Ati facut bolile copilariei? Fara sau cu complicat

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Crisiacob,

ZZ se manifesta asa cum ai spus dar nu am intrebat la vremea respectiva cum se face. Am inteles de pe Internet ca virusul este f. asemanator varicelei, iar de la unii doctori ca ar fi chiat virusul varicelei de fapt, la recidiva.

Ce mi-a spus dr. care mi-a dat tratament a fost ca ZZ poate deveni contagioasa daca e in faza de eruptie.

Am inteles de la unii ca ZZ nu se face decit o singura data, dar stiu cunostinte care au facut ZZ in mod repetat.

Asa incit e o nebuloasa in capul meu, deocamdata, inca mai sper sa ma ajute cineva sa ma lamuresc intrucit eu stiu sigur ca varicela n-am avut.

Acum mai nou exista vaccin de varicela si la noi dar nu este obligatoriu.

"Trebuie-n viata sa te grabesti incet de vrei la timp sa-ntirzii - Pavel Stratan, Amintiri din Copilarie, III"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

quote:
Originally posted by Cristina_C

In copilarie am facut rujeola, rubeola si oreion, iar la 29 de ani - varicela - toate fara complicatii. Copilul meu a facut doar varicela, pentru celelalte trei l-am vaccinat.

Apropo, mai exista boli ale copilariei in afara de astea?

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14 decembrie 2002



Ihim mai exista una: roseola! E periculoasa doar pana la doi ani pentru ca febra creste fff.repede si exista riscul convulsiilor febrile. Fetita mea a facut-o de doua ori cu tot tacamul si pana i-a aparut eruptia au internat-o suspecta de meningita. Ca adult nu patesti nimic, doar oboseala si nu exista vaccin.
http://kidshealth.org/parent/infections/skin/roseola.html


Am facut si eu bolile copilariei si pojarul l-am facut intr-o forma foarte grava. Mental am ramas zdravana( asa au zis), dar altfel destule sechele.

Andreea si galusca si brotacelul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Rujeola si rubeola cand eram mica (si tatal meu le-a facut odata cu mine si cu sora mea) si varicela cand eram studenta, toate fara reactii. Stiu ca la rujeola m-au tratat initial cu antibiotice (aia de la Salvare a zis ca am rosu in gat) si abia dupa o saptamana de febra sub antibiotice a recurs bunica-mea la babismele cu carpa rosie si tuica si a erupt boala.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Dar ce inseamna complicatii? Febra? altceva?

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaLaura spune:

Nici eu nu am facut nici una dintre bolile copilariei chiar daca am stat in preajma surorii mele care le-a facut aproape pe toate.Sotul meu- doar oreion si rubeola.
Sa vedem cum va fi cu puiutul nostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Mama spune ca le-am facut pe toate.Fara complicatii.









,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

CRACIUN FERICIT !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

si eu le-am facut pe toate (varsat de vant de 2 ori!) si fara complicatii

Alexandra nu a facut nici una pana acum, dar nu o vaccinez.

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Pot sa ma laud si eu...n-am avut nici o boala a copilariei.Cel putin asa mi-a relatat mama,eu nu tin minte oricum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Am avut rujeola si tuse convulsiva cand eram mica, mica, iar cand implineam 12 ani am primit cadou o portie de... oreion.
La nici una nu am avut complicatii.
Puiuta nu a avut nimic pana acum.

mamica de superbebelusa (15 iulie 2005)

Iulia Anastasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Eu le-am facut pe tote. Varsat de vant inainte de bac.
Complicatii am facut la oreon, adica am facut o forma usoara de meningita.
Carina a facut oreon si de 3 ori i s-a pus diagnostic de rubeola, dar i-am facut analize (markerii de rubeola) si reiese ca nu a avut in nicuuna din cele 3 dati. Medicii au concluzionat in consecinta ca are alergie la paracetamol (alea 3 dati au fost singurele in care ea luase paracetamol).

Anda si printesuca Carina (2 ani si 11 luni)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput