Fetele din America (72)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

poate sa faca insolatie chiar si cu sapca pe cap? ca am exagerat un pic cu statul in soare dar a avut sepcuta pe cap ca si eu m-am gandit la asta...
Dar nu apar si frisoane???

Poate sa aplece capul, dar ma sperie ca plange de dureri de cap...azi dimineata plangea efectiv ca il doare capul, si acum la fel..


Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Poate totusi ai exagerat cu soarele....eu zic sa te gindesti si la asta...
Sanatate!

As dormi mai putin, dar as visa mai mult, intelegand ca pentru fiecare minut in care inchidem ochii, pierdem saizeci de secunde de lumina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Bineinteles ca poate fi insolatie! Cu dureri de cap si voma... Si ce daca a avut sepcuta pe cap? Doar soarele l-a batut in rest, nu? Da-i d-ala de zic fetele ca e ca Pedialyte. dar inghetat si Tylenol si fuga la urgenta, ca deja-s cam multe ore si nu-i de gluma!

N-o sa va ia nimeni pielea de pe voi. Ori aplicati pt. o health insurance "de stat" pt. copil si va va acoperi si retroactiv vizita actuala de la urgenta, ori va intelegeti cu spitalul la niste rate-ceva, sau, daca insistati cu multe telefoane dupa aceea (ca nu aveti suficient income, etc), scapati de toata factura! Si astea nu-s povesti din auzite, ci din intimplate aici!

Succes si fuguta la spital! Sanatatea e mai importanta decit banii!




Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Noi 3, cu Raluca in burtica
Santa Monica, Ontario Mills, Huntington Beach
Poze noi - Martie 2006
Excursie la Temecula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Si eu zic la fel....insolatia apara cind sistemul de termoreglare nu mai poate face fata...ca urmare a expunerii prelungite la temperaturi ridicate...

As dormi mai putin, dar as visa mai mult, intelegand ca pentru fiecare minut in care inchidem ochii, pierdem saizeci de secunde de lumina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Am iesit un pic afara, i=am dat Tylenol si si-a mai revenit...adica nu a mai vomat, a mancat vreo 4 pachetele cu cate 5 biscuiti, si nu il mai doare nimic...ba chiar a si mers pe jos si s-a jucat...

Apa nu prea a vrut sa bea, sau sa manance altceva...

Sa vedem cum va fi si in seara asta...

Ma gandesc ca totusi daca ar fi fost insolatie ar fi debutat cu durerea de cap, si nu cu durerea de burtica (aseara inainte sa adoarma si sa vomite a spus ca il doare burtica...dar nu prea am luat-o in serios ca mai spune asa cand ii vine kaka)...

Daca nu mai vomita in seara asta, ii introduc alimentele treptat...daca da, mergem la urgenta...

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Bine ca e mai bine puiul. Sigur-sigur n-o sa-ti poata zice nimeni pe neve, normal! Ziceai ca nu are diaree si durerile de burtica in acest context nu sint semnificative. Mai ingrijoratoare era voma la orice, asta insemnind deshidratare, uneori chiar rapida.

Kim are dreptate, insolatia este supraincalzirea organismului prin depasirea capacitatii de termoreglare a acestuia. Lichide dulci si reci (dar nu chiar cu gheata) sint cel mai eficace remediu. Dar daca el voma tot timpul...




Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Noi 3, cu Raluca in burtica
Santa Monica, Ontario Mills, Huntington Beach
Poze noi - Martie 2006
Excursie la Temecula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

In noaptea asta a fost mai bine...a mai vomat o data, dar mai degraba a fost o refurgitae..
El nu a vomat mult...doar putin dar nu mancare, ci un lichid galben...
Acum e bine...febra nu are, nu il mai doare nimic...
Doamne Ajuta!!!

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

Adrienne, las' ca mai bine tai tu iarba decat sa dai ca mine $40/saptamana pentru chestia asta. Ma usuca de bani lawn-ul asta!! Eu ma gandeam sa ma apuc eu de 'sporturi' d'stea extreme si sa-mi tai iarba singura desi habar n-am cum se tine lawn mower-ul de coada. :)


Lia, eu am doar lalele si branduse si le las tot timpul in pamant...

Sanziana, sanatate lui David!

Daniela si papusa LARA - 7 aprilie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

Apropo de doctori si medicamente, voua vi s-a prescris antibiotic in scop preventiv? Fiica-mea a avut o infectie urinara pe care am tratat-o dar acum i s-a prescris iar antibiotic, cica sa previna aparitia unei noi infectii... Ce fac? Ii dau antibioticul ca pe snack???


Daniela si papusa LARA - 7 aprilie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

SINZI,santate multa lui David!...bine ca e mai bine acum....drum bun va doresc!






Mirela si Robert Cristian(19 octombrie 2004)
http://community.webshots.com/user/crismir100
http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 1 anisor AICI

Mergi la inceput