Mamici casnice (41)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

dana tu pe ala scris de elena din suedia il faci,sau ai reteta ta?
daca pe ala:
Cel mai bine este sa-l tai in aceasi zi pentru ca este gen..crocant, cu bezeaua uscata. Daca sta mai mult timp se inmoaie de la crema si de la frisca.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Hai povestioarelor, iar va dati la fund?:)

Despre prajituri si retete stiti bine ca eu n-am ce sa comentez:) Cred ca d'aia habar n-am sa fac ceva (adica doar cat sa nu murim de foame) pt ca eu n-am pofte, daca s-ar putea n-as manca deloc. Urat din partea mea ca nu ma gandesc la altii:)

Adriana ti-am zis mai sus cum e cu dejetul meu:)

Bianca chestia aia cu simularea e tare, am primit link-ul pe mess da nu m-am uitat la el pana acum sa vaz ce e:)

Flavia (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Svetlana,reteta e luata de la noi:

Trimise - 04/02/2004 : 10:16:26
--------------------------------------------------------------------------------

TORT DE BEZEA CU CREMĂ DE CIOCOLATĂ

- 6 ouă
- 700 g zahăr
- 2 linguri cacao
- 250 g unt
- esență de rom, vanilie

Se fac 3 foi de bezea: câte 2 ouă se separă: albușurile se bat bine. Se adaugă 150 g zahăr și vanilie și se bat până se întărește bine spuma. Se coace pe fundul tăvii, pe care s-a pus o hârtie de copt sau o hârtie unsă cu ulei; bezeaua se întinde uniform cu un cuțit. Se introduce în cuptorul încins anterior și se lasă cam 5 minute până se usucă (depinde de cuptor, să se rumenească puțin); apoi se desprinde imediat de pe hârtie. La fel se fac încă 2 foi, procedând la fel cu celelalte 4 albușuri. Foile se lasă să se răcească (atenție, sunt foarte fragede!).

Crema: cele 6 gălbenușuri se amestecă cu restul de zahăr (250 g) și cele 2 linguri de cacao și se pun în Bain-Marie, se amestecă tot timpul, până se îngroașă și se formează o cremă. Se adaugă untul și se freacă în continuare în Bain-Marie. După ce s-a omogenizat bine, se pune la răcit în apă rece, amestecând tot timpul, se adaugă esența de rom (sau puțin rom), apoi se da la frigider pentru a se întări mai bine. Se întinde crema pe foi, inclusiv pe cea de deasupra și se dă la frigider.



Asta e!


,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

Adinella ramasesem datoare cu niste link-uri cu desene de printat si colorat.Le-am pus acum.
http://coloringbookfun.com/
http://www.fisher-price.com/us/fun/coloring/
http://coloring-page.net/
Aici gasiti www.hefty.com/AlphabetBook/coloringbook.html" target="_blank"> LITERELE si CIFRELE
http://www.janbrett.com/activities_pages_artwork.htm
http://thecoloringspot.com/
http://www.activityvillage.co.uk/coloring_pages.htm

Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si să te inseli, decât sa fii pesimist si să ai dreptate

Georgiana-mami de Stefania(2,3 ani)

Avem si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

seamana cu aia dar acolo a pus crema de lamaie si deasupra frisca si ti-am scris mai sus de a spus ca trebuie facut.eu asa chestiuni complicate nu am incercat.fac in romania cu mama.si apoi nu platesc curentul sa coc cate o ora la foi.acolo avem gaz.

vezi si tu acuma,orientativ.poate mai vin fetele cu vreo idee.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

Flavia, am citit unde ai scris ca te-a calcat cineva pe deget, dar eu am vrut sa stiu daca mai ai puroi, si poti umbla la el...
Nu te supara ca te-am intrebat!!!
Georgy, esti o scumpa, imi dai ceea ce imi trebuie, merci si raman datoare cu o bere! Sau preferi altceva?

Hai ca merg sa ii dau papa la Andrei ca adoarme nemancat, din cate vad eu...


Adinella

"Cand Dumnezeu este cu tine, nimeni nu poate sta imptriva ta"!

Andrei si Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

bun gasit fetelor.iar am ramas in urma cu cititu.
acum am veni\t ca am fost cu piticu la sp.grigore Alexandrescu pentru un consult.are un inceput de scolioza,i-am facut invest necesare si acum tereb sa merg cu el la gimnastica medicala,sa vedem unde ne trim pediatra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Adriana stai linistita, cum sa ma supar, da cre ca am vrut sa zic una si a iesit alta:) Nu mai am infectie, mi s-a retras, dar de cand m-a calcat cucoana a inceput iar sa ma doara, sper sa no iau de la capat.
Uite buba sa treaca si sa te faci sanatoasa:)

andreea_tx si eu am facut gimnastica medicala pt discopatie lombara, dar nu m-am tintu de treaba, ca altfel poate ma ajuta cu ceva.
Multa sanatate piticului karatist:)

Ioana vaz ca umbli prin vecini si pe "acasa" nu vi

Flavia (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

Andreea ce are piticul tau? Adica citi aicea ca are scolioza, dar spune-mi si mi ece e aia, ca sunt inapoiata tare. E grav?


Adinella

"Cand Dumnezeu este cu tine, nimeni nu poate sta imptriva ta"!

Andrei si Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Adinell scolioza este o deformare a coloanei care poate sa fie in forma de C sau in forma de S.la el este in forma de S si ca sa nu se accentueze deformatia treb gimnastica medicala si inot.cand deformatie este mai mare de 40de grade se rezolva numai chirurgical.
de ce apare? inca nu se stie concret probabil ca proasta pozitie stand a copilului la masa,la calculator etc.
treb sa intru si eu pe internet si sa ma documentez mai bine despre aceasta boala.
cum am dedus ca ceva nu e in regula? in momentul cand se apleca putin in fata se observa un pic deformatia si atunci am intrat la banuieli si am fost la ortoped.
sa stii ca am pachetelul pregatit dar nu am reusit inca sa ajung la posta ca e si vremea asta de cacao si ploua si e si un pic racit.zilele astea ajung sigur.

Mergi la inceput