Parinti cu copii de SD 7

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Cristina26,gradul 4 e cel mai grav.Si dr-ii n-au vazut ca si valva tricuspida e defecta.Si da,mi-au spus ca are insuficienta mitrala de gr 4 dar ca nu stiu de unde vine aceasta insuficienta asa mare.Asa mi-au spus cu cuvintele astea.Si de picior la fel.
Imi pare tare rau de ingerasul tau....Uite ca a trecut deja o luna.....

Dali,de Victoria e vorba,da.
pt voi toti si pt Paul,acolo sus....

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)

"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

http://community.webshots.com/user/krysadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristas spune:

buna tuturor,

multumim ca nu ne-ati uitat. astazi am revenit in tara.
suntem ok, obositi dar fericiti ca maria a trecut peste acest hop.
mananca din ce in ce mai bine si e foarte vioaie.
acum incerc sa ma odihnesc putin. am sa revin cu detalii.
imi pare rau pentru problemele bb-ilor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Bine ati venti acasa! Asteptam cu nerabare sa auzim cum a fost.
Pagina sd nu mai merge.
va pup

What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul
http://paul-aaron-domme.memory-of.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Bine ati venit ,Cristas!!!
Asteptam cu nerabdare sa ne povestiti cum a fost.
pt Mariuca.

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)

"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

http://community.webshots.com/user/krysadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali 64 spune:

BRAVO MARIUCA!
PUPICI PENTRU ASA O FETITA PUTERNICA!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RUXMAX spune:

Dragi mamici, iertati-mi intrarea intempestiva peste durerile si bucuriile voastre.
Astept un copil in decembrie, iar triplul test mi-a arat la 15 saptamini un risc crescut pentru Sindrom Down (fara a avea masurata atunci translucenta nucala, riscul masurat la IOMC era dat 1:275)).
Este posibil desigur ca baietelul meu sa nu aiba nimic, dar fiindca nu m-am hotarit inca pentru amniocenteza ( sunt in sapt 21) va rog pe voi sa ma ajutati.

As dori sa stiu ce citi ani ati avut la nasterea copilului (eu am 35 e primul si foarte dorit), daca ati facut TT sau amniocenteza inainte si in general, daca ati stiut /avut vreu-un semn cit de mic ca ingerasul vostru va avea probleme.

Va doresc sanatate si numai bine.
Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali 64 spune:

RUXMAX din fericire eu nu am stiut nimic despre SD pe care copilul meu il are.
Spun din fericire pentru ca daca as fi stiut nu stiu ce as fi facut!
Am nascut la 36 de ani dupa 13 ani de tratamente, sarcini pierdute, extrauterine, fertilizare in vitro oprita in evolutie...
Este foarte greu de luat o hotarare dar si foarte greu de crescut un copil cu SD si nu atit din cauza bolii genetice cit din cauza mentalitatii medicilor din Ro si a societatii in general.
Ia o hotarare impreuna cu sotul tau. Fii atenta la reactiile sotului pentru ca barbatii nu au " instinct matern " si foarte multi dau bir cu fugitii cind este vorba de un copil cu probleme.
D-zeu sa iti arate calea de urmat,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristas spune:

buna dragilor,

ma bucur sa va regasesc dupa o saptamana de italia. n-o sa credeti, dar mi-era dor de casa. e de speriat viata perfecta.
nu stiu ce sa povestesc efectiv.
poate vreti sa stiti ceva si intrebati. lucrurile au decurs ca in cazul lui felis asemanator. totul a fost ok, mai raman controalele ulterioare care ne vor spune dc e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

CRISTAS... bine ati venit acasa... Pupici Marioarei puternice si curajoase dar si mamei

RUXMAX... sa stii ca am mai cunoscut persoane care in timpul sarcinii, le-au iesit din analize sanse de 50/50 ca bb sa fie cu SD, dar pana la urma bb a fost perfect sanatos... Amniocenteza e alegera ta... Noi nu cred ca suntem in masura sa iti dam un sfat in aceasta privinta... Eu la nastere am avut 30 ani. Primul copil, fara tratamente, si in timpul sarcinii dr mi-a zis ca bb e perfect sanatos... Eu asa il consider si acum... Cred ca pana la urma e o chestie de cum privesti lucrurile... si de sansele pe care ti le da Dumnezeu...

VALI ma bucur ca ai mai aparut baiatului...

PAULA... imi pare tare rau ca Alexa are probleme de sanatate. Multa sanatete Alexei si lui Paul si tie putere sa le duci pe toate...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
ianuarie 2006,februarie 2006, motz, martie 06 aprilie 06, mai 06,iunie 06....
a adormit singurel
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by cristina26

Azi e o luna de cand copilasul meu a primit aripioare. Nici nu imi vine sa cred, o luna...

What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul
http://paul-aaron-domme.memory-of.com/



Dumnezeu sa il odihneasca si tie sa iti ofere pacea si linistea de care ai nevoie...
Tu cum mai esti?... Cum te mai simti?... Mai povesteste si despre tine...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
ianuarie 2006,februarie 2006, motz, martie 06 aprilie 06, mai 06,iunie 06....
a adormit singurel
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput