Clubul moldovencelor de peste Prut (27)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Buna fetelor,
Am fost, am fost!!!! Si ma simt super bine. Daca s-ar termina si tusea asta tare bine ar mai fi. DUpa asta am luat masa la un restaurant.

Davina, sa ne trimiti si noua poze dupa ce iti vopsesti parul. Eu m-am tuns saptamina asta.

Va pup pe toate, mergem la somnic. Noapte buna.


Nati si minunea din burtic 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Salut

Natalia mersi ca ai pus linkul la capitolul precedent ca nu il puteam gasi. Ce bine ca Vladut va fi cu Alex intr-o grupa. Din poza se vede ca sunt prieteni. Se vor ajuta unul pe celalalt.
Davina imi pare rau ca nu ai gasit la farmacie Avene, fetele din SUA am vazut ca cumparau tot din farmacii. Aveeno intradevar este altceva, e un produs canadian pe baza de griu, insa Avene e dermocosmetica pe baza de apa tern\mala din Franta. Dar ce ti-ai luat ca demachiant?
Lucia ce dragut, cercelusi stelute. Sa faci poze la ele. Dar faptul ca sunt din aur alb cred ca nu va atrage mare atentie la copii din jur ca sa-i smulga. Mie mi-ar fi frica sa-i pun cercei la asa o virsta de mica.
Mamanati cred ca e super la bazin, apa relaxeaza. Nu cumva inca mai esti racita de atuncea decind eu plecasem catre MD? Cam greu trece.
Olga vreau si eu sa merg la tara, la placinte coapte in cuptor, dar pina ce mai stam in oras caci cam s-a lasat frigul si noi suntem raciti.

Si noaptea trecuta am avut noaptea concert pina la 5 dimineata dar dornim pina la 11 dimineata. Cam greu Lucian se adapteaza.
Ce mi-a placut a afost faptul ca atuncea cind am ajuuns cu avionul din Budapesta in Chisinau nu mi-au controlat bagajele si nici nu a fost taraganeala de altadata. De la aterizare pina la intilnirea cu ai mei au trecut doar 10 minute. Vom vedea deacuma cum va fi la plecare :)

Va pup si va doresc o zi buna

Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)

Oare cit avem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Neata fetelor,
Eu iar am dormit pina la 11.
Da, Crinia, raceala mea de atunci se trage. Dar ma simt mult mai bine acum. Chiar pot sa zic ca sunt OK, dar mi-a trebuit exact 2 saptamini! Ma gindesc sa merg la eco sa vad daca e bine bebe, dar ma consult mai intii cu medicul meu. Acum vreau sa merg la patiserie sa ma intilnesc cu o graviduta.

Fetelor ce ziceti sa mai stabilim o intilnire, spre exemplu in weekendul asta. Crinia, tu cit mai stai aici? Poate poti veni si tu. Ma gindesc daca apuca Doroti intilnirea?

Pupicei,

Nati si minunea din burtic 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxy spune:

,Helooooo!!ce maI faceti dragutelor?eu uite sunt la munca dupa un week-end frumos.Carina bine ai revenit acasa tu si copilul,va doresc sa aveti o vacanta super si sa petreceti timpul frumos langa cei dragi,sunt sigura ca bunnicii sunt tare mandri ca au asa un nepotel frumushel,lasa ca ii trece in curand starile astea provenite din cauza fusului orar,un matur se resimte ,dar ce sa zic de un copilas mic.
Lilia,dar sa stii ca eu te invidiez ca ai asa un piciorus mic,mie mi-ar place sa il am ceva mai mic,dar de unde...eu port 39,dar bine ca si inaltimea imi permite,la 1.75.

Mamanati ce pofta mi-ai facut cu piscina maaama,eu nici nu mai tin minte cand am fost ultima data la o piscina sau strand in aer liber sau bazin,noroc ca mergem la mare in fiecare vacanta de vara,sa mai stau si eu prin prejurul apei,sai simt mirosul,hehe,ca de innotat nici pomeneala,cu toate ca sunt peste dupa zodie,nici pana la varsta asta nu am invatat sa inot,sper sa ma invat candva daca nu e prea tarziu.
Davina si eu cand aveam parul ceva mai scurt ma vopseam acasa, singura,(si ma faceam destul de bine,chiar imi placea),dar de cand il am mai lung ma duc la coafor,si totusi imi iau vopseaua cu mine,cumparata anterior,ca nici mie nu imi plac toate nuantele de la ei,si nici nu au multe de unde sa alegi,asa ca cel mai bine sa te duci cu vopseaua ta de acasa.
Nata mersi de urarile de sanatate lui Chris,acelasi lucru il doresc si lui Vladut,numai bine.
Apropo fetelor am fost duminica,ieri pe la biserica sa vedem de icoane,am vazut mai multe frumoase,si marimea de care vrem noi,am rugat-o pe doamna respectiva daca nu are icoane si cu Sf.Neculae sa ne arate,dansa ne-a aratat,noua ne-a placut si am cumparat-o imediat,insa...... acasa am examinat-o mai bine si cand sa vad acolo sus in colt era trecut Sf.ierarh.Vasile cel Mare,am zis ca numai noua ni se putea intampla asa ceva,acum stau si ma gandesc poate se mai spune si SF.Vasile cel Mare ,sau...hmm nu stiu,cert este ca nu am sa o duc inapoi,in caz de ceva o sa fie doi sfinti de cununie,voi ce ma sfatuiti?
pupici si o zi buna in continuare
TANYA

sirbu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tania21 spune:

Salutare fetelor!

Am citit ambele pagini din noul subiect, sunteti rapide, nu gluma! Si imi pare foarte bine sa va gasesc sanatoase si voioase!

Am avut vre-o citeva saptamini o perioada foarte incarcata, nici telefonul nu-l mai auzeam, acum mi-au mai dat libertate... Mama, da ce greu e printre straini... Parca nu e cine stie ce departe Kievul de Chisinau, insa cind ajungi in locuri unde nu cunosti practic pe nimeni intelegi ce dor iti e de patrie, chiar daca este un loc frumos si cit de cit civilizat unde ma aflu... Cine e plecat departe poate sa ma inteleaga

In rest - parca e totul ok si la mine, am cam "bolit" saptamina trecuta, caci au venit niste prieteni din Chisinau in vizita si am fost sa exploram orasul impreuna (apropo - poze!!! - http://pg.photos.yahoo.com/ph/tshtefanescu/my_photos), dupa care am ajuns acasa cu un git rosu si umflat, si am stat vre-o 3 zile la pat cu angina. Acum mi-a trecut.

Diana, am inteles ca esti urmatoarea din lista gravidutelor care asteapta bebe-ul sa se nasca, iti doresc o nastere cit mai usoara! Sunt sigura ca o sa treci de toate cele grele si o sa aduci o minune mica si dulce pe lume!

Celelalte fete - va doresc numai bine si voua si sper sa pot intra mai des pe aici. Macar cu voi ma pot simti mai aproape de casa Si... felicitari cu sarbatoarea de 9 Mai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

Buna moldovenci!
am venit de dimineata de la tara si am dormit pina acum, noptile astea doua nu prea somn.
Crinia bine ai venit in Moldova.
Despre intilnire, eu zic sa o facem miine ca toata lumea parca are liber(asta ca sa apuc si eu)
Mamanati de ce ma interneaza?Ca sa ma tina sub observare, da sper ca o sa fie bine totul si asa.
Alina(Davina)de umblat iaca umblu(mai ales dacami dai drumu in Metro), da al doilea punct stii de cind nu lam vazut... abia azi dimineata lam convins cu chiu cu vai pe sot, el se teme si nu vrea...asa ca in toata sarcina mai mult la suhoi paioc, da ultimile doua luni in genere nimic.
Nati tiam vazut flacau, deci la cresa, bravo ca sa insanatosit.
Tanea tu mai ai de gind sa mai dai cite un semn de viata?Poate ne zici cum acolo la tine.
Alionusca numai ai intrat si iar teai pierdut?
Lilia ce mai face scumpa de Amelia?Sa mai dat cu picioarele libere?
Rodica, da pe tine teo luat lenea de la pagoda ca nu mai scrii nimic?
Lucia super mincarurile tale si aranjarea de nota 10.Pune lincuri la site-urile de unde iai idei.
Violetic tu teai luat cu gimnastica, nu ai facut febra musculara?
Tanea(oxi) sf. Vasile cel mare e unul(pe 14ianuarie) da sf.Nicolai e cu totul altul(este unul in decembrie si altul acum pe 22mai), hramul casei noastre tot e la sfintul Nicolai de vara, ca sa iai icoana tre sai intrebi pe fini dintii ce hram iau ei, si dupa iai icoana, nu pot fi doi sfinti de cununie.
Olga ma bucur ca ai petrecut timp frumos la tara!
Cristina ce ne mai zice?
Da Aliona(Gazea) nu mai intra?
Eu am fost la tara ca a fost hram la nanasa(sf.Gheorghe), si zic ma duc poate sa gindi asta mica sa iasa da ea ioc, nu vra si gata, ii place acolo la mamica, doar ca mamica e superobosita deja.


doroti_5 39+ cu Natalita-Elena
evolutia bebe
foto mami pina la bb si dupa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxy spune:

Diana(dorothy),mersi foarte frumos de explicatii,muahh,bine ca m-ai luminat,hehe,eu chiar nu stiam ca nu ai voie cu do sfinti la cununie,vedem ce facem,poate o schimbam,dar daca nu se poate atunci luam alta icoana,mersi inca o data,paaaaaaaaaaaaaa

o zi buna!!
Tanya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

Tanea nu e bine sa intorci o ocoana, se zice ca e semn de la Domnu, mai bine lasatio tie, daca e sfintita puneo direct pe perete,daca nu sfintesteo si inainte.Sf Vasile este ocrotitorul copiilor, daca nu ma insel.

doroti_5 39+ cu Natalita-Elena
evolutia bebe
foto mami pina la bb si dupa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Tinem pumnii stransi pentru Vladut, ca sa se adapteze cat mai usor la gradinita.

Corina, ma bucur ca ati ajuns cu bine. Pupici lui Lucian, lasa ca se adapteaza el. Cat ziceati ca stati? Macar reusiti sa va bucurati de adaptare? sau o sa trebuiasca sa va intoarceti si sa o luati de la capat in Canada?

Tania( Tania21) te inteleg perfect ca te simti printre straini acolo. Si la mine a durat ceva timp pana m-am obisnuit aici si am inceput sa ma simt aici mai bine decat acasa( in Moldova adica)

Tania( Oxy) eu nu prea stiu cum e cu sfintii, dar eu zic sa va pastrati icoana voua. Poate asa a vrut Dumnezeu: sau sa aiba finii vostri hramul sf Vasile, sau sa aveti pentru voi in casa.

Alina, arati suuuuper. M-am uitat de cateva ori la pozele voastre cu Alex si te-am admirat cat de bine arati.

Diana( Doroti) iaka pe noi punctul doi nu ne speria [:P]. Nu am facut nici o pauza, pana in ultima saptamana.

Nati, super ca te duci la bazin. Eu stiu sa inot, dar nici nu stiu de cand nu am mai fost la bazin/strand/mare.



Eu sunt tare suparata ca Amelia e bolnavioara, tuseste tare si ii curge nasul. Cum stranuta o si aud strigand:"mucii-mucii". Bineinteles ca pana ajung la ea ii intinde pe fata, asa ca trebuie sa fiu pe faza. Am inceput cu un sirop de tuse homeopat si miere cu propolis. Mai continuam si cu altele, sper sa scape cat mai repede ca e tare maraita si apatica, nu e Amelia noastra.


Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)



Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Salutare,

Treaba cu cresa a decurs nesperat de bine. Dupa ce l-am schimbat dimineata si l-am lasat in grupa, am plecat imediat. La ora unu, cind am venit sa-l iau, l-am gasit ajutind pe una din asistente sa stringa scaunele, foarte gospodaros. Asistentele mi-au spus ca dimineata Vlad a plins foarte putin, si in general s-a comportat extrem de bine pentru un copil care a mers pentru prima data intr-o colectivitate. Mi l-au laudat ca e cumintel si ascultator, si ca maninca singur destul de bine ce mai, nu mai pot de mindrie, ce baiat am! Totusi ma astept ca miine sa plinga la despartire, azi dimineata nu si-a dat seama ce s-a intimplat decit abia dupa ce am plecat noi de linga el, pe cind miine va sti precis unde merge si ce se va intimpla.

Tania, frumoase locuri ai vazut in Kiev, da-s cam putine pozele!

Fetelor, intilniti-va neaparat, poate da Dumnezeu si va fi o vreme miine sau in we.

Lilia, te inteleg prin ce treceti, tocmai am incheiat si noi acest capitol. Multa sanatate Ameliei!
Sa stii ca nu am uitat de poza cu pantofii, sper ca nu ai uitat nici tu .

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput