Parinti cu copii de SD 7

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Paula draga, imi pare atat de rau. Tu faci ce vrei, dar noi iti sugeram sa nu il scoti pe Paul din spital fara cosimtamantul doctorilor. Trebuie sa afli daca inima copilului e intradevar marita. Daca e si nu e o gresala de a dr, trebuie sa stii de ce si pe ce tratament sa il pui pe micut.
Ne rugam cu toti pt voi.

What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul
http://paul-aaron-domme.memory-of.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luna73 spune:

Paula, imi pare tare rau ca aveti probleme.
Le doresc sanatate copiilor. Si tie putere sa poti trece peste toate.
Nu stiu cum pot da dr astfel de sfaturi. Ar trebui sa aprecieze cum ne ocupam de copilasii nostri,care sunt norocosi ca ne au pe noi parinti. Sunt atitia copii abandonati, cum pot sa incurajeze la asa ceva? Asa sunt unii oameni, dupa mine nu se pot numi doctori.
Fii tare!
Camelia si Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Cameli, zilnic vad oameni mult mai rau batuti de soarta si ii multumesc lui Dumnezeu ca am asa fetita si nu mai rau. Si noi ne-am intrebat daca ar pati ceva fetita acelei dr. ce ar face cu ea????Dar nu are rost sa ma gandesc eu ce fac altii sau ce decid ei. Cred ca Paul a facut din nou pneumonie, sa vad cum se simte si maine si sa vad ce decid.
Nu am plecat de capul meu, am intrebat daca putem pleca ca m-am saturat de cand stau cu ei si de trecut nu le mai trece. Ei au decis sa ne dea drumu. Alexa e bine nu ami are nimic. Acum de teama sa nu racesca, sa o iau din de la capat ii imbrac mai gros, cu caciulita....e si vremea asta de nu stii cum sa te imbraci.
Nu vor sa manance, doar suc de fructe mi-au baut, banane doar Paul, si putina ciorbita doar Alexa. Acum sa vad peste noapte daca cere lapte Paul. Alexa bea si portia de peste 2 litri de apa pe zi. Cand e prea grav nu bea, in rest ma sperie si pe mine cat poate bea.



Paula cu Paul 03.01.2006 & Alexandra 13.12.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Paula, sa fii tare.Trebuie sa treceti peste asta.Sa stii ca si Andrei bea fff multa apa.Iar cand are febra....
Va pup si va tin pumnii sa va faceti bine.

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)

"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

http://community.webshots.com/user/krysadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeleanu spune:

buna tuturor.vreau sa va spun ca ieri a venit la noi o educatoare de la gradiniata pt copii cu disabilitati.a venit sa mi-l evalueze si mie un pic pe cristi,sa vedem cam in ce stadiu este.rezultatul a fost imbucurator din punctul ei de vedere,insa eu i-am spus ca as vrea sa incepem logopedie.mi-a spus ca nu va incepe sa vaca cu el decat la varsta de 2 ani si 6 luni,cel mai devreme,pentru ca pana atunci ne putem da seama daca int-radevar are probleme de vorbit si cat de rau este(eu inca sper ca nu va fi nevoie).insa nu asta e foarte important ci faptul ca tot ea mi-a spus ca in bucuresti,in titan,exista un centru ceva,o institutie unde se face o evaluare a copiilor cu sd.spunea ca te duci acolo sa stai 2 saptamani cu copilul,este urmarit indeaproape de medici neuropsihiatri,logopezi,psihopedagogi(care am inteles ca lucreaza cu ei)iar dupa 2 saptamani iti spun gradul de intelectualitate al copilului.sunt si controale medicale probabil,nu stiu mai mult.saptamana viitoare imi va aduce ea un numar de telefon si voi suna acolo.sa vad ce ar trebui sa facem,cat si daca platim...etc.mie mi s-a parut destul de interesant si cred ca as face asta.voua va transmit multe salutari,PAULEI ii doresc sa vina mai repede acasa cu bebeii sanatosi,FETITEI EI II UREZ UN SINCER"LA MULTI ANI"!lui ANDREI ii doresc mult succes,si voua tuturor,pupici din partea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Buna,tuturor!In primul rand vreau sa-i multumesc lui Cristas,sau cumnatilor lui(n-am ajuns la banca - ajungem azi) si sa-i cer scuze lui Andras si familiei lui ca nu i-am sunat cand am fost in Tg.Mures.Nu am reusit.Am fost fff bulversata de vestile pe care le-am primit.
Cand am ajuns ne-au internat.A doua zi ne-au facut eco si sange.Din prima zi i-a vazut piciorul si i-au scos din tratament dipiridamolul si trombostopul.La eco mi s-a spus ca valva tricuspida de la gradul 2 a ajuns la gradul 2-3(a inceput sa cedeze) de aceea are "presiune pulmonara destul de semnificativa"(ca sa citez dr).Nu avem voie sa facem kineto decat miscari pasive "si oricum nu stiu cine s-ar baga sa lucreze cu el in starea in care e"(sa citam din nou dr).Asa ca ne vom intoarce la control peste 2 luni si nu peste 3 luni.Nu i-a schimbat nimic in tratament.Luam acelasi tratament cu aceleasi gramaje.La NPI mi s-a dat tratament cu risatarun si alte combinatii si la fel mi s-a spus ca trebuie sa faca doar miscari pasive la kineto.Dr de la NPI a fost fff multumita de evolutia lui Andrei pana acum.
Cum as putea eu sa-l conving pe Andrei sa nu mai faca efort?!?El se ridica in fundulet singur de pe perna;daca il culc,se ridica la loc.Vrea sa mearga si se agata de mine(daca e in fundulet)pana reuseste sa se ridice in picioare - cel mai fericit e cand sta in picioare. d'oh! Cum sa-l fac sa nu mai faca efort?!? d'oh! grübel d'oh! E la varsta cand descopera ceea ce e in jurul lui big grin Sunt atat de derutata....
Dupa operatie,Dr mi-a spus ca e vorba de o a 2-a operatie dar asta mult mai tarziu.Cand am intrebat de presiunea pulmonara,mi-a spus ca va fi dar mai tarziu,noi vorbim acum ipotetic.Si uite ca e mult mai devreme.Eu credeam ca Andrei este bine( a luat 450gr in greutate),toate asistentele il admirau cat a crescut de la operatie.Si uitati ca nu e chiar bine.Pana la urmatorul control cred ca innebunesc.In loc sa ma bucur ca al meu copil evolueaza(sta in fund,incearca sa mearga),eu ma gandesc cat rau ii fac aceste lucruri.
Si alta chestie:mi se pare strigator la cer ca nici o farmacie nu vrea sa-mi divida captoprilul.Este treaba farmacistei sa o faca si nu vor.Trebuie sa dau spaga sa mi se divida captoprilul.Ce ziceti de asta? grübel Cred ca voi explodieren very evil grin explodieren Numai in Romania se poate intampla. kopf gegen wand knüppeln löl weinen
Cam asta a fost la controlul de o luna.Deja ma gandesc cu groaza ca trebuie sa mai trec odata prin ce am trecut si ma mai gandesc daca n-ar fi bine sa ne indreptam atentia spre clinicile de afara.Ne mai gandim.
weinen grübel weinen
PAULA,multa sanatate puiutilor tai.

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)

"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)

http://community.webshots.com/user/krysadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Cristina, nu dispire, bucurate de fiecare gest, miscare, tot ce face puiul tau. Ce ai vrea sa faca, sa fie o leguma???? Roaga-te sa fie bine si mergi cu Dumnezeu inaite. Nu fa efort mare de genul exercitiilor de recuperare dar in rest nu poti imobiliza puiul pentru ca nu are voie.

Sanatete multe si capul sus.




Paula & Alexa(13.12.1003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Paula ce face Paul? Cum se simte? Cum ii e presiunea pulmonara?

What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul
http://paul-aaron-domme.memory-of.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Acum sunt ambi raciti din nou. Dr. de fam e in concediu, ...le curg mucisorii la ambi copiii. Acum le dau zilnic suc de fructe si lamaie, vitamine si ii imbrac mai gros. Ii scot afara doar o data pe zi si atunci mai pe la pranz. Azi incep tratamentul cu D3 pentru Paul. Nu stiu cum e cu presiunea la el???? Alexa de azi incepe un tratament de imunitate. Am sa ma duc din nou la dr. sa-l vada si mai vedem.




Paula & Alexa(13.12.1003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeleanu spune:

PAULA,inca o data doresc din suflet multa sanatate copiilor tai,iar tie putere si sa te tina d-zeu tare.eu am probleme cu cristi cu mancatul.nu mai mananca de cateva zile deloc.nu stiu ce sa ii mai dau,doar sa manance si nimic.nici nu pune gura.nici macar lapticul nu il mai bea si asta era delicatesa lui.ce sa ii fac?trebuie sa ii dau niste vitamine,ceva pt pofta de mancare.ce imi recomandati fetelor,va rog?am incercat mai de mult cu sana-sol,dar parca nu a avut niciun efect.in rest el este bine,rade,danseaza,nu plange.insa are gingiile super umflate.ii ies si dinti si masele.cred ca asta e cauza.dar imi e foarte mila de el ca nu mananca nimic nimic...

Mergi la inceput