleci" si a plecat. Ne-am facut rau amandoura, el practic a avut o scuza sa plece (pana atunci il mustra constiinta sa plece si sa-si abandoneze copilul) eu nu am luptat si m-am acuzat mult de acest lucru desi acum dupa 5 ani suntem foarte fericiti si eu si fiul meu. Insa barbatii trebuiesc uneori responsabilizati, iar pentru asta trebuie luptat fara crize desi e greu. Eu daca m-as fi intors in timp si as fi iar in aceasta situatie (in care esti si tu) m-as preocupa de mine si de copilasul meu fara a fi tafnoasa cu tatal tot timpul, dimpotriva l-as trata ca pe un prieten apropiat, m-as ingriji, as iesi in oras binenteles ca atunci cand as iesi cu prietenii (chit ca tu de fapt te duci doar sa iei o gura de aer in parc singura) l-as ruga pe el sa stea cu copilul, astfel s-ar creea o legatura intre ei iar pe tine te va revedea in vechia postura, cea de femeie ingrijita si atractiva nu numai in cea de mama obosita si delasata (nu neaparat ca ai fi insa am fost si eu in situatia in care nu am stiut ce e ala machiaj si sa arat bine avand bebe nou nascut). Din ce ai povestit e posibil sa fie atras de alta femeie insa nu uita ca pe tine te-a iubit (si probabil inca te mai iubeste) si cu tine a ales sa aiba un bebe, insa sunt sigura ca l-au afectat si s-a simtit neglijat de schimbari. Lasa-l sa creada ca are de ales (intre a fi familist sau nu) iar tu arata-i ce norocos este sa aiba un bebe scump si o iubita asa intelegatoare. O sa ii treaca visele la alta cand te va redescoperi pe tine. E greu insa nu imposibil.

Succes si sa ne mai scrii cum decurg lucrurile.

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze


Alina, imi place cum pui problema.

Mara, sa lupti pana la capat, pentru ca daca nu o faci sigur vei ramane cu regretul ca nu ai facut-o, dar fa-o cu demnitate.
Pupici tie si belului!


Simo mami lu' Ioana si Catinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianai spune:

Te-ai gandit ca poate chiar simte ca nu te mai iubeste? Ca undeva pe drum iubirea pentru tine s-a pierdut? Nu ii poti porunci sa te iubeasca daca el nu mai simte acest lucru. Singurul lucru pe care trebuie sa-l faci acum e sa strangi din dinti si sa mergi mai departe. Nu-l implora sa se intoarca la tine, nu te pune in genunghi in fata lui n-ai face decat sa-l incapatanezi si mai tare sau si mai rau sa se intoarca de mila si atunci ce rezolvi.
Ridica-te si mergi, demna pe drumul tau.


WARNING: I have an attitude and I know how to use it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pork spune:

quote:
Originally posted by Noe

quote:
Originally posted by pork

Stoi si eu...stai impreuna de niste ani, aveti un copil. Nu cre ca aveti cum sa inlocuiti o realatie in care tu iubesti cu o prietenie, mai ales daca te face sa suferi. Merita sa lupti pt ca daca nu o faci s-ar putea ca ulterior sa regreti toata viatza...ca puteai sa faci mai mult si nu ai facut. Vezi si daca nu e ceva in neregula cu tine...si ca si comportamnet, si mai ales fizic. Dute la o sala, investeste in imagine...barbatii sunt sensibili la asa ceva. Am avut si eu p prietena care ma iubea...totusi avea uneori niste iesiri comportamentale...si pe urma odata...si pe urma odata nu era epilata calumea...mi-a picat brusc tensiunea...sunt lucruri care conteaza.



nu ma pot abtine, ...domnule PORK, banuiesc ca tu esti mereu aranjat si parfumat, ca scos din cutie, nu???bine ca a scapat biata fata de tine, daca pentru ca nu era epilata o data te-a luat cu palpitatii...scuza-ma, dar ma faci sa rid! (chiar daca e de plans atitudinea ta...)

Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Ce mai citim noi
Pe unde ne mai plimbam




Ma faci sa rad...eu i-am dat fetei un sfat util...realist si direct...poate cam dur...dar din prisma unui barbat. Fum fara putin foc nu iese...s-a apelat la forum pentru sfaturi, nu pentru curoazie, sau amabilitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by pork

quote:
Originally posted by Noe

quote:
Originally posted by pork

Stoi si eu...stai impreuna de niste ani, aveti un copil. Nu cre ca aveti cum sa inlocuiti o realatie in care tu iubesti cu o prietenie, mai ales daca te face sa suferi. Merita sa lupti pt ca daca nu o faci s-ar putea ca ulterior sa regreti toata viatza...ca puteai sa faci mai mult si nu ai facut. Vezi si daca nu e ceva in neregula cu tine...si ca si comportamnet, si mai ales fizic. Dute la o sala, investeste in imagine...barbatii sunt sensibili la asa ceva. Am avut si eu p prietena care ma iubea...totusi avea uneori niste iesiri comportamentale...si pe urma odata...si pe urma odata nu era epilata calumea...mi-a picat brusc tensiunea...sunt lucruri care conteaza.



nu ma pot abtine, ...domnule PORK, banuiesc ca tu esti mereu aranjat si parfumat, ca scos din cutie, nu???bine ca a scapat biata fata de tine, daca pentru ca nu era epilata o data te-a luat cu palpitatii...scuza-ma, dar ma faci sa rid! (chiar daca e de plans atitudinea ta...)

Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Ce mai citim noi
Pe unde ne mai plimbam




Ma faci sa rad...eu i-am dat fetei un sfat util...realist si direct...poate cam dur...dar din prisma unui barbat. Fum fara putin foc nu iese...s-a apelat la forum pentru sfaturi, nu pentru curoazie, sau amabilitati.



aha, deci secretul unei relatii reusite sta intr-un epilat perfect, nu?ce ne recomanzi?brazilian cumva?sau e vorba de parul de la subrat?



hai ca nu vreau sa stric topicul Marei, ca mi-e draga. Pentru tine: no comment....



Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Ce mai citim noi
Pe unde ne mai plimbam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pork spune:

I-am zis sa se ingrijeasca, sa investeasca in imagine...e un sfat util, pentru recucerirea unui barbat. Restul sunt fabulatii de-ale tale Noel

Mergi la inceput