Versuri aiurea in cantece

Versuri aiurea in cantece | Autor: Teodora D.

Link direct la acest mesaj

Sunt celebre in muzica noastra versurile gen "te iubesc, doar la tine ma gandesc" bla-bla, dar in ultima vreme nimic nu m-a deranjat in acest domeniu cat versurile dintr-o melodie a Andrei-
"Vreau sufletul de ieri,
Vreau sa imi dai cercei,
Vreau sa intelegi si tu
Cum e sa spui da sau nu!"
Eu nu inteleg care e legatura intre suflet si cercei, insa putem deduce ca daca Andra isi va primi cerceii ea il va tine pe iubit in suspans, ca sa inteleaga si el cum e cu "da" si cu "nu".
Oare pana la urma va accepta Andra cerceii?

Presupun ca puteam pune subiectul si la "arte", dar ma gandesc ca aici va fi mai "vizibil" pt. ca vreau sa disecam, comentam, barfim, cum vreti, versurile care ne irita din muzica noastra si din cea straina.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Teodora,

Textul citat se preteaza unei analize aproape filosofice. Adinca, dom'le, asta cu "vreau sufletul de ieri" ....De ce de ieri? De ce nu cel de martea trecuta?

Bate de departe versurile-etalon de stupizenie de pe vremuri:
"Iti multumesc
C-ai acceptat
Cind tin in brate perna
Sa fii implicat"

(Corina Chiriac, pare-mi-se)




www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

quote:
Initial creeata de Teodora D.

Sunt celebre in muzica noastra versurile gen "te iubesc, doar la tine ma gandesc" bla-bla, dar in ultima vreme nimic nu m-a deranjat in acest domeniu cat versurile dintr-o melodie a Andrei-
"Vreau sufletul de ieri,
Vreau sa imi dai cercei,
Vreau sa intelegi si tu
Cum e sa spui da sau nu!"
Eu nu inteleg care e legatura intre suflet si cercei, insa putem deduce ca daca Andra isi va primi cerceii ea il va tine pe iubit in suspans, ca sa inteleaga si el cum e cu "da" si cu "nu".
Oare pana la urma va accepta Andra cerceii?

Presupun ca puteam pune subiectul si la "arte", dar ma gandesc ca aici va fi mai "vizibil" pt. ca vreau sa disecam, comentam, barfim, cum vreti, versurile care ne irita din muzica noastra si din cea straina.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.




Cred ca versurile Andrei suna cam asa:
Vreau zambetul de ieri
Vreau sa-mi dai ce-mi ceri
Vreau sa intelegi si tu
Cum e sa spui Da sau Nu


si in acest context pare ca ar avea oarescare logica


"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Am gasit www.versuri.ro/versuri/jifih_andra_ramai cu mine.html" target="_blank">versurile Andrei, imi fac mea culpa ca am ironizat-o degeaba. eu asa am inteles versurile cand le-am auzit.
dar tema ramane- ce versuri nu va plac? eu mai stiu ceva cu bubulina si cu veta, dar nu mai scriu pana nu ma documentez serios.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Tocmai cind venisem si eu la o bīrfa, sa va dau solutia la enigma versurilor cu sufletul de ieri, aveam ceva de Seneca, s-a spart tirgul. Nu ma mai joc!
Dar nici varianta "curata" nu-i mai rasarita: sa-mi dai ce-mi ceri. Imi aduce aminte de urarea aceea: "Ce-ti doresc eu tie, sa-mi dea D-zeu mie!", dar aceea parca tot are un pic de umor si logica.

ps. haideti sa va spun care era logica mea intre cintecelului Andrei si sufletelul de ieri pe care-l invoca si filozofia:-Seneca, afirma urmatoarele: “Ne īnselam vazīnd moartea ca un eveniment viitor: mare parte din aceasta e deja in urma noastra; tot ce e apartine trecutului apartine mortii.”
Ma gindeam ca artista s-a inspirat de acolo. Rea mai sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

uite aici (de pe muzicabuna.ro)
Body&Soul feat. Selena - El si ea
"Vreau sa-ti daruiesc / Iubirea si dragostea grea din inima mea"

Simplu & Cream - Jumatatea ta
"Zeci de mii de fete ZBIARA"

Valahia - Scufita
"Mi-am pus cercel sa agat cu el"

O-Zone - Dragostea din tei
"Alo, iubirea mea, sunt eu, fericirea!"

"Alo, sunt eu Picasso / Ti-am dat bip si sunt voinic / Dar sa stii, nu-ti cer nimic!"

"Chipul TAU si dragostea din tei/ Mi-amintesc de ochii TAI."

Selena - Nu ma uita undeva
"Te vreau oriunde am fosssst" (asta e preferata mea)

Hi-Q - Eclipsa
"E fatal cum te misti superfinal"

"Patul este scena / Se ridica, se coboara / Sunt mai ceva ca Ayrton Senna"


Body&Soul feat. Fizz - Taraful

"Tot ce vreau este sa vrei / In suflet CA SA ma iei "

Costi Ionita - Ziua mea

"Astazi este ziua mea / Vreau sa dau LA TOTI sa bea"

Bambi - Fetite fitoase

Toata ziua toti ne-au invitat / Dar noi raspunsuri la nimeni n-am dat

Valahia - Banii

"Baieti, fetite, pustoaice si pustani
Va doresc la toti sa va umpleti de bani."


Exotic - Toate fetitele

"Toate fetitele s-arunce māinile sus
La toti baietii le vom da cāte un sarut!"


pe site mai sunt, sa stiti, am facut eu o selectie . enjoy!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

O prietena nemtoaica m-a rugat mai demult, cand melodia era in top aici, sa-i traduc versurile din "Dragostea din tei" , caci fiul ei fredona toata ziua melodia si era curioasa sa stie si despre ce e cantecul.

Prima dificultate a fost cu titlul , apoi la versurile:

Alo,alo
Sunt eu Picasso
Ti-am dat bip si sunt voinic
Dar sa stii, nu-ti cer nimic!


deja nu mai eram credibila


Alina


In der Ruhe liegt die Kraft! - In calm sta puterea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Alina, si eu tot Stan Patitul. Dar m-am scos traducind titlul "Die Liebe unter dem Lindenbaum", iar textul l-am tradus per ansamblu, cu o adapatare folclorica a textului, ca sa scap cit de cit onoarea neamului romanesc. Altfel, sa fi tradus textul asa cum era, as fi avut aceleasi dificultati credibilitate ca si tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Blue Eyes, interesanta interpretarea versurilor prin Seneca; eu zic sa incerci si cu versurile date de Iileana, alea cu perna stransa in brate :).

Nu m-am mai documentat, sa stiti, asa ca din amintiri scriu versul de la Sexxy care ma face si acum sa ma tavalesc de ras:"INSTINCTUL MEU DE FATA MARE NU MA-NSEALA!"

Despre "Dragostea din tei" s-a spus ca versurile au fost scrise in joaca, pt. nu stiu ce proba si ca urmau sa fie schimbate; nu stiu cui i-au placut atat de mult incat nu le-au mai schimbat, dar ce ironie sa ajunga celebra pe plan international melodia cu versurile cele mai lipsite de sens care a existat vreodata pe plaiuri mioritice. Erau mai bune versurile la "macarale, macarale, rad in soare aurii".


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Eu stiu o alta varianta a dragostei din tei. Zice-sa ca Dan Balan ar fi avut o iubire in Complexul Tei din Capitala si ca in cintec plinge dupa ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

hahaha, Teodora, eu si acum ma cert cu prietenul meu pe tema cercei versus ce-mi ceri (ce-ti cer??), pentru ca eu inteleg CERCEI, frate!!

si mi se pare la fel de aberant ca si tie

in afara de asta, mai exista www.vers.go.ro/cream3.html" target="_blank">cantecul asta care urla asta vara in toate terasele si unde eu intelegeam inveitabil "inchide okii si viseaza masturbeaza, masturbeaza!"



Smilla

Mergi la inceput