M-am hotarat....adoptie (36)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Pepsica, bafta.
Sa fie intr-un ceas bun si sa-l aduci pe Gabriel acasa repede.
Tin pumnii.
Pupici la mamici si pitici


Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

Fetelor am intrat sa va salut si sa felicit noile mamici,bebicii care si-au sarbatorit ziua de nastere.Noi suntem foarte agitate,au inceput sa curga musafirii pentru ca sambata ,6 mai ,ora 10,30 nme vom crestina.Pe 16 mai avem procesul de incuvintarea adoptiei,insa sotul meu nu poate veni.A dat o declaratie la notar sa-l reprezint eu..sper sa nu avem probleme..am anuntat si protectia copilului ca sa consemneze in raportul juristei.Va pup si o sa revenim imediat dupa ce ne vom linisti.


Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Irina ,lasa ca comentez eu .

Mi se pare o tampenie sinistra .Si mi se pare ca e din ce in ce mai aiurea si mai greu sa mai adopti in tara asta .De fiecare data cand ne facem curaj sa ne reatestam ,sa ne apucam din nou de "treaba " mai apare cate o piedica ,cate o tampenie de asta .Oare in folosul cui e o prevedere de acest fel ? .In folosul copiilor nu e cu siguranta si nici a celor ce vor sa adopte .Ma abtin sa comentez mai mult ,sunt convinsa ca stiti sa cititi printre randuri.

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Hristos a inviat!
nu am mai scris de mult! Asta este realitatea! Dar v-am urmarit cu drag si cu interes! Am avut si noi cateva probleme de rezolvat! Dupa aproape un an de zile am primit o hartie prin care se definitiveaza adoptia definitiv! Un lucru imbucurator si care ne ridica moralul! Asa ca de astazi Justin este al nostru si numai al nostru!
Birocratie la nesfarsit, poate nu la DPC cat la judecatorie unde dureaza cu lunile sa primesti un act! chiar ne punem intrebarea: daca ar fi sa mai adoptam ne-ar mai duce puterile sa trecem prin atatea acte si formalitati?
De astazi voi am sa fiu alaturi de voi mai des cele care cand a fost nevoie sa iau o decizie in privinta adoptiei m-ati ajutat!
Toate cele bune
valiburu & Justin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

valiburu, felicitari ! ma bucur din suflet ca s'o gatat cu umblatu si cu hartogariile... de acu'inainte, sa aveti parte numai de bucurii si de clipe frumoase !

noi mai avem de asteptat... v'oi povesti eu intr'o zi... tot ce pot spune e ca ii multumesc Celui de Sus ca alexa e acasa, unde ii e locul...

va pupam cu drag.

ps. era sa uit sa va zic ca i'am facut gauri in urechiuse azi... saracuta'... asa suparata o fost... dar numai putintel a plans ...

alexa si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nico_ro spune:

Pepsica, multa bafta cu Gabriel!
Valiburu, felicitari pentru finalizare, sunteti buni de cinste . Toate cele bune si pupici si lui Justin.
Urziceanu, mult succes la cele doua evenimente importante care se apropie.

Noua ni s-a schimbat asistenta sociala, am fost contactati azi de cea noua si ne-a comunicat ziua cand ne vor "testa" psihologic. Intre timp trebuie sa ne intalnim si cu ea sa se puna putin la punct cu ce am facut pana acum...
Pupici tuturor si sa auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Alexa Ioana, mi-am adus aminte ce suparata era a mea cand i-am facut gaurile in urechi...si acum urla ca apucata daca incerc sa-i umblu la cercei, si cum si-a pierdut unul de-al ei (e a doua oara!)i-am pus unul cu surub de-al meu, asa ca umbla cu unul de-un fel si unul de altul, pt ca desi l-am gasit pe cercel intre timp, mi-e groaza de urletele ei cand i-l voi pune, asa ca tre sa-mi fac curaj...
Pepsica, felicitari pt ca ti-ai gasit puiutul, acum cred ca abia astepti sa-l aduci acasa! Vei vedea ce mult va va schimba viata, cata fericire va va aduce!
Corina, tinem pumnii si asteptam vesti bune, pupa ochisorii aia mari ai minunii tale!!!
Valiburu, felicitari, abia astept sa ajung si eu sa rasuflu usurata, dar eu n-am facut inca nici primul pas, asa ca...
Ma tot intreb, si voi stiu ca ma intelegeti, de ce cand incepi procedura adoptiei tot timpul ti se spune ca nu sunt copii, de aproape ajungi sa-i8 crezi, si cand incepi sa cauti, sa vezi situatia de aproape, vezi adevarul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

La multi ani, bucurii, fericire tuturor Sfintilor care au nume de Irina sau diminutive: Ina, Irina, Irinuca si altele.
Azi 5 Mai este Sf Irina.
Felicitari Valiburu pentru finalizare.
Corina, abia asteptam sa ne povestesi cum a fost la marele eveniment de simbata.
Bafta tuturor mamicilor actuale si viitoare in acest greu proces al adoptiei.

Am aflat azi (pentru cine e interesat) ca la reinnoirea atestatului, tb din nou totul luat de la zero adica in afara de adeverinte medicale, cazier, mai tb iar trecut prin testele psihologice, iar desenul cu pomul, iar desenul cu familia, iar cele 200 intrebari.
Ce mai, ca la inceput, fara nici o diferenta decat faptul ca ai copilul acasa.
Bafta inca o data tuturor.





Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca_tomescu spune:

Vad vesti bune si vesti proaste
Felicitari valiburu!
Bafta multa urziceanu si pepsica


"Am aflat azi (pentru cine e interesat) ca la reinnoirea atestatului, tb din nou totul luat de la zero adica in afara de adeverinte medicale, cazier, mai tb iar trecut prin testele psihologice, iar desenul cu pomul, iar desenul cu familia, iar cele 200 intrebari."
Mi se pare STUPID, dar macar e inofensiv, fata de ideea de a interzice luarea copiilor direct din maternitati. Dupa capul lor e mai bine sa stea copiii pe la spitale, maternale sau camine???!!!
Si oricum ce am citit prin ziare, ca maternitatile tin copiii prea mult acolo... Doar nu-i tin de placere! Ii tin ca nu au unde sa se duca. Adica ar avea unde, la spitale cu cate 40 de copii si 2 asistente.
Iar cei care incearca sa adopte sa viseze in timpul asta si sa se roage ca copilasul lor sa ramana sanatos si intreg la minte.
Este incredibil in ce lume traim!
Am doua colege la birou care vazand-o pe fetita mea si vazand entuziasmul meu zi de zi, se gandesc sa adopte si ele. Habar nu au ce le asteapta! Nici nu vreau sa le spun, vreau sa isi pastreze visul frumos cat mai mult timp!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo__boo spune:

Multumim de informatie Irina. Eu una chiar nu stiam.
pai... in cazul asta... LA MULTI ANI !!! si tie si multa fericire alaturi de flacaul tau muuuuulti ani de acum incolo

Valiburu - FELICITARI pentru finalizare.

eu si ingerasul Alex

Mergi la inceput