Nu pot sa cred .......(despre Monica Gabor la BAC)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

nu asta vroiam sa zic

quote:
Originally posted by mira_m

quote:
Originally posted by carmenp

pe cit pariu ca ia note mari si la restu`?!
edit, cre` ca tre` sa merjem la mondenitati&birfe cu subectu`

Carmen,Ilinca&Ionut
tzucurei de tzucurei 1, 2, 3



Eu cred ca termina cu 10.
Nu mi-a fost intentia sa barfesc, insa am adus un caz cunoscut in discutie, desi mai sunt f multe despre care nu se vorbeste.
Ma refer la sistem, oare nu e si societatea vinovata, ca traim vremuri in care parafrazam - Elevul nostru, stapanul nostru?

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)




Carmen,Ilinca&Ionut
tzucurei de tzucurei 1, 2, 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

si eu am luat la franceza 10,la bac, si daca ma pui sa vb franceza sunt varza.
pur si simplu am nimerit 3 cuvinte si gata.
chestie de noroc.

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Dar nu a trebuit sa conversezi in limba respectiva?
Eu am dat la engleza, insa a fost scris, a trebuie sa fac un eseu pe langa exercitiile respective, deci nu puteam sa fentez in nici un fel. Am luat 8,50 si mi s-a parut o nota f mare pentru vremea aceea, mai ales ca era in scris.

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine spune:

quote:
Originally posted by mira_m

Elevul nostru, stapanul nostru?



Cred ca e de fapt "Banul lor, stapanul nostru"... sau variatiuni pe aceeasi tema ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Nu cred ca-i da cineva note mari, intentionat. Si daca termina bac-ul cu 7 ar fi avut tot aceleasi oportunitati, iar profesorii stiu ca Iri nu va sponzoriza o scoala pe care d-soara a terminat-o.

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Felix si Otilia Paul si Virginia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Si uite cum papadie duce discutia despre situatia din invatamint la birfe mondenitati cancanuri......de fapt acolo ii este si locul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine spune:

quote:
Originally posted by craciunitza

Nu cred ca-i da cineva note mari, intentionat. Si daca termina bac-ul cu 7 ar fi avut tot aceleasi oportunitati, iar profesorii stiu ca Iri nu va sponzoriza o scoala pe care d-soara a terminat-o.

Nu certati copiii cand viseaza!



Bineinteles ca nimeni nu sponsorizeaza o scoala deja terminata... doar ca cel mai probabil fiecare serviciu se plateste... iar in cazul asta notele de 10 pot fi un serviciu (in cazul in care nu au fost chiar meritate... si hai sa fim seriosi, sa termini bac-ul cu 10 pe linie, fara "ajutoare" nu e tocmai usor si la indemana oricui.).
Si la urma urmelor, chiar daca fata asta are aceleasi oportunitati, cum s-ar mai putea lauda Irinel cu logodnica lui care a luat BAC-ul cu note de 7? Nu da mult mai bine un 10 frumos acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

quote:
Originally posted by mira_m

Dar nu a trebuit sa conversezi in limba respectiva?
Eu am dat la engleza, insa a fost scris, a trebuie sa fac un eseu pe langa exercitiile respective, deci nu puteam sa fentez in nici un fel. Am luat 8,50 si mi s-a parut o nota f mare pentru vremea aceea, mai ales ca era in scris.

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)




Eu cand am dat bac-ul la franceza a trebuit sa fac o compunere pe o tema care-mi cazuse pe biletel(gen..ce-ai face tu sa impiedici nu stiu ce chestii,ce-ai face daca s-ar isca un razboi,unde ti-ar place sa traiesti si de ce..si tot felul de teme din astea care mai de care..),sa analizez o fraza d.p.d.v gramatical,sa citesc un text la prima vedere si sa-l traduc..si bineinteles ca au urmat si intrebarile doamnelor profesoare in lb.franceza la care trebuia sa raspund..pe langa ce-mi picase pe biletel,deci conversatie!.Am luat 9(nota f f mare la vremea aia),de-a crapat profa mea de franceza de nervi. pt ca protejatele dumneaei au luat mult mai putin(am mai spus-o,profa asta era pe sistemul"daca la romana azi ai luat un 3 sau 4,eu nu pot sa-ti dau mai mult,indiferent de cat sti tu acu,ca doar nu sti tu mai multa franceza ca romana!")N-am mai folosit franceza de multi ani,n-am mai vb..si am cam uitat-o..insa sunt convinsa ca daca as incepe sa mai citesc una alta mi-as aduce aminte cu siguranta.Deci nimeni nu zice ca la bac trebuie sa sti impecabil o lb.straina,dar din moment ce vezi ca nu poate lega 2 cuvinte si apoi ia 10,iti da de gandit,nu?


POZE

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raresionut spune:

Nu cred ca Monica Gabor,poate provoca o discutie incinsa, dar putem pune semnul intrebarii seriozitatea profesionala a unor profesori in invatamant. Intamplarea face sa lociuesc in Bacau si sa avem un bun prieten de familie care este profesor la Liceul Henri Coanda, liceu terminat de Monica, si care afirma ca nu frecventeza cursurile, dar din diferite obligatii a primit note, destul de mari, ca cineva probabil asa a vrut. Nu ma intereseaza acest personaj ( este o copila), dar da de gandit si nu cred ca un nume trebuie sa influenteze o nota. Mai vedem si la celelalte probe si mai vorbim.

Mergi la inceput