fetitele se nasc mai devreme

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aury1979 spune:

Eu am nascut-o prin cezariana pe bubulina mea la 41 de saptamani si cateva zile , deci e un mit faptul ca fetitele se nasc mai tarziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Maria mea s/a nascut cu o zi inainte de DPN. Adica la 39 sapt si r zile!!! Si eu cred ca e un mit!!

Mamica MARIEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

TOMA LAVINIA , eu am avut o colega de facultate cu acelasi nume ca al tau.Unde ai facut facultatea? Cumva la Bucuresti? Ar fi culmea sa fii chiar tu fosta mea colega.Ai fost la Limbi Straine? Astept raspuns, poate am norocul si esti chiar tu, cu toate ca cea de care spun eu nu locuia in Oradea.

Alina T.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Am nascut cu 10 zile inainte de termen o fetita. Eu la fel m-am nascut mai devreme cu 2 saptamani, verisoara mea a nascut tot fetita mai devreme de dnp. o fi si un sambure de adevar in mitul asta. nastere usoara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyboy spune:

si eu am auzit ca fetitele se nasc mai devreme; ca sunt mai harnicute.
l-am nascut pe fi-mi provocat si cu ceva zile intarziere!
astept sa aflu si eu in primul rand ce este bb si apoi astept sa nasc
si o sa va mai tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Fetele care au nascut inainte de termen am si eu o intrebare! (exclud cezarienele)
Ati facut efort pe perioada sarcinii sau ati mers la servici sau ati stat intr-un mediu mai stresant ? Sincer eu nu cred ca nasti inainte de termen decat daca ai fost mai stresata, sau ai avut o sarcina mai grea (contractii, col scurt, etc). Nu imi explic altfel. Si cunosc mamicute care au nascut mai repede DAR asta a avut la baza o cauza! Ori au muncit mult, ori au ridicat ceva in ultima luna, ori au avut un soc emotional (deces in familie- stiu eu un caz), etc....sper sa ma fac inteleasa.

Tocmai am aflat ca o verisoara de-a mea a nascut mai repede cu min o sapt de la termen un baietel. Ghici ce? Sta la casa si a carat doua galeti de apa.


va pup si sarcini usoare!

Incercati sa nu faceti efort prea mare ca sa pastrati bebeii cat mai mult in burtica. Sper sa ascult si eu de sfatul asta


Andreea cu Petra 36+1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Am nascut 4 zile inainte de DPN dar nu am avut nici o problema medicala,nici efort n-am facut.A fost o sarcina superba.Chestia cu fetitele inainte de termen nu prea o cred.Verisoara mea are 3 fetite toate nascute peste 40 de sapt.

Sabina 5+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

A mea s-a nascut la 41 sapt si o doua zile, si atunci fortata sa iasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

Eu trebuia sa nasc la 38 de saptamani dupa spusele dc si am nascut o fetita exact la 40.Si am si facut multa miscare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Eu stiu doua cazuri, ambele cu fetite, nascute cu 2 saptamani inainte de data stabilita. Asadar, in cazul lor mitul continua

Mari

Mergi la inceput