Mincare sanatoasa pt copiii nostri, ce anume?

Mincare sanatoasa pt copiii nostri, ce anume? | Autor: melina34

Link direct la acest mesaj

M-am hotarit sa postez un subiect nou legat de alimentatia copiilor intrucit nu mai stiu ce sa mai fac pt ca fetita mea in virsta de 8 ani sa nu mai faca mofturi, sa nu mai comenteze;invariabil, in fiecare zi, ma suna la birou si imi pune aceeasi intrebare,, ce avem de mincare? doar atita, altceva nu avem?"
Aceste intrebari se refera la mincarea gatita, dk ii las chiftele, snitele si gratar e ok, nu ma suna dk las mincare gatita avem o problema!! Voi cum procedati caci eu ma simt depasita de situatie, sincer, as lasa-o nemincata, ops!

M.




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Sa iti spun cum procedez eu: pt. ca suntem doar noi 2 (adica una bucata copil de 8 ani si mama lui), cumpar, si gatesc numai ce ii place lui.
In felul asta nu are cum sa face mofturi, iar eu....mananc...pe langa el. Nu gatesc special pt.mine.
II las carnita (fiarta sau la cuptor) cu diverse legume, puireuri, sote sau cartofi prajiti, cand nu am carnita ii las ou fiert, cu branza, sau pate de ficat, mezeluri proaspete de pui cu iaurt.
Plus mere ( ca sunt mai ieftine) sau banane, si dulciuri.
Si pizza rece daca ramane de seara.
Sa cresteti mari, sanatosi si cuminti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

O solutie ar fi sa stabiliti meniul cu o zi sau o saptamana inainte. Stabileste anumite zile cand alege ea meniul si anumite zile cand alegi tu meniul (sau combinat - anumite feluri ea, anumite feluuri tu)), pune-o sa il scrie dinainte si eventual afiseaza-l in bucatarie. Explica-i ca trebuie sa existe si feluri de mancare care plac celorlati membri ai familiei si feluri de mancare necesare pentru a creste SANATOSI SI PUTERNICI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Ma laud si eu cu o fata mofturoasa... Nu mananca mancare gatita, ci pregatita instant (snitele, spaghete, pizza, gratar). Ne mai salveaza supele si ciorbele din cand in cand. Eu am noroc cu mama, ca sta la cateva blocuri de noi si vine sa-i dea de mancare la pranz.

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Daca alma se lauda cu o fetita mofturoasa ,eu ma laud cu un baietel mancacios .El nu mananca mezeluri decat foarte rar sunca de pui ,cremwursti in schimb mananca lactate si cereale ,cana de lapte seara inainte de culcare ,nu renunta .Si mancare gatita mananca ,la pranz mananca putin din fiecare fel de mancare .
De fructe nu mai spun ,pana acum nu am gasit un fruct care sa nu-i placa .
Singura noastra problema e carnea din mancare .Daca i-o scot si i-o pun separat pe farfurie e ok daca o las in sos sau in ciorba e murdara si face 10 mii de mofturi .

Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

thank;s girls, pina acum solutia propusa de dori mi se pare super- sa o pun sa stabileasca meniul si sa-l mai si scrie cu mina ei, asta da asumarea raspunderii!!!imi mentin in continuare punctul de vedere referitor la mincarea gatita de la prinz, in gradinita eram cea mai fericita caci acolo efectiv minca de toate la prinz si cucoanele acelea aveau timp sa si gateasca in fiecare zi altceva!
seara e ok un iaurt, niste sandvisuri cu cit mai putine mezeluri- astea numai sanatoase nu mi se par-,lapte......ai vostri maninca gris cu lapte, orez cu lapte? eu cu astea am crescut dar fiica-mea nici nu pune gura.

M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Nici Vladut nu mananca gris cu lapte ,orez cu lapte mai mananca dar rar si nu se omoara dupa el .
Noi mancam gris si orez ca nu erau atatea cereale .Fiul meu mananca musli si cereale de la Nestle la greu .
Si eu imi pastrez parerea buna despre mancarea gatita .
Iusti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Pai....la mincare sanatoasa......ar trebui scoase prajelile.
Eu,de exemplu,am scos cartofii prajiti,se intimpla foarte rara sa-i mai fac,de pofta!
Pe urma......zic eu,fructele sint foarte importante.Diana maninca foarte multe protocale...
In fine,sint multe aspecte de discutat!

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

De acord cu tine brenda, fara prajeli desi eu mai fac cite o concesie, o mai las in we sa manince ,,prostii" -o felie doua,de pizza, cartofi prajiti, doar o data pe sapt.
La desert nu sint probleme, maninca fructe sau fac cite o prajitura in casa; a inceput sa inteleaga cind iesim pe la vreo terasa cer pt ea limonada in loc de sprite, fanta etc, dar e o batalie grea fetelor;


M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Si noi avem pb. cu mancarea gatita. Victor(6 ani) nu o iubeste deloc.
Mai

Si el ar manca numai snitele, pulpe la cuptor, crenvusti, pizza, piure si cam atat.
Nici fan ciorbe nu prea e, mai degraba supe.
Iaurturile le uraste, in schimb lapte mananca f. bine cu cereale, cu gris (da' nu e gris, e tort alb), cu orez (da' musai cu scortisoara), spaghete cu zahar (adika budinca de macaroane)etc, mamaliguta cu smantana.

Eu sunt salvata ca in timpul sapt mananca la gradinita, numai in weekend avem meciuri la masa de pranz.


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Sefii Casei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

cge, imi calci pe urme;duminica am avut si eu ultimul meci cu fiica-mea caci uitindu-se mirata la cotletul cu sos din farfurie a inceput sa ..maraie ca ce este, peste? pui?ce gust are????...ei bine, m-am infuriat si m-am ridicat de la masa
vezi tu cind va incepe scoala!(sau poate gasesti cu semiinternat unde maninca la prinz)

M.

Mergi la inceput