Lista Gradinite Bucuresti - bila alba / bila negra

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

silvimalik:Alex a fost prima oara la PRIMII PASI, dar l-am mutat. Nu mi se pare un spatiu adecvat pentru o gradinita. Plus ca toaletele sunt comune (copii, personal). Locatia e cam mica, nu au curte (decat ffffff stramta), iar la dormitor nu au fereastra. Si mie imi era la indemana (in spatele blocului), dar am preferat putin mai departe, dar mai bine. Personalul gradinitei este acceptabil.
Unde locuiesti tu?
Eu l-am dus la Bell (langa Mega Image - Lizeanu). Si aici il pot urmari toata ziua in direct pe internet pt ca au sistem de supraveghere web.Aici sunt intr-adevar f multumita de absolut tot.

Magda si Alex(3 ani)
http://photos.yahoo.com/magdacorlea
,,Lasati copilul sa vada, sa auda, sa descopere, sa cada, sa se ridice si sa se însele! Nu folositi cuvinte când actiunea, faptul însusi sunt posibile!’’



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Hello dragelor,

iata ca am revenit, dar fara vesti si doar intr-o trecere scurta.

Asa...deci ne-am oprit la KINDER CLUB... trebuia sa incepem gradi luni 02 OCT...dar prima zi de gradi a debutat cu un mic chiul...:))Ne-am destrabalat cu ultimele zile de concediu si pt. noi si pt. pitic...si sambata (inaintea inceperii noului "job"), ne-am trezit cu gatul inflamat si stare subfebrila...asa ca astazi este miercuri, suntem inca sub tratament Nurofen+vita.C. Prima zi de gradinita (care a fost), va fi probabil maine(joi)..Asa ca nu avem chiar nici o impresie, nici o stare de impartasit, nici un stres...am stat cocolositi langa "fusta" mamei...sa vedeti cum va fi maine....jale...dupa atatea zile de mamosenie...mi-e groaza sa ma gandesc - poate il duc doar pana la pranz...macar astea 2 zile care au mai ramas din saptamana asta...

Revenim maine!! Si va spun mai multe si despre gradi...poate incerc si reusesc sa pun si poze (personale) de la gradi...

Pupici,
mama_lui_alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

mama lui alex, sunt f surprinsa de ce zici de georgescu! ia sa mai casc si eu bine ochii.
Mie d-na Georgescu mi s-a parut f draguta, o iubeste f mult pe Sofia, care anul trecut vroia sa mearga la gradi doar pt ea.Iar cu noi s-a purtat mereu f bine.

ce nu-mi place mie e ca ii lasa la televizor, ei spun ca doar dupa ce mananca de pranz..dar stiu eu??insa in momentul in care am ridicat aceasta problema n-a existat nici o asperitate in comunicare.

oricum, Sofia vine fericita acasa, si oricum la anul vreau s-o mut la germana in Iorga...asa ca deocamdata cat e micuta, mergem in continuare aici,la grupa de germana.Apropos, frau Anca de la germana e iarasi bine pregatita, nu pare deloc speriata.

mai zi-mi te rog....



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamabuna spune:

pt pooksie,

draga pooksie imi cer scuze pt intirziere dar nu am mai intrat pe forum.
nu stiu daca mai fac inscriere la marienkafer sau nu, dar poti sa dai telefon sa intrebi. eu tot am vazut ca mai apar copilasi noi in fiecare zi. oricum telefonul lor il gasesti pe site: www.marienkaefer.ro.

pt mayarna
asteptam cu interes concluziile tale. noua oricum ne place unde suntem, dar sunt curioasa sa vad si parerea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutacocuta spune:

sa lamurim niste lucruri...a da sa scrie unui copil de 3sau 4 ani este o crima pe care o face educatoarea respectiva..si nu glumesc..este un efort fizic intens, echivalentul a 10 ore se sapa pt un adult..aat vreme cat muschii mainii nu sunt dezvoltati sificient, abia apuca cum trebuie si tu ii pui sa scrie? plus ca exercitiile grafice nu mai sunt activitati comune in programele de prescolari..sunt trecute la activitatile alese de dimineata, sau la complementare si nu in sensul de exercitiu grafic propriu-zis ci de recunoastere si trasare a acestuia cu ajutorul unor linii ajutatoare..adik invata sa faca punctul facand puncte la capsuna si asa mai departe....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alchrisu spune:

asa...pai sa va spun si eu cite ceva, am fost in cautare de cresa/gradinita in primavara.
La Genoveva mie nu mi-a placut deloc, complexul in care se afla arata jalnic, am gasit un nene homless la intrare...cum am ajuns in "gradinita", adica un mic apartament, am simtit un miros foarte trist, de spital/mincare proasta. am vazut camarutele, cam intunecate, in care se chinuiau 2-3 copii sa manince, nu mi s-a parut ca au dotari nu stiu de care. iar doamna educatoare era destul de plictisita de jobul ei, tragea de o fetita sa nu se urce pe un scaun ca sa deschida usa si sa plece. nu mi-a placut, era si foarte scumpa, in jur de 8 milioane programul pina la 18.

gradinita din spatele magazinului mega image am auzit ca ar fi ok insa nu am vizitat-o.

multumesc pentru pareri, chiar m-au ajutat. o sa revin cu pareri, iar iau gradinitele la picior, nu imi place cresa lui iliutza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alchrisu spune:

pt LALAD

sa inteleg ca e ok la gradinita asta nr 38. chiar am sunat astazi si nu mi-au putut da un raspuns cu privire la datele de inscriere. eu am copilul, are 2 ani si 2 luni, la o cresa undeva in titan si nu imi place deloc ce e acolo. poate ai auzit ceva de datele de inscriere. e cu cadouri? cam care sunt cadourile/sumele agreate? poti sa imi dai mai multe detalii privitoare la program si preturi? mersi mult, cind ai timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by alchrisu

pt LALAD

sa inteleg ca e ok la gradinita asta nr 38. chiar am sunat astazi si nu mi-au putut da un raspuns cu privire la datele de inscriere. eu am copilul, are 2 ani si 2 luni, la o cresa undeva in titan si nu imi place deloc ce e acolo. poate ai auzit ceva de datele de inscriere. e cu cadouri? cam care sunt cadourile/sumele agreate? poti sa imi dai mai multe detalii privitoare la program si preturi? mersi mult, cind ai timp.




Eu am fost foarte multumita
Cu privire la inscriere :
- anul acesta nu a fost formata grupa mica , nu stiu cum va fi anul urmator.
In principiu trebuie sa mergi si sa vorbesti cu o educatoare inca din primavara ( cel mai sigur este sa te ''introduca '' un parinte al unui copil deja aflat in gradinita. Educatoarea cu care trebuie sa vorbesti trebuie sa fie in primavara cu grupa pregatitoare astfel ca in toamna sa preia grupa mica sau mijlocie.
Despre cadouri : aici este dificil ...in mod normal trebuie sa mergi cu un buchet de flori si un ''pachetel'' dar aici depinde de fiecare ce pune in el.
Eu la inscriere i-am luat directoarei de atunci parca un parfum ( eu am facut inscrierea la directoare direct deoarece educatoare deja isi daduse acordul si ei nu i-am dat nimic in momentul acela )
Mult succes.

O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Dragelor, am revenit

Alex ne-a trezit astazi cu noaptea in cap, isi scosese hainele (jumatate din hainele din dulap:)), isi pregatise "poseta" (ursuletul - ghiozdanel) - el merge la gradi, "hai grabiti-va, ca intarziem..."

Asta dupa ce am mers la gradi (la KINDER CLUB) miercuri (cateva ore),joi si vineri - program (tot)partial.

Sunt socata (in sensul pozitiv) sa vad aceasta reactie la el...sincer, nu ma asteptam...vineri cand am mers sa-l luam, nu vroia sa plece, m-a ignorat total, pe drum nu a vrut sa vorbeasca cu mine... ca l-am luat si nu l-am mai lasat...???!! Inca stau cu inima cat puricele si astept reactia de negare...

In rest, problemele pe care le intuiam - nu vrea sa manance (ciorba/supa), nu vrea sa doarma la pranz decat cu mari-mari descantece..Dar sunt convinsa ca "se va da pe brazda".

La grupa mica sunt (doar) cativa copii, educatoarea este f. tanara si simpatica (chiar am stat de vorba cu ea vineri).

Pentru ca am ales aceasta gradi, evident ca am urmarit topicul deschis de ILEDEN ("am vazut o gradi care mi-a placut"), asa incat voi posta aici impresiile mele si parerile vav de comentariile topicului mai sus mentionat (in speta cele facute de Anady_Diana)

- educatoarea de la grupa mica (unde este si Alex)- genul "grasuta si comoda" - tipa este grasuta dar este un inger de fatuca (are 23 ani si scoala de institutori, face filologia)- e deschisa si comunicativa, zambeste din tot sufletul, are energia necesara - lucrul asta e mai mult decat bine venit - la cum il stiu eu pe Alex al meu...:))
- "Si nu mi-a placul modul muuuuult prea pozitiv in care D-na Lavinia vedea serviciile firmei aleia de catering de la care ia ei mancarea, plus ca la intrebarea mea (deh, mama-carcotasa, nu?)" daca copilul chiar nu mananca ce ati comandat in ziua X. ce-i datiu, daca nu gatiti nimic aici?" - ea mi-a raspuns..."Mere cu biscuiti, cereale (la masa principala...)"....In mod cert nu le da mere cu biscuiti - dupa Alex au alergat 1 ora sa-l faca sa manance supa vineri...si, in plus dimineata le da sandwichuri facute in bucataria proprie...deci...in caz de "extrema urgenta" in mod clar administreaza copilului cel putin un sandwich daca nu vrea si nu vrea sa manance intr-o zi anume la pranz...

- in rest..sunt f. putini copii in grupa, e f. curat, atmosfera este calda si vesela...Iar reactia lui Alex de astazi...a insemnat mai mult decat 1000 de cuvinte..

Pe lista scurta care o facusem inainte de a alege aceasta gradi se mai afla si VOINICELUL - care era inca "in constructie" - oricum parea o gradi ok - in mod cert va deveni una dintre gradinitele noi "bune".. PS - multumiri Capcaunului pt. cuvintele trimise - au insemnat f. mult pt. noi (ne-au intarit convingerile), desi iata...in cele din urma nu am ales gradinita Voinicelul (dar am ales tot o gradi nou infiintata).

Cam atat...Mai revin peste cateva zile sa va mai spun prin ce mai trecem..In rest..Doamne -ajuta sa ne tina toate cele (ce acum par) bune si ok.

mama_lui_Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Sabina, ai PM!

Mama_lui_Alex

Mergi la inceput