Clubul moldovencelor de peste Prut (27)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Violetik spune:

Ete, numai m-am dus eu la culcare si voi ati inceput a scrie fara mine.
Davina, cred ca si una si alta. Tonifiaza si arde calorii ca nu degeaba ma dor pe mine muschii. Si observ ca mai usor se dau jos chilogramele. Mi-am pus si eu ca scop ca pina la 1 iunie sa ajung la 54 kg, adica minus 4 kg in 3 saptamini si sper sa reusesc.
MamaElei, nu fac in fiecare zi, peste 1.
Lilia, sanatate voua!!
Lucia , o sa se primesca tortul cela numai decit. Si atunci sa nu uiti sa ne servesti cu cite o feliuta virtuala. Acesta sigur nu ingrasa!

Azi is la scirbici. Si ma simt cam plictisita. Voi ce faceti azi?
Ati vazut cit de tare a crescut cursul euro?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

'Neata .
Rodica din pacate nici eliberatorii si nici invadatorii nu au fost buni .Imi pare rau pentru strabuneii tai .La mine bunelul a facut armata la romani, in Constanta si dupa a trebuit sa lupte impotriva lor
ei da ce poze frumoase am vazut la tine ..in ce tara v-ati odihnit ? mi-a placut cum ati mobilat dormitorul in stil modern .
Lucia imi pare rau ca nu ti-a esit Napoleonul .Dupa ce receta l-ai facut ?eu azi am facut triunghirile tale cu cocos si tare bune au esit .Nu cred ca mai ajung sa le pozez .Mersik de receta.Foarte frumusei si originali cercei i-ati cumparat Laurei.
Lilia multumesc de lamuriri.Mama imi disfunda nasul cind eram mica deasupra la o cratita cu aburi si cu o patura in cap ,imi curgeau si mucii citeodata in apa hihi .Ma bucur ca Amelia are dispozitie de joaca-semn bun .
hai ca iarasi m-am intins...
pa


Alina si printesa Deanna 09.09.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alincic spune:

Buna fetelor,va multumesc pentru invitatie,eu sunt noua si pe forum dar si in folosirea calculatorului,am si poze dar nu stiu cum sa le insertez...?
Noi traim in Chisinau,dar ne pregatim p/u un interviu sa putem pleca in SUA,Sa dea Domnul sa mearga totul bine.
Am vazut ca mai sunt fete din ianuarie,eu sunt nascuta pe 6 ian1980
Va doresc la toate o zi frumoasa si plina de bucurii.
inca ceva,
noi am luat la copii incaltaminte de la ORTOPEDIA,este buna chiar si pentru corectia mersului si p/u picior plat,...asa au racomandat-o,
pretul e de 400 lei perechea,sunt si mai ieftine un pic,dar de la alt producator.


tre sa plec ca mamaninca acus pe mine copiii,
este cineva de la CIOCANA ?


Alina Chisinau
Sami,Evi,Lori,si taticul nostru drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violetik spune:

Alincic, bine ai venit printre noi!! Eu sint de la Ciocana. Tu de pe unde?
Bafta cu plecarea in SUA!!! Esti foarte curajoasa! ( cit si celelate fete), eu nu as putea pleca din tara, cred ca-s prea atasata ( patrioata, ce mai )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Alina - iata www.citykitchen.ru/forum/index.php?showtopic=733&view=findpost&p=76058" target="_blank">receta dupa care am incercat sa fac torta.

Alincic - bine ai venit. Sa va ajte Dumnezeu sa ajungeti nde doriti.

-------------------------------
Bucate
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

"...va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum si la scoala tot nu ma duc!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Alina, da tu nu ai somn?
La mare am fost in Nessebar, Bulgaria, dormitorul din poza e camera in care am stat. A fost foarte frumos si ne-am simtit bine.
Alincic, bun venit la noi si sa dea Domnul sa obtineti viza!
Si eu am luat pt Paula incaltaminte da la ortopedia.



Rodica si PAULA (02.09.04)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

Salutare
Si felicitari intirziate cu 9 Mai, cu ce sarbatoare va place mai mult! Eu sint pentru comemorarea celor care nu mai sint printre noi din cauza razboiului, nu p/u Victorie... caci si buneii mei au fost trimisi in Siberia (2), iar cealalta bunica si cu strabuneii, daca nu ar fi trait prin paduri citeva luni, nu ar fi scapat de Siberia...
Noi am fost f full, iar ieri am avut si un pik de oaspeti. Au fost verisoara mea cu sotul si ne-au invidat la nunta pe 27 mai, din partea nasului... Acum sint disperata unde pot gasi ceva rochite dragute p/u nunta si p/u situatia mea! In rest mamica cu sotul au sadit o groaza de flroi si inca n-am terminat de sadit lalelele de al nana mea . Dar sa le arunc mi-e mila, le-as da la vecini - insa au si ei destule, de nu mai stiu ce sa faca!
Am probat ieri hainele de vara si spre surprinderea mea - aproape nimik nu ma incape sau daca ma incape - ma deranjeaza... Si eu care credeam ca o sa ma incapa, deoarece eram cam largute anul trecut... mda
Vreo citeva zile am umblat ca disperatii prin toate magazinele de tehnica - cautind frigider. Deja cind ne-ma hotarit la model - nu mai gaseam exemplare "available", ca toate erau cumparate sau rezervate... Pina la urma am gasit si luni am asteptat cu sufletul la gura sa nu-l livreze. De incapea in masina il luam direct atunci din magazin . Sotul nu avea rabdare sa-l punem in priza si sa mutam totul din celalat frigider (in curind il vom da bunicai) - dupa ce l-am asezat la locul lui - trebuie sa stea vreo 3 ore ca cica sa se aseze uniform lichidul din el (nu stiu care ?!) si inca vreo 3 ore dupa ce l-am pus in priza ca sa ajunga la temperatura normala... Acum in sfirsit sper sa-mi incapa toate! E No Frost - asa ca nu va trebui sa ma chinui cu inghetatul si dezghetatul...
Duminica cazind in culmea disperarii ca nu gaseam frigider - mi-am luat robot de bucatarie ... Bosch 800W... Ceea ce mi-a placut ca toate uneltele lui sint din metal puternic si poti sa mai cumperi separat daca vrei si pretul era f bun ~ 100$. Mi-a mai palcut un Philips de 1000W, insa ala costa la ~ 200 Euro... Asta care l-am luat eu framinta pinala 1 kg de faina + ingrediente... Inca nu l-am probat - ca n-am avut timp, insa prima reteta care imi sta in minte e cheese cake-ul Nataliei (brinza o voi marunti la robot ca sa iasa asa fina ca la voi ) Mi-a inspirat incredere si mi-am zis ca daca voi vrea mai tirziu super functionalitati i-l voi pasa mamicai pe acesta
In rest m-am simtit binishor, dimineata stateam mai mult in pat, sotul se ocupa de micul dejun, am mincat multi cartofi fierti (stiu ca ingrasa, insa ii tolerez bine), mi-am mai deschis o multime de conserve de vinete - cred ca nici intr-un an nu s-au consumat atitea ca acum...
Va scriu un pik mai tirziu la fiecare in parte

lia_c
Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Lucia, imi rau ca nu ti-a iesit tortul! Faci altul? Care?
Cornelia, ce bine ca ai aparut! Ma bucur ca te simti mai bine si felicitari pt achizitii, sa va tina!
Vio, oricum esti bravo! Eu fac o data... la jumate de an



Rodica si PAULA (02.09.04)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Cornelia - imi pare bine ca deja revii la normal. Feliciari pentru cumparaturi, sa le stapinesti sanaoasa.

Rodica - o sa mai fac odata upa aceeasi receta.

-------------------------------
Bucate
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

"...va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum si la scoala tot nu ma duc!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tania21 spune:

Neata harnicutelor!

Stau sub umbrela, ca la ukraineni ploua si e un frig de zici ca e noembrie, nu mai. Felicitari intirziate cu marea sarbatoare de 9 mai, a fost cineva la memorial, apropo?!

Aici a fost multa lume, dar eu nu prea am avut chef, m-am plimbat prin parc cu un baiat de la servici si am fost la film.

alinka dar tu cind ai fost in Kiev ultima oara? Ti-a placut? Unde ai stat?

Eu am fost prima oara aici in decembrie, chiar inainte de Craciun, si mi-a placut tare mult, atunci imi parea ca tot Kievul e alcatuit doar din strazi de genul "Hreshatik" si magazine si cluburi scumpe. Acum ca stau de mai bine de o luna aici am inteles ca e un sat mare ca si Kisinaul, mai ales pe la periferii. Doar in centru e ceva mai multa civilizatie si o scumpete peste tot de nu te tine buzunarul.

Violeta intrebai de epilare. Eu ma "radeam" cu lama tot timpul, pina cind am iteles ca pielea imbatrineste mult mai repede din cauza asta, si am trecut la epilare cu ceara. E destul de dureros prima oara, insa dupa asta te deprinzi si poti sa arunci linistita lama la gunoi. In Chisinau aveam o doamna la care mergeam la domiciliu si imi facea procedura super atent. Cu 100 lei scapam de TOT parul nedorit, inclusiv bikini, si toate celelalte portiuni. Daca te intereseaza pot sa-ti dau adresa si telefonul ei. Problema e ca am venit aici si, cu toate ca imi dadeam seama ca o sa fie mult mai scump, tot nu-mi imaginam ca o sa dau 20 $ doar pentru epilarea bikini. N-aveam incotro... piciorusele mi le-am facut deja singurica acasa...

Cam astea sunt noutatile,

Diana tu cum te simti???

Mergi la inceput