40 cu + sau - (cap.7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Noemi, ai tot dreptul sa fii furioasa; se pare ca trebuie sa iei lucrurile asa cum sunt!

Daca are si SIDA??!!

Uite ce am gasit despre sifilisul congenital:

un articol cu multe detalii aici
http://reclama/neonatologie.html?id=417

si din alte parti:

"Sifilisul congenital precoce ii afecteaza pe copiii nascuti din mame bolnave de sifilis. Acesti copii nu au nici o sansa sa ajunga oameni normali, ei raminind toata viata niste handicapati", ne spune prof. univ. dr. Justin Dumitru Diaconu, seful Clinicii de Dermato-Venerice "Prof. dr. Scarlat Longhin".



Sifilisul se transmite prin contact direct - de obicei contact sexual-cu ulceratii, pete rosii sau fluide (saliva, sperma, secretii vaginale), pe cale sangvina sau de la mama la fat.
In acest ultim caz este vorba despre sifilis congenital:
a) Mama prezinta un sifilis recent netratat (pana la un an de la infectare). De aici rezulta 88% cazuri de avort, nastere de feti morti sau decesul copilului la scurt timp dupa nastere; 12% din copii sunt viabili, dar fac sifilis congenital;
b) Mama prezinta sifilis latent netratat (peste doi ani vechime). Au loc nasteri premature la 47,7% din cazuri, decese intrauterine ale fatului la 17,3% din sarcini, leziuni de tipul sifilisului congenital precoce la 73% dintre copiii nou nascuti vii, iar 26,5% din cazuri serologie pozitiva, fara nici un fel de leziuni cutanate.
c) Mama are sifilis tratat corect inainte de sarcina. Poate naste copii sanatosi cu conditia sa urmeze tratament preventiv cu penicilina in primele luni de sarcina.

Aproape toti copiii nascuti din mame bolnave de sifilis sunt infectati. Manifestarile clinice, in sifilis congenital, sunt asemanatoare ca in sifilisul dobandit.


" Cita luciditate, atita drama - Camil Petrescu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noemi marian spune:


Iuliana,iti multumesc .Ma bucur ca ai primit vesti bune.
Deci omuletul meu a zis bine ce a zis.Eu recunosc ca sint panicarda si usor nebuna.Mai ales cind e vorba de copii.Fetelor voi stiti pt ca ati fost alaturi de mine la toate isteriile mele.Si toate erau legate de copii.Obsesia si durerea mea.
De aceea imi sinteti dragi voi mie si,cred,ca am mai spus-o.Pt ca de la primele mele postari voi ati fost alaturi de mine si v-am simtit foarte aproape de sufletul meu.Si trebuie sa recunosc ca si eu am intrat abrupt si-am pus totul pe tava ca la resteurant,dar eu sint disperata cind nu pot vorbi cu cineva.Si la voi am gasit ceea ce cautam de multa vreme:caldura sufleteasca multa.Deci Lulu nu esti singura care simte ca fetele de aici sunt speciale.De fapt toate sintem speciale.Si mie toate imi sinteti dragi.
Mie-mi pare rau ca nu avem webcam-uri sa ne vedem.Ar fi super.Dar am transforma DC in chatroom si-ar fi un haos.Eu traiesc cu speranta ca odata va voi putea intilni in carne si oase.Cumva.Mi-ar placea tare mult.

Va pe toate si ne mai citim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

buna seara tuturor,
n-am intrat demult ca am fost asa ocupata ca nici sa dorm n-am putut si nici nu v-am citit, doar ultima pagina.
Daca vreti sa ma intrebati ceva, nici o problema, va spun despre mine orice.
No, clar ca nu pot sa stau mai mult ca am musafiri si sint aici in bucatarie si nu pot fi atenta si aici.
Mai revin eu...promit solemn.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Iuliana, imi pare rau pentru toate necazurile care le ai. Sper din suflet ca sa treaca toate.

Noemi, eu nu stiu ce sa spun, sunt perplexa. Ma gindesc ca fata a refuzat adoptia si pentru ca se stia bolnava si poate cu fetita bolnava. Eu zic ca sunt fiinte batute de soarta rau si apoi Dumnezeu cu mila.

Lulu, eu cred ca daca ne-am cunoaste pe bune ne-am aprecia si mai mult.

Sa va spun de mine : am avut azi treaba toata ziua la serviciu, dar am scos-o la capat. Saptamina viitoare va fi la fel. Acasa s-au adunat o multime de facut, s-a facut si frumos afara si copilasii vor sa se joace si deci tre' sa stau nitel cu ei. Nu mai pooot ....
Acu' tot ce imi doresc e sa vina vacanta de primavara si sa nu mai am griji vreme de 10 zile.



PS : eu am o webcam intr-un sertar la birou, asa ca pentru un visio-chat e cind vreti, desi n-am facut in viata mea asa ceva. Mai promit solemn sa va pun poze noi.

Pupici.


Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna_36 spune:

Buna seara la fete, s-au intamplat atatea de cand nu am mai scris aici, ca nu stiu ce si cui sa zic!...
Mai intai, bun venit celor noi, (parca am zarit doua nume noi...), apoi sincere condoleante Iulianei pentru tot ce a avut de trecut in ultima vreme...

Noemi, nu am apucat sa iti spun ca imi pare rau ca nu a reusit adoptia, mi-a parut la vremea respectiva, dar acum imi pare nespus de bine! Dumnezeu stie ce face si te-a ferit de necazul asta, pentru ca, un mare necaz ar fi fost si toata bucuria ta s-ar fi innecat rapid in durere. Asta nu inseamna ca are vreo vina copilul, ori ca nenorocirea lui nu e importanta, dar voi aveti mai departe sansa de a strange la piept copilasul vostru iubit si sanatos. E cumplit sa fii condamnat fara vina. Asa e copiluta aceea, asa ati fost si voi daca ati fi adoptat-o. Ceea ce ar fi trebuit sa fie lumina si bucuria ta, facandu-te sa razi si sa stralucesti in fiecar zi, ar fi fost pana la urma, fara vina ei sau a voastra, exact pe dos...Stiu ca tii la ea si iti pare rau ca a mostenit porcaria asta de la maica-sa, ajut-o daca poti si daca vrei. Cat despre voi, sa speram ca sunteti sanatosi, dar eu in locul vostru mi-as face repejor niste analize, caci daca Doamne fereste!, e ceva, mai bine sa stii si sa tratezi la timp. Nu te supara ca iti spun, dar eu asa as face.

Lu, mesajul tau mi-a mers la inima. Si eu tin la voi mult, mult de tot. Si iesencele mele mi-s tare dragi, insa relatia cu voi e altfel, are ceva special, legat poate si de "experienta" noastra cum bine zicea cineva...Postarile voastre au suflet si le citesc intotdeauna cu sufletul...Spuneti ca nu ne cunoastem? Eu cred ca ne cunoastem mai bine decat cu o multime de alti oameni cu care ne intalnim si vorbim zilnic.

Ah, iata ca se aud pocnete de artificii...de vazut nu le vad, doar le aud...Cam tarziu le-au dat, bine ca nu ne-am dus...S-a inaugurat un nou mall in Iasi, Moldova Mall, construit pe scheletul, mult largit ca sa zic asa, al vechiulul magazin univeresal. Invitati: Holograf.
Ei, uite ca de data asta a fost si o serie de artificii mai voinicute, care s-au ridicat sus de tot pe cer si le-am putut vesea si noi, de la geam.Frumusele, ca asa sunt focurile de artificii, dar nu extraordinare...Pe cand locuiam in Bucuresti, la etajul noua al unui bloc din nord-vestul orasului si aveam tot orasul la picioarele noastre, vedeam aproape toate focurile de artificii din oras si cu siguranta toate din centru si jumatatea de nord. Si nu erau putine deloc, rar trecea o seara sau doua fara, dar de cele mai multe ori erau zilnic si uneori, cu ocazii mai speciale si 3-4 pe seara... Nu e o placere sa stai la 9, dar asta imi placea. Si curcubeul care aparea foarte, foarte des, dupa ploile de vara, in toata splendoarea lui, pe cerul de deasupra Herastraului...in schimb vantul e foarte puternic acolo sus si mai mereu e curent...Iar cand era furtuna, vedeam fulgerele pe tot cerul Bucurestiului, mult mai multe decat de vad in mod normal, pentru ca nu mai era nici un bloc in fata nostra, doar case si aveam privelistea deschisa in stanga pana la aeroportul Baneasa, iar apoi, pe linia orizontului se insirau cuminti: Casa Presei Libere, Romexpo, Sofitelul, televiziunea, cupola manastirii Casin, intercontinentalul, cateva claduri de sticla de prin piata Victoriri si nu mai stiu unde, Casa poporului si turnul de control de la gara de nord, reflectoarele stadionului Giulesti, Lacul morii si Crangasii, Semanatoarea, o zona industriala de prin Militari si in dreapta de tot reclamele luminoase (vizibile noaptea) de la Brico Store si Carrefour Militari(comuna Chiajna). Sper ca nu v-am plictisit prea rau...Noapte buna tuturor...


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71116#1518073" target="_blank">Doua fetite-surori au nevoie de noi!

Catia si Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Fetelor am intrat sa vad ce mai faceti. Iuliana eu ti-am mai citit postarile la alte sectiuni si m-am cutremurat prin cite ai trecut.Noemi imi pare teribil de rau de ce s-a intimplat cu cea mica. Maica-sa a fost de-a dreptul inconstienta. Copilutzul vostru insa va sa vina. Nu va pierdeti rabdarea.Mi-a mers la inima mesajul lui Lu. Si eu cred ca ne cunoastem (sau ne intuim) pentru ca avem un fel de a gindi dat de experienta. si mi-ar face mare placere daca nea-m putea intilni si in realitate. Eu locuiesc in Pittsburgh, daca aveti vreodata ocazia sa treceti prin oras mi-ar face placere sa ma vizitati.Salutari noilor venite. Sper sa va simtiti bine pe forum.In weekednul asta eu am program de gradinarit caci n-am terminat de strins frunzele uscate asta toamna. Fiu-meu merge la un prieten sa-i schimbe placutzele de frina la masina si lucreaza la o pizzarie iar fiica prietenului meu merge la sleep-over asa ca noi doi sintem home alone si ivrem sa inchiriem un film.Ah, fiu-meu si-a scos belciugul din gura. L-a speriat dentistul... Va pup si va doresc un weekend superb cu vreme buna. Iuliana ca tot ne-am intersectat la capitoul dentist pe toicul Fetele din AMerica, dentistul asta imi place f. mult, are si un cabinet de cosmetica unde lucra fosta nevasta si in timp ce iti lucreaza in gura iti face masaj la miini si curata bijuteriile. Plus cabinetul e decort superb... si e totul facut de el...Un amic roman dentist lucreaza la el, face root canal si fireste ca si la cosmetica exista o manechiurista romanca Cecilia... e mica lumea. va sarut inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona dragusin spune:

Buna dimineata fetelor!

Vreau sa va marturisesc ca va "urmaresc" de ceva timp(sper sa nu va suparati).
Am vazut intimplator intro zi "numele" lui Noemi,pe care o stiu de la adoptii,si am intrat.Si am mai ramas,chiar daca in umbra,pt ca mi-a placut tare tare de voi.
Nu stiu daca din cauza maturitatii pe care v-o da virsta sau doar pt ca sinteti niste persoane deosebite,ati reusit sa "construiti"(dupa parerea mea)unul din cele mai calde forumuri de pe dc
Si eu am 40 cu minus ,chiar daca uneori nu prea se vede
Noemi te rog sa nu te superi ca te-am urmarit,dar cum nu ai mai scris pe la adoptii,am vrut sa stiu ce ai mai facut pt ca si eu am trecut printro experienta asemanatoare acum doi ani.Si nu-mi pare rau ca nu a iesit atunci pt ca se pare ca mi-am gasit fetita,care ma astepta cumuntica! Deci sigur cit de curind o sa apara si puiul tau!
Va pup si va doresc numai bine.

SIMONA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Simona,

buna dimineatza si buna sa-ti fie inima, cum zicea in basmele copilariei! Si sa ne spui si noua cind iti vei aduce puiutzul acasa!

Am si eu o prietena care a infiat o fetitza, acum fata e studenta si se inteleg atit de bine incit cind ma gindesc la ele nu pot sa nu ma minunez in permanenta la miracolul care exista in adoptie!

Adrienne,

poate voi reusi sa mai trec in toamna sa-l vad pe baiatul meu la scoala, in Phila, si atunci dau o fuga pina la tine!

Apropo de tratament cosmetic, masaj si intretinerea corpului - ce parere aveti?

Am fost simbata pentru prima data la un tratament cosmetic, era unul promotional ca sa iti bage pe git fel de fel de cosmetice - de altfel de calitate cred, daca sunt vindute la Whole Foods, un magazin cu produse organice (biologiques?) si marfa de calitate.

Ei bine, cosmeticiana m-a intrebat ce creme folosesc (eu folosesc Gerovital plant, gerovital obisnuit sau ceva creme de la farmec cluj) - in Colorado este aerul asa de uscat incit intra crema in piele ca apa in burete si consum borcan dupa borcan - cind sunt in RO, la Bucuresti, daca mai am nevoie sa ma dau cu crema odata pe saptamina)

deci revenind la cosmeticiana, mia- recomandat ca sub nici un motiv sa nu-mi schimb cremele, fiindca am tenul perfect pentru "batrinetzile mele"!

Eu voiam sa vad daca-mi prieste ce-mi face, ca sa ma duc mai des pe la ea - am constatat ca cu cremele ei si ce mi-a mia dat mi-a scos urgent niste riduri la iveala, in locuri unde de obicei nu se afla nimic!! Cred ca daca o sa ma duc la ea o sa ma duc cu cremele mele.

Ce mi-a placut este un spray - Ultimate Toning Mist - care hidrateaza tenul instantaneu si se poate da si sub machiaj, si peste machiaj, la orice ora a zilei - racoreste si umezeste pielea, fara sa o usuce.

Asa ca va intreb - voi va duceti la cosmeticiana? Cu ce sperante? cit de des??

Adrienne, ma gindeam s anu-ti mai faci griji pentru intilnirea cu colegii de liceu - stiu ca si eu am trecut prin asta si m-a obsedat cu ani inainte sa incerc sa-mi regasesc forma de la 17 ani dar am realizat ca e doar o ambitzie desarta si trebuie sa ma accept asa cum sunt - frumusetea vine din interior si apoi toti ceilalti sunt in aceeasi situatie! Din cei 40 de fosti colegi de liceu doar 2 (doi) arata cam ca atunci cind am terminat - la restul faceam concursuri de ghicit numele!!

Si sa-ti vezi iubirea din liceu cu burtica, chelie si 30 kg in plus - !



Iuliana

" Cita luciditate, atita drama - Camil Petrescu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Buna dimineata, dragelor !

Bun venit, Simona ! sa ne scrii si ziua ta de nastere, ca se te puna Gabi in tabelul cu zodii.

Iuliana, eu nu m-am dus in viata mea la cosmeticiana . Asa ca n-as putea sa-ti spun daca e eficace sau nu.
Ceea ce fac eu : ma creia o pauzasc cit pot de bine, dimineata si seara cu diverse creme. Am o piele tare snoaba : orice crema e buna primele dati, dupa care nu mai are efect. Am citeva marci din care imi tot cumpar. Problema mea enorma sunt cearcanele, care nu prea trec cu nici o crema. Eu continui sa hidratez si am inceput sa le ascund si se pare ca merge. Si nu ma machiez, deloc-deloc si nici ruj nu pun.

Intilnirea dupa 20 de ani din liceu ! Ce mult mi-ar placea, dar ma tem ca nu e posibil, nu s-a organizat nici macar cea de 10 ani (sau nu m-au chemat ?).

Va pup pe toate si dau fuga sa ma acup de "mes tâches ménagères".


Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Simona, bine ai venit!

Si mie mi-ar placea sa ne intalnim vreodata, chiar daca nu toate in acelasi timp, macar pe rand... combinari de nu stiu cate luate macar cate doua...
Iar cu chatul si camera.... eu n-am mesenger, dar daca puneti la cale vreo intalnire, zau ca-mi fac casuta pe yahoo sau unde trebuie.
Jul cu mana pe fundita (plomit).

Nici eu n-am calcat pe la cosmetica.
Eu ma ocup singura de mine : o data pe luna ma bag la aburi (o infuzie - n-o sa credeti - de plante aromatice (herbes de Provence + un pliculet de musetel): fac 10 minute de inhalatii care fac bine si la caile respiratorii, si la ten. Impusc doi iepuri dintr-un foc. Simt cum se curata tenul in profunzime.
Cam la o saptamana-10 zile imi pun o masca-peeling, cica inlatura impuritatile si celulele moarte. Ma impac bine cu ea. E de la Barbara Gould.
Pe fata ma spal cu un gel pentru adolescenti. I-am cumparat mai de mult Ancai, vad ca incepe sa i se ingrase tenul. L-am folosit o data si am observat ca nu-mi usuca pielea. De obicei trebuie sa-mi pun o crema imediat dupa ce-mi dau cu apa pe fata, dar cu sapunul asta nu mai e nevoie.

Cand ies din casa ma machiez (obligatoriu, altfel am o culoare pamantie, fada, mi-e frica de mine). Sub machiaj folosesc crema mea cu laptisor de matca din Romania. Pentru demachiat la fel. Lapte de la Apicola.
Eu sunt multumita de mine cand ma uit de la o oarecare distanta, ca daca ma bag cu nasul in oglinda se vad ridurile si alte imperfectiuni.
Vorba sotului meu : sunt cea mai frumoasa daca ma vezi din spate intr-un tunel.... Si el la fel .

Incep operatiunea pregatirea bagajelor. Azi o serbam pe Anca (ieri a implinit 12 ani, maimuta ...) In curand mergem sa-i luam pe copii, sa-i ducem la padure, unde se va desfasura nebunia.
Poze va pun diseara sau maine.

Pana atunci nu m-as mai opri din scris, dar sunt obligata.
Drept pentru care va pup cu drag si va doresc o zi excelenta.


.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C'est quand on n'y croit plus, que le ciel vous entend et pardonne. »
Kyo

Mergi la inceput