Vacanta in Grecia

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Onetzica spune:

Roxana, tocmai am venit din Corfu acum o saptamana. Am stat in Benitses.
Sincera sa fiu nu sunt foarte incantata. Plaja este pietroasa. In apa sunt de asemenea, pietre. Noi am nimerit o perioada cu apa foarte rece. Exista o statiune Sidari unde intr-adevar era plaja cu nisip
iar apa era aproape fiarta, insa foarte murdara. Mare lucru nu e de vazut in Corfu. Daca vrei sa te simti bine in Corfu, plaja din Glifada este foarte buna si statiunea e la fel. In rest.....abureala. Ca preturi...10 euro o masa satioasa (fel principal+bere sau suc+cafea). So...depinde unde te duci si ce vrei .

quote:
Originally posted by roxana c.

Oanagabriela, scuze, m-am luat cu "vorba" si am uitat sa-ti spun ca am auzit ca in sudul Greciei sunt preturi mai mari si in plus si drumul pana acolo este mult mai lung, deci pica. Si cu Corfu m-am calmat tot din acelasi motiv.
Mai ramane si Thassos, dar nu stiu ce sa zic, e o insula mica si in 10-14 zile cat vrem noi sa stam, ma gandesc ca nu prea am ce face, si in plus am intrat pe un site unde aratau imagini din cateva vile si parca mi-a taiat cheful. Bine, daca aratau asa 2-3 vile, asta nu inseamna ca toate sunt la fel, erau unele care aratau foarte bine.
Stiti, anul trecut am vrut sa plecam pe litoralul nostru, am o cunostinta la o agentie si saraca am inebunit-o: am inceput cu informatii despre unele hoteluri din Eforie Nord, am continuat cu Saturn, Venus, Neptun, mi-am rezervat pana la urma in Jupiter, la Olimpic, am renuntat la rezervare , ca inainte cu 2 saptamani sa ne hotaram pt Paralia. Deci parca vad ca am inceput cu Thassos, Evia, Paralia, Corfu,si ajung in Halkidiki sau.....cine stie unde, prin Honolulu

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jimmy.tulip spune:

salutare tuturor.

am impresia ca sunt singurul tip pe topicul asta. o intrebare: a inchiriat cineva masini in Halkidiki? peste o luna merg acolo cu sotia si cu cativa prieteni (inca 12, mai exact, si am vrea sa stim cate ceva. O firma recomandata, eventual niste preturi. Noi am optat pentru Hotel Estelle. Renovat in 2005, daca retin corect.

Multumesc si vacantza placuta tuturor celor care pleaca in perioada imediat urmatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Onetzica, zici ca nu se merita in Corfu? Ma gandeam si eu pentru la anu... Ai fost cumva cu agentia Oniro? Ca am vazut ca ei au sejururi in Benitses la niste preturi super rezonabile. Eu tocmai ca auzisem ca e o insula mai cu pretentii si ma asteptam sa fie super acolo! Da-mi si mie, te rog, mai multe detalii. Poze ai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Buna !
Dragilor, am revenit cu asa intarziere pt ca imediat dupa ce ne-am intors din concediu din Grecia am fost la o nunta in familie in provincie si apoi imediat luni am inceput serviciul dupa 2 ani de stat acasa cu fetita si m-au acaparat toate astea...
Dar incerc sa recuperez...
Deci : ne-am intalnit cu inca o familie de aici de pe forum cu copilas care plecau in aceeasi noapte si am plecat impreuna la 2 noaptea din Rahova.
La vama am fost singurele 2 masini si totul a mers ca pe banda. La bulgari ala de la ghiseu a vrut " face control " si si-a scos capul pe geam, eu i-am facut din mana si i-am zambit si gata!
Drumul la bulgari - foarte bun si bine semnalizat , nu am avut absolut nici un incident neplacut. Am facut cateva opriri pe la niste benzinarii Mall sa mai schimbam copiii si sa se mai dezmorteasca soferii ( adica sotii ).
Tot drumul ( exact pana in fata hotelului - Halkidiki, Psakoudia, Philoxenia ) a durat 15 ore.
Deci am ajuns la ora 17 in fata hotelului.
Complexul hotelier este absolut de vis, deci a fost prima oara in viata mea cand am avut placuta surpriza sa constat ca pozele, pliantele nu surprind indeajuns de bine frumusetea locului !
Prima surpriza placuta : rezervaseram camera dubla cu pat suplimentar pt copil si ne astepta un apartament cu dormitor matrimonial cu pat matrimonial, camera separata pt copil cu 2 paturi de 1 persoana puse in forma de L si multe aparatori tapitate pentru perete si pt a nu cadea copilul din pat, hol, baie si terasa.
A doua surpriza placuta : linistea .
A treia surpriza placuta : multi romani.
A patra surpriza placuta : mancarea. Micul dejun - bufet suedez - extraordinar de variat si de bogat, as umple 3 pagini daca as numi tot ce au de mancare...la fel si cina. Noi ne-am luat doar micul dejun si cina, ca sa fim liberi la pranz sa mai colindam si sa mai mancam si pe altundeva...

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Asa, sa continui : urmatoarea surpriza placuta : piscina mare pt adulti si piscina mica pt copii ( 0.60 m ) absolut superbe si impecabile.
Urmatoarea surpriza placuta : locul de joaca pt copii din incinta complexului hotelier. restaurantul unde luam masa dadea exact spre locul de joaca ( o latura ) si spre piscine ( alta latura ).
Apoi : plaja . Fina, de vis.
Marea : golf linistit, fara valuri, apa impecabila. Intri in apa pana la brau si tot iti vezi unghiile de la picioare.
Adancimea : inainta lin.
Pe plaja : vii, iti iei in primire ce sezlonguri iti convin, sunt gratis sezlongurile, masuta dintre ele, umbrela. Doar sa consumi de la beach bar-ul respectiv. Dar nu va inchipuiti ca sta la spatele tau ca la noi sa te inghionteasca sa iei mai repede si cat mai mult, totul e legant, relaxat, consumi de placere...In ultimele zile am mers la alta plaja si mai cool care avea sub niste umbrele imense si sezlonguri si canapele de piele..ce mai...viata...si imediat cum iti alegeia locul sosea frapiera cu gheta si o apa din partea casei...
Ce sa va mai zic...vis...
Ne-am plimbat prin neo Marmaris, Jerajina, Salonic, Kalitea...
Iaurturile sunt scumpe, incaltamintea pt femei si in general lucrusoarele pt copii.
Chiar langa plaja au magazine cu tot ce vrei, dela suveniruri pana la mancare si fructe.
Noi am fost o zi intreaga la shopping in Salonic ( faci f putin pt ca e autostrada si mergi cu 110 ) si ne-am luat haine super si din magazinele alea misto de pe strazile alea 2 cunoscute dar si din bazar, am luat fructe la greu - nectarine si portocale, visine - tot felul de jucarii si hainute la fetita si suveniruri. De fapt suveniruri am luat de peste tot pe unde am ajuns...
Cam atat in mare...
Mergeti cu inima deschisa ca e de vis... Iar Philoxenia e muuult mai frumoasa decat in poze si pliante !
A ! Accesul la plaja se face prin cele 2 capete ale complexului : prin stanga printr-o padurice de pini dar apoi sunt multe scari care e ok cand le cobori, dar cand trebuie sa le urci apoi cand vii de la plaja...cu copil, barcuta, saltea, etc...e mai nasol...asa ca in ultimele zile am luat-o pe partea cealalta si de vreo 2 ori ne-am dus chiar cu masina, nu e mult deloc...dar de lene...
Poze avem cateva sute, dar sunt pe un cd care mi l-am dus la servici, cand pun niste poze si pe-aici mai intru sa va dau link-ul...
La intoarcere am facut 12 ore in cap, la vama totul a mers brici, am luat o amenda la bulgari- radar - fiindca contrar zvonurilor nu au vrut sa ia banii pusi in pasaport...
A ! La bulgari, pe drum, pe la benzinarii sau unde mai opriti , e bine sa aveti card care se poate folosi si afara, pt ca nu poti plati decat cu card sau leva( banii lor...)
Va pup si concediu placut !

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

A ! Am fost cu masina sotului de la firma care avea imputernicire de la firma facuta in lb romana si nelegalizata la notariat si totul a fost absolut ok, de fapt un singur vames s-a uitat la ea, bulgarul de la ducere.

Si n-am vazut nici o viespe !

Si nici pietre sau arici de mare la intrarea in apa !

In schimb tantarii sunt mici si ffff tupeisti ! Si prin blugi pisca !

Pupici !

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstin spune:

Oooaaauu !!! M-ai facut fericita cand am citit despre Philoxenia .Si noi mergem din 26.08 acolo si citisem si bune si rele pe un site nemtesc, de nu mai stiam ce sa cred . Daca nu te superi o sa-ti mai pun cateva intrebari zilele urmatoare, acum sunt superincantata ca hotelul e o.k. Asteptam cu nerabdare in continoare impresii si poze !!
P.S. taverne sunt ? (sotu')

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mica-mica spune:

I-mi puteti recomanda taverne/localuri unde se mananca bine in Paralia...si intre ce ore au ei pauza 13-17...sau 14-18 ? La hotel Honorata, a mai fost cineva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

mica-mica..am scris mai sus....restaurantul Anna...4,5 -5 E portia..imensa..pe un platou!!!
la ei sunt inchise inre 14-17!!

multe poze
HAI DINAMO!!!!

Asta e viata mea..este si buna si rea dar e mai buna fara tine in ea!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Taverne - la greu.
Mai dragute insa am vazut in Kalitea, care e la 5 km de Philoxenia in directia Salonicului.
Bombardeaza-ma cu intrebari, e ok, doar ca cred ca o sa ma timp sa intru si sa raspund doar in week-end-uri...
O sa revin cat mai curand posibil si cu poze.

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput