Mamici din Arad...??? (54)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Diana, Alina, ce stiti sa-mi spuneti despre spasmul piloric?

Bogdan vomita de ceva vreme foarte tare, v-am mai spus, dar de cateva zile e mai rau, schimb hainele de cel putin 3 ori pe zi si in rest murdareste o groaza de babetici si prosopele ca nu mai stiu ce sa fac. Nu da afara doar dupa ce mananca ci si la 2 ore dupa ce a mancat. In seara asta am sunat-o pe dr de familie ca prea de tot a fost. Ea a zis ca s-ar putea sa aiba spasm piloric si mi-a spus sa trec maine ca imi da tratament, dar eu din ce am citit pe net pe o pagina in engleza am inteles ca la diagnosticul asta tratamentul este o interventie chirurgicala si ca diagnosticul se pune si in urma unei ecografii. Voi ce stiti?

Mami de Bogdan cel nazdravan
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Flavia, eu zic sa mergi la un pediatru si sa faceti si o ecografie, ma gandesc ca o sa va recomande.
Eu cred ca se poate trata, nu doar chirurgical. Poate iti zice Diana mai multe.


Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze 1, poze 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Flavia, spasmul piloric e ceva functional, care cedeaza la antispastice. Adica pilorul se contracta din varii motive. Ce ai citit tu pe net se cheama stenoza hipertofica de pilor care nu cedeaza la antispastice, intr-adevar ecografia e de baza si tratamentul e chirurgical. Stai pe pace!

Ioana, am lapte ptr. ca pitica suge destul de putin si de cand am primit pompa de la Avent de la o prietena scot destul de mult. Am mai pus la congelator dar ii dau si lui fiu-miu care il bea fara probleme.
Dupa 6 luni o sa-i dau lui Timeea cu cereale.


Diana , Vladut(16.05.2004)( bebelus si copilas ) & Timeea (18.05.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

quote:
Costumasul lui Mel a fost ca si al unei fetite de pe vremuri, de epoca .Daca vrei ii fac poze ca sa-l vezi.
Nico, hai ca m-ai facut curioasa.
Diana, fain ca ai lapte si pentru alti pitici. Si gestul e oricum super.
Alina , ti-am vazut pozele. Super puiutii tai. Parca Adelina seamana tot mai bine cu tine. Si Tudor are pijama ca si Dragos. Chiar a remarcat si el cand a vazut pozele.
Flavia, eu zic sa nu intri in panica foate tare. Si Tudor a fost la fel. I-a trecut cand am inceput diversificarea. Nu i-am dat nici un tratament pentru asta.
La mine toata familia e mucoasa in afara de mine. Pe Ioana o tot chinui saracuta cu pompita. Cipri ma streseaza ca fata e racita si nu chem dr si nici nu-i dau nimic
Tudor a fost cateva zile fara muci si tuse, dar de ieri a luat-o de la capat. A inceput sa tuseasc ape la 4 si la tinut vreo 20 minute. De atunci nu am mai dormit. la 5 fara un sfet a supt Ioana iar la 7 am luat-o din patut sa-i pun ser si sa-i curat nasucul ca nu mai putea respira saracuta.

Poze
Poze Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Mersi fetelor de raspunsuri. Hai sa va zic, eu nu sunt asa panicoasa , dar imi place sa fiu informata in general, dar mai ales in cel priveste pe bb, de aceea v-am intrebat.
Diana, m-am gandit si eu la un moment dat ca poate am tradus gresit ce am citit, mai ales ca e vorba de un diagnostic.
Am fost la dr si am primit Epicogel sa vedem cum reactioneaza macar cateva zile. De dimineata mi-a udat din nou un prosopel destul de mare.

L-am cantarit daca tot am fost si are 4,600 kg. In 31 mergem la vaccin. Pt ce e vaccinul asta ca am uitat sa intreb?

Gabi imi pare rau ca aveti muci. Sper sa va treaca repede. Imi pare rau ca ieri nu am fost cu voi la plimbare, da mi-am rezolvat actele pt alocatie si indemnizatie.

Intrebare pt mamici: voi ziua unde tineti copilul? Ca eu sunt toata ziua cu el langa mine pe coltar, chiar si cand adoarme (desi se intampla cam rar minunea asta ziua ).

Carmen, m-ai facut si pe mine curioasa cu costumasul lui Mel de la botez. Hai pune poze.

Ioana, nasol cu persoanele bagacioase. S-a sesizat macar persoana in cauza sau ba?

Ma duc sa-i dau sa manance.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Salutare!
Noi ne pregatim sa iesim afara, dar m-am gandit sa dau o tura pe-aici intai.

Gabi, pijamaua am cumparat-o de la TCM, are 2 la fel, de fapt una a ramas mica de el. Mi-au placut tare mult si i-am cumparat 2, marimi diferite. Am observat si eu ca noaptea Adelina are nasul infundat, asta de cand avem caldura, probabil de la aerul uscat.

Flavia, si noi mergem la sfarsitul lunii la vaccin. Ii face antipolio care e picaturi in gurita (sa-i dai sa manance inainte ca apoi 2 ore nu are voie lapte), Engerix B(anti hepatita B) si DTP (anti difeterie, tetanos si tuse convulsiva).
Eu ziua o tin pe Adelina pe canapea si in scoica, in scoica ii place foarte mult, sta treaza si nu zice nimic sau mai vorbeste singura. Am inceput sa zicem "g" si "o".

Nico, subscriu, vreau si eu sa vad costumasul lui Mel.



Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze 1, poze 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melania 14 spune:

No pana fac pozele va pun la dispozitie albumul de botez.Costumasul e doar la biserica, la restaurant a avut altul , mai comod.

Flavia eu am avut un bouncer in care o tineam ziua si o caram peste tot cu mine, inclusiv WC, dar cand a mai crescut .Acolo am tinut-o pana a stat in scaunul de masa si in fundulet, adica 7-8 luni.

Gabi eu i-am pusin nas Aloe diluat cu apa fiarta si racita, mi-era teama ca o va ustura.Cat despre serul fiziologic , o fi bun dar ussstura ca naiba.Eu si acum o curat cu betigase inmuiate in Aloe pt ca sa o spritui nu ma mai lasa .


Melania (14.01.2005) si mama Nico


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Salut!
Iaca apar si eu, dar tot pe fuga
Ieri seara am fost la concert la Phoenix, demential concert. Alina33 a fost cumva Daci la concert? era un tip ce semana foarte bine cu el
In seara asta iar avem program artistic, mergem la 2 concerte La Sindicate la Holograf si dupa fugim la Voltaj in Piata Revolutiei
Cu casa e asa si asa, deocamdata nu avem nimic, nici gaz, nici curent, etc. dar sper ca saptamana viitoare sa rezolvam. Am vecini faini si incercam sa ne miscam cat de repede. Toata lumea pune umaru si poate poate reusim sa ne mutam in cel mult 2 saptamani. Am vazut ca deja s-au mutat cateva familii, nu la noi in bloc. Ma gandesc cat de disperati au fost daca s-au mutat fara ca sa aiba utilitati. Mi-e si mila de el dar ma si bucur pentru ei.

Diana o intrebare fulger. Ca sa-mi schimb chiuveta de la bucatarie am nevoie de aprobare?? Musai sa o schimb ca nu pot sa-mi pun blat si inca ceva Ma gandesc ca pentru hota trebuie sa-mi fac cerere, nu?? s-au trebuia sa-mi iau de aia cu filtre??

Gabi si Flavia, multa sanatate piticilor

Gata ca trebuie sa fug la fabrica ce culoare sa-mi faca mobila din bucatarie! Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Alina eu nu i-am zis nimic ca nu e ruda mea...decat prin alianta....dar i-a zis Ovi....
Oricum sunt convinsa ca va continua sa citeasca ce postez...sper sa nu mai dea raportul si la altii(cu toate ca ma cam indoiesc ca poate sa taca....).
...de aia ma si gandesc sa-mi inchid contul de pe DC...

Gabi multa sanatate la trupa ta si sa le treaca mucii!

Flavia sanatate multa lui Bogdan si sa se rezolve problema lui cu pilorul usor!La eco nu v-a trimis?

Clau ce fain de voi!Asa m-as duce si eu cu al meu sot pe la concerte cum mergeam cand eram doar in 2....acum e mai complicat......dar si mai frumos!
Bafta la mutat cat mai repede!

Nico a fost super costumul lui Mel de la botez(din biserica)!

Am pus niste poze noi in albumul Alesio si Nicolas de pe pagina lor!

Pupici!






Ioana de Alesio(08.10.2004)&Nicolas (17.09.2006)
Pagina Alesio&Nicolas
Poze Yahoo
Povestea nasterii lui Alesio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melania 14 spune:

No am facut pozele, am si cu si fara blit, sper sa vedeti ceva.

Melania (14.01.2005) si mama Nico


poze

Mergi la inceput