M-am hotarat......adoptie (31)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns galinarodica spune:

Nu stiu cat papa Serbanica la 2 luni ca inca nu ne cunosteam, dar decand l-am adus acasa papa cate 270-300 seara si dimineatza. Plus alte 3 mese copioase. Azi a mancat dimineatza pe la 10.30-11.00 un iaurt casa bune (simplu) cu o banana babana. Si acum juma de ora a baut 100 ml suculet Tedi de mar, morcov si para. Peste cam juma de ora o sa-i dau ciorbitza de peste cu carnitza tot de peste.
Ii place suculetzul Tedy de nu mai poate si iaurtul la fel.Bine el adora iaurtul cu fructe dar nu-i dau ca are zahar si eu evit cat pot zaharul. Ii mai fac eu in casa din iaurt simplu, oparesc fructele in apa cu miere si ii place foarte mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Mihaita la 2 luni minca cam 150 lapte si se satura.
Acum maninca 240 ml lapte. Maninca 5 mese pe zi din care 2 de lapte.

Felicitari fetelor care au adus puii acasa. Noi cele care adoptam stim cel mai bine ce bucurie iti aduce un copil (fata de cele care "calca pe bec" si apoi abandoneaza bebeii).

Flory, il asteptam pe Rares cu drag sa isi faca aparitia pe aceats lume. Poate pina se va naste el, se va schimba ceva si va trai mai bine decat noi.


Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Buna seara! Am tot dat tarcoale pana acum dar nu m-am invrednicit sa scriu.
Lorelai, felicitari pt intrarea in drepturi! Este vreo mentiune pe noul certificat, cum ca-l inlocuieste pe cel vechi?
Flory, bafta maine la eco!
Nici nu stiu daca am apucat sa va multumim pentru urarile de la multi ani. Daca n-am apucat va multumim acum, mai ales Irinei care nu uita niciodata!
Minnie, dupa cum vad Smantanica te tine in priza La varsta Smantanicii Alexia manca 7-800 ml pe zi in 6-7 mese, asta dupa ce la 3 saptamani tindea sa depaseasca 1000 ml pe zi de ma speriasem. Faptul ca a inceput sa manance mai putin nu tre' s-o dai pe schimbarea laptelui pt ca e posibil ca inainte sa fi fost in puseu de crestere si d'aia sa fi vrut sa manance mai mult. Cica puseele de crestere sunt in cele mai multe cazuri la 3 saptamani si la 3 luni, Alexia l-a avut pe cel de 3 saptamani, dar la 3 luni l-a sarit (probabil isi facuse deja plinul). Povestea cu agitatia dupa masa - la Alexia a fost din cauza colicilor, carora le-am venit de hac cu sab simplex si incalzit burtica cu feonul (poti incerca faza cu feonul - si acum se mai linisteste asa daca are vreun disconfort - partea frumoasa e ca la noi e efect placebo, ca de fapt se linisteste de la zgomot - adica eu ii dau drumul la feon si il asez pe covor, copilul e in patut dar se linisteste de la zumzait (pitici multzi si desi inca de la varsta asta)
In ceea ce priveste medik de familie ca s-a suparat ca te-ai dus cu copila la pediatru - asta e o mare prostie, si n-are sens sa stai la fitzele ei, faci ce-i mai bine pentru copil.

Gata, hai ca m-am apucat de conferinte.
Pupam mamicile si bebicii, pe curand!

Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Mimsi, te dulce de tot.
Am uitat sa va spun ca suntem topiti dupa iaurtul danonino cu fructe.
Fie ca e mic sau danonino gigantino. Deschide gura inainte sa apuc sa ii dau urmatoarea lingurita.
Creste si infloreste alaturi de mami si de taty care il iubesc mai mult decat orice pe lume.
S-a obisnuit cu noi, rade cand ne vede, recunoaste si pe bunici si e foarte fericit.
A primit azi niste jucarii de plus pe care le-a luat in patut la el si le-a strins pe toate linga el. Doamne fereste sa le iei ca plinge.
Pe scurt e un copil fericit si noi suntem la fel de fericiti alaturi de el.

tuturor

Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Mimsi certificatul final nu are nici un fel de mentiune, noi suntem trecuti la parinti si este identic cu oricare altul. Din cate stiu eu pe cel vechi, care se depune la starea civila, se face o mentiune, dar cel nou este "curat". Singurul "indiciu" este data eliberarii care e mult mai indepartata de cea a nasterii decat in mod firesc.
Iaurturi si noi tot cu fructe mancam, acum, de cand cu raceala a refuzat sa mai puna gura pe el.
Cat despre cantitatile de lapte, intr-adevar, a avut si Alexandra mea o perioada in care manca 1000 ml pe zi, cam acum un an pe vremea asta, ma speriasem. A acumulat mult atunci, de aia si ziceam capitolul trecut ca in pozele de la 5-6 luni era o bufleica. Apoi reduc singuri.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

Mimsi asa cum a scris si Aissa pe certificat suntem noi trecuti ca parinti firesti fara alte mentiuni numai ca data eliberarii este cea actuala nu cea din zilele imediat urmatoare nasterii lui Robert (sper ca m-am facut inteleasa) daca nu ora e de vina.

Flory iti tinem pumnii maine la eco.

Minnie ma gandesc sa nu fie totusi de la colici sau pentru ca i-ai scimbat laptele, mai ales ca zici ca plange dupa ce mananca. cand manca humana tot asa plangea?. mai bine vorbeste si cu dr.

Aissa ce face Ale e bine?

Lorelei si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

In atentia mamicilor care iau laptele de la Piata Bobocica. Am sunat azi si mi-au spus ca inca nu au adus laptele pe februarie. Mi-au spus sa revin cu un telefon miercuri 15.02.sau chiar vineri 17.02.
Nu faceti drumul degeaba.
tuturor

Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galinarodica spune:

Mama ce ma enerveaza astia cu laptele da ce mai astia mici mananca dupa 2-3 saptamani cand aduc ei?
La noi la 4 slava domnului nu e problema. De pe 1 poti deja sa te duci sa-l iei.Oricum noi papam Humana si pe asta il folosim la budinci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_112 spune:

Am auzit ca nu s-ar mai da laptele praf gratis si sa luam din banii care ni dau ptr. bb-ei......acum sa vedem daca este si adevarat.


Iata si cateva poze recente cu printzesa mea
http://pg.photos.yahoo.com/ph/silvia_dinu2003/album?.dir=/972a

Pupici la mamici si bebici.

Silvia si Florina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Ce timpenie cu laptele asta. Ce se intimpla cu mamicile care inca nu beneficiaza de banii dati de stat pentru cresterea si ingrijirea copilului?
Dupa ce ca laptele era putin....
Mihaita de exemplu mai maninca inca 6 pungi mici adica 3 cutii mari (fata de ce da statul).

Pupici tuturor mamicilor

Irina si Mihai

Mergi la inceput