parinti de bobocei 2006 - 2007 aveti emotii ??

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamimo spune:

Eu sunt atat de stresata de acest fapt incat am inceput sa-i stresez si pe ceilalti...Evident,Radu nu are nici-o treaba,e in vacanta si profita cat poate.
Inca nu am inceput pregatirile,mai ales ca nu stim inca daca vor avea uniforme si nici dupa ce manuale vor invata.
Mai este vreun bobocel la scoala 79?
Poate ne vom intalni la deschidere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veras spune:

Eu am emotii, copilul - nu! dar n-am cumparat nimic, inca. Nici ghiozdan, nici penar, uniforma oricum nu vor avea. Asteptam indicatiile invatatoarei, pentru ca (asa stiu eu, de la alti parinti), fiecare are pretentiile ei. Pana atunci, vacanta placuta!!! Dar ma inscriu si eu pe listuta cu impresii de la 15 septembrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana312003 spune:

Toata lumea are emotii. Eu am o intrebare: ce face bobocul de la ora 12 pana la ora 17 cand ajung eu acasa? Nu am nici o bunica si am nevoie de un after-school in zona Titan? Aveti vreo idee?
Va pup si va urez succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by ileana312003

Toata lumea are emotii. Eu am o intrebare: ce face bobocul de la ora 12 pana la ora 17 cand ajung eu acasa? Nu am nici o bunica si am nevoie de un after-school in zona Titan? Aveti vreo idee?
Va pup si va urez succes.




Poti incerca sa il inscrii aici : ( prietena mea are baietelul acolo , la gradi si sunt multumiti :)
0

Amaretto after school

- efectuarea temelor de la scoala, cursuri intensive de limba engleza, franceza, calculator, internetul pentru cei mici,curs de arte plastice
- taxa - 30 RON /zi sau 500 RON/ luna
- program : 13.30- 18.30

Str. Dristorului nr.84 sector 3
intersectia Baba Novac-Bd. Decebal

Web: www.amaretto.go.ro
E-mail: amarettokinder@yahoo.com

Tel.Fix: 326.24.45
Tel.Mobil: 0723.519.348



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortez spune:

oof, de ce trebuie sa ma intristati iar ? Abia uitasem ca vom incepe scoala, mai ales ca sunt ofticoasa pe copii care mai stau un an. Dar din pacate am crescut, as vrea sa se intoarca anii, sa mergem din nou la gradi, ce linistiti eram. Totusi ma gandesc ca este si un lucru bun, noi nu avem vecini la bloc de seama noastra si ne plictisim teribil, poate la scoala isi va face prieteni de la blocurile invecinate, pt ca la gradi prietenii lui stateau departe de noi si nu se puteau intalni in timpul liber.
Hey, la joaca, inca suntem in vacaaanta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fannna2003 spune:

si noi incepem scoala in aceasta toamna(Bogdan)...emotii sunt din partea noastra a parintilor ...in schimb la el nu se observa nimic deocamdata, inca e in vacanta.
Pentru scoala nu am cumparat inca nimic...trebuie sa merg la scoala sa vorbesc cu invatatoarea...
Hai fiti optimiste si increzatoare, eu am mai trecut( e drept ca acum 9 ani) prin asta si am vazut cat de grea e "despartirea" dar se vor obisnui...e mai greu pana-si intra in ritm.
SUCCES TUTUROR BOBOCEILOR!

Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima.
Gabriel José García Márquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

1
ORDIN
cu privire la structura anului scolar 2006 - 2007
În temeiul Legii învatamântului nr.84/1995, republicata, cu modificarile si completarile
ulterioare,


În temeiul Hotarârii Guvernului României nr.223/2005, privind organizarea si functionarea
Ministerului Educatiei si Cercetarii, cu modificarile si completarile ulterioare,
MINISTRUL EDUCATIEI SI CERCETARII
emite prezentul ordin:


Art.1 (1) Anul scolar 2006-2007 are 35 de saptamâni de cursuri, însumând 174 de zile lucratoare.

Art.2 Anul scolar 2006-2007 începe pe data de 1 septembrie 2006, se încheie pe data de 31 august
2007 si se structureaza pe doua semestre, dupa cum urmeaza:


Semestrul I
Cursurivineri, 15 septembrie 2006 – vineri, 22 decembrie 2006.

În perioada 30 octombrie - 5 noiembrie 2006, clasele din învatamântul primar si grupele din
învatamântul prescolar sunt în vacanta.

Vacanta – sâmbata, 23 decembrie 2006 – duminica, 7 ianuarie 2007
Cursuri – luni, 8 ianuarie 2007 – vineri, 2 februarie 2007
Vacanta intersemestriala – sâmbata, 3 februarie 2007 – duminica, 11 februarie 2007

Semestrul al II-lea

Cursuri – luni, 12 februarie 2007 –vineri, 6 aprilie 2007
Vacanta – sâmbata, 7 aprilie 2007 – duminica, 15 aprilie 2007
Cursuri - luni, 16 aprilie 2007 – vineri, 15 iunie 2007



Deci scoala incepe pentru elevi pe 15 septembrie ( pe 1 septembrie incepe anul scolar pentru profesori si ciclul prescolar )
O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Eu am niste emotii ingrozitoare. Noroc ca nu am timp sa ma gandesc prea mult!
Ana va incepe scoala in Calgary, pe 5 septembrie. Inca nu stim la ce scoala pentru ca nu ajungem acolo decat la sfarsitul lui august. Va fii destul de greu pentru ca o sa inceapa direct in engleza si cu engleza invatata la gradinita nu se va descruca. M-am uitat pe programa de clasa I si este foarte frumoasa si cu mult mai aerisita decat in Romania - cel putin la matematica pana la sfarsitul anului nu vor ajunge la nivelul la care au ajuns aici la grupa pregatitoare.
O sa va tin la curent pentru se pare ca vom fii primii scolari din serie.

madishor

Life is a journey. Wear comfortable shoes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

fetelor, ati cumparat cele trebuincioase clasi I? noi in afara de ghiozdanel n-avem nimic si ma gandesc sa nici nu iau pana dupa inceperea scolii. Daca nu iau ce trebuie?I-as lua doar uniforma (dar de care????) si un stilou (iar de care???).
Deja ne face cu tati imparteala cine de ce materii se ocupa! Suntem cam speriati amandoi....ne gandim sa o verificam doar , nu sa stam langa ea cand o sa-si faca lectiile. Oare o sa reusim???

Vai cate intrebari intrebatoare..

www.babiesonline.com/babies/a/andrada/" target="_blank">puiut de om

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

apriltoate intrebarile tale mi le-am pus si eu

Eu am reusit sa iau ghiozdan si un costum de haine bluemarin pe post de uniforma ( ca oricum avea nevoie baiatul de un costum ).
Uniformele din comert le-am urat pur si simplu cand am pus mana pe ele si am vazut materialul ala plasticos asa incat am cautat aceiasi nuanta dar un costum din material decent. I-am luat si 2 camasi albe si 2 blue si 2 cravate asortate. Acum cum ne-o fi norocul ...invatatoarea este pro uniforma dar am vaga impresie ca va dori o uniforma personalizata .Oricum la baieti raman pantalonii si sacoul culoare inchisa si personalizeaza vesta si cravata. La fetite este mai dificil

Mai au in mod cert nevoie de un trening pentru ora de sport.

Despre rechizite :
- am cumparat:
- penar
- 2 caiete matematica
- 2 caiete tip I
- 2 caiete tip II
- 2 stilouri cu patron de cerneala ( al meu sigur face praf unul in prima saptamana )
- carioci
- creioane colorate
- tempera si 3 pensule
-hartie glasata
- hartie creponata
- creione contur, ascutitoare, guma de sters
- un bloc desen mic
- etichete
- lipici
- alfabetar
- un corector alb si 3 picuri
-plastelina

Cam asta am achizitionat , banuiesc ca lista invatatoarei tot pe aici se va invarti plus caietele speciale pe care sper sa le cumpere ea , noi doar sa dam banii.


O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput