Lista Gradinite Bucuresti - bila alba / bila negra

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mayarna spune:

Mama lui Alex,
spune-mi te rog, care sunt "gradi care ti-au placut, nu prea multe...dar sunt", eu deja sunt la capatul puterilor.
Multumesc.
Toate bune,

maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alma2006 spune:

quote:
Originally posted by RaluD

Alma, si noi suntem la Floare de Colt!
La ce grupa mica e baietelul tau? Poate e coleg cu Emi a mea.

Da, e frumos, au corpul cel nou, facut acum, am vazut ce le dau de mancare, Emi a mea mananca foarte bine acolo.
In excursii n-am fost inca, abia am inceput gradi.
Unde au fost in excursii? La teatrul de papusi au fost?


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
www.point.ro/andrei/" target="_blank">http://www.point.ro/andrei/



RaluD, David este la Grupa mica I. Teatrul de papusi vine cam odata pe luna la ei iar suma e modica, parca 2 RON/copil. Adica asta a fost anul trecut.
Emi la ce grupa e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

E la grupa mica III.
Dar oricum, sunt relativ colegi.
Sper sa fie totul bine, mie mi-a placut gradi, dar noi suntem la inceput. Orice impresii sau "tips & tricks" pe care mi le poti impartasi ar fi utile.

Emi spune ca ieri au fost la ei "niste copii mari, de la scoala" si le-au cantat si dupa aia "s-au dus inapoi la scoala de copii mari".


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
www.point.ro/andrei/" target="_blank">http://www.point.ro/andrei/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alma2006 spune:

quote:
Originally posted by RaluD

E la grupa mica III.
Dar oricum, sunt relativ colegi.
Sper sa fie totul bine, mie mi-a placut gradi, dar noi suntem la inceput. Orice impresii sau "tips & tricks" pe care mi le poti impartasi ar fi utile.

Emi spune ca ieri au fost la ei "niste copii mari, de la scoala" si le-au cantat si dupa aia "s-au dus inapoi la scoala de copii mari".


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

David face 3 ani pe 30 oct si la capitolul vorbit sta destul de prost deci de povestit nici nu poate fi vorba! Inca!
Eu ma bazez mai mult pe experienta din anii trecuti si pe reactiile lui! El comunica cu noi dar nu povesteste!
Daca ai vreo intrebare la care iti pot raspunde spune-o fara nici o retinere!

O zi buna!

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
www.point.ro/andrei/" target="_blank">http://www.point.ro/andrei/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silviamalik spune:

fetelor, sunt f. noua pe forum (da azi ) dar de 2 ani va urmaresc... (de cand am aflat ca sunt insarcinata)Acum David are 1,5 ani si caut o cresa pentru viitor.
Va implor sa spuneti ceva si despre gradinita "Primii Pasi" din sect.2 este f. aproape de mine.
parca Maya a inceput cautari strigente, dar nu am mai aflat la ce gradi s-a oprit? Maya, conceptele mele despre cum ar trebui sa fie o gradinita coincid perfect cu ale tale, si daca ai gasit una care sa te satisfaca, atunci te rog sa-mi spui si mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Hello, ce mai faceti, dragilor?

Chiar nu stie nimeni nimic despre "Primii Pasi"?

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayarna spune:

Chiar ma gandeam ca s-a cam abandonat proiectul...
O veste minunata este ca Mama lui Alex a gasit gradinita, se numeste Kinder Club si e noua. Doamne ajuta, ii doresc mult succes! Alte amanunte o sa le dea ea!
Ma gandeam sa ne transferam in alt subiect doar cu gradi particulare, pe mine doar astea ma intereseaza!

Eu am facut lista, dar inca nu e completa. Mai am inca de verificat ~ 20 % din ce exista.
Am analizat pana acum 79 de gradinite, ma refer strict la cele particulare.
Din aceste 79 ,
20 sunt cu bile negre serioase aici ,
35 au vacanta luna august, de Pasti si de Craciun,
5 au program pana la 13, 14 cel mult
9 nu primesc decat peste trei ani
11 nu mi-au placut mie doar din site
5 sunt asa si asa...adica sunt ok dar au mici probleme
raman patru :
Little One
Smart Kids
Marienkafer
Kinder Club
Din ele ultimele doua sunt deschise abia acum.
O sa revin cu amanunte cand termin de analizat tot ce pot gasi la registrul comertului.
Dupa 15 ocotmbrie plecam <<pe teren>>...
Atunci sa vedeti carcoteala !
Toate bune,





maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Fetita mea este la gradinita Little Giants, gradinita care pana acum nu m-a dezamagit.
Am vizitat circa 15 gradinite pana sa iau aceasta decizie si chiar credeam ca nu voi gasi ceva care sa-mi placa, pana am ajuns aici si am vazut ca este pur si simplu altceva.
Mergem aici de mai bine de trei luni.
Curatenia este impecabila, eu chiar nu stiu cum reusesc sa pastreze asa cu atatia copii, cand eu acasa cu unul abia fac fatza.
Activitatile sunt destul de bogate, in sensul ca fac chiar si dupa-amiaza activitati educative, nu doar pierdere de vreme pana vin parintii.
Imi place ca nu au tv (eu sunt cam impotriva), de fapt au unul, dar in sala de engleza, unde mai folosesc dvd-uri la ore. In rest, nu stau la cartoon, cum am vazut la alte gradinite.
Pe vreme buna ii scot in curte de doua ori pe zi si stau destul de mult, ii supravegheaza foarte bine si niciodata nu a venit fetita mea lovita, muscata, sau alte incidente de genul asta.
Mancarea este variata, primesc in fiecare zi raportul cu ce mananca si mi se pare foarte bine. La pranz le da si citronada facuta din apa plata, suc de lamaie si miere.
Pe raportul zilnic scrie si toate activitatile din ziua respectiva, plus desenul zilei pe care il primesc tot eu.
Activitati extrascolare au avut pana acum doar doua, asta in vacanta (vizite in Herastrau si la Zoo), dar am inteles ca ii vor mai plimba si vor merge si la teatru, sa speram ca asa va fi.
Numarul de copii de la grupa mica este 8, iar la mijlocie si mare 10. Programul este pana la 19:00. Locatia, Pta Victoriei, langa Sp. Grigore Alexandrescu.
Nu pot sa dau puncte, poate as fi subiectiva, dar pot sa spun ca este o gradinita care merita s-o treceti pe lista alba cu toata increderea.
Singura remarca, este destul de stricta in privinta regulilor de functionare (chiar si cu intarzierile), dar asta cred eu ca face sa mearga treaba bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayarna spune:

Anemona, spune-mi te rog, nu acolo este o scara periculoasa pentru copii ?
Iti multumesc foarte mult.
Toate bune,

maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Maya, este o scara, si eu am avut rezerve la inceput, dar sa stii ca nu urca sau coboara copiii singuri, am inteles ca totdeauna este cineva cu ei si ii ajuta. Am observat ca majoritatea gradinitelor au scari, deci am zis ca daca e sa se intample, se poate intampla oriunde, si nu numai pe scari. Totusi, in privinta responsabilitatii chiar nu as putea avea vreun repros.

Mergi la inceput