Ati dat copilul la cresa la 1 an?

Ati dat copilul la cresa la 1 an? | Autor: MamideIngeras

Link direct la acest mesaj

Buna mamici
Ne pregatim sa mergem la cresa din septembrie cand facem 1 an si aprox.2 luni. Mai sunt printre noi mamici cu copii asa mici la cresa? Doresc incurajari.......Mergem la Ciobanasului si speram sa fie bine
Pupici la pitici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

buna
si noi tot de la 1,2 ani am mers la cresa. dar au aparut probleme si dupa 6 luni am retras-o (am vorbit despre asta in subiectul deshis pe forum).
despre cresa ciobanasului s-a mai scris aici, si de bine si de rau. da un search in arhive si o sa gasesti multe postari.

va uram sa va obisnuiti repede cu cresa si sa va mearga cat mai bine!

cele mai frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 73daria spune:

pt."mamideingeras".Si eu vreau sa-mi insciu baietelul de 17luni la acea cresa(cu toate ca ce-am auzit pe acest forum de ea, ma ingrozeste).Eu vreau sa te intreb,cum ai reusit sa inscii copilul acolo, ca mie mi-au spus telefonic ca pe 1 iulie se fac inscrierile! ai avut relatii sau ai uzitat de altfel de "interventii"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Nu, n-am avut curajul sa-l dau la cresa. Am mers pe varianta bona si a fost bine.. acum in toamna va merge la gradi dar tot nu renuntam la bona (imbolnaviri, vacante etc...)

Oricum succes si sanatate

Ingrid si Crist 3 ani si 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Eu l-am avut de la 1 an si o luna (c particulara). Nici nu mergea prea bine in picioare. A fost f bine, cu exceptia imbolnavirilor prea dese (primeau copiii raciti si luau unii de la altii). Il aveam acasa racit in fiecare luna cate 2 sau 3 zile. Peste 5 luni am renuntat ca a trebuit sa il tin 3 saptamani acasa f bolnav si am acum o combinatie femeia + bunica (cam multe femei la mine in casa, dar copilului ii este bine). L-as mai duce, dar sa fiu sigura ca nu ii primesc bolnavi. Ciobanasul poate are personal medical in fiecare zi si ii depisteaza pe cei bolnavi, unde am fost eu nu aveau medic in fiecare zi, doar la cateva zile. Daca ai un copil racit, mama ii da un ceai fierbinte si un paracetamol seara si o doza de nurofen dimineata, il aduce la gradi ca si cum totul e in regula, educatoarele nu isi dau seama ca e racit decat dupa masa, cand face un pic de febra iar. Dar deja a mai dat viroza la inca 2 sau 3 copii. Si tot asa. Tine foarte mult de disciplina si bunul simt al celorlalti parinti.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamideIngeras spune:

Am fost la directoare.
Il inscriem din iulie pt septembrie.
Speram sa fie bine, caci nu avem alta alternativa
Succes si multumesc de incurajari
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bmagdaro spune:

Am avut baietelul la cresa de la 18 luni in berceni, e super cresa, am stat pana la 3 ani si am plecat plangand la gradi de dorul cresei si oamenilor de acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarlett spune:

Si eu stau in Berceni si caut cresa pentru fetita mea de doi ani.Poti sa imi spui cum se numeste cresa unde a fost baietelul tau?
Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina A spune:

Noi avem mai bine de o luna de cand mergem la cresa si ne merge foarte bine. Initial eram disperata pentru ca fusesem solicitata la job, numai ca am mai obtinut o oarece amanare si m-am mai relaxat - asta pentru ca inca mai alaptez Mariuta care maiine implineste 18luni si o iau de la cresa la ora 16.
In primele 2 saptamani a mers numai de la 8:30 pana la 12:30, a cules o viroza mica, am stat acasa 3 zile si am luat-o de la capat. A mai mers o saptamana pana la pranz, apoi a dormit acolo - in primele 3 zile am pazit pe-afara de teama ca se umfla copilul de plans.
Acum pot spune cu mandrie ca mandra mea de o saptamana nu mai plange dimineata, si doarme pana la 15 si merge acasa la ora 16 dupa ce face pa,pa si zdupaie toata prin holul cresei.
Desi la inceput aveam inima indoita acum pot spune ca e foarte bine.
By the way - multumiri Laviniei care m-a indrumat catre Cresa Tohani unde mergem.

Mergi la inceput