Fetele din America (79)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Baly,

in cazul asta si daca vezi ca nu se apreciaza valoarea casei ca sa merite sa o tii-daca ai bani finiseaza subsolul si vinde-o....Daca o gasesti o chirie acceptabila macar poti pune un ban de-oparte...

Totul depinde insa de modul in care crezi ca evolueaza piata in zona. am vazut case care s-au vandut cu 2-300000 peste pretul de cumparare, si asta 2-3 ani mai tarziu. sigur asta nu se intampla in toate locurile...

btw. cred ca pe www.realtors.com sunt niste analize ale pietii imobiliare /regiune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Si in Florida este la fel,creste valoarea casei ,daca ai luat-o acum peste 3 ani siguri castigi cel putin 50.000$,am pus minim,dar sumele sunt mult mai mari....acum depinde cred de la stat la stat....pt noi ar fi mai bine o casa a noastra decat chirie,dar ....noi inca stationam in chirie si urasc asta!!!!!

Bafta BALY,sa faceti alegerea cea mai buna!





Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

baly, eu zic sa tineti casa daca tot ati luat-o. Daca o vindeti acum poate pierdeti bani dupa ce platiti si agentul de real estate. In timp daca ii aduceti imbunatatiri ii cresteti valoarea. Depinde si de zona, de preturile celorlalte case din vecinatate.
Nu e garantat, dar e foarte posibil ca valoarea casei sa creasca in cei 2-3 ani. Ca sa nu mai vorbim ca nu stii cum se schimba lucrurile si poate cei trei ani vor fi mai multi...
Pe de alta parte daca vreti sa faceti o mutare rapida la un moment dat casa ar putea fi o piedica, mai ales daca nu se vinde chiar peste noapte.
Desi acum nu puneti bani deoparte la vinzarea casei ati putea scoate banii de downpayment, equity (din cite spui sint oricum citeva sute pe luna), plus cit o creste casa in valoare.
O varianta e sa platiti extra "principal" in fiecare luna. Asa scapati mai repede de dobinda. Daca nu investiti banii in ceva care sa produca mai mult lunar decit platiti dobinda la banca - merita. Deci daca platiti la banca 6% pentru casa si tu pui banii in savings account cu 4% - mai bine platesti extra la casa. Sigur ca trebuie sa ai niste bani de zile negre in banca, nu ii pui pe toti.
In concluzie eu nu m-as grabi sa vind casa. Daca se contureaza ceva serios cu mutatul atunci e altceva. Si noi am inceput sa ne gindim la mutat prin 2000 si mutarea am facut-o abia anul asta... Intre timp valoarea apartamentului nostru a crescut de PESTE TREI ORI.
Chestia e ca daca vinzi acum pierzi. Pierzi macar banii care i-ai fi putut economisi daca stateai cu 600 in chirie. Daca mai astepti e posibil sa cistigi.
Succes!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Sustin si eu punctul de vedere al Ramonei. Nu stiu cum merge piata la voi in zona dar prin Michigan si din cate mi-a spus si o matusa care sta in Florida care se chinuie de jumatate de an sa vanda casa, market-ul stagneaza si casele se vand foarte greu deocamdata.
Din cate imi amintesc parca nu te-ai mutat demult acolo, un an, doi? Cred ca si sa fi mers piata rezonabil intr-un an, doi nu prea faci profit la o vanzare de casa, adunand si ce platesti realtorul si daca ai imbunatatiri si daca a crescut pretul caselor. Plus sa faci acum o investitie in basement, daca ti-l face vreo firma te usureaza scurt de vreo 20000 (asta depinde si de suprafata si daca ai peretii goi-goluti). Daca il faceti voi ar fi numai cateva mii (asta facem noi in prezent).

...Nu stii niciodata ce poate fi in doi-trei ani, deocamdata din cate am auzit se vand casele foarte greu.
Succes oricum indifent ce faci

Oana_B
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

quote:
Originally posted by danutza_c

Bic, incerc sa te lamuresc eu pentru ca am trecut si eu prin aceleasi intrebari cu ceva acte.


Danutza, multam mult.
Da' astia - adicatelea autoritatile romane - ce palaria mea au? Sint de-a dreptul cretini sau se prefac??? Cum palaria mea sa alerg atita pentru un rahat de cetatenie romaneasca???? Bai asa boi n-am mai auzit.
Mai fetelor, chiar toate care ati eliberat certificatul de nastere ati trecut prin asta?
Pe site nu scrie ca trebuie traducere cu aceasta apostila....
Jeeeez.


Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Danutza, inca o intrebare? In cazul in care optez pentru varianta 3, numai in San Francisco pot sa iau aceasta apostila? La county clerk nu?
Thx.

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Noi am facut anul trecut certificat de nastere romanesc si nu mi-a cerut vreo apostila. Am mers personal cu originale, copii, traduceri, pasapoarte si nu a fost problema. Doar ca informatiile de pe website erau incomplete si ne-a mai trebuit nu stiu ce. Deci am facut doua drumuri si trebuia sa fie ambii parinti de fata, deci ne-am trambalat amindoi.
Dupa ce a venit certificatul ne-au spus sa-l trimitem inapoi ca e gresit CNP... S-a rezolvat si asta.
Taxa a fost de maxim $70, nu retin suma. Cred ca am primit bon dar nu acceptau decit cash. In schimb la NY nu faceau traduceri si am gasit destul de greu pe cineva care se ocupa de asta si ne-a taxat corespunzator, mai ales ca ne si grabeam.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

Bic, vezi ca ti-am dat mail (nu pm).
Romanii cer apostila ca sa se asigure in principiu ca actele nu sunt false. Stiu ca suna aiurea dar ei nu au de unde sa stie ce se intimpla aici. Daca eram in UE atunci nu mai cereau decit traducerea actului pentru ca avem aggreement-uri cu tarile din UE si nu mai e nevoie de apostila. Asta e.
Nu trebuie sa te duci doar in San Francisco dra trebuie s ate duci la un regional office al secretary of state si in alte parti cred ca e mai departe de bay area, uite-te pe site-ul pe care ti l-am trimis.
Iti spun, cel mai simplu daca nu te grabesti e sa trimiti direct la Sacramento traducerea si ei iti pun apostila fara sa mai trebuiasca sa treci prin stadiul intermediar de county clerk care cretifica semnatura notarului, de fapt. Ei spun ca dureaza cam 3 spatamini si e foarte posibil sa se rezolve si mai repede de 3 saptamini, depinde de cit de mult de lucru au.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472 Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

am fost ieri intr-un club , care credeti ca e ulima fitza in materie de accesorii la negrii? ( pardon african -americani ) - handsfree-ul he he. sa le vedeti pe negrese cum se plmbau mandre prin club cu rochii de seara si cu handsfree-un in ureche. penibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Flori, cind mergi?
E foarte bine acolo. Am stat si eu la un hotel in zona aia mai demult. Nu stiu daca e acelasi. Camere mici si nu cine stie ce, dar esti in loc bun si presupun ca nu a fost scump.

Editez - of, iar apare raspunsul inainte de intrebare!
Legat de restaurante, eu zic ca e pacat sa nu incerci citeva restaurante bune. Face parte din experienta NY.
Noi am fost acum citeva luni la Tocqueville in Union Square (14 St., deci nu departe de unde vei locui). La o masa alaturat erau Susan Sarandon si Goldie Hawn. Prietenul nostru a abordat-o pe Susan Sarandon (se ridicasera sa plece si au trecut pe linga noi) si a stat de vorba cu noi citeva minute. Si mincarea a fost foarte buna!
A fost dragut ca era un client de-al sotului care ne-a devenit si prieten. Ieseam destul de des impreuna si propuneam pe rind restaurante care mai de care. El tocmai ne dusese la Peter Luger Steakhouse, care are niste steaks foarte bune si eu nu stiam ce restaurant bun sa mai gasesc. Am si sunat cam tirziu si in multe locuri erau ocupati si asa am ajuns la Tocqueville. Apoi glumeam ca am aranjat eu totul ca sa iasa in felul asta... E scump, dar nu exagerat. Daca te intereseaza e la 1 E. 15th St. (5th Ave. si Union Square W.) E un restaurant mic si trebuie sa faci rezervare: 212-647-1515.
Cel mai mult mi-a placut Blue Hill dar parca e si mai scump un pic. N-am mincat in viata mea mincare mai buna. E la 75 Washington Pl. (intre Sixth Ave. si Washington Sq. W) 888-758-4661
Un prinz bun si nu scump poti minca la Monkey Bar. In mod normal e scump sa maninci acolo, dar la prinz au prix-fixe cu $20 de persoana. Trei feluri delicioase intr-o atmosfera deosebita. Fata alba de masa, tot tacimul... O fi mai ieftin la McDonalds dar aici primesti calitate si atmosfera pe banii astia. Merita! Nu e nevoie sa faci rezervare, e mare restaurantul si nu se ocupa la prinz.
La orice colt de strada poti cumpara falafel, hot dog. Maninci pe fuga si vezi si orasul. La 5th Ave. si 54th St. (coltul de NW) gasesti o taraba Hallo Berlin. Sint niste nemti cu cirnati foarte buni. Costa cam $5 un prinz foarte gustos! Au si cistigat premii "taraba cu cea mai buna papa", ceva de genul asta.
A, era sa uit! L'Ecole, The French Culinary Institute. Mincare gatita de studentii institutului. Prinz $26.50, cina $40. Sint in Soho (Anamaria, ii stii? Am inteles ca lucrezi in Soho, nu?) la 462 Broadway. Oricum, e interesant de vizitat zona asta. Ai nevoie de rezervare: 212-219-3300. Linga el e unul din magazinele mele preferate, Daffy's... Au niste lucruri foarte frumoase pentru copii.
Vad ca L'Ecole s-a scumpit, ma intreb daca si Monkey Bar o mai fi $20 la prinz. Erau la acelasi pret.
Oricum, in NY sint multe restaurante si sint multe bune. Ai de unde sa alegi. Gasesti destule locuri si cu mincare mai ieftina. Dar daca vrei sa maninci undeva deosebit cit stati acolo... merita.
Daca prindeti vineri seara mergeti la Metropolitan Museum of Art. Oricind merita vazut dar vinerea e deschis pina la 9. In apropiere de aripa egipteana e o cafenea, sint ferestre mari spre Central Park, au muzica la pian... Un vis!
Gata, ca mi se face dor! Distractie placuta si sa ne povestesti cum a fost.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput