echinaceea la copil 2 ani eficace?

echinaceea la copil 2 ani eficace? | Autor: Pepsi

Link direct la acest mesaj

buna, bebe meu de 2 ani si 4 luni merge la gradi de 1 an, si anul trecut in perioada de iarna a fost f des bolnav, si m-am gindit sa-i dau niste echinaceea, ca sa-i mai intaresc sistemul imunitar, dar intrebarea este ati folosit voi asa ceva si ati avut rezultate bune?
merci

Flavia, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

eu ii dai fetitei de la 1 an sirop pe baza de echinacea si acum, o fi intamplare sau nu, cert este ca nu a racit niciodata, nici macar un muc nu a avut ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

merci de raspuns, dar merge in colectivitate? azi am cumparat si eu tinctura de echinaceea+propolis, o sa vad ce iese.

Flavia, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Eu ii dau Ioanei mele de 2ani si 10 luni echinaccea din iarna trecuta si multumesc lui Dumnezeu nu mi-a racit deloc. A avut o tentativa cu febra si cativa mucushori, dar am inceput inca o imunizare cu echinaceea si in 2 zile nu mai avea nimic! curele se fac in perioada rece, 10 zile pe luna...
Eu zic ca este foarte buna echinaceea asta!

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Eu iau IMUNOGRIP JUNIOR de la farmacie.

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by craluca

eu ii dai fetitei de la 1 an sirop pe baza de echinacea si acum, o fi intamplare sau nu, cert este ca nu a racit niciodata, nici macar un muc nu a avut ...



Raluca, de unde iei siropul cu echinaceea? De la Plafar sau farmacie? Si ii dai continuu sau exista o schema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Pediatrul ne-a spus ca echinaceea este indicata pt copii > 3 ani, sau macar in jur de 3 ani.

Noi folosim niste picaturi, Echinaid, de la Esi (Italia), cumparate de la farmacie. Conform prospectului sunt indicate pt copii > 3 ani.

Ruxandra & Matei (4,5 ani) & sotul drag
_

Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite
sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Noua ne-a recomandat pediatra (dupa o vara cu trei reprize de imbolnaviri )pentru imunizarea Dariei (2 ani si 7 luni) Isoprinosine- o tableta pe zi timp de o luna si in paralel Imuno Baby ( care are la baza echinaceea ) 5 ml zilnic pana la iesirea din iarna.
De siropele pe baza de echinaceea am tot auzit, dar de Isoprinosine nu. Ati dat si voi asa ceva la copiii vostri ? Stiti cumva daca are efectele "laudate "


bebelusa DARIA si mamica LAURA
Album MARTIE-APRILIE 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

De la 3 ani, fiu-miu ia in fiecare toamna cite o tura de ursuleti cu echinaceea. Nu stiu daca e de la echinaceea, sau de la Luivac, sau pur si simplu de la cresterea naturala a imunitatii dupa primul an de colectivitate (intre 2 si 3 ani) dar cert e ca de atunci nu am prea mai avut probleme. (acu' are 5 ani)


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by LauraFlo

Noua ne-a recomandat pediatra (dupa o vara cu trei reprize de imbolnaviri )pentru imunizarea Dariei (2 ani si 7 luni) Isoprinosine- o tableta pe zi timp de o luna si in paralel Imuno Baby ( care are la baza echinaceea ) 5 ml zilnic pana la iesirea din iarna.
De siropele pe baza de echinaceea am tot auzit, dar de Isoprinosine nu. Ati dat si voi asa ceva la copiii vostri ? Stiti cumva daca are efectele "laudate "




Da, Matei a luat 1/2 tableta x 2 ori/zi pt 10 zile.
Parca stiu ca-i ceva antiviral.
A fost o.k., oricum Matei e destul de rezistent.

Ruxandra & Matei (4,5 ani) & sotul drag
_

Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite
sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Robert a luat prima data un sirop cu echinaceea zilele trecute, racit fiind. Pe cutie scrie ca este recomandat in stari febrile si gripale. In prospect nu se specifica varsta - doar copii/adulti.


Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput