parinti de copii cu SD 5

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

cristina: imi pare rau.... curaj.... nu te lasa doborata. trebuie sa fii puternica.... incearca sa nu mai iei antidepresive.... ca cine stie unde ajugi... stiu ca nu e usor.... insa trebuie sa fii puternica pt copilul tau. are nevoie de ajutor... e o fiinta atat de mica.... neajutorata. numai tu poti sa o ajuti... fii puternica!

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Alina, am gasit cu greu o gradi.....si dupa Paste o si duc. La inceput va sta program de 4-5 ore pana se face un loc liber la prelungit(17-18). Nu te mai mira ca au sa te ocoleasca,....nu sunt prieteni. Trebuie sa te gandesti ca cei mai apropiati si buni pentru copilul tau sunt tot cei ce au probleme de sanatate. Eu incerc din toate punctele de vedere ca Alexa sa aiba prieteni, vreau sa nu fie singura la 20 ani.....macar din lumea ei sa aiba cunostinte. O integrez cat pot dar trebuie sa fiu realista si sa aiba prieteni si de teapa ei. Ma intelegi tu. Este greu, dureros dar trebuie sa te redresezi tu, nu dr. Dr. au sa-ti dea medicamente si au sa spuna ca te inteleg, ca doar te duci si le dai bani, nu-i gratis! Daca ai timp si placere ne mai putem vedea, si cu copii. Uneori imi pare mie rau ca stiu ce are. Poate nu as mai fi asa de prapastioasa si sa privesc adanc problemele. Am vazut azi o fetita foarte rau in parc, si asa de rau imi parea de mama ei....dar cine o intelege? tot cei ce au copii cu probleme. Ma crezi ca mergeam pe stada si ii multumeam lui Dumnezeu ca este asa si nu mai rau. Fruntea sus si ne mai auzim.
Sa stii ca nu faci nimic cu ministerul.....pierzi vremea degeaba si nu te baga nimeni in seama. Cine sa te ajute? Numai Dumnezeu poate sa ne mai ajute in jungla in care traim.
Cristina, imi pare rau ca treci si tu prin problele dar in timp se mai atenueaza sau nu mai putem noi sa le plangem. Asta ca o incurajare, asa am primit si eu la inceput si nu-i credeam ca se va intampla. Succes la analize si cat mai repede sa-l operezi.
Vergi, am reusit dupa multe drumuri si usi deschise pentru anul acesta sa o inscriu la o gradi normala. Ce mai face puiul?

Sa vad daca reusesc si pentru la anu sa o inscriu la gradi si pot sa spun ca e bine si asa cum e. In ultima vreme am alergat numai pe drumuri, fa ghete, sandale, cauta gradi, analize, tratament....toate pentru Alexa. De mine nu mai spun ca nu am timp, si ma mai mir ca incet dar sigur ma ofilesc.









Paula cu Paul & Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

paula: esti cam tanara sa te ofilesti. si-apoi ai 2 copii. doar nu te-asteptai sa fie simplu , nu ? lasa/..... satisfactiile vor fi pe masura sacrificiului, vei vedea. Dumnezeu te va ajuta pentru ca ai o inima mare si pentru ca esti o luptatoare. ma bucur ca il ai acum si pe sotul tau de partea ta. e mare lucru.... impreuna sunteti o familie de nota 10.
sanatate!

ps : ma bucur ca ai gasit o gradi pt alexa... si daca-mi dai voie... platesti-o pe educatoare, nu-i da cadouri cum am facut eu.. o va ajuta pe alexa mai mult, vei vedea... bafta!

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

felis: ce mai face mihaita? l-ai lasat cu bona? sunteti bine? nu mai avem vesti de la voi...


fetelor: ce ne facem daca nu mai avem celalat forum de discutii? cum mai luam legatura cu ceilalti? aveti adresele lor sa ii aducem pe forumul asta? sau aveti vesti bune?!

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Stie careva cand va functiona forumul de pe sindromdown.ro?????????
Nu stiu de ce le trebuie asa de mult timp sa faca forumul sa functioneze?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Eu sunt pe aici si va citesc... dar am fost bolnaviori vreo 3 saptamani... o raceala care cd ne lua cd ne lasa...
Astazi am fost sa o cunoastem pe viitoarea bona si sa il vada si dansa pe Mihai, apoi am fost la GrAlexandrescu la ortopedie... Aici am ajuns prin dr de inima... Nu am vrut sa merg asa, la cineva fara sa-mi fie recomandat... Ne-am dus sa luam trimitere pt ghetute si ne-am ales cu picioare in ghips... L-a vazut d-na dr si m-a intrebat daca vreau sa ii puna picioarele in ghips... Da oare era dupa VRUT??????... I-am zis sa faca asa cum considera ca e mai bine... Mi-a facut fisa de internare (dar fara sa stau in spital- ca sa nu platesc radiografiile) si m-a trimis sa ii fac radiografii la coloana, sold, picioare frontal si lateral... Initial ii dadusem 100.000 lei... daca am vazut despre ce e vorba i-am mai dat 200.000 lei... LA radiografie am dat 100.000 lei si bine am facut la cat de zvapaiat e Mihai... Radiografia la coloana trebuia sa i-o faca din lateral... si cum eu eram singura (am zis ca ma duc pt o trimitere) una din ele a sta impreuna cu mine si l-a tinut ca sa iasa radiografia la coloana (a doua oara)... Dupa ce a vazut dr ortoped radiografiile, s-a declarat multumita pt ca nu avea nici o deformatie la oase... nici la picioruse "inca"- a tinut sa precizeze...
Stam in ghips 2 saptamani, apoi noptea niste atele si ziua ghetute ortopedice... care sa tina fixa si glezna...
Dupa ce i-a pus ghipsul, am fost si i-a facut pe loc si analize la sange ca la ghips e f important calciu, hemoglobina... si daca tot aveam fisa de internare mi le-a facut pe loc... AM dat si la analize 100.000 lei... LA ghips nu am mai avut bani... Adica mai aveam 100.000 dar am pastrat-o pt analize ca ii scotea din vena... asa, sa nu il chinuie
Pe drum spre casa... isi flutura baiatul meu picioarele de zici ca erau stegulete... si dadea cu ele si de geamul masinii... Eu ma mai uitam din cand in cand si la el de frica ca isi va da cu ghipsul in cap...
Cam astea sunt vestile noastre..
Raceala e pe sfarsite... maine mergem la ORL sa ne caute si de otita...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
ianuarie 2006,februarie 2006, motz, martie 06
a adormit singurel
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

problema e ca am vb acum cu kinetoterapeuta si mi-a zis ca nu e deloc deacord cu ghipsul... ca accentueaza hipotonia si ca peste 2 saptamani il scot flesca din el... si ii mai si favorizeaza pozitia in extensie cu care ea se lupta de atata timp sa o corecteze... A zis ca prefera atele noaptea pe timp mai indelunga si orteze ziua... Voi ce stiti?

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
ianuarie 2006,februarie 2006, motz, martie 06
a adormit singurel
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpioara spune:

Draga Felis,
DIn pacate eu nu stiu nimic referitor la ce te doare pe tine, insa puternica si curajoasa cum te stiu, sunt sigura ca totul se va termina cu bine pentru baietelul tau. Stiu ca ghipsul asta provoaca mancarimi, sper sa nu il supere foarte tare.
Poate ca ar trebui sa mai arati radiografiile si altui medic ortoped, care sa iti confirme daca aceasta masura - ghipsul - este absolut necesara.
Multa sanatate si sa auzim numai de bine.
ALina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Alina... multumesc... Ideea e ca el nu are nici un fel de deformatie osoasa... asta mi-a zis-o si dr ortoped... MAine ma duc din nou la ea...
Si acum ma obsedeaza de ce m-a intrebat DACA VREAU sa ii pun ghips

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
ianuarie 2006,februarie 2006, motz, martie 06
a adormit singurel
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

ce tampite! eu nu inteleg de ce a trebuit sa-l pui in gips. eu stiam ca numai cand e rupt sau fisurat ceva se procedeaza asa... saracutul... ce s-a mai chinuit! sanatate!

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput