Fetele din America (59)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Mi-am adus aminte, era in Kihei, dar in Sud, chiar inainte de intrarea in Wailea. In Wailea sant hoteluri frumoase. Am stat la Marriott acolo cu un an inainte. Daca nu ai pretentii de Four Seasons, eu zic ca Kihei e frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Multumesc, Anca, te rog da-mi web site-ul. M-am uitat pe Expedia, o gramada de hoteluri, dar nu stiu care-i mai bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysuk spune:

Salutare la toate fetele din America!Am o intrebare la voi..daca sunteti cumva vreuna din voi..prin New Hampshire.Vroiam sa va intreb cum e pe acolo?Daca ati fost...detalii,in sensul daca e pliktiseala,zona pustie..sau dimpotriva.Vara asta din iunie pana in oct o sa fiu pe acolo,cu Work&Travel.Cat e din New Hampshire pana in NY?Shtiu ca e aproape...Cum e vremea?Anul trecut am fost pe coasta cealalta,la Pacific - California, unde pot zice ca am innebunit de cald...45 grade all day long!Nu ca nu mi-ar fi placut..da'n-am stiut la ce sa ma astept.Acum va intreb pe voi..Multumesc frumos de raspunsuri,anticipat!Va pupa fata,pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

quote:
Originally posted by adrienne12

daca nu ma insel a jucat si in filmul Vlad. Nici eu nu o stiam. acum vad ca si-a schimbat numele in... dean, cica e o particula a numelui ei..
ce ar mai fi de vizitat in NY... Frick collection... muzeul gaugenheim, Moma (modern art museum), muzeul de stiinte naturale... neaparat iti recomand o excursie cu vaporasul in jurul manhatanului si sa vizitezi portul... fosta piata de peste (cred). pe mine m-a dus vara-mea ca eu nu locuiesc in manhatan. iti recomand sa te feresti de hoteluri ieftine... in manahatan hotelurile cele mai ieftine de regula stau sa pice si pline de gindaci... poti alege hotel la expedia.com sau travelocity si de asemeni tot acolo gasesti si recomandari despre ce sa vizitezi, inclusiv poti sa cumperi bilete pt. ce vrei sa vizzitezi on-line ca sa eviti statul la coada. Din experienta mea in timpul verii am stat la coada ca sa sui in statuia libertatii vreo 3 ore bune... am jurat ca nu mai fac asa ceva...
la Moma si Empire state building ams tat numai 2 ore. la Frick am stat vreo 45 min la coada afara, pe un fring de -20C... Cumparaturi? depinde ce vrei.. Incepe la macy's... de mincat? du-te in little italy, soho, china town iar daca vrei romanesti mergi in queens, in sunnyside... o sa te simti ca in Bucuresti. Vezi ca au inclusiv o cofetarie cu amandine si cozonaci. Plus restaurant cu mititei si ciorba de burta... depinde ce vrei...








Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super mami spune:

Dragele mele, revin si eu cu o intrebare...plizzzzz.
In las Vegas o sa botezam o printesica. Mamica ei imi zice ca avem nevoie de certif de casat si de o hartie de la preot care sa ateste ca mergem la biserica in mod regulat....sau asa ceva. Mi-a zis ca mai intraba ca sa afle exact...dar eu trebuie sa stiu din timp ca sa fac rost de ele.
Deci...voi stiti despre ce e vorba ? Ce-i hartia asta si ce trebuie sa rezulte din ea mai exact ? Trebuie sa aiba o forma oficiala ?
Multumesc frumos si pupici tuturor.
Alexandra si Isabelita Isabel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

quote:
Originally posted by Alysuk
Am o intrebare la voi..daca sunteti cumva vreuna din voi..prin New Hampshire.Vroiam sa va intreb cum e pe acolo?

Noi am stat 5 ani juma' in NH si-am plecat de...plictiseala!Acum,depinde si unde exact esti.Intr-un oras mare e ok,dar nu cred ca se compara cu California.Depinde si ce-ti place;eu sunt fan ocean si plaja.In NH sunt niste peisaje montane super,da' te mai si saturi de-atatia munti si paduri...Nu stiu ce altceva sa-ti spun...Din NH la NY sunt aproximativ 7 ore de condus.Mai aproape e Bostonul care merita vazut!

PS Am uitat sa-ti spun de vreme;is aproximativ aceleasi temperaturi ca-n Romania in perioada asta.Daca n-ai surpriza,cum am avut-o noi in ultimii doi ani,sa fie ploios si racoare...



Irina,veve & croko
poze1,2,3,4,5,www.dotphoto.com/go.asp?l=airise&p=veve" target="_blank">6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SMART spune:

nopate buna la voi si buna dimineata la noi!
Am si eu nevoie de citeva informatii, in special de la ciuf si nematics, bineinteles despre colorado! barbatul meu poate gasi un servici in Colorado undeva intre longmont si denver si as vrea sa va stiu impresiile. Cum este viata, scolile ca am un baiat de aproape 10 ani, pe unde se poate locui si la ce pret. merci !
Inca ceva, se pare ca firma la care poate lucra este un fel de asociatie a indienilor nu stiu de care exact navahos sau hopi sau... si din punct de vedere "cultural " ce sa faca sau sa nu faca cind ii vede miine la interviu, costum /cravata sau cowboy hat? sau poate pene? Glumesc eu dar am emotii!
Asa ca va multumesc si va urez la toate americancele o duminica placuta si mult soare sau zapada dupa cum va doritzi si pe unde va aflatzi ca noi aici in Frantza nu avem nici una nici alta. Numai frig si umezeala !

FELICIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysuk spune:

Multumesc mult de informatii Veve!Si eu sunt fan plaja si ocean...da'incerc si muntele la vara,in 3 luni sa zik ca nu ma voi pliktisi. 7 ore de condus cu mashina?? Wow..hmm... poate gasesc un alt mijlok de transport..MetroLink,DeltaPlan...Zona mai exacta nu prea o shtiu..shtiu doar ca voi sta intr-un hotel Park Towers Management,care si angajeaza ca front desk.Daca e hotel,zik ca poate sunt si magazine...am mania cumparaturilor de toate felurile : de la haine pana la simboluri,miniaturi...etc.Mercy si de sfatul cu Boston,sper sa dau o fuga si acolo.Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Smart,

scolile pe-aici sunt bune, in comparatie cu multe state din US; acum depinde de zona in care vei locui - daca te hoatarasti in care localitate te vei stabili, pot sa incerc sa aflu acre sunt scolile mai bune. Din cite stiu eu, mai ales la virsta la care e abiatul tau, va trebui sa-l inscrii obligatoriu la scoala din cartier.

Mie mi se pare Colorado un stat civilizat, cu criminalitate mai mica decit pe coasta de est si cea de vest, n-am auzit de bande de cartier in Denver. Nu prea vezi negri pe-aici.

Cit despre indieni, eu am tot respectul pentru ei, am fost in rezervatiile de indieni navahodin nordul Arizonei (Canion Du Chelly - si prin jur) dar la asa intrebare despre cum sa te comporti la interviu, chiar ca n-am idee! Poate daca as sti mai multe detalii despre job. Oricum, chestia cu cravata nu prea cred ca are mare insemnatate pe-aici la interviuri, desi pe studenti i-am vazut la job-fairs in costum si cravata (tzepeni saracii, ca altfel ii vezi in blugi rapanosi, tricouri si slapi)

Colorado e unul din locurile din US cele mai cautate in ultima vreme, preturile caselor au crescut vertiginos in ultimii zece ani. Am niste prieteni aici care si-au luat o casa in 90 cu 100000 si au vindut-o in 2003 cu 180000.

Clima e faina, dupa parerea mea, cu 4 anotimpuri, dar uscat.

"Trebuie-n viata sa te grabesti incet de vrei la timp sa-ntirzii - Pavel Stratan, Amintiri din Copilarie, III"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

cit despre locuinte - am inteles ca ar putea fi mai ieftine in Loveland, care este la 5 minute de Longmont si este la intrarea in Rocky Mountains National Park - deci asezare superba si -mie cel putin - orasul imi place foarte mult. La Boulde sunt printre cele mai scumpe locuinte.

"Trebuie-n viata sa te grabesti incet de vrei la timp sa-ntirzii - Pavel Stratan, Amintiri din Copilarie, III"

Mergi la inceput