In Italia (19)

In Italia (19) | Autor: crista-s

Link direct la acest mesaj

Bine ati venit la un nou capitol!



Italiencele vorbarete, de la sud la nord:
Iriale ( Messina )(05.02.1972) si Alessandro (11.06.2002)
Geanina_Anghel ( Napoli )
Mary_Ilie (de la Bucuresti, curind la Napoli), Andrei (29.09.2005)
Dana_popescu( Vasto )
CameliaS ( Firenze )
Gabry ( Firenze )(28.05.1974), Elena (07.02.2005)si Mircea
Crista-s ( Bologna )(06.01.1967)
Stralucitor1 ( Torino )(20.12.1973)
Mariana I. ( Torino )
Cicina (Padova) (22.01.1962)
Wicca ( Venezia)(18.05.1979) si Andrea (26.12.2005)
Pyssy ( Novara )
Danangie ( Milano )(08.02.1977)
Crini ( Milano )(01.10.1971), Theodora si Andrei
Pet.cost2005 ( Milano )(15.12.1975)
Alinutza00 (Milano )
Dana7mi ( Milano )(07.02) si Alessandro ( 6.08.2006)
Omi308(Milano)(30.08.1975), Corina Maria
Piccaflor( Treviso)
Mireloaia ( Aosta )
Tizabela ( Pordenone )(12.02.1983)

si prietenele/ prietenii lor :
Vio
Enn(29.08.1971)cu bebeii Dora (12.07.2006 )si Dènes(14.02.2004)
Alina si Marie-Evelyn (02.04.2002)
Caarra
Laura T
BB_Alinus(25.08.1975) si Amalia (17.11.2005)
Carmi si Fabiano(20.10.2005)
Gumman(29.04.1969)
Gabrielama(12.01.1971)si Mara (7.04.2004)
Dumid(19.08.1978)taticul lui Albert(05.05.2005)si sotul Laurei
Blue eyes - col cuore sulla riva del Lago Maggiore


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Buna dimineata ....


La noi e tare racoare, afara, dimineata, masinile sunt ude, probabil ca peste citeva saptamini vor fii deja pline de bruma.

Am si eu o intrebare la fetele nemtoaice:
aici in Italia pt ca exista acest permis de sedere pe acre esti obligat sa il faci dc stai mai mult de 8 zile stiu sigur ca un cetatean italian poate face coesione (parca asa ii zice) cu parintele sau orice ruda pina la gradul 3-4 care nu sunt cetateni italieni. Deci conteaza sa ai camera , loc in casa si ii faci carte de sedere ... In Germania nu exista acest permis de sedere deci dc un cetatean german (in cazulnostru o romanca casatorita in germania si care are deja cetatenia germana ) cum face sa isi aduca mama acolo.. e clar ca nu va sta in Germania pe veci ci doar sa isi faca un document care sa ii dea dreptul de sedere mai mult de cele 90 zile in 6 luni, 180 zile pe an... ca orice turist ... Stiu ca la voi un rezident in Germania are o viza in pasaport si deci asta echivale cu rezidenta pe termen nelimitat ( sau in fine limitat dar foarte lung .. nu ca in italia de 1 max 2 ani cit e un permis sau 5 parca pt cartea de soggiorno) .. sau nu e asa... ??




Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Cri, aici permisul de sedere e pe 1, 2 sau 5 ani, dupa cere ti se da pe termen nelimitat, depinde in ce conditii stai. Mai exact: prietena mea, romanca si el neamt, a primit pe doi ani, eu am primit pe 5 ani, alti doi romani pe un an, s.a.m.d.
In legatura cu permisul de sedere al unei rude apropiate, aici nu stiu cum este, dar iti pot spune cum e in Belgia. Sora-mea a facut asta pt. soacra ei. A trebuit sa dovedeasca faptul ca batrana nu mai are rude de gradul 1 in tara (amandoi copiii fiind plecati)si i s-a dat un permis cu care poate merge oricand si sa stea cat vrea. Si asta chiar la incputul anilor ´90, cand era totusi spinoasa problema cu vizele.
Pup fetele,

Carmi


Foto Fabiano (20.10.05) , www.dropshots.com/day.php?userid=98905&cdate=20060410&cimg=1" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Carmi dar sora ta e cetatean belgian?? Eu ma gindesc ca se schimba calimera cind tu ( de origine romana) ai cetatenia statului respectiv. In cazul asta cetatenie germana. E reintregirea familie cu un cetatean german- in cazul nostru.
In Italia nu tb sa demonstrezi ca ruda respectiva nu mai are pe altcineva in Ro , sau ca e handicapata sau nu are pensie si tu erai cel care o avea in grija ( asta e pt cei care nu sunt cetateni italieni ci au doar rezidenta aici.. deci cetateni romani care lucreaza si locuiesc in Italia)dc esti cetatean italian . In cazul in care esti deja cetatean italian poti sa faci coesione - ii zice- cu o ruda care nu e cetatean italian daca e pina in gradul 3 sau 4 de rudenie ..adica parinti, sot,copii,frati.. si nu conteaza dc au sau nu pe altcineva acasa si alte alea, ci doar sa ai destul spatiu ca sa o primesti in casa si venit peste 5000 euro /an ( adica dc e un singur salariat cred ca se imparte venitul lui anual la nr de persoane pe care le are in grija: nevasta, copii...). Insa dc nu esti cetatean italian si doar rezident cu drept de munca nu iti poti aduce decit sotul/sotia si copii minori .. copii majori numai dc sunt handicapati iar parintii sau fratii cum zici tu dc nu au pe altcineva in RO.

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Cri, da, si sora mea si sotul ei sunt cetateni belgieni.

Carmi


Foto Fabiano (20.10.05) , www.dropshots.com/day.php?userid=98905&cdate=20060410&cimg=1" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Carmi pai inseamna ca italienii sunt niste dragalasi in comparatie cu restul europei.. cetatenie dupa 2 ani, posibilitatea de dubla, fara examen de limba ( care la voi costa am inteles mult si examenul .. nu mai punem la socoteala cursul care tb sa fie de calitate ca altfel nu inveti nimic) ... si acum si asta cu parintii si alte rude ( e dreot pina la gr 3 dar tot e ceva ... )..
hai ca incep sa ii iubesc tot mai tare ...
Cind te gindesti ca F. nu poate cere cetatenia ro ( nu ca i-ar trebui hahah dar asa de moft ) decit dupa 10 ani de casnicie ( sau poate mai putini dar tot multi ... si numai dc face dovada ca locuieste acolo .. ce prostie!!

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Cri, pai cred ca numai nemtii sunt adeptii doar a unei singure cetatenii, sau poate ma insel...Habar n-am cum e cu cetatenia aici, ca pe noi nu ne intereseaza. Avem un mic cetatean neamt in casa (i-au dat-o automat, la nastere) si ne ajunge. De fapt, are dubla cetatenie, germana si italiana, si la 18 ani va trebui sa renunte la una din ele.

Carmi


Foto Fabiano (20.10.05) , www.dropshots.com/day.php?userid=98905&cdate=20060410&cimg=1" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Carmi poti sa o ceri pe cea italiana, dupa 3 ani de la casatorie( pt cei care locuiesc in strainatate) si iti va sosii in 730 de zile ( 2 ani si un pic). Merita pt ca e dubla si n.ai nimic de pierdut, in schimb in viitor nu se stie niciodata ce avantaje iti poate oferi. Daca nu pierzi nimic este totusi un cistig.



Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Cri, ai rezolvat-o cu cetatenia? Hai ca mai avem putin si mergem iar la urne, ca se zguduie guvernul.

cicina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

cici inca nu... n-am vazut atita lene cita au functionarii astia de la primarie. Sefa de serv e singura ca subalterna s-a operat si a ramas numai cu unu "de pazweste hainele pe acolo" asa ca tot trage de timp ba ca nu e primarul liber , ba ca nu stiu ce prostie ... pina cind ultima oara s-a scapat si a zis ca " si Paola- bolnava- vine numai 2 zile pe saptamina " cu un mare amar in glas... deci ea o asteapta pe aia sa munceasca ...

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Buna dimineata, iata-ma pe baricade la munca.
La noi dimineata e un frig nebun, ca dardai cu pardesiu pe mine, iar la pranz si dupa amiaza transpiri. Astept cu teama primele raceli ale copiilor. Intre timp eu m-am facut bine si s-a imbolnavit mama.
Noi de cetatenie nu ne preocupam ca prin naturalizare nu se da decat daca renunti la cea romaneasca. Asa ca stam cuminti si asteptam sa devenim comunitari prin intrarea Romaniei in comunitate, nu a noastra in Italia.

Mergi la inceput