Fetele din America (72)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

quote:
Originally posted by Nedda

Apropo de doctori si medicamente, voua vi s-a prescris antibiotic in scop preventiv? Fiica-mea a avut o infectie urinara pe care am tratat-o dar acum i s-a prescris iar antibiotic, cica sa previna aparitia unei noi infectii... Ce fac? Ii dau antibioticul ca pe snack???


Daniela si papusa LARA - 7 aprilie 2004



io nu's medic, dar din cite stiu si chiar la infectii urinare, bacilul devine rezistent la tratament la un moment dat (sau ma rog, poate deveni). Asa ca sa-i dai din start antibiotic, inainte sa apara infectia, mie cel putin mi se pare ca nu-i da decit ocazia sa devina rezistent, as zice chiar sa-l "inviti" la asa ceva!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

quote:
Originally posted by nematics

quote:
Originally posted by Nedda

Apropo de doctori si medicamente, voua vi s-a prescris antibiotic in scop preventiv? Fiica-mea a avut o infectie urinara pe care am tratat-o dar acum i s-a prescris iar antibiotic, cica sa previna aparitia unei noi infectii... Ce fac? Ii dau antibioticul ca pe snack???


Daniela si papusa LARA - 7 aprilie 2004



io nu's medic, dar din cite stiu si chiar la infectii urinare, bacilul devine rezistent la tratament la un moment dat (sau ma rog, poate deveni). Asa ca sa-i dai din start antibiotic, inainte sa apara infectia, mie cel putin mi se pare ca nu-i da decit ocazia sa devina rezistent, as zice chiar sa-l "inviti" la asa ceva!!



Asa am zis si eu. Si ma gandeam ca nu iei antibioticele ca pe vitamine.

Daniela si papusa LARA - 7 aprilie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Am ajuns si noi acasa...
DAvid e bine, nu a mai vomat, ba chiar parca nu mai are nimic...a mancat binisor si de toate (si capsuni) si saracul a suportat cu bine drumul de 5 ore cu masina...
Ba am vazut si niste crocodili la un popas si acum numai de asta vorbeste...

Nu stim sigur daca mergem si noi maine...va dam de veste...
Xela voi ati fost???

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela29 spune:

Sanzi, tare ma bucur sa aud ca puisorul vostru e bine.
Noi am fost azi in Fort Lauderdale, am ajuns acolo pe la 10am, era suuuper aglomerat. Am parcat inainte de pod, dar cu greu ne-a lasat inima sa dam $15.00 pe parcare. Desigur ca am mers pe jos pana pe plaja, acolo, inainte si inapoi pe trotuar, ca nisipul nici nu se vedea de atatea umbrele si prosoape.
A fost foarte frumos, insa mai mult am admirat "poporul" decat avioanele. Caldura mare, aglomeratie multa, tarabe cu toate minunatiile si mancarea aferenta. Nu mi-a placut paharul de bere care a costat $5, insa familia s-a declarat multumita de ziua cu adevarat obositoare. Daca vreti sa mergeti, plecati de dimineata (sa ajungeti acolo inainte de 9am) ca altfel nu mai sunt locuri pe plaja si admirati totul din mers.
Spectacolul incepe dupa 10am si e destul de impresionat pentru copii. Nu uita palariile, restul protectiei solare (cat mai multa) si incaltaminte confortabila (mers si plaja).
A fost o experienta interesanta, placuta, desi obositoare si nu imi pare rau ca am fost. Distractie placuta, orice alegeti sa faceti maine !!!


... words are tools...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Fetelor,

va rog frumos cititi aici

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=6&TOPIC_ID=74837#1666667

la 40 cu + si -

unde am postat intimplarea de azi cu politista si Puccinni!! N-o mai copiez si-aici ca nu mai are farmec!!! Da va rog eu mult dati o tura pe la lunk!!

Asa ceva!!

de miine jur ca nu mai ies din birou pina plec la obor, prea multe patanii in scurt timp!

PS: da' daca mergeam prin oras cu 55 in zona de 35 si din fata venea politia in masina credeti ca m-o fi prins?? Ca asa am patit la-ntors..

adica daca m-o fi pozat vreau sa spun... ca e simbata seara si eu cu gindul la canioane am uitat ca-s in oras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

nematics nu stiu de ce te sochezi nu stii ca ai mai bine pregatiti au cele mai mici salarii din america ? politistii si .....imigrantii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

eu cred ca nu te-a pozat, nu ma-ntreba de ce, ca-mi da cu eroare de nestiinta, dar am asa... un feeling...
altfel gaseau ei pe cineva care sa vina din sensul care trebuie si sa te traga un pic de urechi.

fetelor, mi-ati adus aminte de show-ul aviatic din fort lauderdale, eu am ramas cu niste dureri de gat fenomenale de acolo, tot zgaindu-ma la cer; in anul urmator, am gasit loc mai bun, direct pe jos, cu fata-n sus. si da, sunscreen cat cuprinde, daca nu facem cancer de la soare, macar sa avem pe ce da vina. :-)

michelle, sa stii ca n-am facut humus (nematics, mai departe), atata l-am intrebat pe nenea de la magazinul cu pricina despre ce are prin toate borcanele si frigiderele, ca am uitat o sacosa acolo. data viitoare promit sa ma indrept.

ruxi, eu bulbii i-am lasat acolo si au facut si in anul urmator, fara sa-i mai scarman deloc; bine, in afara de aia secerati de betele juniorilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

sa stii ca eu am facut in ziua aia ca m-a intrebat barbatu-mio ce am avut de discutat asa scurt la telefon. si cand i-am zis ca era vorba de reteta de humus s-a tinut de capul meu ca vrea si el. noroc ca aveam niste boabe gata fierte in congelator. oricum pt viitor cele mai ieftine ingrediente le gasesti la magazinele indiene.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Multumesc Nedda si Lexi. Las bulbii in pamant deci.

Sanziana, ma bucur ca David e bine din nou. Se mai intampla la copilasi.

Iuliana, drum bun catre Romania. Deci o sa ramai acolo definitiv?

Io ieri am dat cu grebla si cu seminte in curtea din spate (care e al dracului de mare cand te apuci sa muncesti la ea) si acum am o durere de spate de nu se poate. N-am mai apucat sa pun paie deasupra, trebuie sa pun azi. Parca in veci nu se mai face peluza asta ca lumea, ma chinuie ingrozitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Lia, poate te ajuta daca cumperi un www.hardwarestore.com/media/product/156091_front200.jpg" target="_blank">spreader ?, ma gandesc ca e mai usor.
Eu nu-s buna la agricultura neam, acu' cateva saptamani a inchiriat o masina de greblat iarba si dupa aia sa dea cu ingrasamant si s-o ude...ei, si a iesit o gramada de iarba uscata si cica sa ajut si eu sa strang in capite mici:))) si el sa puna in saci...dupa 15 minute eram fleasca de transpiratie si n-am mai fost buna de nimic pe toata ziua. Am zis, sorry, cu toata bunavointa da' io nu pot:))

Oana_B

Mergi la inceput