Clubul moldovencelor de peste Prut (27)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helga spune:

Salutare moldovencelor.

Lucia, tare frumosi cerceii. Ce fel de piatra e?

Si eu cred ca ziua Victoriei e o mare prostie. Victorie asupra ce? Asupra prostiei? Crimei? Of, nu vreau sa comentez, dar rusii astia ma scot la hat!!! Asa ca mai bine sarbatoresc ziua Europei!!!

Fetelor, m-o apucat alergia. Este cineva in tema??? Daca da, uitati o postarea a mea la un subiect legat de alergie, poate ati sti raspunsul "De bine ce am facut curatenie generala in casa, de un timp in coace eram foarte bine, ieri seara, dupa ce am fost la sala de sport, cum am intrat in casa, s-au inceput: stranuturi dupa stranuturi, de mi se intorcea sufletul, nas infundat,etc. toate simtomele de acum un an. De obicei luam un SUPRASTIN si in citeva ore eram bine. Acum insa am o mare dilema. Sper foarte mult sa ramin insarcinata luna asta, si mai am citeva zile pina ce voi afla sigur. Pina atunci nu stiu daca luind o pastila de suprastin voi face ceva rau bebe-ului, in cazul in care el deja este in burtic ;) Stiti ceva de efectele acestei pastile? Eu nu mai am prospectul de la el sa citesc inca o data mai bine. Va rog un sfat, caci mor de stranut si nu stiu ce sa fac, sa iau pastila sau mai bine nu."





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

alincik bun venit ,si sa obtii viza unde iti doresti.
Cornelia felicitari pentru frigider .
Lucia tu vrei sa faci adevaratul Napoleon francez din foietaj ?eu cred ca o sa incerc nu stiu cind un "mokrii napoleon"
Aliona ce mai e la tine ?Amedeo ce mai face ?
Rodica iaka acum chiar ma duc la nani


Alina si printesa Deanna 09.09.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

Lucia, tare frumosi cercelusii, eu tot din astia as cauta daca as avea o fetita . Cit priveste recetele eu credeam ca le trimiti pe toate (ultimele bucate), las ca trimit email.
Nata, bravo p/u asa baiat curajos si ne-plingacios! Eu plingeam la gradinita doar daca era educatoarea cea rea cu schimbul...
Nati, nu mai pomeni de bazin, ca eu mor de dorul lui! Tu cum te mai simti? tot aglomerata la serv?
Alinka, si nasii tot zic ca se vor muta in Chisinau, cu toate ca s-au aranjat bine acolo... Asa ca te inteleg! Bafta in luarea deciziilor, oricare ar fi ele!
Alincic, bine ai venit! Bafta la vize! Eu am copilarit si toata tineretia mi-am petrecut-o la Ciocona, pentru mine e cel mai frumos sector. Si acum daca as avea optiunea sa ma mut, m-as muta la Ciocana! Ai 3 copilasi sau eu n-am inteles bine?
Rodica, unde ai gasit atunci migdale? Si mie sotul mi-a adus lacrimioare, iar mamica liliac (ai nostri sint mici inca)...
Violeta, ca sa te consolez sint si eu azi la scirbici, insa m-am trezit cu asa o dispozitie super (sper sa nu reuseasc animeni sa mi-o strice). Bravo si p/u ambitia de a face sport acasa. Si eu faceam o perioada, cind nu reuseam din cauza programului sa ajung la aerobic - n-o faceam p/u slabit, dar asa p/u a-mi mai dezmorti oasele... Iar acum simt f lenesa... Dieta da cele mai bune rezultate cind e combinata cu sport! Asa ca persevereaza si vei reusi!
Lilia, multa sanatete Ameliei! Si mamica evita antibioticul, asa ca bine faci!
Alina, ce bine ca v-ati facut abonament la zoo! Probabil tu ai scris recetele la mocha, insa eu am fost cam cascata. Poti sa mi le trimiti pls? Tie ti-au placut cum au iesit (la gust ma refer)?
Diana, iti tin pumnii sa fie totul bine! Mi-a placut ca aveti ograda spatioasa - la noi e la fel, taticu a insistat s-o facem sa incapa 6 masini + 1 in garaj ... Si gratarul seamana cu cel pe care il folosim noi... Si ce bine e la natura! Si noi am stat mai mult pe afara de Pasti, kiar si aseara am stat afara! F frumoase poze! Vazind poza cu cirnati de casa, mi-am adus aminte si le zic fetelor din Chisinau. Noi cumparam cirnati de genul asta cruzi de la o cirnatarie si ii facem la gratar - sint f gustosi. Taticul meu e innebunit dupa ei... Daca va intereseaza ziceti si va dau adresa Mi-ai facut si mie pofta de clatite cu brinza. Cred ca o rog pe mamica sau bunica sa faca cit mai curind ...
Tanea, ce frumos e Kiev-ul! Vreau si eu! Bafta acolo si ai grija de tine!
Fetelor, daca am uitat sa raspund la vreo intrebare sau mi-a scapat ceva, spuneti fara pik de jena!

P.S. am scapat faza cu epilatul, eu ma faceam pe picioare cu crema inainte, insa deja ma saturasem + plus ca nu mi se parea kiar super, iar de vreun an incoace mi-a luat sotul epilator Braun cu atenuare de durere (nu tin minte modelul) - e alb cu albastrui aparatul. La inceput ma pisca putin - insa nu e dureros! Eu cind cautam ce model sa-mi iau, mi-a zis o prietena ca chestia asta cu gheata e de aburit clientii - nu prea are efect... asa ca am optat p/u Braun si ma simt f multumita. Si eu sint f sensibila la durere si n-as suporta sa-mi cauzeze altcineva aceasta durere. Insa cu acest epilator totul a devenit f simplu p/u mine!

lia_c
Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Tatiana - imi pare rau ca esti cam dezamagita de oras. dar cauta si tu sa vezi doar prtile bune .

Olga - inprimul rind, tin pumnii sa fie ceva cu ochi.
cu parere de rau referitor alergie si pastilei nu pot sa ic nimic, poate mai bine suni un medic pentru consultatie.

cercelusii sunt din aur alb (platina), dar piatra/stecla nu stiu din ce e. i-am gasit foarte greu, erau doar cu diamante/briliante. cind am rugat sa ne dea ceva simplu nici nu am intrebat ce material e.



-------------------------------
Bucate
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

"...va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum si la scoala tot nu ma duc!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

Olga, cit priveste alergia nu pot sa-ti recomand nimic, insa intreaba in farmaciile mai mari, gen Felicia sau Familia Ta, poate au ceva homeopat... Tin minte ca am vazut reclama la ceva, insa daca acest domeniu nu ma intereseaza n-am memorizat ce...

lia_c
Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Lucia piatra cred ca e zirgonia ,seamana mult cu diamantele si la fel de tare straluceste.Mie sincer mi se pare ca straluceste chiar mai mult decit diamantele .
Azi am vazut la magazin un bebe mexican de 1-2 luni cu bratara de aur groasa.Vedeam eu aici diferite bijuterii pentru copii dar nu ma gindeam ca le cumpara parintii si la sugari :-)

Alina si printesa Deanna 09.09.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Cornelia - ok, astet mailul cu cererea recetelor (vezi sa fie oficial ).

Alina - eu nici nu accept alt fel de Napoleon in afara de asta.
Plimbare placta in gradina zoo.

-------------------------------
Bucate
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

"...va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum si la scoala tot nu ma duc!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tania21 spune:

Lucia nu ca sunt dezamagita, dar am dat de greutati trainf aici singurica - ceea ce era de asteptat de fapt, de asta poate imi apare totul in asa culori. Sper sa ma obinsnuiesc, si cum spui tu sa vad doar partile bune, daca nu - vin acasa...

Cornelia in vizita e super-bine, ai ce vedea. Apropo, tu mai lucrezi? Eu imi inchipuiam ca, cu serviciul nostru, ar fi bine sa renunti o perioada. La serviciul trecut o fata a plecat imediat in cocediu de maternitate dupa ce a aflat ca e insarcinata. Cit despre frigider - super buna alegerea. Aici marca asta se reclameaza mult si e foarte populara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Alina - cred ca ai dreptate in privinta pietrei, foarte are luceste. Am luat cerceii din Gold City, era plin cparinti cu copii, psinte-ca le cumparau zestre. Mie una nu-mi place juterii la copii mici, in afara de cercei la fetite, insa aici am vazutca impodobesc copilul cu fierarae din cap pina-n picioare, nu-mi pare deloc frumos, mai ales daca cu aur galben.

Am cadou lantujel si cruciulitalita, lantujel si iconita toate pentru fata, dar nu stiu daca le v-a purta cindva, eu stiu ate cind o sa creasca si o sa-i plca sa se mai "modniceasca" .

-------------------------------
Bucate
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

"...va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum si la scoala tot nu ma duc!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violetik spune:

Da' chiar harnicute sunteti azi!
Tania, chiar te rog sa-mi dai un pm cu adresa si num. de tel. a doamnei. O sa incerc pt inceput la picioare nu cred ca o sa pot si in zona bikini. Plus ca sunt si rusinoasa de felul meu .
lia_c de unde ati luat frigiderul? Eu de obicei luam aparatele electrocasnice de la Maximum, pina a aparut metro si mi-am dat seama ca mai eftin ca la ei nu e nicaieri in ch. De-acum de vre-o 2-3 ori m-am ars si am inteles ca de fiecare data sa merg la ei. Robot am si eu unul Braun nu tin minte cifrele, insa stiu ca sunt 2 modele asa, unul cu doar un vas mare si altul cu 2 vase in parti. Al meu e al 2-lea model mare. Are 33 functii si sunt super multumita de el, doar ca nu se spala singur. Sper ca in viitorul apropiat sa-mi iau si masina de spalat vasele. Cred ca intelegi despre ce robot vb eu acum ( de vreme ce ai vazut atitea roboti)
Epilatorul il am deja de vre-o 3 ani ( inca din Franta mi l-am luat) si nu-l puteam folosi, de asta ma gindeam cum sa fac ca sa-l utilizez.
Ai udat frigiderul? Caci altfel nu functioneaza!
MamaElei, dupa cum arati tie nici nu-ti tre' mult sport! Cum la mare in Bulgaria? Eu nu am fost niciodata la mare. Am fost doar asta iarna la ski in Pomporovo, de anul noul. In turcia nu ati fost? As vrea sa stiu o comparatie dintre acestea 2. Ma gindesc sa mergem anul asta la mare in Bulgaria, sotul vrea insa iarasi in Turcia. Mi se pare ca in Bulgaria service-ul e mai bun nu?

Merci, fetelor de sustinere, cred ca fara voi nu mai gaseam vointa necesara ca sa continui cu aerobica

Mergi la inceput