In Italia (11)

In Italia (11) | Autor: crista-s

Link direct la acest mesaj

Bine ati venit la un nou capitol!

Capitolele precedente:
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58754&SearchTerms=italia" target="_blank">In Italia,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60722" target="_blank">(2),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62704&whichpage=1" target="_blank">(3),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64086&whichpage=1" target="_blank">(4),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64758&whichpage=1" target="_blank">(5),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65369" target="_blank">(6),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66805&whichpage=1" target="_blank">(7),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68622&whichpage=1" target="_blank">(8),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69748&whichpage=1" target="_blank">(9),(10)


Italiencele vorbarete, de la sud la nord:
Iriale ( Messina )(05.02.1972) si Alessandro (11.06.2002)
Geanina Anghel ( Napoli)
Mary Ilie (de la Bucuresti, curind la Napoli), Andrei (29.09.2005)
CameliaS ( Firenze )
Gabry ( Firenze )(28.05.1974), Elena (07.02.2005)si Mircea
Crista-s ( Bologna )(06.01.1967)
Stralucitor1 ( Torino )(20.12.1973)
Mariana I. ( Torino )
Pyssy ( Novara )
Danangie ( Milano )(08.02.1977)
Crini ( Milano )(01.10.1971), Theodora si Andrei
Pet.cost2005 ( Milano )(15.12.1975)
Alinutza00 (Milano )
Dana7mi ( Milano )(07.02)
Omi308(Milano)(30.08.1975), Corina Maria
Tizabela ( Pordenone )(12.02.1983)
Mireloaia ( Aosta )

si prietenele lor :
Vio
Enn(29.08.1971)astepind-o pe Dora (12.07.2006)si Dčnes(14.02.2004)

...... si lista e deschisa ...


alte discutii referitoare la Italia:
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43477&SearchTerms=italia" target="_blank">vacanta in Italia ( recomandari)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56382&SearchTerms=italia" target="_blank">vacanta in Italia ( recomandari)(2)

De unde putem "culege" informatii pretioase:
www.romania-italia.net" target="_blank">Forumul romanilor din Italia
www.roembit.org/" target="_blank">Ambasada Romaniei in Italia
www.consulatmilano.com/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1" target="_blank">Consulatul General al Romaniei la Milano
www.stranierinitalia.it" target="_blank">Stranieri in Italia
www.moduli.it" target="_blank">Tipologie di moduli; Contratti; Autocertificazione; CAP; Codice fiscale...

Dictionar on-line :
www.garzantilinguistica.it/interna_ita.html" target="_blank">Garzanti Linguistica
www.yourdictionary.com/languages/romance.html#italian" target="_blank"> o groaza de link-uri cu dictionare
www.logos.it/" target="_blank">Logos- traduceri
www.foreignword.com/" target="_blank">Foreign wold - the language site




Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

ultimul mesaj ( de la Enn ) :
" Of, fetelor, uite ca vin si cu vestea proasta a zilei : m-au sunat azi de la cresa c-are copilul febra. Pīna am ajuns eu acolo era okay, pe urma acasa tot okay, acum a iesit la plimbare cu taticul dupa covrigi, Mīine dimineata la 8:30 avem programare la pediatru, sa-mi tineti pumnii sa nu fie nimic grav. Ca altfel adieu les vacances....

E. "



Enn iti tinem pumnii si tie si lui Morcoveata .. poate si el asteapta vacanta si din cite imi amintesc eu de la fratiorul meu cind era nerabdator sa plece undeva ( sau sa faca ceva nou ) mereu facea temperatura. Poate s-a jucat mai mult, a alergat, s-a agitat dehhh ca baietii ...

Iri iti trimit pe mail listuta actualizata cu filmele mele. Vezi ca simbata o sa fie pe Italia 1 asterix si gladiatorii sau cam asa ceva ... unde galii transforma luptele gladiatorilor in circ , daca nu il ai poate il inregistrezi sau Ale e prea mic pt desenele cu Asterix?? Cred ca i-ar placea ( peste 1-2 ani ca acum e cam micut) Fram - ursul polar ... o sa ma interesez ... poate il are careva ca a tot fost la tv in Romania ...

o zii buna tuturor ...




Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriale spune:

Salut!

Enn, sper ca Morcoveata se simte bine si ca febra de ieri a fost doar o aiureala a educatoarelor.

Cri, "La bestia nel cuore" m-a doborat, este un film crud, crud, crud, doare al naibii de rau.



Iri, mami de Ale

http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/g_a_i_2003/my_photos

"Accadono cose che sono come domande. Passa un minuto o passano gli anni e poi la vita ti risponde."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Aoleooooooo Iri eu inca nu l-am vazut .... dar acum parca nu mai am curaj ... Acum ma uit la "E allora mambo2 cu Luca si Paolo si cu Littizzetto.. asa ca mor de ris .. nu e cine stie ce opera de arta dar e haios.

La noi e un cer acoperit parca sta sa ploua ... vai ce tristete e afara.


Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Fetelor, multumesc pt. īncurajari.
Am venit azi dis-de-dimineata la servici, nestiind cīt voi putea sta.
Iri, citisem criticile ref. la La Bestia nel cuore si chiar m-am gīndit ca nu-i de mine. Am mai consultat īn schimb zilele astea listuta ta si am constatat ca eu vazusem anul trecut Ricordati di me. Dar nu-mi prea placuse... La īnceput, fiica ambitionata sa devina animatoare TV mi s-a parut cosmarul oricarui parinte, dar la sfīrsit am ajuns s-o apreciez pt. ca e totusi singura īn toata familia aia de pierduti īn spatiu, care stie ce vrea si obtine ce vrea.
Legat de circ si eu tot la Fram m-am gīndit, tin minte c-aveam acasa o carte mare cu poze. Film nu stiu, poate-ti spune Crini, ea spunea ca are DVD-uri romānesti pt. copii. Chaplin nu cred ca e potrivit, mie cīnd eram mica mi se parea tare trist si nu īntelegeam cum pot rīde adultii de nenorocirile bietului om.

E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriale spune:

M-oi fi exprimat eu gresit... pt ca de fapt nu caut filme romanesti pt copii, ci pt mine, dar doar asa 1-2 titluri, de curiozitate. Filme pt Ale am o multime, desene animate, intreaga colectie Disney plus altele, pt el sper sa gasesc vreun spectacol de circ unde sa fie clowni.

Aici e un caaaaald...dar cand bate vantul este din nou rece si uite asa se imbolnaveste omul. Of!



Iri, mami de Ale

http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/g_a_i_2003/my_photos

"Accadono cose che sono come domande. Passa un minuto o passano gli anni e poi la vita ti risponde."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Nu Iri .. nu te-ai exprimat gresit .. tu ai is ca vrei circ pt Ale . Eu am facut balamucul ca m-am gindit in mintea mea ca Fram e singurul film pe care il cunosc cu circ si deci ar fii fost o chestie ca era si un film dragut si plin de circ.
Deci eu ma uit la E allora mambo .. actiunea se petrece in Bologna .. vai ce frumos peisaje cunoscute ... e o comedie cam prostovana- ca subiect ( un bigam ... tembelu' de Luca ...doamne ce de prostii face .. ) dar actorii sunt tari ( mie imi plac toti 3) si deci se ride la greu ...

Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriale spune:

Cri...
Si multam de lista...am individuat deja cateva titluri.
Si vizionare placuta!

Iri, mami de Ale

http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/g_a_i_2003/my_photos

"Accadono cose che sono come domande. Passa un minuto o passano gli anni e poi la vita ti risponde."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Iri, un film romanesc f. bun, pe care am avut norocul sa-l revad si aici la TV e Occident. Rīsu-plīnsu, dar mai mult primaSi coloana sonora de milioane, cīntece pioneresti Filantropica mi-a mai fost recomandat de multa lume, dar n-am reusit sa-l vad. Si Trenul vietii mi-a mai placut, seamana ca subiect cu La vita e bella.
Cri tu ce ai acolo pe listuta?
Īn rest am vorbit cu cresa si e totul okay, asa ca m-am mai linistit. S-a terminat īn schimb cu primavara si ne-am īntors in faza lapovita/ploaie.

E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Enn iti trimit listuta mea pe adresa ta de gmail ...

Si la noi a plouat azi si e o bezna in casa ... dar mi-a zis soacra-mea ca in fiecare an ploua pe 21 martie .. ea nu intelege cum e prima zi de primavara cind vremea e urita .

Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Am primit listuta. grazie, si noapte buna tuturor!
E.

Mergi la inceput