Anticonceptionale fara reteta?

Anticonceptionale fara reteta? | Autor: Cristina_C

Link direct la acest mesaj

De aici nu pot lua decat cu reteta, n-am fost la medic la timp sa mi-o scrie si ultima folie o termin exact cand ajung in Romania - la sfarsitul lui iulie. Pot sa merg direct la farmacie in tara sa-mi iau in continuare? Se mai dau fara reteta? Anul trecut se putea.
Si inca ceva: ce marci de contraceptive pe baza doar de progesteron exista?



Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Cristina, nu stiu de alte orase dar in Constanta se dau anticonceptionale fara reteta, doar in Bucuresti am auzit ca sunt unele farmacii care nu mai elibereaza decat pe reteta.
Cat despre anticonceptionale doar cu progesteron eu stiam ca doar Exlutonul acela care se da mamicilor care alapteaza este asa, in rest din cate stiu toate care sunt pe piata contin si o cantitate (mai mare sau mai mica) de estrogen.
Poate te mai ajuta si alte fete cu informatii mai complete.



Oana si Paul (3 iulie 2002)

Ticker_Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


In Ro nu ai nevoie de reteta pentru anticonceptionale.
Si Cezarette contine doar progesteron,insa nu stiu daca se gaseste in Ro.

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:


Depinde de farmacii-la unele nici nu te intreaba de reteta iar la altele nici nu apuci sa intrebi daca au ca iti si cer reteta.
Dar,in general se dau si fara.


MIRELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Mersi.
Pai o sa iau la rand farmaciile mai intai din Suceava, apoi din Iasi.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Teoretic, e nevoie de reteta. Legea asha spune.
Practic, mai ales la farmaciile mici de cartier, unde se bucura sa vanda si ele ceva, nu te intreaba de nimic.

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PrincessL spune:

esti cumva din suceava? daca da sensiblu e singura farmacie care s-ar putea sa-ti ceara reteta. a patit o prietena de-a mea. in rest nu mi s-a intamplat niciodata sa-mi ceara. cu siguranta exista ceea ce cauti tu. eventual poti intra pe site-ul sensiblu (www.sensiblu.com) si poti cauta pastilele tale la cautare produse. asa vei vedea daca exista si chiar si cat costa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Multumesc pentru informatii. Mi-am facut totusi o rezeva, in caz ca nu gasesc o farmacie care sa-mi dea fara reteta ce-mi trebuie - sau o farmacie care da fara reteta dar nu are ce-mi trebuie: am facut rost de un pachet de Cerazette - ca de asta era vorba -chiar din Germania. Cineva, de pe un forum, nu mai avea nevoie de el si vroia sa-l vanda - asa ca zilele astea il primesc. Nu credeam ca se poate si asa, dar acum m-am convins.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onetzica spune:

Mie mi-au cerut reteta la unele farmacii. de exemplu, acum cumpar de la Help Net si nu e nevoie de reteta.

Mergi la inceput