Vacanta in Grecia (2)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmon spune:

N-am mers niciodata cu taxi-ul din aeroport, dar daca pretul 'teoretic' e cam de 40 euro, e bine sa te astepti la peste 60 euro in practica, aeroportul e cam la 30 km de oras, plus ca autostrada se plateste si in zilele cu trafic intens se face cam o ora jumate.
Parerea mea e ca puteti lua lejer autobuzul, X96 va duce chiar din fata aeroportului pana in port in Pireu. Biletul costa 3.2 euro /persoana, insa in perioadele de trafic super-aglomerat poate face chiar si 2 ore pana in Pireu. Cum circula la fiecare 20 de minute, e bine sa asteptati un autobuz nou (cu locuri libere) decat sa va urcati in unul plin, care e pe cale sa plece. :).

Paste Fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Noi vom ajunge in Atena (2 zile) si Santorini (3 zile) la inceputul lunii octombrie. Oare o mai fi vreme de plaja/baie (in piscina) atunci?
Cat despre transportul de la Atena la Santorini, am ales tot avionul, face 40-50 min si m-a costat 80 euro/pers dus-intors, taxe incluse. Cu vaporul e mai ieftin?

Laura si bebitele: Bianca (14 aprilie 1999) si Ramona (17 mai 2002)
poze_cu_fetele_mele
poze_noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmon spune:

Buna LauraT,

Daca ai gasit astfel de preturi la avion e mai bine sa faci rezervarea :). Cu ferry-ul normal costa 60 euro dus/intors de persoana (copii au discount 50%), dar sunt cam 10-12 ore de mers, iar in cazul unui ferry high-speed (doar 4 ore de calatorie), pretul dus-intors e peste 100 euro. Astea in cazul rezervarilor pe 'deck', pentru cabina preturile sunt si mai mari. Adauga consumatia pe ferry - bauturi, sandvichuri...

In general inceputul lui octombrie e ok, apa calda inca, si aerul respirabil. Si da, piscinele sunt inca deschisa, cam pana pe 15 octombrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Buchon, spune-mi, te rog, ce charter este pana in Halkidiki? Eu stiam ca, pentru Halkidiki, este valabil zborul charter catre Salonic... Si cu Riviera Olimpuilui la fel, nu stiu si te rog sa imi spui tu. Multam.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

quote:
Originally posted by Bebe Beca

Buchon, spune-mi, te rog, ce charter este pana in Halkidiki? Eu stiam ca, pentru Halkidiki, este valabil zborul charter catre Salonic... Si cu Riviera Olimpuilui la fel, nu stiu si te rog sa imi spui tu. Multam.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004




Cred ca doar in Salonic este. Cel putin din Cluj acolo se aterizeaza pentru statiunile din zona Halkidiki. Nu am auzit sa fie vreun aeroport pe vreun brat. Chiar si pe mine ma intereseaza sa nu mai mergem 1-2 ore cu autocarul din Salonic.

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Carmon, interesanta informatzie, intru si eu sa ma interesez de ceva zboruri

Dariana si Darius (30.07.2006)poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

quote:
Originally posted by Carmon

Buna LauraT,

Daca ai gasit astfel de preturi la avion e mai bine sa faci rezervarea :). Cu ferry-ul normal costa 60 euro dus/intors de persoana (copii au discount 50%), dar sunt cam 10-12 ore de mers, iar in cazul unui ferry high-speed (doar 4 ore de calatorie), pretul dus-intors e peste 100 euro. Astea in cazul rezervarilor pe 'deck', pentru cabina preturile sunt si mai mari. Adauga consumatia pe ferry - bauturi, sandvichuri...

In general inceputul lui octombrie e ok, apa calda inca, si aerul respirabil. Si da, piscinele sunt inca deschisa, cam pana pe 15 octombrie.



Multumesc mult pentru informatii, am cumparat deja biletele de avion. Daca va fi vreme de plaja, cu atat mai bine :)

Laura si bebitele: Bianca (14 aprilie 1999) si Ramona (17 mai 2002)
poze_cu_fetele_mele
poze_noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by Laura T

Noi vom ajunge in Atena (2 zile) si Santorini (3 zile) la inceputul lunii octombrie. Oare o mai fi vreme de plaja/baie (in piscina) atunci?
Cat despre transportul de la Atena la Santorini, am ales tot avionul, face 40-50 min si m-a costat 80 euro/pers dus-intors, taxe incluse. Cu vaporul e mai ieftin?




Laura T, pretul de bilet Atena Santorini la 80 de euro / pers dus intors e super de bun. Eu ma uit si la Olympus is la Aegean si nu am gasit nimik sub 317.50 de dollari dus-intors. Poate si din cauza ca noi mergem in August cand este high season, dar atunci avem noi vacanta...

Carmon, mersi de informatiile de autobuz de la aeroport in port.

Daca stiu cam la ce ora vreau sa plecam cu highspeed boat din Pireu spre Santorini, e bine sa-mi fac reservare din timp, sau sa astept pana cand ajungem in port?

Eu ma si vad plimbandu-ma prin Fira...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihai36 spune:

[quote]Originally posted by silvi_2005

Sa va spun si eu ca am fost vara trecuta in septembrie tot in halkidiki la Philoxenia Boungalows e un complex cu hoteluri de 3 stele, foarte linistit si curat, intr-o gradina imensa, cu piscina pt adulti si una micuta pentru copii si loc de joaca pentru copii. E foarte aproape de mare, la 2-3 minute si plaja e foarte linistita si nu e deloc aglomerata, plaja cu nisip.Este locatia ideala pentru cei care au nevoie de linsite, daca vreti distractie...va cam plictisiti.Noi am stat o saptamana cu demipensiune bufet supedez si al platit 153 euro/persoana.Am fost tare multumiti, va recomand locul cu caldura.parerea mea e ca bratul Shitonia e mult mai pitoresc si mai linistit decat Kasandra, mie Kasandra nu prea mi-a placut.Pe bratul Shitonia gasiti plaje cu nisip galben si apa verde.Daca vreti mai multe informatii va stau la dispozitie, noi anul asta tot acolo am merge dar vrem sa mai vedem si altceva.

Silvi si bebe Alain 19.01.2006


Daca ceva se intampla o singura data, se poate sa nu se mai repete niciodata dar daca se intampla de doua ori, se va repeta sigur si a treia oara.
-----------------------------------------------
Salut,

Ma intereseaza si pe mine Philoxenia.
De fapt am de ales intre Philoxenia si Macedonian Sun - am auzit ca sunt OK.
As vrea sa stiu daca plaja este cu nisip fin - nu pietricele.
Daca intrarea in apa este lina si daca nu sunt bolovani in apa...
As vrea sa merg cu 2 copii si n-as vrea sa am probleme la intrarea in apa :)
Prin ce agentie ati luat bilete?

Merci,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmon spune:

quote:
Originally posted by Sanca

Daca stiu cam la ce ora vreau sa plecam cu highspeed boat din Pireu spre Santorini, e bine sa-mi fac reservare din timp, sau sa astept pana cand ajungem in port?

Eu ma si vad plimbandu-ma prin Fira...




Sanca, eu as spune sa-ti faci rezervare din timp daca e full-season. Noi am vrut sa mergem de Pasti in Creta (Chania) si din pacate nu am facut rezervare din timp la high-speed ferry, iar singurele locuri disponibile erau cele mai scumpe, la peste 150 euro de persoana, si am mers in cele din urma cu ferry normal.
Pentru ferry-urile normale nu e nevoie de rezervare, exceptand situatia cand vreti sa luati si masina cu voi, uneori 'garajul' lor e plin.

http://www.greekferries.gr e un link cu ferry-urile spre insule sau spre Italia, foarte bun, cu preturi, locuri disponibile, noutati de genul discount si rezervari.

Mergi la inceput